750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 442,351
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Çekme Karavan ile yolda seyir sırasında sabit donanımlar hariç su deposu en fazla 30-40 litre, yastık çarşaf yorgan, mutfakta minimum hafif ekipman olmalı. Diğer tüm masa sandalye çadır ve ekstra ağır malzemeler çeken araçta taşınmalı, alışveriş ile su ilavesi konaklama yerine yakın yerden yapılmalı ve sürüş sırasında karavandan kaynaklı hayatımızı tehlikeye atacak fazla yüklemeden kaçınmalıyız

Çekme karavan için su deposunun dalgakıranı yoksa -ki genelinde yok- 30-40 litre su bile ağırlık merkezini etkileyerek problem yaratma potansiyeline sahip. ben her defasında yola çıkmadan önce depomu sıfırlarım bu nedenle.

Etiketler
@neroarkan

Bu kadar kolay mı vaz geçmek?

Bak 1 yılı aşkın süredir buradayım. Dalga geçen oldu, karavan dünyasını bilmeden ukalalık yaptığımı söyleyen oldu, ama ben burada hala en iyi karavan ne olur diye emek harcıyorum.
Bir yanda yoğun işim, bir yanda engelli platformu, bir yanda ev, eş ve 1.5 yaşında oğlanla :smiley:

Daha 25.000 TL biriktirebildim. 70-75.000 TL bandı için daha min 1-2 yılım var. Bana göre sende vaz geçme. Herkesin dediği gibi hayat kısa gerçekten istiyorsan alabilirsin istediğin gibi bir karavan...
Düşünsene, doğaya karışmışsın, hergün yeni yerler görüyorsun, yeni ve sıcak insanlarla tanışıyorsun...

Şu bir gerçek ki hangi karavancı bir abim/kardeimle konuşsam hepsi çok mutlu. Hırsları yok, kısakançlıkları yok. Ne alırsan al, gel tavla atalım diyenler bile var :smiley:

@PY1409

Karavanınızı güzel günlerde kullanın.

Önerileriniz için teşekkürler ve size de teşekkürler @Akdeniz45

ben de çekme karavan akmak istiyorum. 2. el bir karavan düşünüyorum. şu ana alma arifesindeyim. düzgün bir karavan bulursam almak istiyorum.

@neroarkan

Bak 1 yılı aşkın süredir buradayım. Dalga geçen oldu, karavan dünyasını bilmeden ukalalık yaptığımı söyleyen oldu, ama ben burada hala en iyi karavan ne olur diye emek harcıyorum.
Bir yanda yoğun işim, bir yanda engelli platformu, bir yanda ev, eş ve 1.5 yaşında oğlanla :smiley:

Daha 25.000 TL biriktirebildim. 70-75.000 TL bandı için daha min 1-2 yılım var. Bana göre sende vaz geçme. Herkesin dediği gibi hayat kısa gerçekten istiyorsan alabilirsin istediğin gibi bir karavan...
Düşünsene, doğaya karışmışsın, hergün yeni yerler görüyorsun, yeni ve sıcak insanlarla tanışıyorsun...

Şu bir gerçek ki hangi karavancı bir abim/kardeimle konuşsam hepsi çok mutlu. Hırsları yok, kısakançlıkları yok. Ne alırsan al, gel tavla atalım diyenler bile var :smiley:

Sn. @Demirak
Öncelikle KARAVAN almaktan vazgeçmedim. Beni yanlış anlamışsın. (hata bende olabilir,sorun değil :smiley:)) KARAVAN bende saplantı halini aldı sürekli araştırma halindeyim. Model bakıyorum. Video izliyorum.
Yerli karavan üreticilerin işi gerçekten zor, Arada fiyat farkı olmasına rağmen yabancı marka almayı düşünüyorum. 2. el baktım düzgün bir şey yok.Yerli karavandaki özel isteklerin ihtiyaçların karşılanması çok güzel. Kullanılan malzeme kalitesine hakim olabilirseniz neden olmasın. Butik karavan Kimse üretemez. Diye düşünüyorum.Bilgim sınırlı.
Bu sayfadaki arkadaşlığı konuya hakimliği çok sevdim. Bu başlığı bırakayım diyorum ,bırakamıyorum.
Senin konuyu dağıtmayalım arkadaşlar söylemini haklı buldum burada konuyu dağıtmak istemedim kendime başlık aradım. Ama bulamadım.
Mesela benim sorunum şu.
Bende ibiza 90 bg 160nm(tork) araç var ruhsatta 500kg frensiz 1 ton frenli karavan çeker yazıyor. Ben önceden 750 kg altı KARAVAN düşündüğüm için bu sayfaya geldim. Fakat ihtiyaçlar 750 altı olmadı özellikle benim ebatların geniş olması rahat etmeyeceğim izlenimini doğurdu. Daha önceden bir KARAVAN tecrübeside olmayınca tırstım açıkçası, Aldınmı 1 kere alacaksın bu KARAVAN'ı Beğendiğim KARAVAN Modelleri çok pahalı.
Ayrıca 1,5 t KARAVAN çeken araç lazım oldu ne alacağıma karar veremedim. 2010-2013 arası tiguan 4*4 240nm(tork) araç alsam çeker mi?
Burası 750 kg altı olunca bütün araçlar sizin karavanları çeker.
KARAVAN Sahibi olmadan DERT sahibi oldum.
Arabayı değiştirecem, ÇEki demiri takılacak,ehliyet değişecek. KARAVAN Alınacak.

Bu arada buradan ilan edeyim. FUARA gitmekten vazgeçtim. Fuarda hep Yerli firmalar var.
Ben yabancı satan firmaları gezicem mecburen. (OCAK sonu)
Bu Karavan işi zengin işi. :smiley:)

@neroarkan

@Demirak yazdığımı tekrar okudumda çok zenginmişim gibi olmuş :smiley:) Param bu yazdıklarımı yapmaya yetmiyor demeyi unutmuşum.

@nerorarkan
Ben karavanımı 2 ay önce aldım öncesinde düşük bütçe ile ne alınır diye yaklaşık 1,5 yıldan fazla araştırdım soruşturdum fuarlara gittim vs.vs. evet haklısın dostum insan belli zaman sonra çıkmaza giriyor.2019 un nisan ayında beklediğim bir model vardı.Baktım ettim onun osu var bunun busu yok onda şu olaydı derken kendime bir ürün belirleyip onun üzerinde durmaya başladım derken aldım.
Aldıktan sonra 3 günlük AL-KO'nun düzenlediği bir etkinliğe katıldım.Sana şu kadar söyleyebilirim oradaki ortamı gördükten sonra @Demirak bir yazısında değinmişti bu ortamdaki insanlarda kibir yok,ego yok herkes birbiriyle selamlaşıyor sohbet ediyor sıcacık bir ortam sözkonusu.Oraya nasıl bir karavanla gittiğinizin hiç bir önemi yok.Dedim ki keşke geçen sene alsaydımda bu insanlarla birlikte daha fazla kamp yapıp daha fazla sohbet etme fırsatı bulsaydım diye hayıflanmadım değil.Sevgili dostum uzun lafın kısası kendinize bir model belirleyip kamp keyfinden kendinizi daha fazla uzak tutmayın nacizhane olarak kardeşinizden ufak bir tavsiye olarak kabul edin.

VIA_F2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@yugun

Abi haklısında, hanım faktörü biraz işi değiştiriyor. Aslında maliyeti ne olursa olsun uygun fiyata alıp zamanla düzebilirsin dediğin gibi.

Ama hanımlarla öyle olmuyor. Benim hanım, sıcak su olmadan, ısıtıcı olmadan girmem diyor. Hele tuvaleti yaptırmazsan, oğlumla biz gelmeyiz diyor. :smiley:

Sabit Tuvalet, sıcak su, ısıtma dediğinde zaten Karavan fiyatı + 10.000 TL gerekiyor. En ucuz karavan 40.000 TL olsa, bunlarla 50.000 TL yi buluveriyorsun. :smiley:

Uzun lafın kısası, tek başına olsa al boş karavanı git. Ama hanım ve çocuklarla sap işine giriyorsun mecburen...

@neroarkan

Hocam,

Ben sana durumu özetleyeyim:

Biliyorsun çekme karavanlarda 750 kg altı ve üstü kavramları var. 750 kg üstü O2 karavanlarda 2 yılda 1 muayene, BE ehliyet ve ayrı Kasko ve Trafik sigortası var. Ben ilerde şu 750 kg ayrımı ile ilgili kontrol ve ypatırılmlar geldiğinde ayrıca vergi de çıkacağını düşünüyorum cüzzi bir miktarda. (Bu benim düşüncem.)

Ancak 750 kg altı O1 karavanlarda ruhsat/plaka olmadığı için muayene yok, B ehliyet ile çekiyorsun, mevcut trafiğin karşılıyor ve Kaskona ek teminat ile güvence altına alabiliyorsun. Bunlarda da şuanda gerçek 750 altı veya sıkıntılı modeller var. Şuan için konuştuğumuz gibi kontrol yok ama ilerde olacağını herkes söylüyor.

Yurtdışı(Avrupa) 750 kg altı O1 karavanlar var tam donanımla 730 kg a kadar satılıyorlar ama 2 kişilik hepsi. 1 modeli şuanda Aydos Karavan tarafından getirtilip, direk satılıyor. Diğer modeller sipariş üzerine geitrtiliyormuş. Zaten bildiğin gibi listemizde tutuyoruz.

Bizde ise, 750 kg altı 4.40 metreye kadar 4-5 kişilik karavan yapılıyor. Ancak bu karavanlar donanımları olmadığı gibi sınırda karavanlar. Üreticiler, şuanda O1 belgeni al dolaş diyor, sonra mevzuat değişirse O2 veririm ruhsat çıkarırsın diyorlar. Burada görüntüde sıkınt yok. Ama dediğim gibi Devlet bu şekilde nasılsa çok karavan var diyip, bu zamana kadar nasılsa belgesiz takılmışlar diyip ben o halde cizzi miktarda bir yıllık vergi alayım da şu ruhsat kayıplarını çıkartayım diyebilir. Birde tartıda ceza kestimi çok trajik durumlar ortaya çıkabilir.

Hele benim gibi BE ehliyeti alma durumunuz mümkün değilse zaten bu riske hiç giremezsiniz...

Bu noktada 4 kişilik yerli O1 modellerde daha tam oturmuş değil. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi gerçek 750 kg altı karavanı bulmak için sunduğu donanımlara göre ağırlık hesabı yapmanız gerekiyor ki bu sayede zaten karavan eksperi oluyorsunuz.

Yerli karavanların neredeyse %95'inde sabit tuvalet, ısıtıcı, su ısıtıcısı olmadığından bu donanımları düşünerek ortalama tüp ile 20-30 kg gelen ağırlıkları hesaba katıp, birde kişisel eşyalarınızı koyduğunuzda en yüksek 700 kg olan karavan bakmanız gerekiyor. Hele enerji işi için güneş paneli de düşünürseniz mutlaka 650 kg altına düşmeniz gerekiyor ki aküyü/aküleri taşıyabilin...

Yani en ideal olan 650 kg ayarında 1-2 tane karavan dıışnda karavan yok. Onlarda ek maliyetlerle çok kez yazdığım gibi 60-70.000 TL bandına hemen çıkı veriyor.

İşte bu noktada camları ve donanımları ile modeli ve fiyatı oturmuş 4 kişilik 650 kg civarında bir karavan istersen şuan için 1-2 olan alternatif, ilerde daha çoğalıp daha seri hale gelcek.

Bu yüzden hiç acele etmeyip bekleyebilir, paranı biriktirebilirsin.

@neroarkan

Hocam,

Ben sana durumu özetleyeyim:

Biliyorsun çekme karavanlarda 750 kg altı ve üstü kavramları var. 750 kg üstü O2 karavanlarda 2 yılda 1 muayene, BE ehliyet ve ayrı Kasko ve Trafik sigortası var. Ben ilerde şu 750 kg ayrımı ile ilgili kontrol ve ypatırılmlar geldiğinde ayrıca vergi de çıkacağını düşünüyorum cüzzi bir miktarda. (Bu benim düşüncem.)

Ancak 750 kg altı O1 karavanlarda ruhsat/plaka olmadığı için muayene yok, B ehliyet ile çekiyorsun, mevcut trafiğin karşılıyor ve Kaskona ek teminat ile güvence altına alabiliyorsun. Bunlarda da şuanda gerçek 750 altı veya sıkıntılı modeller var. Şuan için konuştuğumuz gibi kontrol yok ama ilerde olacağını herkes söylüyor.

Yurtdışı(Avrupa) 750 kg altı O1 karavanlar var tam donanımla 730 kg a kadar satılıyorlar ama 2 kişilik hepsi. 1 modeli şuanda Aydos Karavan tarafından getirtilip, direk satılıyor. Diğer modeller sipariş üzerine geitrtiliyormuş. Zaten bildiğin gibi listemizde tutuyoruz.

Bizde ise, 750 kg altı 4.40 metreye kadar 4-5 kişilik karavan yapılıyor. Ancak bu karavanlar donanımları olmadığı gibi sınırda karavanlar. Üreticiler, şuanda O1 belgeni al dolaş diyor, sonra mevzuat değişirse O2 veririm ruhsat çıkarırsın diyorlar. Burada görüntüde sıkınt yok. Ama dediğim gibi Devlet bu şekilde nasılsa çok karavan var diyip, bu zamana kadar nasılsa belgesiz takılmışlar diyip ben o halde cizzi miktarda bir yıllık vergi alayım da şu ruhsat kayıplarını çıkartayım diyebilir. Birde tartıda ceza kestimi çok trajik durumlar ortaya çıkabilir.

Hele benim gibi BE ehliyeti alma durumunuz mümkün değilse zaten bu riske hiç giremezsiniz...

Bu noktada 4 kişilik yerli O1 modellerde daha tam oturmuş değil. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi gerçek 750 kg altı karavanı bulmak için sunduğu donanımlara göre ağırlık hesabı yapmanız gerekiyor ki bu sayede zaten karavan eksperi oluyorsunuz.

Yerli karavanların neredeyse %95'inde sabit tuvalet, ısıtıcı, su ısıtıcısı olmadığından bu donanımları düşünerek ortalama tüp ile 20-30 kg gelen ağırlıkları hesaba katıp, birde kişisel eşyalarınızı koyduğunuzda en yüksek 700 kg olan karavan bakmanız gerekiyor. Hele enerji işi için güneş paneli de düşünürseniz mutlaka 650 kg altına düşmeniz gerekiyor ki aküyü/aküleri taşıyabilin...

Yani en ideal olan 650 kg ayarında 1-2 tane karavan dıışnda karavan yok. Onlarda ek maliyetlerle çok kez yazdığım gibi 60-70.000 TL bandına hemen çıkı veriyor.

İşte bu noktada camları ve donanımları ile modeli ve fiyatı oturmuş 4 kişilik 650 kg civarında bir karavan istersen şuan için 1-2 olan alternatif, ilerde daha çoğalıp daha seri hale gelcek.

Bu yüzden hiç acele etmeyip bekleyebilir, paranı biriktirebilirsin.
Merhabalar, Muayene her yıl, ruhsatımı şimdi aldım ve Q2 Belgesi Yük Nakli-Hususi yazıyor, bilgilerinize

2020 Karavan haberlerinde:

*Ortiz'in 2020 modelini incelemiştik.

*Caretta Uncle'ı hatta aylar öncesinde görmüştük. Ben kendi adıma en çok su/elektrik panosunu beğenmiştim.

*Carpento ile ilgili çok ciddi bilgisizlik var. Fuara sanırım katılmayacaklar. Ve hiçbir platformdan birşey paylaşmıyorlar. Ya çok büyük yenilikleri var ya da gerçekten geriye gidiyorlar, bilmiyorum.

*EKS ile ilgili zaten çok bilgimiz yoktu. 2020 modelleri ile ilgili hiç bilgimiz yok.

*ERBA'da da zaten yenilikleri konuşmuştuk.

*Geocamper'ı ben paylaşmıştım.

*Güney Karavanda da herhangi bir yenilik okumadım ki firma güncel olarak web sitesinden paylaşıyor zaten. Okuduğum kadarıyla en son beyaz mobilya ve ankastre ocak yenilik olarak paylaşılmış.

*MAY ile ilgili lansmanı bekliyoruz :smiley: Ama bazı haberler var, bir sonraki mesajımda paylaşırım.

*NK Karavan ciddi bir atılımla yeni modelini tanıttı. (bir önceki sayfada paylaşmıştım.) Hem de Fuara'da iddalı geliyoruz diyor. Fuarda en çok bu markayı detaylı inceleyeceğim.

*Saly'de yeni XL modelini Fuara saklıyormuş. Şuan mevcut modelinde, renkli döşeme seçenekleri ile ranza bölümüne kıyafet askılık eklentisini gördüm.Sanırım mevcut modelde çok değişikliğe gitmeden XL modelini tanıtacaklar.

Son düzenleme:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
nakturk25

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri