Bilgi Ricası;

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan brnx2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 108
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,009
:smiley:))))))))))))))))))))))))))))))))))
İşte bu sebepledir ki 265-55-18 BFG AT yerine 255-55-18 Kumho vakumlu aldım 1 takım devam ediyorum :D :D :D Sıfır yükseltme var ama altta ön diff koruyucu, şanzıman koruyucu, arka diff koruyucu ve depo koruyucu var :D Hanım AVM kapalı garajlara giremezse oyar billa beni:smiley:)))

265x70x16 BF/AT, önler BP HD, arka körükler Dunlop, toplamda 4cm yükseltme var, en ucuzu... AVM'ye taksiyle gidiyorum , ben bekarım :p:p

Etiketler
Hah işte böyle oluyor zaten, ilk motora başladığımda bana scooter olsun 250 lik yeter demiştim.
Son durum itibarı ile 2 sene R 1200 GS'e bindim. Hanım korkusuna birkaç ayrdı binmiyorum:smiley:
Hocam Kozmetik,Lastik, Snorkel,Remap banko:p

En önemli kısım "Şanzıman yağı ve filtresi, dif yağı, MAP/MAF sensör temizliği, filtreler değişimi, akü kontrol/değişim, yaparsanız aracınız fabrika çıkışına yakın olabilir."
Bunların tümünü kendim yapabilsem harika olur ama elim pek yatkın değil. Azimli olabilirim, meslek itibarı ile ağır işlerde pek yokum:smiley:

El yatkınlığınız,mekan imkansızlığınız varsa, ilk önce belirli bir süre servise gidin ve araç başında bekleyin, neyin nasıl olduğunu öğrenin. Yukarıda yazılanların bir kısmını, kendiniz öğrendikten sonra yapabilirsiniz. Bilinen bir servise giderseniz, ve isteklerinizi belirtirseniz toplam maliyet tahminimce 1500TL gibi olur. Aracınız dizel olduğundan dolayı depo havalandırmalarının nerede olduğunu öğrenin çok çabuk pisleniyorlar ve hava tahliyesini yapamıyorlar, yoksa deponuzu doldurmak için yarım saat beklersiniz. En başından belirttiğim gibi, LR nev'i şahsina münhasırdır, yaşayarak öğrenirsiniz

Zaten resmen evlilik gibi bişey, sorun çıkmazsa çok mutlu ediyor. Sorun varsa hayat boyu ızdırap elden çıkartana kadar derdi tasası bitmiyor:smiley:
Ben servis ile başlayacağım, Çarşamba günü itibarı ile önce Maslak sanayide bir döşemeci ziyaretim olacak, sonrasında karşıya geçip hoparlör konusunu takip edeceğim, patlak varsa baktırmayı planlıyorum.
En son olarak ikitelli sanayi sitesinde bir arkadaşımın tavsiyesi olan bir serviste iki üç ıvır zıvıra göz atıcam.
Ama hanımda arabaya bineceği için yükseltme işlerinden bende tırsıyorum valla, zaten kapalı garajımıza bu haliyle 2-3 cm ile girebiliyorum. Bakalım sıralamayı yazdım adım adım ilerlerim artık..

Resimler yarına kısmetse;
Daha fotoğrafını bile çekmedim telefonla, yarın merakımı gidermek için gezerken bol bol eklerim :p
Öğlene doğru Bolero Müzik ziyareti planlıyorum,
Sabah maslak sanayiyi gezeceğim bakalım, varsa "kaçırma gitmişken bak" diyeceğiniz bir şey yazın lütfen, uğrarım mutlaka,
Hatta gitmişken oradaki Land Rover servisleri ile de tanışayım diyorum.
Araba beni değil, ben arabayı taşıyacakmışım gibi bir his var içimde, hayırlısı...

Resimler yarına kısmetse;
Daha fotoğrafını bile çekmedim telefonla, yarın merakımı gidermek için gezerken bol bol eklerim :p
Öğlene doğru Bolero Müzik ziyareti planlıyorum,
Sabah maslak sanayiyi gezeceğim bakalım, varsa "kaçırma gitmişken bak" diyeceğiniz bir şey yazın lütfen, uğrarım mutlaka,
Hatta gitmişken oradaki Land Rover servisleri ile de tanışayım diyorum.
Araba beni değil, ben arabayı taşıyacakmışım gibi bir his var içimde, hayırlısı...
Hatırlatma amaçlı yazayım, muhtemelen sizin hoparlörcü de Ankaradaki gibi hoparlörleri sökme işine bulaşmayacak. Söküp veya söktürüp götürüp eline vermeniz gerek.

Hatırlatma amaçlı yazayım, muhtemelen sizin hoparlörcü de Ankaradaki gibi hoparlörleri sökme işine bulaşmayacak. Söküp veya söktürüp götürüp eline vermeniz gerek.
Muhtemelen öyle, o sebeple önce ziyaret edip patlak olup olmadığını tespit etmeye çalışacağız, CD ile denedim ama biraz şüphe var içimde açıkçası, dolayısıyla hazır vaktim var hem tanışmak hemde denemek için fırsat olacaktır.
Sonrasında telefonda beyefendinin dediği gibi yakınındaki bir tesisatçıda söktürebilirmişim.
Sizin tahmin doğru çıktı kısacası,

Selamlar Tekrar;
Telefonla çekilmiş iki iğrenç fotoğrafı şimdilik paylaşayım,
Kusura bakmayın arabamı yıkatacak zamanım olmadan noter önünde çekilmiş fotoğraflardır:smiley:
Son mesajımdan beri neler yapıldığını da sizinle paylaşayım;
*Direksiyon hidrolik hortumu değişti
*Devir daim motoru değişti
*Arka balatalar sıfırlandı,
*Arka diskler tornalandı,
*Patlak hoparlörü buldum, kısmetse tamir için Bolero'ya bırakıcam
*Dr. Ecu'da küçük bir yazılım yaptırdım, motoru hiç zorlamadan sadece alt devirdeki hantallıktan kurtuldum, bildiğiniz binek otomobil kıvamına geldi.
*Çift olarak Motor kulağı siparişi verdim.
*Temiz hava girişi için Snorkel almak istiyorum, Su girmesi falan değil sadece motorun saha sağlıklı hava almasını istediğim için. Safari marka ve diğer markalar arasında ne fark var? Arada 5 kat fiyat farkı olduğu için ekstra ödeme yapmak istemiyorum.
*Ön camda film vardı, söktürdüm,

** Sırada kapı kol kenarlarındaki çirkin kumaşları orjinal deri ile değiştirmek
**Ön tamponu değiştirmek istemediğim için orjinal A bar almak
**Aile büyüklerinin inip binmesini kolaylaştırmak için yan basamak veya slider taktırmak
**ebay den tek parça lastik bijonu sipariş etmek
**Jantlarımı değiştirmekten vazgeçtiğim için belki istediğim renge boyatmak
**Yeni 255 65 18 AT lastik almak
**Bahara doğru Maggolia tarzı tavan çadırı taktırmak var.

Bakalım acelem yok yavaş yavaş alıcam, kesin olarak yükseltme yapmaktan vaz geçtim.

Disco1

Disco 2

1-Safari ile yanında saçma öküz gibi Discovery yazan şnorkel arasında 5 kat malzeme kalitesi farkı var. Ben 1 yıldırbekliyorum bu sebeple Safari almak için. (Ekonomiyi bekliyorum :D )
2-255-65-18 AT yok diye biliyorum. 265-60 ve 265-65 var, ben standart yükseklikte ısrarcı olduğumdan ve çap büyütme riskine girmek istemediğimden standart ebat vakumlu aldım yarı fiyata. ECU yapıp kazanımları çap büyütme buhar etmek mantıksız. Şanzıman ve motora ekstra yük de cabası.
3-Ön cama film kaplatan zihniyete çakayım.
4-Tek parça bijon ebayden sipariş ettim, 22 mm geldi, zor bela Disco 3 sahibi birine sattım zarar etmeden. 27 mm olan doğru ebat sadece USA'de Lawheels adlı sitede mevcut, fiyatı da ebaydekinden tuzl, ama azmettim onu aldım, bir tanıdığa yollattım, bu ay gelen biri ile gelecek inşallah bavulda.

Aynen sadece Jantlarımız farklı:smiley:
Ben aslında jantlarımı beğenmiyordum , şimdi git gide gözüme hoş geliyor:smiley: Hatta gun metal boyatırsam çok şık olur,
Birde benim aracı ruhsatında SE paket yazıyor , HSE ile farkın ne olduğunu araştırmama rağmen bulamadım.
On far koruma hoşuma gitmiyor ama arka far korumalar bence çok yakışıyor,
Sizde benim aklımdaki gibi en yakın zamanda A bar alın bence, aracın tasarımını çok değiştiriyor.

1-Safari ile yanında saçma öküz gibi Discovery yazan şnorkel arasında 5 kat malzeme kalitesi farkı var. Ben 1 yıldırbekliyorum bu sebeple Safari almak için. (Ekonomiyi bekliyorum :D )
2-255-65-18 AT yok diye biliyorum. 265-60 ve 265-65 var, ben standart yükseklikte ısrarcı olduğumdan ve çap büyütme riskine girmek istemediğimden standart ebat vakumlu aldım yarı fiyata. ECU yapıp kazanımları çap büyütme buhar etmek mantıksız. Şanzıman ve motora ekstra yük de cabası.
3-Ön cama film kaplatan zihniyete çakayım.
4-Tek parça bijon ebayden sipariş ettim, 22 mm geldi, zor bela Disco 3 sahibi birine sattım zarar etmeden. 27 mm olan doğru ebat sadece USA'de Lawheels adlı sitede mevcut, fiyatı da ebaydekinden tuzl, ama azmettim onu aldım, bir tanıdığa yollattım, bu ay gelen biri ile gelecek inşallah bavulda.
1) Safari ile o eşek gibi Discovery yazan snorkel sadece hava çekeceği için plastik kalitesinin ne etkisi olacağını bilemedim açıkçası. Aralarında resmen 1200 lira fiyat farkı var. Bilemedim,
2)Dediğiniz çok mantıklı, en azından sizin dediğiniz gibi aracı yükseltmeden standart boyutta AT alabilirim, yaz kış kullanabilirim diye düşündüm.
3)Ön cam filmi=Nefret
4)Benim usta 27 mm demişti, bende aynı siteden bakacağım. Bir arkadaşımdan rica ederim artık veya direk buraya istemeyi denerim,

Aracınız hayırlı olsun, güle güle Güzel günlerde kullanmanız dileğiyle. Araçta tek beğenmediğim Jantları oldu. 98 Freelander jantı gibi :confused::cool:

Bana gaz vermeyin sattıracaksınız Jantları:p
zaten arabayı seviyorum, ama böyle birkaç noktaya takılmış haldeyim :smiley:

Ruhsatta bende de SE yazıyor. Sanırım HSE direk ruhsatta yazan bişey değil. Araba change falan değilse direk Harman Kardonlu 7 koltuklu deri döşemeli çift sunrooflu elektrik katlanır aynalı vs vs HSE valla :smiley:)))))

Şnorkel sadece hava çekiyor ama yağmurda vs Safarinin hava emiş kısmında ufak bir detay vs varsa bunu öğrenmek istemem. Hava alacaz dire oradan su girerse ECU yazılımlı aşırı besleme dandik Td5 ne olur bilmek istemiyorum:smiley:)))

Sevdiğim renk ve jant kombinasyonları da benim hiç bu kadar temiz bir aracım olamadı :(:(:( Ben snorkelsiz buradan geçtim. Çamurluk ortası içbükey çizgisine kadar suyun içinde DURMAMAK kaydıyle gidebilirsiniz. Sorun o çizgiye gelince alternatör su/çamur alıyor. Mesleğim plastik olduğundan dolayı en pahalı snorkelle en ucuz snorkel arasında gerçekten bir fark yok. Kendiniz bile aluminyum borudan yaptırabilirsiniz toplam maliyet 200TL geçmez
36

IMG 0752
14

Hmm bende de ruhsatta SE yazıyor ama çift sunroof, Deri Koltuk, Harman Kardon, Katlanır ayna falan var:smiley:
Aslında TD5'e dandik demeyin, bayağı bakındım, genellikle bakılmamış dikkatsiz TD5lerden şikayet var, üstelik yazılımın sadece hafif etki ettiğini düşünüyorum.
Diğer tüm tasarım Safari ile aynı, Safari 1600 lira , diğeri 340 lira..
Hatta kutu içeriği dahi aynı, yoksa bende çok pimpirikli adamım dandik şeye para vermem, ama herşey bir tarafa motorun daha sağlıklı çalışması için temiz hava alan bir snorkel bence çok gerekli bir aksesuar.
Bunu da sırf biraz daha yumuşak malzemeden yapılmış diye, markalı Safari alarak bütçemi kullanma konusunda kararsızım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR