Bir Gezgin Defender'ın Re-birth Hikayesi...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tindersticks Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 393
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 81,907

tindersticks

Viva la Libertad
Yer
İzmir
Web
www.adrhpositive.com
İzmirden Ankaraya İstanbula Antalyaya gittikten, Aliağa, Seymen ihalelerini, Tasiş, Milli Emlak ihalelerini takiple geçen 2 yıllık bir arayıştan, sonra sahibinden.com da ilanın çıktığı 45. dakikada aldım bu aracı....
İlk gördüğümde anladım ilk görüşte aşk gerçekten varmış...
Ekimden beri kapımın önünde bekliyordu ve ben onun yeniden doğuş hikayesini yazabilmek için çok yoğun çalışmak zorundaydım....[imgzoom]http://i1105.hizliresim.com/2011/5/17/5495.jpg[/imgzoom][imgzoom]http://i1105.hizliresim.com/2011/5/17/5527.jpg[/imgzoom]
1986 Model
2,5 Düz Dizel
Defender Light Utilit

Defenderim 02

Etiketler

Ynt: Bir Gezgin Defender'ın Re-birth Hikayesi...

sabreden derviş misali, muradınıza ermişsiniz ;D
hayırlı olsun

Bilgisyara başında geçen 10larca belki yüzlerce saat, gezenbilirde garajda deneyimlerini paylaşan dostlarımın gün be gün heyecanını sanki kendi aracımı topluyormuşum gibi hissederek, Uzun arayışlar sonunda, hem araba toplamayı vaad eden, hem de arabasını toplatmış olan pek çok kişi ile de görüştükten sonra arabamın Re-birth operasyonunu yapacak doktoru gökte ararken yerde buldum...
Yıllardır benim Freelander'ımı da emanet ettiğim, Çevremdeki pek çok dostumun arabasına da bakan her kesin de pratik çözümleriyle memnun kaldığı Otomersun Mehmet ve Oktay Aksun kardeşler...
Mehmet ustayla Freelander'ı servise götürdüğüm sırada sohbet ederken ''Usta bizim kocaoğlanı kime toplatacağız'' diye sordum... Mehmet Usta da bizden başkasına mı toplatacaksın yani deyince olay çözüldü... Kombine ve entegre bir servis olan Otomersun bizim Kocaoğlanla uğraşmaz diye düşünüyordum... Ama sağolsun Mehmet usta ''benim için keyif olur böyle bir arabayı toplamak dedi'' ve çektik bu gün arabayı servise...

6312.jpg

5798.jpg

5924.jpg
6007.jpg

6335.jpg

ben ikinci mesajı kaydedene ve Resim yükleme ve boyutlandırma işini çözene kadar, hayırlı olsun dileklerinde, sabır selamet temennisinde bulunan tüm arkadaşlara teşekkürler...
bu yol meşakkatli, zor, engebeli bir yol.... ama yolun sonundaki aydınlık, o yolu anlamlı kılmakta....

Aracımı İzmir Buca'da Çiftliği olan sevgili Aydın Ağabeyden aldım... 3 yıldır ondaymış... O da gümrükten almış...
Araç 7-8 yıl İzmir gümrüğünde yatmış... Daha önce de bir belgesel çeken bir film yapım şirketinin aracıymış...

bir pazar şaseyi kazıyayım dedim altın tozu gibi kum çıktı muhtemel afrika kökenli çöl kumu...
Koltuklarının altından farklı afrika ve asya ülkelerine ait bozuk paralar çıktı cepten düşen...

Aracın kupası inanılmaz temizlikteydi... Hala fabrika çıkışı orjinal renginde...
üzerinde muhtemelen fabrika çıkşındaki lastikler... İnternetten kontrol ettiğimde Land Roverın 1986-1987 offical olarak kullandığı lastik markası Avon.... Ranger serisi MKII 7.5 x 16 lastikler... Malesef Avon'un arazi tipi lastiklerinin Türkiyeye gelmediğini öğrendim... Yurt dışından getirtmek de çok maliyetli... Muhtemelen biz de herkes gibi ya coopercı olacaz ya bfg ci...
Araç 1986model (gerçi şasi numarasındaki koddan 1987 ingiltere çıkışlı olduğu kanısına vardım) 3 kapı, yani ön üç koltuk arka komple kapalı kasa... 100luk.. Düz dizel...

Eşim ben ve kızım için önde rahatlıkla yolculuk yapabileceğimiz bir alan mevcut... Arkaya ise bir aparatla ile yatak haline gelebilen bir mekanizma yaptıracağım...
Yapmayı planladığım araç ağır bir offroad aracı olmayacak...
Bir discoverer, bir trophy aracı olacak....

Yani nerede sabah bir başka yerde gece, gezdirip bildirecek bir araç yani...

Rengi konusunda bir türlü gerçek bilgiye ulaşamadım... Orjinal renk güneşten solmuş... Stickerların altında orjinal renege bi şekilde ulaştık. ama Bilgisayar ekranındaki renk alternatifleriyle uymamakta... Reklamcıyım işim gereği gerçek renk veren monitörler kullanıyorum... Eizo monitörde bakıyoruz renklere ama renkler internette indirgenmiş renkler...
internette yaptığım araştırmalar sırasında renk deşifresini tam yapamadım....

muhtemel renkler
shire blue olabilir yani LRC.392 ama bu renk 1988-89 da kullanılmış yanlızca...
Cambrian Grey, Slate Grey LRC 392 olabilir ki bu renk 1984 -1988 arasında kullanılmış ah ne güzel dedik ama internet ortamındaki karteladan bizim rengimizden koyu bir renk olduğunu gördük...
Mid Gray (Welsh Gray) LRC 008 olabilir mi acep dedik.... Hani klasik series Grisi... Ama onu da 1984 de kullanmayı bırakmış ingiliz abiler...

Kodu modu boşverip karışım da yapmak istemiyorum çünkü yola çıkarken aracı orjinal fabrika çıkışı haline geri döndürmek hedefini koyduk SVX, Tech versiyonların tüm albenisine rağmen... Neyse büyük lokma yiyelim de büyük laf etmeyelim ilk günden... Bir bakarsınız metal ön panjurlu yıldız jantlı parlak siyah + beyaz tavan ve ön kaput bir SVX yapı vermişiz.....
Haa haa haa... Herhalde fotoyu yayınladığımız gün bloke ediliriz Gezenbilirden....
6556.jpg

hayırlı olsun. Çok canlı duran bir araç. ilgiyle takipteyim.

Hayırlı olsun
Allah kolaylıklar versin istediğiniz gibi olur inşallah

allah kolaylık versin takip edilecek bir sevdaya benziyor.....

camlar söküldü.... ben gözlüğü çıkardığımda kızım ''babacım mekanizmayı çizdirdin ''derdi küçükken....
bizim kocaoğlanın gözlükler çıktı ama karizma hala aynı..... (aliağada onlarca defenderı paramparça gördüm yanyana.... gümrükte sıfır arabları görüyorum yanyan aliağdaki manzaranın yanında sıfır.... nasıl bir tutkudur bu bizdeki ben anlıyorum ama arkadaş çevrem asla anlayamıyor...
8083IMG_4334.jpg

Mehmet usta arabanın başında ekibe nasıl bir araba yapmak istediğimizi anlatıyor.... ''Bu arabayı her şeyiyle otomersun yaptı dedirticek bir araba olacak, parmakla gösterilecek....'' diye özetledi ekibe....
zaman, işçilik konusunda bu arabanın fabrika ayarlarına geri dönmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapacaksınız demesi, bu sürecin keyifli geçeceğinin göstergesi...

benim şansım bu arabayı bir çatı altında herşeyini mehmet usta gibi bu işten maddi beklentisi olmayan bir dostumun toplayacak olması sanırım.... araba bittikten sonra da dostluğumuzun baki kalması için baştan her şeyi defalarca konuştuk ustamla.... en ince ayrıntısına kadar..... -ki sonra yalnızca işle ilgilenelim...

5928IMG_4337.jpg

Vazgeçilmeyecek aşkınız hayırlı olsun..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR