Aksesuarlar Ararken Dikkatimi Çekti. ''karavan" Kelimesi Geçince Fiyat %50-60-70 Artıyor. Nedendir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zaferyilmaz99 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 72
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,343
Değerli yugun, hem etkilendim, hem de çok memnun oldum. Öğretmensiniz galiba. Böyle aydınlık, bilinçli ve toplum dostu öğretmenlerimiz var çok şükür. Teşekkürler.
Teşekkürler,
Bunlar aslında herkesin bildiği ama nedense pek dillendir(e)mediği şeyler.
Ben dillendiremediğim şeylerle birlikte yaşamayı şizofreniye yakalandıktan sonra artık (çoktaaaaaaan) bıraktım.
Tecrübeli bir şizofreni hastasıyım. Bunu kanıtlayan (çok sağlam yerlerden) pekçok raporum var.
Her makamdan ötebiliyorum. Kesin bir tarafım yok.
Beni (sizin kendinizin) bir tarafınız olduğu için beğenmeyin diye yazma gereği duydum.
Ahlak gelişimi kuramı (Kohlberg) ile ilgili benim yazdığım (veya paylaştığım) son derece basit şeyleri KPSS kazanmış bir öğretmenin bilmeme şansı yok.
Kaç tanesi bunları açıkça dillendirebiliyor bilemiyorum.
Gönlümden nasıl geçiyorsa öyle yazıyorum.
Kimse de bunun için bana bir şey yapamaz.
Sonuçta ben bir hastayım.
Sevgiyle...

Etiketler
İnsanın, her bir bilinçsiz, bencil, kişiliğini ucuz çıkarlarıyla takas etmiş, düşünmeksizin verilenleri ezberleme kolaylığıyla dogmaların konforlu ve risksiz çukurlarına yerleşmiş insancıkların böyle bir hastalığa tutulmalarını dileyesi geliyor.
Ancak biliyorum! Sizin nitelikleriniz herhangi bir rahatsızlıktan değil, eğitiminizden ve kişisel gelişim başarınızdan kaynaklanıyor.
Sağolun öğretmenim.
Kişiliğinizi eşsiz bir biçimde süslemiş olduğuna inandığım rahatsızlığınızla size kolaylıklar diliyorum.
Sevgi ve saygılarımla.

Bugün kendi haddimden daha fazla konuşmuş olabileceğimi anladım.
Yine de size teşekkür ediyorum.
Eğitimle ilgili konular işte...
Sadece birkaç kitap okudum.
Böylesine çıkışlar yapmam doğru değil.
Sevgiyle...

Yücel hocam dilimizi ne kadar güzel kullanıyorsunuz, maşallah diyelim. Bu kadar çok kitap okumanın faydaları diyelim. Konuya dönersek, eskiden Marin etiketli ne varsa hep pahalı idi, ne yazık ki karavan etiketi de öyle oldu.
Gerci artık bir somun ekmek te pahalı. Bu arada hocam, yerin kulağı var derler, Gölbaşı'na yeni kamp alani kuruluyormuş TÜV arkasına.
Umarım size faydası olur.

Yücel hocam dilimizi ne kadar güzel kullanıyorsunuz, maşallah diyelim. Bu kadar çok kitap okumanın faydaları diyelim. Konuya dönersek, eskiden Marin etiketli ne varsa hep pahalı idi, ne yazık ki karavan etiketi de öyle oldu.
Gerci artık bir somun ekmek te pahalı. Bu arada hocam, yerin kulağı var derler, Gölbaşı'na yeni kamp alani kuruluyormuş TÜV arkasına.
Umarım size faydası olur.
Teşekkürler. Tüv bana yakın. Kesin işime yarar oraya kurulursa.
Sevgiler.

Konu gereksiz yöne uzamış. @buralpdi ve @yugun gerekli konu özetlerini geçmişler.

Olayı deşmeden.... bende mahalle nalburuna gittiğimde demiyorum, panelvan araç var ona lazım diyorum : ).

Gerçi mahalledekiler desem de sıkıntı olmuyor ama alacağımız malzeme internet ya da fiziki dükkansa ve etiketi kamp karavan ile başlıyorsa kazık yağlı bence.

Geçen webasto uzatma borusuna baktım muadil. Cidden fahiş fiyat. Webasto değilde ısıtıcı borusu olarak bakıp alırsan arada ki farkı görüyorsun. Ya da dış elektrik prizine bakın. Altı üstü trifaz erkek/dişi priz ya. Adam kamp karavan sitesi ile normal fiyatı arasında dağlar oynuyor.

Bence müslümanlığa yönelik bir eleştiri yok. Tersine, "İslam dini böyle ahlaksızlıklara cevaz vermez. Bunlarınki nasıl bir müslümanlık anlayışıdır." mealinde bir eleştiri var.
Her eleştiriyi dine yöneltilmiş gibi algılayıp bu yönde bir savunma yapmaya girişmek doğru değil. Dini kullanarak çıkar sağlamaya çalışan onca ahlaksızı savunmaya dönüyor iş.
Kimse kimsenin neye nasıl inandığına karışamaz ama kutsalları kullanarak ahlaksızlık yapanı da ayırdetmeyi bilelim lütfen.

Koca forumda beni anlayan sadece siz çıktınız. Bu yüzden teşekkür ederim.

Yücel bey ise konuya güzel girmiş ama ülkede en büyük hatamız din ile ahlak bilgisini beraber sanıp okullarda bu şekilde aşılamamız. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi tamamen 2 ye bölünmeli. Ahlak ve toplum görgü kuralları diye ayrı bir ders olmalı.

Din konusuna gelirsek ben kimsenin dinini sorgulamıyorum veya kimsenin dinini iyi kötü diye eleştirmiyorum. Beni nokta kadar ilgilendirmez. İster bir dine inanın ister dinsiz olun. Ben buna değil insan mısınız buna bakarak her canlıya eşit yaklaşırım.

Müslümanlık islam dini dedim çünkü ülkecek kabul ettiğimiz din islam dini. Ben eşim doğum yaptığında şakasına Hristiyan dedim az kalsın dayak yiyordum. Lafta herkes aşırı dindar maalesef ki.

Sorunca 1 kişi müslümanım diyorsa ve ramazan gibi aylarda fiyatlara zam yapıyorsa inandığı dinden çok uzak demektir. Almanyada yaşayan türkler ramazanda 2 ye 3 e fırlayan fiyatlarla ciddi dalga geçer çünkü burda bile yoktur böyle fırsatçılık derler.

Ucuz olan yerden alır pahalıyı almam gibi bir kuralda yok. Heryer herkes fırsattan istifade zam yapmaktadır. Modern adı fiyat güncellemesi yada indirimdir. Domates 5 iken 7 olur şok indirim diye duyurulur vs gibi.

Müslümanlığın kutsal kitabı olan kuranda ilk ayet okudur ve okumayan cahil kalan ama lafta dindar olan maalesef ki tonla insan var. Kara çarşaflı din kültürü öğretmenine denk geldim. 2 sözünden birisi diniydi ve babası kardeşleri annesiyle tanıştım yine aynıydılar. Evleri dini kitap doluydu ama okumadıkları ortadaydı. 2 sohbet ettiğimde bir çok şeyi yanlış bildiklerini gözlemlemiştim.

Bu yüzden dinden bahsettim. Peygamber efendimiz ticareti övmüş ama insanları kazıklamayın fiyatları arttırmayın terazide hile yapmayın demiş. Terazide hile en büyük kul hakkıdır ve en büyük günahlardan birisidir. Ama ben 5 vakit namaz kılan terazide hile yapana denk geldim. Günah değil mi dediğimde doğru düzgün cevabı bile yoktu.

Kamp karavan gibi sıfatlar eklenince çok ciddi fiyatlar istenmesi de tamamiyle fırsatçılık. Bir videoya denk geldim adam amerikada bir marketten hepsi marka tonla kamp malzemesi alıyor 100 dolar veriyor ben dolar kurunu hesaplıyorum üzerine %100 nakliye %100 kar ekliyorum 300 dolar diye hesaplıyorum yine de türkiyedeki tutarın yarısına denk gelmiyor.

Konu gereksiz yöne uzamış. @buralpdi ve @yugun gerekli konu özetlerini geçmişler.

Olayı deşmeden.... bende mahalle nalburuna gittiğimde demiyorum, panelvan araç var ona lazım diyorum : ).

Gerçi mahalledekiler desem de sıkıntı olmuyor ama alacağımız malzeme internet ya da fiziki dükkansa ve etiketi kamp karavan ile başlıyorsa kazık yağlı bence.

Geçen webasto uzatma borusuna baktım muadil. Cidden fahiş fiyat. Webasto değilde ısıtıcı borusu olarak bakıp alırsan arada ki farkı görüyorsun. Ya da dış elektrik prizine bakın. Altı üstü trifaz erkek/dişi priz ya. Adam kamp karavan sitesi ile normal fiyatı arasında dağlar oynuyor.

Ben bir karavan firmasının aksesuarlarına denk gelmiştim. Katlanır masa sandalye gibi şeylerin fiyatını görünce dudağım uçuklamıştı. Çünkü aynı ürün başka yerde yine kamp etiketi ile pahalı ama karavan firmasının yanında 3 te 1 daha ucuzdu. Kamp etiketi olmayan ürün ise kamp etiketi olana göre yarı yarıya fark ettiriyordu. Bir kaç sene önce 75 tl ye aldığım masa kamp etiketinde 150 karavancı da 450 liraydı.

.
Zamanımızın karmaşık toplum yaşamı için gerekli düzenlemelerin neredeyse tamamı, ahlak düsturları yerine en azından eski Roma çağından beri yasalarla düzenlemekteler.
Diğer taraftan ahlak felsefesinin tarihi dinlerden önce değil eski Yunan filozoflarına hatta daha eski ilk toplumsal oluşumlara kadar bile uzanmakta..

Satıcı sizce fazla fiyat isterse değil felsefesini, nedenini düşünmeye bile gerek olmamalı, almayın yeter.
Biliyorsunuz serbest pazar ekonomisi böyle işliyor. 😉
Tabi konu geyik ise onu bilmem.. :yum:

Tabi konu geyik ise onu bilmem.. :yum:

Yooo ......nereden çıkardınız 😃

1647274806430

Satıcı sizce fazla fiyat isterse değil felsefesini, nedenini düşünmeye bile gerek olmamalı, almayın yeter.

Keşke o satıcı pahalı diğerleri ucuz olsa da pahalıdan almak zorunda kalmasak ama bir şeye zam geliyorsa bu her yerde geliyor.

Örneğin akaryakıt fiyatları, x petrol de aynı y petrol de aynı. Mecbur alacaksın. Peynirde aynı zamlanıyor domateste. Kısaca ucuzu alayım o pahalı satıyor almayayım gibi bir şey yapamıyorsun. İnsanlar isyan edemediği sen almazsan başka alanların olduğu toplumda 1 kişiyi umursamıyorlar.

.
Siz enflasyondan bahsediyorsunuz ama ben ürün rekabetini kast etmiştim.

Tabi benim yaklaşımımda Alman tüketicilerinin ödünsüz uyguladıkları ücret kontrol anlayışının da rolü olmalı.. Bu yüzden Almanya diğer Avrupa ülkeleri ile karşılaştırılınca göreceli de olsa daha ucuz.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR