Dize Araçlar, Devirli mi kullanılmalıdır ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan SERKANEFE Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 62
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,354

SERKANEFE

Zirve
Yer
Aydın
Arkadaşlar dizel araçlar devirli mi kullanılmalıdır yoksa devirsiz mi kullanılmalıdır, forumda bazı arkadaşlar devirli diyorlar bazılar devirsiz, sizler ne diyorsunuz ?

Etiketler
Ynt: Dize Araçlar, Devirli mi kullanılmalıdır ?

Devirli kullanırsan az yakar motorda zarar görmemiş olur diye düşünüyorum ki öyle

devirliden kastınız nedir acaba?
alt devirlerde (genelde 2000) max tork degerini veren bir arac icin düz yolda 2.500 gibi bir devirde vites büyütmek motor gücünden max yararlanmanızı saglar ve aracı ekonomik bir hallde tutar. ama buna uymayıp daha geniş bir aralıkta vites degistirirseniz daha fazla güc ve daha fazla hızlanma elde edersiniz ki buda sizin daha fazla yakıt tüketmeniz demektir.
eger sordugunuzu dogru anlamıssam dizel arabayı fabrika verisi olarak max tork veren devirin civarında kullanamak en dogrusudur.

Serkan kardeş dıesel motorların sıkıştırma oranları benzinli motorların nerdeyse iki katı piston segman ve sübaplar yeterince yük altında devirli kullanmak biraz motor ömründen alır sıkıştırmadan yumuşak sürüş iyidir

Ömer Bey'e katılıyorum, max tork devrinin üzerinde kullanmanın fazla yakıt ve erken aşınmadan başka bir etkisi olacağını sanmıyorum. Özellikle turboyu gereksiz yüksek basınçlı çalıştırmak turbonun da ömrüne olumsuz etki eder. Örneğin benim eski aracım (L200) otomatikti ve sakin kullanımda 2500 devir civarında vites büyütürdü. Eğer yüksek devir makbul olsaydı fabrika 3000 veya üzeri devirlerde vites yükseltecek şekilde ayarlardı

2 İLE gidilecek yerde 4 5 ile gidersen aracı devrinde kullanmassın boğarsın benim devirden anladığım bu

Soruyu performans açısından değerlendirelim;aracınızı maks devirlere yakın gazlayıp viteslere verin aynı mesafede zaman tutun,vitesleri maksimumları zorlamadan değiştirin zaman tutun aradaki farka inanmayacaksınız.dizel makinalar sahip oldukları yüksek torktan dolayı daha düşük devirlerde kullanıldığında ivmelenme daha fazla olacaktır.
tabi turbo dizellerde turbo açılma devri çok belirginse o devri biraz daha geçmek faydalı olacaktır.
Normal sürüş şartlarında ise max. devirlere gelmeden 2500-3000 arası bir devirde sürmek motor ömrünü korur, Ömer beyin söylediği gibi.

dizel araçlarda motorun cinsine bağlı olarak maksimum tork yaklaşık olarak 1500-2500 devir/dakika aralığında ve maksimum güç yaklaşık 3500-4500 devir/dakika aralığında sağlanır. Yakıt tüketimi açısından en ekonomik sürüş şekli aracın zorlanmadan gidebileceği en yüksek vites ile maksimum tork devrinde kullanılmasıdır. Hız için ise maksimum güç devrinde kullanmak gerekir ve yakıt sarfiyatı epey artar.

teşekkür ediyorum

1.5 110 Bg 'lik bir araç için ne diyebilir siniz ?

hocam aracının kullanma kılavuzunda yazar o, tüm araçlar için aynı değil bu değerler, beygir gücü, motor hacmi aynı olsa da iki araç için farklı olabilir ideal devir.

tüm motorlar için en iyi devir aracın en az yakıt tükettiği devirdir.

Motorlar yaptıkları km den ziyade çevirdikleri devir sayısına göre ömür biçilir. nekadar çok devir okadar az motor ömrü.
Az devir derken gerekli vites aralıklarında aracı kullanmaktan bahsediyorum.

Benim L200 178 hp idi chipledim 230 hp oldu
Otonatik 4x4.

Sorun su artik her 10 km hizda vites atiyo ve 50 km/h de 5. Vitesle gidiyor 1400 devirde. Motor cok guclendi. Yakiti dustu. devirli kullanmak deyince napacagimi sasirmis durumdayim.

dizel motoru devirli mi kullanmak gerekir ?...

biraz kötü bir soru ... istediğin nedir ? yakıt tasarrufu mu ? süratli bir seyir mi ?

hele ki 1.5 110 beygir için nasıl olmalıdır hepten abes kaçmış...
aracın kitapçığında optimum devirler yazar.

1.5 110 hp olur araç 2.240 kg dir , e hadi bakalım devirsiz kullan ?

1.050 kgdir o zaman değişir.

Sanki her motor - her araç aynı devirlerde optimum verimli olur gibi tuhaf bir düşünceye dayanan sorular...
Biraz arabadan ve sürüşten anlayanlar , dizel araçlar devirli mi kullanılır sorusuna güler...
ne için ? önce bu...
kaç motor , kaç kg , vites oranları ne , çekiş sistemi nasıl , yol durumu nasıl , hatta araç hangi yıllarda hangi teknoloji ile üretilmiş ? vs vs vs...

kyenipazar' Alıntı:
dizel motoru devirli mi kullanmak gerekir ?...

biraz kötü bir soru ... istediğin nedir ? yakıt tasarrufu mu ? süratli bir seyir mi ?

Biraz arabadan ve sürüşten anlayanlar , dizel araçlar devirli mi kullanılır sorusuna güler...
değerli arkadaşım, sorulan bir soruya bu tarz cevaplar vermeye başlarsanız bir süre sonra insanlar acaba hatalı bir soru mu soracağım diye soru da sormazlar yazı da yazmazlar, kendi kendinize yazar çizersiniz.
selamlar.

fabrika verilerinde yazan max tork devri en verimli devirdir.Dizel makinelerin bir çoğunda tork eğrisi 3500 devirin üstünde düşmeye başlar.en iyi sürüş fabrikanın max tork değerini verdiği devir civarındadır.otomobillerde pek bulunmaz ama ağır vasıtalarda devir saatinin üstünde bulunan yeşil olarak renklendirilmiş bölge verimli kullanımı ifade eder . halk dilinde tecrübeli şoförlerin tabiriyle dizel araba çok bağırmayacak ve bayılmayacak sağlıcakla kalın

bu yeşil bölge yavaş yavaş otomobillere de koymaya başlandı. toyota urban cruiser'de var. start stop sistemi olan araçlara da koyuyorlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR