Bugün Arazi Aracınıza Ne Yaptınız?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CJ7V8 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2,666
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 393,675
Ynt: Bugün Arazi Aracınıza Ne Yaptınız?

Dün LPG tesisatı yeniden döşendi, LPG ayarı yapıldı ve gaz ile çalıştı...( bi iş daha bitti...)

Etiketler

Orkun... Benim araçta, 32" lastiklerle, 4.1 aynamaruti oranı ne yapar?

Mustafa Abi sanırım 3.50 civarı XJ'in orjinal aynamarutisi 4.10 biraz ağır kalabilir ama gücün artar daha low olur.. çok ağıır kalırsa lastik ebadını büyütmen gerekir ;D

Evet, üstündekiler 3.54. Ben de daha low olmasını istiyorum zaten...

Jeepcj7' Alıntı:
.. çok ağıır kalırsa lastik ebadını büyütmen gerekir ;D

"ağır kalmak" ne demek?...

(Başlığa aykırı olarak konu dağıldı ama... taşırız buradan.)

Yani 4.10 3.54'e göre %16 daha fazla reduksiyon yapacak XJ aynı devirde %16 daha yavaş gidecek, buna karşılık %16 daha güçlü olacak... Buradaki farkı hissetmek esasında birazda aracın ne kadar devirli olduğu ile ilgili, yani 2500-3000 devir dönen 258I6 CJ motorundan %16'lık farkı hissedersinizde 5000-6000 devir dönen makinede hissetmeniz daha zor.

AW4 1. vites 2.80
NP231 Low 2.72
Diff Oranı 3.54 4.11
Emekleme Oranı 27:1 31:1 olacak

Buna karşılık benim eşşekte 6.32 x 2 x 4.27 = 54:1 ::smiley:
Nadir Abi'nin mogda 300:1 gibi oranlar var ;D

Yaaa Orkun, bu konulara benim kafam basmıyor. İlk fırsatta yüz-yüze konuşalım...

Biliyorsun etaplarda ortalama süratimiz 10-20 km, bilemedin 30 km.
Zor etaplarda (tırmanma, çamur, kanal, vb.) bizim makinalar için 4.1 daha mı avantajlı?
Araç daha mı dirençli/güçlü hale gelir?
Bir de zorlamalarda, bir tarafları kırmaktan korkuyorum... 4.1 daha mı uygun?

Bence elinin altında low olması her zaman avantaj.... ben genelde low çok ağır olduğu için sadece birilerini çekerken çok dik biryerde veya çok sert dik kayalı yerlerde iyice yavaşlamak için kullanıyorum, geri kalan yerlerde 4H'da 1. vitesimi kullanıyorum... Yani ben low'da 4.vitese bile atsam hızı 20km'ye gelmez diye tahmin ediyorum...

Araç mutlaka daha güçlü hale gelecektir, zorlarken motor aynı devirde iken 4.11 ile lastik daha az dönecek, lastiğe inen torque artacak.... üstelik lastik ebadını büyütünce güç kaybı olmayacak.. ama dediğim gibi %16'lık bu fark XJ'de hissedilirmi onu bilemiyorum...

Maslak'ta konuşalım abi ;D

Daha erken derim :( gün ve gün bişeyler yapılıyor ama daha erken :'( ..

Ben 15 km lik tur attım sonra park ettim . Kullanım kılavuzu bulamadım aracımı tanımaya çalısıyorum .

19 mayıs tatili benim arabama yaradı uzun zamandır sanayiye gitmiyodu
lpg ayarı yapıldı
nikelajlar parlatıldı
genel detaylı temislik temizlik yapıldı
pazargünki geziden sonra haketdi ama

bende bu fırsat rol bar takdırdım vinç kumandasını içeri aldırdım ve sepet yaptırmıştım sisleri bağlattım işlevsel ve güvenli oldu ama yap yap bitmiyor yol çok uzun yapacak cok iş var

Olmayan arazi aracımı internette arayıp durdum.. birkac tanesiyle flört ediyorum ama kısmet iste...

Çoktandır ön taraftaki koltukları değiştirmeye çalışıyordum sanayide mercedes slk şoför koltuğu buldum. Usta gerçekten usta çıktı ve 8 saat süren bir operasyonla montajı mükemmel olarak tamamladı. Binince farkettim ki bu kadar emek verdikten sonra sherpa hamdiyi satmak ayıp olacak sahibinden.com daki ilanı kaldırıp sildim. Önümüzdeki hafta sonu da kaporta ve boya bakımına girecek onun görüşmesini yaptım. Anlayacağınız hamdi kefeni yırttı :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,124
Kaydolan Son Üyemiz
paramana

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR