Bir Karavan Doğuyor.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan chaos_54 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 110
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,621
Selam eski bi iveco karavancı olarak işciliği cok sevdim en cok da depo harika yapmısın birde keske kapı girisindeki mutfak alt cıkıntısına bi care bulsaydın farika olacak dı selam
Teşekkür ederim. O çıkıntı beni çok rahatsız etmedi ama tamamen de bitmedi. Alüminyumdan bir çıta dönülecek oralara. Yavaş yavaş tamamladığım için bazı yerleri kötü gözükebiliyor.

Etiketler
kolay gelsin deponuzun ilginc sekli dikkatimi cekti. oylesıne ugtıgınıza göre bir bidiniz var sanırım rica etsem paylasırmısınız
Evet depoyu şaseye sabitlemek için ve olabildiğince yukarıya kaldırabilmek için bu şekilde yaptık. Okadar ölçü alarak yapmamıza rağmen 2-3 kez söktük, kesip birdaha kaynattık. Son hali bu şekilde. Gayet memnunum plastik ve aşağıdan aşırı sarkan bir depo olmadı. Yandan yaklasık 5-6 cm gözüküyor.

Sayın Chaos_54 Merhaba,
15m3 iveco daily panelvanımı karavana dönüştürmek istiyorum ancak yalıtım konusunda takıldım, siz aynı modelle kış yaşamış birisi olarak yaptığınız yalıtımın nem yapıp yapmadığını ve performansını benimle paylaşabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

Sayın Chaos_54 Merhaba,
15m3 iveco daily panelvanımı karavana dönüştürmek istiyorum ancak yalıtım konusunda takıldım, siz aynı modelle kış yaşamış birisi olarak yaptığınız yalıtımın nem yapıp yapmadığını ve performansını benimle paylaşabilir misiniz?
Teşekkür ederim.
Mesajınızı geç gördüm kusura bakmayın. Ben herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Taş yünü veya cam yünü sağlık açısından ve uygulama açısından daha zor geldi bana. Kullandığım malzeme de sıkıntı yok. Tavsiye ederim.

Birde kullanacağınız malzeme ısıya dayanıklı olsun. Aracınızda allah korusun bir hasar olursa dışarıdan kaynak vs yaparken tüm aracı tutuşturabilirsiniz. Ben bizzat aldığım malzemeyi oksijen kaynağıyla test ettim :smiley:. Problem yok.

Kullandığım malzemeyi, stüdyoların vb yerlerin yalıtımını yapan bir firmadan temin ettim. İsmini hatırlamıyorum ama yanmaz kendinden yapışkanlı malzemeydi.

Bu işler yavaş ilerliyor kendimiz yapınca hala tamamlamaya çalışıyorum, az kaldı ama inşallah tamamen bitecek :smiley:
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, evet yavaş ilerliyor olabilir ama kendi yaptığın birşeyle gezmek gibisi de yoktur sanırım ;)
Önerilerinizi dikkate alacağım, çok bilgilendirici oldu benim için, eğer aklınıza gelen başka (şuna dikkat etmelisin gibi) birşey olursa, yada malzemeleri temin ettiğiniz yerler vs. gibi bana yazarsanız sevinirim.
Önümüzdeki hafta başlayacağım nasip olursa dönüşüme.

Kesinlikle kendi yaptığınız birşeyle gezmek baska. Kullandıkça geliştirmek herseyini bildiğiniz için daha kolay oluyor. Özellikle firmalar bazen kolaya kaçmak için sizin yapmayacağınız işleri yapabiliyor. Örneğin wc kısmı ivecolarda dikkat edilecek husus bence. Karavan yapan bir firma kasetli wc koyacaktı ama kaseti dışarıdan çıkarmak için araç kasasında omurgayı kesecekti. Ben bu tarz işlere dikkat ettiğim için kendim yaptım. Firmada yaptırırsanız içeride nereler kesilmiş, kablolar eklemelerle mi yapılmıs vs. hiç bilemeyeceksiniz. Ama kendinizin yapması için de birçok ustayla muhattap oluyorsunuz. Sıkıntılı ustalara da çok denk gelebilirsiniz. Kolay bi süreç değil ama bir o kadar da zevkli :smiley:

istanbulda olduğum için malzemede sıkıntı cekmedim. Siz de buralardaysanız yardımcı olurum. Fakat diğer illerde birşey diyemeyeceğim.

Planlama yaparken konforunuzu ön plana çıkartın kullanacağınız şeyleri yapın. Düşündüğünüz başlangıç aşamalarınız, projeniz mevcutsa paylaşın yorumlar yapalım. Proje ile ilerleme önemli örneğin su giderleri kabloları birkere ayarlayınca oturma planına uymassa dönüşünüz zor.

Kesinlikle kendi yaptığınız birşeyle gezmek baska. Kullandıkça geliştirmek herseyini bildiğiniz için daha kolay oluyor. Özellikle firmalar bazen kolaya kaçmak için sizin yapmayacağınız işleri yapabiliyor. Örneğin wc kısmı ivecolarda dikkat edilecek husus bence. Karavan yapan bir firma kasetli wc koyacaktı ama kaseti dışarıdan çıkarmak için araç kasasında omurgayı kesecekti. Ben bu tarz işlere dikkat ettiğim için kendim yaptım. Firmada yaptırırsanız içeride nereler kesilmiş, kablolar eklemelerle mi yapılmıs vs. hiç bilemeyeceksiniz. Ama kendinizin yapması için de birçok ustayla muhattap oluyorsunuz. Sıkıntılı ustalara da çok denk gelebilirsiniz. Kolay bi süreç değil ama bir o kadar da zevkli :smiley:

istanbulda olduğum için malzemede sıkıntı cekmedim. Siz de buralardaysanız yardımcı olurum. Fakat diğer illerde birşey diyemeyeceğim.

Planlama yaparken konforunuzu ön plana çıkartın kullanacağınız şeyleri yapın. Düşündüğünüz başlangıç aşamalarınız, projeniz mevcutsa paylaşın yorumlar yapalım. Proje ile ilerleme önemli örneğin su giderleri kabloları birkere ayarlayınca oturma planına uymassa dönüşünüz zor.
Yorumlarınıza tamamen katılıyorum ve beni kendim yapma sürecine iten de zaten karavan firmaları oldu, birçoğu ile görüştüm. Kötü komşu ev sahibi yapar atasözümüzü doğrulamış olduk ;)
Karavanı Düzce de dönüştüreceğim ancak ayda 2-3 defa istanbula geliyorum, benimde işlerim istanbulda, hatta öncesinde istanbulda oturuyordum ama o koca şehirden kaçmak niyetiyle yola çıktım 2 senedir seferi sayılırım. Yani malzemelerimi bende istanbuldan tedarik edeceğim.

Tüm planlarımı yapmak istediklerimi derliyorum hepsini çizip toparlayıp işe koyulmadan önce burada paylaşıp herkesten fikir almak istiyorum dediğiniz gibi bir kere bazı şeyleri yaptıktan sonra karşıma çıkacak hataların telafisi çok zor olabilir, bunun farkındayım.

Temin ettiğiniz malzemelerin isimleri ve aldığınız yerleri paylaşabilirseniz oralardan da fiyat almak isterim. ;)

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim, ayrıca eşimle geleceğimiz bir istanbul seferimizde eğer müsait olursanız hem karavanınızın son halini görmek hemde sizinle tanışmak isterim.

Benimde yarı tarafım Düzce dir :smiley:

Malzemeler için çoğunun isimlerini hatırlamıyorum, siteden ve piyasada ulaşabileceklerimden yola çıktım. Bulamadığnız malzemeler için yönlendiririm bulduklarınız için de siz fiyatları toparlayın az çok hukukum olduğu için indirim almaya çalışırız.
Malzeme konusu da önemli ben bircok cihazın pahalısını aldım. Örneğin bir buzdolabını modifiye sinüs ufak invertör ile 500 tl ye kadar çözebilecekken 2500-3000 tl verip tam sinüs 2000w invertör aldım. Bu invertör ile bilgisayar gibi hassas cihazları çalıştırabilme artısı olsa da, büyük bir cihaz olduğundan boşta bekleme süresinde çektiği akım 500 tl lik bir invertörden çok daha fazla. Akünüzün biraz daha erken bitmesine neden olabilir. Sizde bu gibi seçimleri baştan yapın. Artıları eksileri gözden geçirin. Gereksizse para harcamayın.

Memnuniyet ile herzaman beklerim fakat gelmeden önce de haberleşelim bilgisayarcı olduğum için çoğunlukla firmalarda dolaşıyorum.

Benimde yarı tarafım Düzce dir :smiley:

Malzemeler için çoğunun isimlerini hatırlamıyorum, siteden ve piyasada ulaşabileceklerimden yola çıktım. Bulamadığnız malzemeler için yönlendiririm bulduklarınız için de siz fiyatları toparlayın az çok hukukum olduğu için indirim almaya çalışırız.
Malzeme konusu da önemli ben bircok cihazın pahalısını aldım. Örneğin bir buzdolabını modifiye sinüs ufak invertör ile 500 tl ye kadar çözebilecekken 2500-3000 tl verip tam sinüs 2000w invertör aldım. Bu invertör ile bilgisayar gibi hassas cihazları çalıştırabilme artısı olsa da, büyük bir cihaz olduğundan boşta bekleme süresinde çektiği akım 500 tl lik bir invertörden çok daha fazla. Akünüzün biraz daha erken bitmesine neden olabilir. Sizde bu gibi seçimleri baştan yapın. Artıları eksileri gözden geçirin. Gereksizse para harcamayın.

Memnuniyet ile herzaman beklerim fakat gelmeden önce de haberleşelim bilgisayarcı olduğum için çoğunlukla firmalarda dolaşıyorum.
Harika ;)
O halde ben planlarımı ve malzemelerimi toparladıktan sonra sizinle paylaşıp fikrinizi alırım.

Gelmeden önce muhakkak haberdar ederim ;)
Tekrar teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

ELinize saglık. iyi günlerde kullanın. Proje ruhsat gibi durumları nedir. ve trafik sigortası ne kadar çıkıyor.

Sayın chaos_54
Aracımı dönüştürmeye başlıyorum, bu aşamada eşim ve 11 aylık kızım ile birlikte uzun yıllar sürecek karavan ile hem gezme hemde yaşama hayalimizi gerçekleştirmekti amacım. Bu sebeple bu hayatı anlatabilmek adına bir site açtım, güneş paneli + elektrik tesisatı, yalıtım malzemesi, lastik & lastik depolama hizmeti vb bazı konularda sponsorluk aldım, sitemizde hem malzemelerin kullanımını hemde tanıtımını yapacağız.
Bu sebeple güneş paneli sistemimiz 1kw ın üstüne çıkacak, bu yüzden invertör (3000w) ve akülerimiz büyük olacak.

Sizden şu konularda bilginizi ve tavsiyenizi istiyorum.
1) Buzdolabı için indel b,weaco gibi markaların fiyatları euro kurununda hesaba katılması ile oldukça yüksek oluyor, bu yüzden ev tipi bir buzdolabı seçeceğim. Bu konuda sizin seçiminizi merak ediyorum
2) camları nereden aldınız ve özellikleri neler (yapıştırmalı sürgülü cam sanırım?)
3) kullandığınız tuvalet ve sistemini anlatabilirmisiniz? Nasıl bir tuvalet? atık kısmını nasıl hallettiniz?
4) aracın altına yerleştirdiğiniz gri su deposunu nerede yaptırdınız ve aracın altına nasıl montelendi, delindimi?

Bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Aracım 15m3 iveco daily.

Son olarak aracınızın son halinin fotolarını atabilirmisiniz?

Çok soru sordum galiba ;)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sayın chaos_54
Aracımı dönüştürmeye başlıyorum, bu aşamada eşim ve 11 aylık kızım ile birlikte uzun yıllar sürecek karavan ile hem gezme hemde yaşama hayalimizi gerçekleştirmekti amacım. Bu sebeple bu hayatı anlatabilmek adına bir site açtım, güneş paneli + elektrik tesisatı, yalıtım malzemesi, lastik & lastik depolama hizmeti vb bazı konularda sponsorluk aldım, sitemizde hem malzemelerin kullanımını hemde tanıtımını yapacağız.
Bu sebeple güneş paneli sistemimiz 1kw ın üstüne çıkacak, bu yüzden invertör (3000w) ve akülerimiz büyük olacak.

Sizden şu konularda bilginizi ve tavsiyenizi istiyorum.
1) Buzdolabı için indel b,weaco gibi markaların fiyatları euro kurununda hesaba katılması ile oldukça yüksek oluyor, bu yüzden ev tipi bir buzdolabı seçeceğim. Bu konuda sizin seçiminizi merak ediyorum
2) camları nereden aldınız ve özellikleri neler (yapıştırmalı sürgülü cam sanırım?)
3) kullandığınız tuvalet ve sistemini anlatabilirmisiniz? Nasıl bir tuvalet? atık kısmını nasıl hallettiniz?
4) aracın altına yerleştirdiğiniz gri su deposunu nerede yaptırdınız ve aracın altına nasıl montelendi, delindimi?

Bu konularda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Aracım 15m3 iveco daily.

Son olarak aracınızın son halinin fotolarını atabilirmisiniz?

Çok soru sordum galiba ;)

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1) Ben beko marka ofislerde de kullanılan buzdolabını tercih ettim.
2) Camlar normal araç camı. Sürgülü.
3) Wc yatlarda kullanılan elektrikli olan model.
4) Atık su deposu içeriden ikiye bölünmüş halde. Yarısı gri yarısı siyah. Aracın altına montajı imal eden abiyle birlikte yaptık. Depo ile birlikte ekstra bağlantı elemanları imal etti. Şaseye bağladık. Herhangi bir delme işi olmadı. Ama zor bir iş oldu.

Merhabalar dün son olarak güneş panellerimi ve şofben bağlantılarını hallettim. Cnc işi yapan arkadaşıma panelleri araca bağlamak için alüminyum bağlantı aparatları yaptırdım. Baya güzel bir iş oldu kanımca.

Paneller sabah gölgede ve öğleden sonra panellerin yarısı gölgede yarısı güneşte olacak şekilde aşağıdaki verileri veriyor. Bayram olduğu için firmayı arayamıyorum. Solar şarj da aşağıdaki parametreler standartta aşağıdaki gibi.

Konu hakkında bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim. Ayarları değiştirmem gerekiyorsa hemen müdahale edeyim. Parametreler yüzünden akü zarar görsün istemiyorum.

Aküm 200A 12v

Gölgedeyken PV (güneş Paneli) : 12.8V 1.5A
Gölgedeyken BATT (Akü) : 12.8V +1.5A

Yarı Güneşli Pv : 19.2V 1.0A
Yarı Güneşli BATT (Akü) : 14.1V +1.0A

Parametre Ayarları

Over Volt. Disc : 16.0V
Charg Lmt : 15.5V
Over Volt. Rect. : 15.0V
Equal Chgr : 14.6V
Boost Chrg : 14.4V
Float Chrg : 13.8V
Boos V. Rect : 13.2V
Low V. Rect : 13.2V
Under V. Rect : 12.2V
Under V. Warn : 12.0V
Lov V. Disv : 11.1V
Discharg Lmt : 10.8V

Temp Compensate Coeff -03.0 mV/C/2V

Panelerim Endenozya yapımı 3x150w
FullSizeRender
IMG 2788
IMG 2791
IMG 2805
IMG 2806
IMG 2807

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,482
Kayıtlı Üye Sayımız
172,137
Kaydolan Son Üyemiz
barismutkyuk

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR