Buzdolabı Günün Hangi Vaktinde Ne Kadar Enerji Çeker?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ceremcem2 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,679

ceremcem2

Kamp I
Selamlar,

Buzdolaplarının enerji tüketimini takip etmiş olan varsa, mesela yaz aylarında gündüz 09:00 - 17:00 arasında ne kadar enerji çekiyor, kalan sürede ne kadar enerji çekiyor, çalıştığında kaç Watt çekiyor, paylaşabilir mi? Aynı kuruluma ait birkaç farklı günün verisi olsa çok daha iyi olur tabi.

Bu bilgiden yola çıkarak elimizdeki X Watt'lık bir buzdolabı gündüz doğrudan güneş panelinden beslenirken gece kaç Wh'lik bir akü enerjisine ihtiyaç duyacak, bunu belirlemek istiyorum.

Son düzenleme:

Etiketler
Selamlar,

Buzdolaplarının enerji tüketimini takip etmiş olan varsa, mesela yaz aylarında gündüz 09:00 - 17:00 arasında ne kadar enerji çekiyor, kalan sürede ne kadar enerji çekiyor, çalıştığında kaç Watt çekiyor, paylaşabilir mi? Aynı kuruluma ait birkaç farklı günün verisi olsa çok daha iyi olur tabi.

Çok zor bir soru.
Buzdolabı enerji çekerken sırtındaki yükte önemli, içi ne kadar dolu? Bulunduğu ortam sıcaklığı, kapısı kaç kere açılıyor bunun cevabı kullanıcıya gore çok farklılık gösterir.

Son düzenleme:

Buzdolabım (220 ve kompresörlü olanı) günün her saatinde kampın 220'sinden çok güzel akım çeker. Hatta bazen fazla çekip kafayı buluyor mu diye merak da ederim ama henüz ölçemedim. :smiley:
Buzdolabının tükettiği akım ve güneş enerjisinin ürettiği akımın dengesini bir türlü sağlayamadığımdan kampdışı durumlar için sonunda ikinci el bir üç sistem buzdolabı aldım ve bütün sorunlarım bir anda çözüldü.
Artık istediğim kadar kampta kalabildiğim gibi istediğim kadar açıkta kalabilme şansına eriştim böylece efendim. Üç sistem buzdolabunın bir piknik tüpüyle altı gün çalışabildiği söylendi ama henüz test edemedim.
Benim için soğukta saklanması gereken iğneler taşıdığım için buzdolabı konusu çok önemliydi. Çünkü invertörle dolap çalıştırma maceram ancak bir güne yetebiliyordu. Bu durumda üç günlük yola gidemiyordum efendim.
İşte benim buzdolabı maceram böyle gelmiş, böyle gidiyor.
Şu ana kadar hassas ölçümlere girmesem de büro tipi bir dolabın yüz watt gibi bir tüketimi olacağını ve 220 voltta yarım amper civarı elektrik tüketeceğini. Dolabın dış sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde daha çok termostat açmasının bekleneceğini ama bunu hiç ölçmediğimi söylemeliyim.
Ben işime ve rahatıma nasıl gelirse öyle yapan bir kampçıyım. Benim için daha rahat olduğu ve ekonomime de uygun olduğu sürece buzdolabının çalışma rejimiyle ilgili deyim yerindeyse sinekten yağ çıkaracak amper hesaplarına girmek yerine rahat ve huzurlu kamp ortamının sonsuz enerji vaadine kendimi bırakmayı tercih ederim efendim.
Veya dışardaysam üç sistem dolabımı kullanırım.
Umarım paylaşımımın birilerine bir yararı dokunur. Çünkü benim atelajımda soğutma işinin nasıl çözülebildiği ile ilgili her şeyi paylaştım. Ama sorunuzun yanıtı bende yok. Amma illa ki akşamları dolap daha az çalışacaktır.
İyi geceler efendim.

Çok zor bir soru.
Buzdolabı enerji çekerken sırtındaki yükte önemli, içi ne kadar dolu? Bulunduğu ortam sıcaklığı, kapısı kaç kere açılıyor bunun cevabı kullanıcıya gore çok farlılık gösterir.
Doğru söylüyorsunuz, ama hiç bu parametreleri söylemek istemedim, çünkü istatistiki bilgi elde etmek istedim.

Çektiği güç muhtemelen değişmeyecektir, motor çalıştığında var gücüyle çalışacağı için dolap iyi havaladırılıyor da olsa kötü havalandırılıyor da olsa, ortam sıcak da olsa soğuk da olsa, dolap sürekli açık da olsa hiç kapağı açılmasa da çalışırken aynı gücü çekeceğini tahmin ediyorum.

Çektiği enerji ise dolabın peteklerinin havalandırma başarısına, ortamın sıcaklığına, kapak açma kapama sıklığına, içine koyulan malzemelerin trafiğine bağlıdır, evet.

Örneğin gündüz daha fazla su içeriz. Dolap daha çok açılır, su bittiği için yerine yeni su koyulur, dolayısıyla dolabın soğutması gereken kütle miktarı artmış olur. Bundan dolayı ekstra bir enerji harcar. Aynı zamanda gündüzleyin ortam daha sıcak olur, bu nedenle de daha fazla enerji harcar. Örneğin meyve sebze alsak, bunları gündüz alıp dolaba koyarız, yine dolabın malzeme trafiği gündüz daha fazla olur. Bunları aynı kefeye koyuyorum ve "çeşitli sebeplerden dolayı gündüz harcanan enerji" bilgisi hesaplara ışık tutmaya yeter diyorum.
Benim için soğukta saklanması gereken iğneler taşıdığım için buzdolabı konusu çok önemliydi.

Önemli bir konu. Ben okuduğum anda belki bu iş için ayrı bir dolap bile düşünülebilir diye düşündüm ama 3 sistem dolap tamamsa tamamdır :smiley:

Dün bir karavancı abimizin dolabını ölçtük, ev tipi A++ enerji tüketimli dolabın (1.20 metre yüsekliğinde sanırım) kompresörünü değiştirip 12V'a döndürmüş, o şekilde kullanıyor. Çalışırken 60W çekiyordu. Enerji tüketimini %60 çalışma varsayımına göre yaparız ve öyle yaparsak hesaplayacağımız batarya kapasitesi daha güvenli bir hesap olur ama yine de esas istatistiki değerleri merak ediyorum.

Son düzenleme:

Doğru söylüyorsunuz, ama hiç bu parametreleri söylemek istemedim, çünkü istatistiki bilgi elde etmek istedim.

Çektiği güç muhtemelen değişmeyecektir, motor çalıştığında var gücüyle çalışacağı için dolap iyi havaladırılıyor da olsa kötü havalandırılıyor da olsa, ortam sıcak da olsa soğuk da olsa, dolap sürekli açık da olsa hiç kapağı açılmasa da çalışırken aynı gücü çekeceğini tahmin ediyorum.

Çektiği enerji ise dolabın peteklerinin havalandırma başarısına, ortamın sıcaklığına, kapak açma kapama sıklığına, içine koyulan malzemelerin trafiğine bağlıdır, evet.

Örneğin gündüz daha fazla su içeriz. Dolap daha çok açılır, su bittiği için yerine yeni su koyulur, dolayısıyla dolabın soğutması gereken kütle miktarı artmış olur. Bundan dolayı ekstra bir enerji harcar. Aynı zamanda gündüzleyin ortam daha sıcak olur, bu nedenle de daha fazla enerji harcar. Örneğin meyve sebze alsak, bunları gündüz alıp dolaba koyarız, yine dolabın malzeme trafiği gündüz daha fazla olur. Bunları aynı kefeye koyuyorum ve "çeşitli sebeplerden dolayı gündüz harcanan enerji" bilgisi hesaplara ışık tutmaya yeter diyorum.

Önemli bir konu. Ben okuduğum anda belki bu iş için ayrı bir dolap bile düşünülebilir diye düşündüm ama 3 sistem dolap tamamsa tamamdır :smiley:

Dün bir karavancı abimizin dolabını ölçtük, ev tipi A++ enerji tüketimli dolabın (1.20 metre yüsekliğinde sanırım) kompresörünü değiştirip 12V'a döndürmüş, o şekilde kullanıyor. Çalışırken 60W çekiyordu. Enerji tüketimini %60 çalışma varsayımına göre yaparız ve öyle yaparsak hesaplayacağımız batarya kapasitesi daha güvenli bir hesap olur ama yine de esas istatistiki değerleri merak ediyorum.

Elimde Cubigel marka 1500 ile 3500 aralığında devir ayarı yapılabilen 12 volt kompresörün teknik verileri var umarım işinizi görür.
D381A0AB 52BF 4E5E A052 531D0035FC3B

.
Sorunuzla sizin gibi karavancı günlüğüne bu kadar akademik yaklaşan birinin yalnızca ortalama saha bilgisi edinmeye çalıştığını zaten tahmin etmiştim.
Almanlar böyle hesaplara “π x parmak hesabı” derler. :yum:

Böylelikle konusu açılmış ilken değişken öğelere benden de iki ilave.

* Tüketim; dolabın ayarlandığı termostat derecesine göre de farklılıklar göstermekte. Bence dolaplar gerektiğinin altına ayarlanmamalı.
Termostatın iki derece yükseltilebilmesi, beklenmeyen kazanımlar sunmakta.

Fakat yine de dolapların derece skalalarını sadece oryantasyon değeri olarak görmek daha uygun. Termometreleri olanlar dolap içinin yerine göre değişen ısısını mutlaka fark etmişlerdir. Hatta nerelerin diğer köşelere göre farklı buzlandığı görülebilmekte.

* Bazen çeşitli kasalar için örn. Danfoss BD 35 gibi ayni kompresör kullanılabilmekte. Bu da ilk başta kağıt üzerinde pek olmasa da sahada dolap içine konanabilen malzeme açısından farklı tüketim sebebi olabilmekte.

Bir de seneler önce forumda yazdığım bir noktayı tekrarlayayım.
Yandan açılanlarına göre üstten kapaklı buzdolaplarının tüketiminin az olduğu doğru ama sebep olarak verilen, yandan açılanların içersindeki havanın dışarıya akması pek doğru olmayan bir varsayım. Çünkü havanın dolap içindeki kütlesi küçük bir yudum suyun yarısı bile değil. Dolap bunu şipşak karşılayabilir. Tabi minimal de olsa bir etkisi olabilir ama ana etken değil.
Asıl olay, dolap içi malzemelerin sıcak ile temasında yatmakta. Bu yüzden özellikle derin soğutucuların malzemeleri büyük kaplar içinde korunmakta..

Sorunuza dönersek akü kompüteri sanırım diğer deyimiyle akım sayacı olmadan yani aralıklarla akımı veya kompresörün çalışma aralıklarını disiplinle kayıta geçirebilmek, sahada öyle uygulanacak kolay bir girişim olmamalı diye düşünüyorum.. Diğer taraftan gerilim değerinin işaret ettiği ama kesin olmayan akünün ortalama doluluk değeri ve tüketimin sadece dolapla kısıtlı olmaması durumu, aküden elde edilebilecek bilgiyi de zaten sorunlu kılmakta..

Belki eşitlik açısından, hangi yöntemle yapılabileceği için tavsiyeniz olabilirdi ?
.

Son düzenleme:

Tüketim; dolabın ayarlandığı termostat derecesine göre de farklılıklar göstermekte

Kesinlikle. Yanlış hatırlamıyorsam sıcaklık farkı ile enerji tüketimi üstel orantılı. Yani dolap sıcaklığınızı düşürdüğünüz her 1°C için harcanan enerji ilk 1°C için 1 birim iken 2. 1°C için 1.5 birim, 3. 1°C için 3 birim, 4. 1°C için 5 birim gibi artarak artar.

Yandan açılanlarına göre üstten kapaklı buzdolaplarının tüketiminin az olduğu doğru ama sebep olarak verilen, yandan açılanların içersindeki havanın dışarıya akması yanlış bir varsayım. Çünkü havanın dolap içindeki kütlesi küçük bir yudum suyun yarısı bile değil.

Bu da aslında isabetli bir nokta. Yani evet, mutlaka "daha" tasarruflu olacaktır ama bu "daha", gerçekte ne kadar bir "daha"dır? İhmal edilebilir olabilir de olmayabilir de, ki ben "ihmal edilebilirdir mertebededir" fikrine daha yakınım.

akım sayacı olmadan yani devamlı akımı veya kompresörün çalışma aralıklarını disiplinle kayıta geçirebilmek, sahada öyle uygulanacak kolay bir girişim olmamalı diye düşünüyorum..

Doğru terim "enerjimetre"dir ve evet, enerjimetre olmadan bunu belirlemek birazcık zor. Alın kardeşim 150 TL'ye bir DC enerjimetre, yapın istatistikleri koyun şuraya, biz de önümüzü görelim :D

.
Walla ben sizi gerçek uçaklar için pilot olan karavancı/mühendis olarak biliyordum.
Yoksa sadece dört kollu mu uçuruyorsunuz ? :yum:
.
Gercek uçak ve Helikopter lisansım var ve ikisinide kullanıyorum.Uzaktan kumandalı zımbırtıları uçurmak ise başka bir hobi benim için

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
nakturk25

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR