5.2 V8 'im Opel Corsa kadar yakıyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan darkcity2000 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 51
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,311

Etiketler
Ynt: 5.2 V8 'im Opel Corsa kadar yakıyor

olasiliksiz' Alıntı:
Yakıt alınca ortalama tüketim hesabı verileri sıfırlanıyor ve 3km içinde doğru hesap yapacak kadar veri birikmiyor. O yüzden göstergenin hesapladığı değer gerçek ortalamayı göstermiyor. Benim çok başıma geldi ve gayet normal bir durum.

Dostum teker dondukten t anina kadar ki degerdir dolayisi ile isterse 100 metre gitsin 100 mertreyi olcer yani 3 km 9 lt ortalama verdiyse diger 3 km de ayni yol sartlari ayni hiz da yine 9 devam edecektir

Bu herkesin araci icin boyle . Biraz mizansel olsun diye koydum fotoyu degerde bir hata yok o yol ve kullanim sarti degismese bu sekilde yakiti harcayacaktir.

Dostum teker dondukten t anina kadar ki degerdir dolayisi ile isterse 100 metre gitsin 100 mertreyi olcer yani 3 km 9 lt ortalama verdiyse diger 3 km de ayni yol sartlari ayni hiz da yine 9 devam edecektir

Bu doğru ben de bunu demek istedim. Gerçek ortalama sadece ordaki 3km lik yol için değil, her gün kullandığınız tüm yolların belli bir zaman boyunca sebep oldukları tüketimin ortalamasıdır. Bu da o göstergenin bağlı olduğu elektronik devrenin hafızasındaki veri birikimi ile hesaplanır. Yakıt aldığınızda o veriler sıfırlanıyor. Aletin tasarımı böyle.

Bu herkesin araci icin boyle .

Evet benim toyota yaris te aynen öyle... Benzer şekilde rekor seviyede bir yakıt ekonomisi yakalayıp fotoğraflayabilirim mizah olsun diye ;)

bekirnayır' Alıntı:
bu değer 100 km için ise kesinlikle yanlış...

Dostum bu deger auni yol sarinda ayni isida ayni karakteristikte ayni meyilde olmak sarti ile 100 km de harcanacak yakittir , dikkat yol sartlari olcum sirasinda extreme duzeyde uygundu

referans değil gerçi ama çayyolundan ivedik oto sanayisi tarafında giderken, 4.0 6 silindir 16 ile 19 litre arası LPG yakıyordu 100 km de. zaten dur kalk çok oluyordu sabah giderken. ben sabahları artık otoyoldan gidip normal şehir içi dönüyorum uzun dönem ortalaması hep 16.5 ile 15.8 arasında biryerlerde değişiyor. pazar günü 2 kişi gidip 4 kişi artı 1 yavru gariban köpek ve snowboardlar çantalar vs ile döndük. ortalama 110 120 km arasında değişen süratlerle 15.5 litre lpg de kaldı otoyolda. 90 la gidince bu değer 13 litre civarına düşüyordu.

demekki 5.2 sağlıklı çalışıyorsa bu değerlere yakın şekilde tüketir. 110 120 gibi giderken belki daha az yakar tork fazlası sayesinde ancak şehir içi illaki o fazladan iki silindir tüketimi arttıracaktır.

resimden görebildiğim kadarı ile tolga beyin aracı standart bi araç. yani üstünde ek agırlık olucak vinç tampon vs yok bunuda hesaba katmak lazım.

benzınle yuz km de 25 lt den asaği duşmuyor sehır içinde uzun yoldada 15 lt hesap ortada ne kadar idareli kullandıysamda bundan aşaği inmiyor amerıkali bu aracı yaparken biz turkleri duşunmemişler :smiley: tamamen zevk için yapılmiş v8 biniyorsan katlanacan ;)

kimse bosuna kendisini yormasın 5.2 si olan arkadaslar saglıklı bır motora sahıpler ıse yakıtları 45-55 kurus arasında degısır sehır ıcınde 5.9 arac sahıbı arkadaslar ıse 50 ila 60 kurus arasında yakıcaklardır ne bunun altına düşülür nede degısır üstüne cıkar gaza basma kapasitesine baglıdır.hem 5.2 hemde 5.9 arac sahıbı olarak ikisinide milimetrik biliyorum ölcüyorum .

tarıkkk' Alıntı:
kimse bosuna kendisini yormasın 5.2 si olan arkadaslar saglıklı bır motora sahıpler ıse yakıtları 45-55 kurus arasında degısır sehır ıcınde 5.9 arac sahıbı arkadaslar ıse 50 ila 60 kurus arasında yakıcaklardır ne bunun altına düşülür nede degısır üstüne cıkar gaza basma kapasitesine baglıdır.hem 5.2 hemde 5.9 arac sahıbı olarak ikisinide milimetrik biliyorum ölcüyorum .

Sevgili dostum ben yalan soylemiyorum ki? km sayacimda bozuk degil aktif olarak iki aracim var kullandigim gittim mesafe olcumleri ayni, aldigim yakit gittigim yol belli neden bünyen kabul etmek istemiyor :smiley: :smiley: ben anlayamadim ki

Merhaba,

Uzun yolda 2.7CRD ile 6.9lt kadar düştüm gerçekten :smiley: Buarada anlık yakıtı göstermesi için hangi tuşa basıyoruz, bir ara bulmuştum şimdi anlık göstermiyor sadece 20-25saniyede bir güncelliyor. Bi ara saniye saniye güncelleyen vardı. O hangi tuştu acaba?

Saygılarımla

tavan yol bilgisayarında sağdaki tusa 4 kez basınca anlık 3 kez basınca genel kullanım soldakı tus değiştiricidir km yi mile

bir örnekte benden ossun...ankaradan konya yolunu kullanarak alanyaya gittik eşim,oğlum ben ve bagaj yarı yarıya dolu idi..aracım benzinli ve ikinci eldir...ümitköy molpetten 80litre benzin aldım herşeyi sıfırladım %60 ı cruise da olmak üzere ortalama 70 mp/h (110km/h) ile gittim...sonuç...100 km de ortalama 12,7 litre...598km yol yaptı...bir depo ile neredeyse alanyaya ulaşabildim...şehir içinde ise eryaman-ümitköy arası çevre yolunda gidiş geliş 14,5-16 litreyi buluyor eryaman-etlik kasalar arası ise 18-22 litreyi bulabiliyor...sonuç olarak karışık ortalama 16 litre olarak hesaplayabiliriz...ama tabi ki bunlar sakin kullanımlarda mümkün yoksa aslan besleyen yeminide vermek zorunda...

Bu sene kismetse ayni guzergahtan sideye gidecegim toroslari asip

Nasil toroslarda sikinti ciktimi fren sorun cikardimi yani surekli fren yada motor kompresi gerek toroslarda

Selamlar geçen aracıma 25 liralık gaz koydum çok az vardı içinde yaklaşık 5 km ana yolda gittikten ten sora başladık tırmanmaya 7 km kadar bol virajlı dik rampalı bi yoldan köye vardık ordan gene bozuk köy yollarından döne dolaşa şehre indik uzatmıyım yaklaşık 36 km de gaz bitti benzine geçti sizce bu normalmi?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,490
Kayıtlı Üye Sayımız
172,150
Kaydolan Son Üyemiz
namso

Çevrimiçi üyeler

Geri