Alaylı Yazılımcı Nedir? Mektepli Yazılımcı Nasıl Olunur?

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erevil Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,266

erevil

Yeni Üye
Mesajlar
18
Tepkime Puanı
5
Bilgisayarda kullandığımız bütün programlar çeşitli programlama süreçlerinden geçerek son kullanıcıya sunulmaktadır. Bu programlar çoğunlukla mektepli yazılımcılar tarafından hazırlanmaktadır. Ancak yazılım sektöründe alaylı yazılımcıların oranı da az değildir.

Alaylı yazılımcı kime denir?

Okul veya kurs gibi bir formal eğitim almadan kodlamayı kendi kendine öğrenen yazılımcılara alaylı yazılımcı denir. Alaylı yazılımcılar kitap ve internet siteleri gibi çeşitli kaynaklardan buldukları kodları deneyerek, değiştirerek, bazen de birleştirerek yeni yazılımlar hazırlayabilirler. Ancak bilgisayar bilimi vb. konularda yahut kullandıkları yazılım dillerinin detaylarıyla ilgili konularda çoğunlukla derinlemesine bilgileri bulunmaz.

Mektepli yazılımcı nasıl olunur?
Mektepli yazılımcı olmanın yolu formal bir eğitim almaktan geçmektedir:
-Meslek lisesinde programlama eğitimi almak.
-Üniversitelerin bilgisayar mühendisliği / yazılım mühendisliği / yönetim bilişim sistemleri gibi lisans veya bilgisayar programcılığı gibi ön lisans programlarından mezun olmak.
-Bu sayılan bölümlerden mezun olunmasa bile bootcamp yahut kurs eğitimi almak.
Mektepli yazılımcı olmanın yolları arasındadır.

Üniversite eğitimi almadan nasıl mektepli yazılımcı olunabilir?
Şayet yazılımcılığa ilginiz varsa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız devletin açtığı BTK Akademi kurslarına çevrimiçi olarak katılabilirsiniz. Programlamaya yeni başlayanlar python ve javascript gibi dillerle öğrenim süreçlerine başlayabilirler. Daha sonra C#, C++ ve JAVA gibi öğrenmesi nispeten daha zor olan dillere yönelebilirler.

Bir diğer seçenek AB projesi olan ve ODTÜ onaylı sertifika veren Bilgeİş sitesindeki kurslara katılmaktır. Bu eğitimler de BTK Akademi kursları gibi çevrimiçi ve ücretsizdir.

Bilgisayar bilimi ile ilgili olarak Harvard Üniversitesi'nin CS50x dersi de Türkçe olarak bulunmaktadır ve kurs olarak takip edenler katılım belgesi alabilmektedir.

Yazılımcı olup yurt dışında iş bulabilir miyim?
Türkiye'de yazılım üzerine formal bir eğitim alarak yurt dışında iş bulanlar olmaktadır. Hatta formal bir eğitim almayan fakat çeşitli projeler geliştiren alaylı yazılımcıların dahi yurt dışında iş bulabildikleri görülmektedir. Mesela ABD'de yaşınıza ve mezun olduğunuz bölüme bakılmaksızın bir işe girmeniz mümkündür. İngilizce ve yazılım bilgisi seviyenizin ileri derecede olduğunu kanıtlarsanız mülakatlara girebilirsiniz. Yurt dışı düşünüyorsanız BTK Akademi ve Bilgeİş kurslarından sonra çeşitli Amerikan Üniversitelerinin kurslar açtığı Coursera adlı sitedeki kursları audit seçeneğinden ücretsiz olarak takip edebilirsiniz. Ücretli olan birçok kursta financial aid başvurusu yaparak ücretsiz sertifika almak mümkün olabilmektedir.
 
Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Mesajlar
1,517,741
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyelerGeri
Üst