750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 442,423
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Etiketler

Ağırlığa bu kadar takılmayın
O1 belgeli olsun yeter
Çevirip tartma gibi bir uygulama yok

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Abi zaten bu konuyu konuşmuştuk. Yükleme toleransı var sıkıntı olmaz ama aynı donanımlarla karavanı biri 680, diğeri 750 çıkarıyorsa ben 680 i seçerim yani. Kafam rahat olur en azından, haksız mıym?

Ağırlığa bu kadar takılmayın
O1 belgeli olsun yeter
Çevirip tartma gibi bir uygulama yok

Hocam nasıl ağırlığa takılmayalım ki ? Karavan 750 kg ın üstünde ise nasıl O1 belgesi verilecek ? Verilen ve 750 kg üstü olan karavan yasal olur mu hiç ? Bugün tartılmaz yarın bir kanun çıkar tartılmaya başlar sonra patlarsın. Bir kazaya karışırsın O1 vardır ama ağırlık ölçülür fazla çıkar al başına bela. Ayrıca Avrupa’da da bu tip konular önemli diye biliyorum.

Velhasıl kelam O1 belgeli bir karavan max 700 kg olmalı ki ekstra güneş paneli derken 750 yi yakalayalım. İçine koyacağın kıyafet vs çok bir ağırlık tutmaz. Ağır bir şey varsa araba bagajına koyarsın. Hem arabanın ağırlığı da artar biraz daha iyi olur.

Hocam herkese merhabalar. Yazının başından beri takip ediyorum. Çok yararlı bir kaynak olmakta. Düzcede yaşıyorum ve sakaryadaki karavan üreticilerini, izmit te ve istanbulda ve ankarada ki firma/ firmaları gezdim. Daha gezeceklerim bulunuyor elbet. Eşim ve 5 yaşında ki çocuğum ile bu heyecana ortak olduk. Önümüzde ki sezon bizde almak niyetindeyiz. Fiyat performans olarak en uygunu bizce erba 4.10. Ama gönlüm donanım seviyesi ile nieweadow da kalıyor. Ben daha çok karda soğukta haftasonları da kullanmak istiyorum. Bu sebeple hangi karavanı önerirsiniz ve hangi donanımları. Eşimle kullanacagimizdan 750 kg altı bakıyoruz. @Demirak hocam carpento yada gittim tasarım gerçekten harika fakat içine girdin mi bilmiyorum ama biraz basık ve havalandırma olayı gerçekten ergonomik değil. Hevesini kırmak istemiyorum ama bilgin olsun istedim. Herkese tekrar merhaba. Umarım bu heves hiç bitmesin.

Hocam herkese merhabalar. Yazının başından beri takip ediyorum. Çok yararlı bir kaynak olmakta. Düzcede yaşıyorum ve sakaryadaki karavan üreticilerini, izmit te ve istanbulda ve ankarada ki firma/ firmaları gezdim. Daha gezeceklerim bulunuyor elbet. Eşim ve 5 yaşında ki çocuğum ile bu heyecana ortak olduk. Önümüzde ki sezon bizde almak niyetindeyiz. Fiyat performans olarak en uygunu bizce erba 4.10. Ama gönlüm donanım seviyesi ile nieweadow da kalıyor. Ben daha çok karda soğukta haftasonları da kullanmak istiyorum. Bu sebeple hangi karavanı önerirsiniz ve hangi donanımları. Eşimle kullanacagimizdan 750 kg altı bakıyoruz. @Demirak hocam carpento yada gittim tasarım gerçekten harika fakat içine girdin mi bilmiyorum ama biraz basık ve havalandırma olayı gerçekten ergonomik değil. Hevesini kırmak istemiyorum ama bilgin olsun istedim. Herkese tekrar merhaba. Umarım bu heves hiç bitmesin.
İkinci el Avrupa karavan bakabilirsiniz.Ekipman olarak çok kullanışlı ve çok iş görürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

@tncybttl

Selamlar,

Şu Güneş Paneli konusunda acaba yanlış mı düşünüyoruz diye düşünmeden edemiyorum. Ufak bir panel belki iş görür ama 150 Watt üstü panel(Paneller) hem ağır hem biraz maliyetli hem de mantıksız gelmeye başladı bana. Çünkü tam verim için güneşe çekeceksin, kullananlar güneşten kaçıyor, gölge arıyorlar. Hem karavanın içi hamam gibi oluyor hem de çok güneş sonuçta arabaya nasıl zarar veriyorsa, karavana da daha fazla veriyor. Platform üstüne güneşi engelliyor diyorlar ama tüm çatıyı kapatmıyorsunuz(Kapatamıyorsunuz) ki...

Güneş enerji sistemi 750 kg altı karavanlarda hekilerden dolayı genelde ön oturma grubu ve ranzalar üstüne yapılabiliyor sadece. Tuvalet ve mutfak alanı üstüne bu yüzden kuramıyorlar. Bu sefer kurulamayan heki ile açık kalan alanlarda aşırı ısınma, ufak hacimdeki karavanın içine girip her tarafına yayılıyor deniyor...

Ben karavanın içinde güneş altında hiç tam 1 gün geçirmedim. 1 saat civarı kalmışlığım vardır, sohbet etmek için. Konuştuğum karavan sahibi abi, ocağı açtığında içeride gerçekten terlediğimi hatırlıyorum... (Karavan 5,25 lik Ortiz'di.)

Bunun yerine güçlü jel akü ve destek sistemlerine daha sıcak bakmıyor değilim. Araç aküsünden şarj alma ve dışarıdan alma vb. sistemlerden bahsediyorum...

Çünkü 750 kg altı karavanlarda zaten en fazla 1 hafta tatil yapacağım. Ve bu 1 haftanın her günü elektriği olmayan bir yerde olmayacağım. Belki 3-4 gün bakir bir yerde kalırım. (En fazla) (Kalan zamanda genelde kamp alanları ve çoğunda ufak rakamlarda elektrik ücretleri var.)

Bakir olarak kalacağım yerde en fazla 2 gece üst üste kalırım. CBE' nin kontrol sistemi araç aküsünden şarj alıyor ve akü gücü kritik seviye altına inmeden sistemi kapatıyor, mesela... Yani gideceğim noktaya gidene kadar araç çalışırken şarj ediyor. Durduğumda elektrik emre amade oluyor.

Karavanda, 60 lt 12 v buzdolabı, hidrofor, ışıklar ve şarj için priz kullanmayı planlıyorum. Ayrıca Buzdolabını tekne balıkçılığında da yaptığım gibi buz ile de takviye etmeyi planlıyorum. İlerde Belki TV ve bazı küçük mutfak aletlerini kullanabilirim. Bu şartlarda güneş paneli gerekiyor gibi duruyor ama yinede sanki 100 w dan daha büyük paneller fazla ve gereksiz diye de düşünüyorum...

@Delacrix

Abi Carpento 360 ile ilgili, aerodinamiksel olarak ön oturma alanı alçak. Girmedim daha ama zaten videolarda da görünüyor. Bu durum içerisi için dez avantaj yaratsa da yakıt tüketimine olumlu katkı sağladığını kullanandan duyuyorum. Hadi onu geçtim, ağırlığı azalttığı bir gerçek.

Havalandırma anlamında, O önde bulunan tavan penceresini/hekiyi büyütmüş kullanan abimiz.

Ek bir ücretle 50x70 yapıp, içine içeri/dışarı üfleyen havalandırma da yapabiliyorlar. Bu şekilde kullanıp şuan Karavanın gerçekte kullanan abimiz, havalandırmadan çok memnunmuş.

Zaten diğer karavanlara baktığınızda ranza bölgesinde ve mutfak bölgesinde pencere var. Birde bazılarında oturma alanı üstünde ufak heki var. (Ön cam varsa da açılmasını önermiyor kimse ve genelde açılmayan cam koyuyor firmalar)
Bu durumda diğer karavanlara göre havalandırma anlamında neredeyse durum eşitlenmiş oluyor.

Şubat sonundaki fuarda gidip canlı olarak görüp, daha net konuşacağım. Ama farklı dizaynı, 700 kg altı kilosu ve sadece karavanlar için yapılmış üretimi ve aksesuarları çok hoşuma gidiyor.
Şuan malesef fiyatı çok yüksek kalıyor.

Son düzenleme:

Enerji için güneşin altında kavrulmak saçma
Kamp yerlerinde zaten 220 v var
Kamp harici 200 amper jel akü 3-4 gün her türlü enerji ihtiyacını karşılar
220 bulunca şarj edersin aküyü

@omnitemporal

Evet abi, bende böyle düşünmeye başladım. Ama sence de, 2-3 günde 12 V 60 lt dolap, ışıklar, hidrafor, telefon şarj ve günde 2 saat çocuk için TV çalıştırır mı paneller olmadan? Gerçi dediğim gibi aküden de takviye almayı planlıyorum acil durumlarda...

200 amper jel akü bu dediğini yapıyor

@omnitemporal

Eeee tamam abi, en azından tavan panel ağırlığı yok. Çünkü Güneş panelinde hem akü var hem paneller var. 20-30 kg da 2 panel diye hesaplasan 100 kg'ı geçiyor. Bu şekilde 50-60 kg da kalacaksam ne ala...

Hemde daha ekonomik değil mi? Birde Kontrol paneli takarsın, diyeceksin ki CBE vb kaliteli takarsan güneş paneli ile aynı çıkabilirsin fiyat olarak ama bu şekilde hem tüm karavanı kontrol edebileceğim hem de enerji alacağım. Diğer türlü sadece enerji alacağım.

Haksız mıyım?

Bende 3 adet toplam 450watt panel ve 200ah akü var. Karavanımızı tüm yıl içinde bazı haftasonları ve yaz tatillerimizde 25-30 gün kadar ücretli kamp alanlarında kullanıyoruz. Bu kullanım tarzı için konuşmak gerekirse panel bana çok gereksizmiş. Paneller güneşi keser diyen arkadaşlara; havanın 32 derece olduğu bir kampta elektrik kullanmayıp panelden üreteceğim diye inat ettiğimde karavan iç sıcaklığının 45 dereceye kadar çıktığı tecrübemi belirtir ve selamlarımı sunarım :smiley:

Hatta şöyle söyleyeyim. Paneli bir kenara bırakın. Bir sonraki karavanımda yaşam aküsü olmalı mı olmamalı mı diye soruyorum artık kendime.

@pasolvon

Abi selam,

Görüşlerin çok önemli. Bende çocuk var. Onun için TV ve tablet şarjı gerekecek. Yani bana yaşam aküsü şart gibi. Ama güneş paneli dediğin gibi, fikrim seninde tecrübenle tam olarak değişti diyebilirim. Hem para hem ağırlık...

750 kg altına sıkışmışken, 40 kg daha hafif olmak bile bence avantajdır.

Çok teşekkürler.

Karavan üzerinda sabit bir panel değilde, portatif bir panel olursa (2 tane ortalama boy panel, çanta şeklinde bile yapılabilir), Karavan gölgede, panel güneşe bırakılabilir aslında.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,098
Kaydolan Son Üyemiz
mesut44dg

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri