Çekme Karavanda Dingil Kırılması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Güneşin Sofrası Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,985
.

Bence teşhiş için mühendis olmaya bile gerek yok.

Karavan gövdesi şasiye daha kolay vidalanabilsin diye profil yatay konumlandırılmış.
Halbuki profil mavi dairenin içinde olduğu gibi dikey olsaydı dikey kuvvetlere daha iyi dayanabilirdi.

Yanlis profil

Son düzenleme:

Etiketler
Bu karavanları üreten firmanın tip onay belgesi, tse'si şusu busu yok mu? İnsan hayatı bu kadar mı ucuz?

Tip onay belgesi varmış.. ancak bana göre tip onay belgesi kağıt üzerinde verilen bir belge..

bir makine v.s. mühendis çizmiş, bir iki hesap patlatmış al sana tip onay belgesi..

Harç v.s. yere parayı da gömdün mü alın size tip onay belgesi.. bu yüzden tip onay belgesinin çok bir değeri yok benim için.

Buyrun karavanın taşıyıcı şase kırılmış. yükü taşımamış.. ben eğer bu yüzden kaza yapıp öleceksem, yemişim tip onay belgesini..

Bence tip onay belgesi çok önemli, en azından belli bir standarda sahip karavan olduğunu gösterir. Üretici firma eğer o belgeye sahip ürün çıkarıyorsa tercih sebebidir.

Belgesi olmayan daha sağlam bir ürün almak yerine, belgesi olan bir ürün almayı tercih ederim. Üretici firmadan da belgeli bir ürün çıkarıyorsa hakkını vermesi beklerim.

.

Bence teşhiş için mühendis olmaya bile gerek yok.

Karavan gövdesi şasiye daha kolay vidalanabilsin diye profil yatay konumlandırılmış.
Halbuki profil mavi dairenin içinde olduğu gibi dikey olsaydı dikey kuvvetlere daha iyi dayanabilirdi.

Ekli dosyayı görüntüle 506780
Sayın Evliyaçelebi,

Gördüğüm kadarıyla şasi üzerinde profil 40x40. Dediğiniz gibi yatay konulması daha zayıf bir durum. Bende kare olduğu için durum değişmiyor.

"Bence tip onay belgesi çok önemli, en azından belli bir standarda sahip karavan olduğunu gösterir. Üretici firma eğer o belgeye sahip ürün çıkarıyorsa tercih sebebidir.
Belgesi olmayan daha sağlam bir ürün almak yerine, belgesi olan bir ürün almayı tercih ederim. Üretici firmadan da belgeli bir ürün çıkarıyorsa hakkını vermesi beklerim."
Bu markanın ürünleri çok zayıf....
Dekoratörlükten geldiği için, Üstadı Azam'ın ana işi: Süslemek, boyamak..
Teknikten, bihaber.

Ama çenesi o kadar bıktırıcı ki,
çenesi ile TSE cileri hipnotize etmiş veya
kurtulmak için can havliyle imzalayıp kaçmışlardır... :smiley:
Tabii bu işin şakası.

01 belgesi,konu ile kel alakası olanlar için önemsiz görülebilir,
ama bu istisna hariç, alımı kolay olmayan bir belge.
Hata örneğe şamildir, tüme teşmil edilemez.
(1-Şamil:içine alan, kaplayan, kapsayan.
2-Teşmil etmek;kapsamını genişletmek, kapsamına almak)

Son düzenleme:

Sayın Evliyaçelebi,

Gördüğüm kadarıyla şasi üzerinde profil 40x40. Dediğiniz gibi yatay konulması daha zayıf bir durum. Bende kare olduğu için durum değişmiyor.

Kare profilde, mukavemet her yükleme yönünde aynıdır.
40x60x2.5 mm (3.720 Kg/m) veya 40x60x3 mm (4.280 Kg/m) koysa bu olay meydana gelmezdi.

Prof. Üstadımız 40x40 ta da Allahbilir, hafif olsun diye 2 mm i seçmiştir.

Kaynak yaptırırken et kalınlığını ölçtürüp yazarsanız, bilgilenmiş oluruz.

Karavan için tip onayı veren kurum, imalatçının bu onaya göre ürettiği karavanlarını tek tek kontrol edemez. Iki karavanda görülen böyle ciddi bir durum nedeniyle imalatçı firmanın, Tip Onayı Yönetmeliğinin 32. Maddesine göre aynı tip karavanları kontrole çağırması gerekir. Aynı hata ile şu anda yollarda olan karavanlar olabilir. Firma kendisi teşebbüse geçmiyorsa durumu tip onayı veren kuruma bildirmek gerekir diye düşünüyorum.
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Son düzenleme:

bugün etraflıca konuşup sorunun neden kaynaklandığını bulduk. ben haddinden fazla yükleme yaptığım için dingile zarar vermişim ve karavanin kasası dingilin verdiği yükseklik kadar aşağı düşmüş, hareketini engelleyen ve kırılan bir şase yok, ben kamplara girerken 100lt suyu doldurduktan sonra bana gösterilen yere yerleşiyordum ve bu işlemin 12 ülkede 17 kez yapıldığını düşünün 2-3 kezde yer bulamayıp geçici kamplarda kaldığımda araçtan ayırmayıp ayaklarını indirmeden içinde yattık. zaten karavanı özel istekle sonradan boyunu uzatıp 2 panelli güneş enerjisi, 2 tane 100 a jel akü, tv, ranza şofben, kasetli wc vb gibi birçok şey eklettim üstüne 3 kızımız ile biz de ayaklar olmadan girince muhtemelen aşırı yüklendik. hakkını yememek lazım bence türk üretimi gayet güzel bir ürün. bende yerli tıbbi malzeme üreticisi olarak 2-3 katı paralar verip ithal mal almaktansa yerli pahalı mal almayı tercih ederim, aldığım ürünün paramın karşılığını verdiğini düşünüyorum o karavan ile 12 bin km yol yaptım ve inanın kamplarda gören herkes dönüp birdaha bakıyor ve içini incelemek için izin istiyordu. gümrük memurları dahil türk yapımı olduğunu duyanlar şaşırıyordu.
kendimize haksızlık edip biseyleri yapamayacağımızı veya yapsak bile kötü yapacağımızı düşünmekten vazgeçmeliyiz
saygılar..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Muhendislikte emniyet katsayisi diye bir konu vardir. Hersey tam limitinde olsa hergun asansorler duser, oturdugunuz sandalye kirilir, arabalar virajda devrilir, kamyonlarin dingili kirilir vs vs.
Hareketli ekipman yapmak kolay degil, hata da olacak ama imalatci firma malinin arkasinda duracak, ders alacak. Yerli imalatcimizi korumamiz lazim zaten baska sansimiz da yok ama onlarinda "dingillik" yapmamasi gerekir.

Karavan için tip onayı veren kurum, imalatçının bu onaya göre ürettiği karavanlarını tek tek kontrol edemez. Iki karavanda görülen böyle ciddi bir durum nedeniyle imalatçı firmanın, Tip Onayı Yönetmeliğinin 32. Maddesine göre aynı tip karavanları kontrole çağırması gerekir. Aynı hata ile şu anda yollarda olan karavanlar olabilir. Firma kendisi teşebbüse geçmiyorsa durumu tip onayı veren kuruma bildirmek gerekir diye düşünüyorum.
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü

Bence harika bir uyarı.

Sn.Erdemanın iddia ettiği gibi kaliteli değil, kalitesizliği tescilli bir marka bu.
İşte PİNO Rezaleti, tekmili birden.. :smiley:
Hikayenin Sonu (pino Karavan Bizi Nasıl Delirtti!)

Gerçekler burada ve Sn. Güneşinsofrası'nın karavanında..
Bu arkadaşımız gerçekten bu rezaleti Sn. Akdenizin bahsettiği yöntemle takip etmeli
ve hakkını aramalı.

Sn. Akdeniz Alman kültürüne aşina olduğu için,
işin ciddiyetini iyi izah etmiş..
Biz kullandığımız malın eksiğini hatasını belirtmeyi değil de,
övmeyi marifet bellemişiz.
Böylece kötü mal almadığımız intibaını yaydığımızı sanarız.

Bu işlerde tarafsız olmak lazım.
Hele böyle tescilli markalarda..

Sn. Akdenizin işaretettiği gibi, 01 alınan numune karavan ile
üretip satılan karavanlar,görünür şekli ölçülerde aynı ve fakat teknikde farklı olabilir.

Uyarmak ve hak aramak,
hem bize, hem de dürüst çalışana kazandırır,
kötüleri ve kötülükleri azaltır.

Son düzenleme:

.

@erdeman ,
kırığın oluşumu için üretici ile beraber yaptığınız tesbit, bence oldukça iyi niyetli.
Fakat konu yine de resmî ve objektif bir kaynaktan açıklanmaya muhtaç.
Yoksa bu şekilde güven kazanmak zor olmalı ?

...
@bartek ‘in emniyet katsayısı için aklımda kaldığı kadarıyla bir örnek vereyim:
Balkonların metrekaresi 350 kiloya dayanmak zorunda diye hatırlıyorum..

Son düzenleme:

bugün etraflıca konuşup sorunun neden kaynaklandığını bulduk. ben haddinden fazla yükleme yaptığım için dingile zarar vermişim ve karavanin kasası dingilin verdiği yükseklik kadar aşağı düşmüş, hareketini engelleyen ve kırılan bir şase yok, ben kamplara girerken 100lt suyu doldurduktan sonra bana gösterilen yere yerleşiyordum ve bu işlemin 12 ülkede 17 kez yapıldığını düşünün 2-3 kezde yer bulamayıp geçici kamplarda kaldığımda araçtan ayırmayıp ayaklarını indirmeden içinde yattık. zaten karavanı özel istekle sonradan boyunu uzatıp 2 panelli güneş enerjisi, 2 tane 100 a jel akü, tv, ranza şofben, kasetli wc vb gibi birçok şey eklettim üstüne 3 kızımız ile biz de ayaklar olmadan girince muhtemelen aşırı yüklendik. hakkını yememek lazım bence türk üretimi gayet güzel bir ürün. bende yerli tıbbi malzeme üreticisi olarak 2-3 katı paralar verip ithal mal almaktansa yerli pahalı mal almayı tercih ederim, aldığım ürünün paramın karşılığını verdiğini düşünüyorum o karavan ile 12 bin km yol yaptım ve inanın kamplarda gören herkes dönüp birdaha bakıyor ve içini incelemek için izin istiyordu. gümrük memurları dahil türk yapımı olduğunu duyanlar şaşırıyordu.
kendimize haksızlık edip biseyleri yapamayacağımızı veya yapsak bile kötü yapacağımızı düşünmekten vazgeçmeliyiz
saygılar..
Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Anlatılanlarda, hiç bir makul teknik yeterlik yok..
Üstad yine büyülemiş, suçu kullanana yüklemiş..

Biz eskiden soğuk depo işi de yapardık.
Teklif verip alamadığımız işleri de yolumuz düştükçe kontrol ederdik.
Bizim 4 Ad. 10 Hp cihaz önerdiğimiz yere, bir bakardık,
sahtekarlığı ile bilinen bir firma
3 Ad. 10 HP cihaz takmış...

Tabii esas sorun depoya mal yüklendiğinde ve özellikle
yaz sıcağının bastığı zamanda ortaya çıkardı.
Zaten sahtekar 10HP kompresör gücünden buna denk gelen gerçek soğutma gücünü
vermeyi beceremediği için 3 Ad cihaz 21-22 HP nin karşılığı soğutmayı anca verebiliyor..

Bu kapasite yetmediği için malını koruyamayan depocu feryat edince,
sahtekar soğutmacının ilk lafı;
"Abi çok yüklemişsin, bunu soğutmak için 2 Ad. 10 Hp daha cihaz takmamız lazım..!!"
"Bak atmosfer de bozuldu..Duyuyorsun..Ozon tabakası delindi.. Felaket sıcak artışı var..
2 Cihazı da tedbir olarak koyalım..."

Bizim pahalı gelen tam hakkıyla imal edilmiş 4 cihaz yerine,
üçkağıtçı 3 cihazla keseyi açtırdı, 7 cihaz ile işi bitirdi..

Depocu perişan, korku içinde, malları çürütürse, yandı bitti.
Mecburen biraz da ödeme kolaylığı ile ilave ödemeyi kabul eder..

İnanın olay tamamen bu tiyatroda .İmalatda hiç bir kusur yok.
Kardeşimiz 40-50 kere karavana 100 Kg yük taşıtmış...
Hem dee 300-500 m bu yükle gitmiş.. :(
Vah vah..

Bu tiyatroları alkışlarsak,
daha çook ders alırız.

Son düzenleme:

sayın Erdeman , ben sizi tam anlayamadım , şu cümle size ait : "fazla yük koyulmuş olabilir dediler ama zaten 1.6 araç ile çektiğim için zorlanıyordum, bence yapım hatası olmalı çünkü ilk 300 km lik yolculuktan sonra su deposunu onların gösterdiği seviye bile aracımı etkilediği için tamamen boş gezdirdim bisikleti bile aracın bagajına sığdırdım yük etmesin diye hadi yüklesem bile ne yükleyebilirim ki "

şu cümle de : "bugün etraflıca konuşup sorunun neden kaynaklandığını bulduk. ben haddinden fazla yükleme yaptığım için dingile zarar vermişim ve karavanin kasası dingilin verdiği yükseklik kadar aşağı düşmüş, hareketini engelleyen ve kırılan bir şase yok, ben kamplara girerken 100lt suyu doldurduktan sonra bana gösterilen yere yerleşiyordum ve bu işlemin 12 ülkede 17 kez yapıldığını düşünün 2-3 kezde yer bulamayıp geçici kamplarda kaldığımda araçtan ayırmayıp ayaklarını indirmeden içinde yattık. zaten karavanı özel istekle sonradan boyunu uzatıp 2 panelli güneş enerjisi, 2 tane 100 a jel akü, tv, ranza şofben, kasetli wc vb gibi birçok şey eklettim üstüne 3 kızımız ile biz de ayaklar olmadan girince muhtemelen aşırı yüklendik. hakkını yememek lazım bence türk üretimi gayet güzel bir ürün."

Yani birinde diyorsunuz ki bisikleti bile yüklemedim , su deposunu bile boş gezdirdim" diğerinde diyorsunuz ki "öyle yüklendim böyle yüklendim , panel koydurduk vs vs" e şimdi nedir durum ? ne yapıldı karavanınıza ?

sayın Erdeman , ben sizi tam anlayamadım , şu cümle size ait : "fazla yük koyulmuş olabilir dediler ama zaten 1.6 araç ile çektiğim için zorlanıyordum, bence yapım hatası olmalı çünkü ilk 300 km lik yolculuktan sonra su deposunu onların gösterdiği seviye bile aracımı etkilediği için tamamen boş gezdirdim bisikleti bile aracın bagajına sığdırdım yük etmesin diye hadi yüklesem bile ne yükleyebilirim ki "

şu cümle de : "bugün etraflıca konuşup sorunun neden kaynaklandığını bulduk. ben haddinden fazla yükleme yaptığım için dingile zarar vermişim ve karavanin kasası dingilin verdiği yükseklik kadar aşağı düşmüş, hareketini engelleyen ve kırılan bir şase yok, ben kamplara girerken 100lt suyu doldurduktan sonra bana gösterilen yere yerleşiyordum ve bu işlemin 12 ülkede 17 kez yapıldığını düşünün 2-3 kezde yer bulamayıp geçici kamplarda kaldığımda araçtan ayırmayıp ayaklarını indirmeden içinde yattık. zaten karavanı özel istekle sonradan boyunu uzatıp 2 panelli güneş enerjisi, 2 tane 100 a jel akü, tv, ranza şofben, kasetli wc vb gibi birçok şey eklettim üstüne 3 kızımız ile biz de ayaklar olmadan girince muhtemelen aşırı yüklendik. hakkını yememek lazım bence türk üretimi gayet güzel bir ürün."

Yani birinde diyorsunuz ki bisikleti bile yüklemedim , su deposunu bile boş gezdirdim" diğerinde diyorsunuz ki "öyle yüklendim böyle yüklendim , panel koydurduk vs vs" e şimdi nedir durum ? ne yapıldı karavanınıza ?[/QUOTE

karavanlarında bir taşıma kapasitesinin olduğunu ve sabit bir yerde duracaksan bile özellikle fazladan ekipmana sahipsen ayakları kurman gerektiğini tecrübe etmiş oldum. karavanıma ne yapılacağı konusuna gelince iki farklı seçenek sunuldu ya dingiller değişecek ki yine aynı şey olabilir diye sıcak bakmıyorum çünkü yaptırdığım hiçbirşeyden vazgeçmek istemiyorum yada profil ile yükseltilecek.
sizlerde varsa eğer farklı fikirlerinizi bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

SON KONULAR

Geri