94 ZJ Laredo 4.0 L Motordaki Numara ile Ruhsatta Yazan Farklı Sorun Yaşıyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeep53 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,298
Ynt: 94 ZJ Laredo 4.0 L Motordaki Numara ile Ruhsatta Yazan Farklı Sorun Yaşıyoruz

cok gecmıs olsun,aynı sorun tuv muayenesınde benım xj de basıma geldi.tuv dekı yetkılıler numarayı okuyamadılar en sonunda yetkılı bır servısten (80 tl) karsılıgında numarayı okuyup faturalandırdılar sonrasında muayene halloldu.aynı yolu denersenız cozum olabılır...

Etiketler
Ynt: 94 ZJ Laredo 4.0 L Motordaki Numara ile Ruhsatta Yazan Farklı Sorun Yaşıyoruz

geçmiş olsun bende ugrasıyom bir değişiğiyle ya biz bu memurların yaptığı hataları düzeltmek zorundamıyız yaaa :mad: :mad:

ssbman' Alıntı:
Birde o nasıl numara yazmaktır okumak için sağlam göz lazım . Öyle ince ve derinliği az şekilde kazımışlar ki ... Temizlerken çizecek zarar verecek şeyler kullanmamak lazım ....

Temizledikten sonra dedim aman korozyon falan durumu olur , wd40 sıktım üzerine akşam da silikon sprey sıkayım diyorum .

Saygılarımla ...
Barış

Yıllar önce aracımı aldığımda ilk muayenede okuma sorunu olunca motor ve şase numarasını taş motoruna taktığım keçe ile iyice temizledim ve üzerlerine aluminyum bant yapıştırdım. Muayenelerde memura okutup kapatıyorum ve 8 yıldır aynı bant hala yerinde duruyor. Tavsiye ederim.

Bu tip durumlarda polis memuruna kendinizi tanıtıp 2 aydır buna uğraşıyorum dediğiniz zaman insafa gelip düzeltiyorlar. ;D.Benimde motor numarası yerine blok numarasını yazmışlar 3 defa emniyete git gel yaptım 4 cüde ne kadar zamandır buna uğraşıyorsun dediklerinde hemen bezgin vaziyeti alarak 2 aydır dedim hallettiler. ;D ;D

arkadaslar merhaba ben chrysler de teknısyenım bu gıbı durumlar ıcın musterılerımız bıze gelıyor motor numarasını okuyup ımzalı bır belge verıyoruz henuz bı problem olmadı muaynelerını yapabılıyorlar hatta benım zj de oleydı alırken ruhsata dogru numarayı ıslettım. Numara dıreksıyon pompasının altında kalıyo

selam thedoors,benim aracımda şahsi numarasının son 8 rakamını yazmışlardı...muayenede sorun çıkmıştı
4.0 motorlarda motor numarası 2 ve 3 numaralı buji alt hizasında ( . . . MX . . )((yıl. ay .MX= 4.0. gün anlamına geliyor)) şeklinde üretim kodu yazar bunu trafik motor numarası olarak kabul ediyor halbuki o görünen üretim kodu.parça numarası gibi birşe amerikada adam motor bozulunca garajinda kendisi takıyor.bizde bu durum başka 4.0 araçlarda numara çakışabilir.
çok araştırdım yetkili servislerden biri senin numaranın 6 nolu bujinin alt hizasında çakılı olabileceğini söylemişti hatta motor üretim kitabında fotokopi çekerek bana verdi.araç başka şehirde olduğu için bakamadım öyle gitti

Ynt: 94 ZJ Laredo 4.0 L Motordaki Numara ile Ruhsatta Yazan Farklı Sorun Yaşıyor

valla benim xj de ise motor numarasını bulamadılar sonrada hafif kusurlu diyip muayaneden geçirdiler.şans işte.

jeepXJ' Alıntı:
selam thedoors,benim aracımda şahsi numarasının son 8 rakamını yazmışlardı...muayenede sorun çıkmıştı
4.0 motorlarda motor numarası 2 ve 3 numaralı buji alt hizasında ( . . . MX . . )((yıl. ay .MX= 4.0. gün anlamına geliyor)) şeklinde üretim kodu yazar bunu trafik motor numarası olarak kabul ediyor halbuki o görünen üretim kodu.parça numarası gibi birşe amerikada adam motor bozulunca garajinda kendisi takıyor.bizde bu durum başka 4.0 araçlarda numara çakışabilir.
çok araştırdım yetkili servislerden biri senin numaranın 6 nolu bujinin alt hizasında çakılı olabileceğini söylemişti hatta motor üretim kitabında fotokopi çekerek bana verdi.araç başka şehirde olduğu için bakamadım öyle gitti
bir kaç hafta önce 96 model bir xj aldım. ben aydının söke ilçesindeyim; arabayı naziiliden aldım, arabayı aldığım kişi ise kısa bir süre önce aydın merkezden almış ve plakasını değiştirmiş. arabayı aldığımın ertesi günü ben de plaka çıkartmak için başvurdum, memur mersinde şasi numaraları farklı, fakat motor numaraları aynı bir tane daha aynı model arabadan gözüktüğünü söyledi. vizeye gidip motor numaranı tesbit ettirmen gerekli dedi, ben bu arac daha yeni plaka değiştirdi orda sorun cıkmamış deyince, onlar bir hata yaptılarsa tekrarlamak durumunda değiliz cevabını verdi. vizeye gittim baktılar, motor numarası ruhsatta gecenle tutuyor bir kağıt verdiler emniyete geri döndüm. mersin emniyetine mail atıcaz dediler. ertesi gün gittim maile cevap gelmiş, makine mühendisleri odasından rapor gerekiyor dediler, atladık oraya gittik, 160 lira verdik onlar da baktı motor numarası doğru diye rapor verdiler. bunu da mail atacaz dediler; bu seferde mersindeki aracın motor numarasının tesbit edilmesine gidilecekmiş; bir hafta on gündür mersinden cevap bekliyorum, bugün bir haber geldi mersindeki araba da motor nosunu tesbit ettirmiş onunki de doğruymuş, ee şimdi noolacak dedik, motor numarasının bir önemi yoktur diye bir yazı göndereceklermiş söke emniyetine; eger o yazı gelirse ve buradakiler o yazıyı kabul ederlerse plakalarımı çıkartabileceğim. sizin yukarıda yazdığınız numara cakışması durumundan 15 gündür karnımda agrılarla geziyorum neredeyse bayıla bayıla aldığım arabamdan soğudum, umarım en kısa zamanda plakalarıma ulaşabilrim :smiley:

Ynt: 94 ZJ Laredo 4.0 L Motordaki Numara ile Ruhsatta Yazan Farklı Sorun Yaşıyor

yahu şikayet etmek istemem ama nasıl bir ülke bu.hatayı kendileri yaparlar sonrada sana düzelt derler.düzeltiyim derken eziyet eder laf söylerler.zar zor para biriktirip arazi arabası alırsın vayyy niye aldın gel bakalım her türlü saçma vergi ve ıvır zıvırı senden almaya çalışırlar.sonrada severek aldığın arabadan nefret edersin.

aslında bu araçlar ilk yurda girerken trafik şübesi motor numarası çakması gerekirdi. bazı işi bilen memurlar bunu uyguladı bende çok sıkıntı çektim inad ettim çok masraf ettim

benim araba 94 m0del 4.0 motor motorda 311 mx 06 diye 2 ve 3 buji nin altında motor bloğunda çakılı idi ruhsatta şasi nonun son sekiz rakamı yazılı idi motorda bu son 8 rak gözükmedi ama 6 nolu bujinin alt hizasında blok ta çakılı olabileceğini söylediler.

311 mx 06

3 motorun üretim yılının son rakamını gösterir.
11 motorun hangi ayda üretildiğini gösterir.
MX motorun 4000 cc olduğunu gösterir.
06 motorun 6. günde üretildiğini gösterir.

bu durumda o gün içinde üretilen birsürü motor vardır.numara çakışması buyüzden kaynaklanıyor. trafik şübesi yeni numara vermesi lazım

benimki de 508 mx 02 ben de bunun bizim bildiğimiz anlamda motor numarası olmadığını bilmiyordum, sizden öğrendim. eğer işim hala çöülmediyse emniyette ikna için kullanıcam...

Yetkili servisten motor no ile ilgili alınan yazı ile tespit muayenesi yapılarak yeni numara ruhsata işlenebilmeli ... Bu yöntemi denemiş miydiniz ? Gerçi sona gelmişsiniz anlaşılan . Geçmiş olsun ...

izmirde yetkili servisi aradım, onlar yardımcı olmaya çalıştılar ancak bizim esas olarak baktığımız şasi numarasıdır dediler yeni bir motor numarası veriyorlar mı bilmiyorum; sonuçta dediğiniz gibi galiba bir sonuca yaklaştım fakat yeni ruhsatımı ve plakalarımı almadan gene de tam rahatlamış sayılmayacağım. Mersin emniyeti '' her iki aracın da motor nosu gerçektir, biz işin içinden çıkamadık siz de fazla karıştırmayın'' gibi bi yazı göndereceklermiş söke emniyetine :smiley: inşallah böyle hallolacakmış ! Açıkçası ben de her iki aracta aynı motor numarasının nasıl olabileceğini merak ediyordum fakat yukarıda yapılan açıklamalardan aydınlanmış oldum; teşekkür ederim.

bu akşam eve gelince hemen arabanın yanına gidip motor numarasını aradım.dendiği gibi motor bloğunda 2 ile 3 bujinin altında motor bloğunun üstünde çakılı motor numarası.gayet düzgün ve okunaklı.ruhsattaki ile aynı.işin ilginci muayene de o kadar aranmış ama bulunamamış.ama gayette göz önü bir yerde.

bugün itibariyle plakaya kavuştum, 21inde bir aylık süre dolacaktı telaşlanmaya başlamıştım; mersin emniyetinden beklenen yazı bir türlü gelmiyordu, bu işe bakan memur yıllık izne çıkmış ve ondan başkası da konuyla ilgilenmiyordu; ben de ilçe trafik amirinin yanına çıktım, dosyamı verdim, sorunumu anlattım, anlayışlı ve yardımcı davrandı mak. müh. odasından gelen rapora bakıp bizi bağlayan bu rapordur dedi, trafik tescile telefon edip arkadaşın işini halledin dedi ve sorunum çözülmüş oldu :smiley: yani ben rapor aldığımdan beri geçen bir aylık süre boşa gitti, bütün sıkıntı da amirin tek hareketiyle bitti :smiley:

Hayırlı olsun , Amirin de eline sağlık :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR