Dublin-irlanda Gezi Notları;23-27.eylül.2015

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vata Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 78
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,662
27.Eylül.Pazar günü gezimizin son günüydü.Kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıp havaalanına gelerek kiralık aracımızı teslim ettik.Bundan sonra gümrüksüz bölgede son alışverişleri yapıp saat yarımsaat rötarla saat 11.30’da havalanan THY uçağı ile saat 17.30’da İstanbul’a geldik ve gece uçağı ile de İzmir’imize kavuştuk.

20150927 104944 zpszfjyxsqm

Dublin Havaalanı girişinde çektiğimiz veda selfisi.

Etiketler
İrlanda gezisini planlarken dikkat edilmesi gereken konuların başında vize ve uçak saatleri geliyor.Eğer uzun süreli vize isteyecekseniz prosedür karışık ve zaman gerektiriyor.Bir kereliğine gitmek için vize almak istiyorsanız bunu mutlaka belirtiniz.Böylece işinizi kolaylaştırmış olursunuz.Eğer THY ile gidecekseniz birinci gün Dublin’e 15.40’ta iniyorsunuz.Bu durumda transfer+otele yerleşme darken size sadece akşam yemeği için zaman kalıyor.Dönüşte ise uçağın kalkış saati sabah 11 olduğundan kahvaltı,otelden ayrılış ve havaalanı transferi darken herhangibir yere uğramak için zamanınız kalmıyor.Kısacası gezinizin ilk ve son günleri çok verimli olamaz.Öte yandan Dublin’in çevresini ve şehrin içini gezmek için en azından ikişerden dört güne ihtiyaç var.Dolayısıyla İrlanda seyahatinizi altı ya da yedi gün gibi planlarsanız ideal gezi süresini yakalamış olursunuz.

Zamansızlık nedeniyle görme fırsatı bulamadığımız bir kaç yeri de kısaca bilginize sunayım.Bunların başında İngiltere'ye karşı bağımsızlık savaşı döneminde birçok siyasi suçlunun kaldığı ülkenin en eski hapishanesi olan ve Dublin merkezine beş kilometre uzaklıktaki Kilmainham Gaol gelir.Rehber eşliğinde her gün 10-18 arasında kişi başına 6 € ödenerek gezilebilen bu hapishanede başrolünde Daniel-Day Lewis’in oynadığı In The Name Of The Father (=Babam İçin) filmi çekilmiş.

Avrupa’nın en büyük şehir parkı Phoenix Park da Dublin’de bulunuyor. Bu parkı gezerken serbestçe dolaşan geyik sürülerini görebilir ayrıca hemen parkın yanında bulunan hayvanat bahçesi Dublin Zoo’yu ziyaret edebilirsiniz.

Dublin ve çevresini görenler için ziyaret edilebilecek diğer şehirler arasında ülkenin batısında bulunan Galway ve Limerick ile güneyinde bulunan Cork sayılabilir.Dublin’e 260 kilometre uzaklıktaki Galway yakınlarındaki Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Moher Kayalıkları (=Cliffs of Moher) görülmeye değer doğal bir gezi alanıdır.Burası bazı Harry Potter filmlerinde kullanılan bir mekanmış.

İrlandalılar komşuları İngilizler ile kıyaslanmayacak derecede güler yüzlü, sıcak kanlı ve yardımsever insanlar.Yabancılara karşı son derece olumlu davranıyorlar.Bir adres sorduğunuzda mutlaka yardımcı oluyorlar.

Bu ülkede hava,su,doğa güzel ancak ben en çok insana duyulan güvenden etkilendim.Bir ay önceki Rusya seyahatimizde akaryakıt istasyonunda aracımıza benzin almak için önce pompayı aracın deposuna sabitliyor,sonra kurşun geçirmez camın arkasında duran kasiyere parayı uzatıp ne kadarlık almak istediğinizi söylüyor ve o da istediğiniz miktarı pompaya yüklüyordu.İrlanda’da ise deponuza doldurduğunuz akaryakıt tutarını içerideki görevliye söyleyip ödeme yapıyorsunuz. Adam da ekrana bile bakmadan söylediğiniz miktarı alıyor.İlk seferde saf bir görevliye denk geldiğimizi ancak ikincisinde ve üçüncüsünde de aynı durum olunca doğrusu söyleyecek söz bulamadık.

Benzer bir durumu İrlanda’dan ayrılırken havaalanında yaşadık.Adamlar gümrüksüz bölgeye geçenler için su stantları yapmışlar.Başında hiçbir görevli bulunmuyor.Bir pet şişe su için bir euroyu oraya konulmuş kutunun içine bırakıyorsunuz.”Bozuk paranız yok ise para vermeden de su alabilirsiniz “ diye de yazmışlar.Dikkat ettim herkes o bir euroyu kutuya atıp suyu öyle aldı.

Keza çoğu tek ya da iki katlı olan evlerin pencere ve kapılarında hiç demir parmaklıklar görmedik.Herhalde bu ülkede alarm sistemi satanlar fazla para kazanamıyorlardır diye düşünüyorum.Bu gezi,bana gelişmişliğin sadece bina ve yollardan ibaret olmadığını;eğitimin ve insana değer vermenin her şeyden daha önemli olduğunu bir kez daha öğrettiği için çok yararlı geçti.

Sözün özü;İrlanda,son derece gelişmiş ve görmeye değer bir ülke.Umarım siz de bir gün bu güzellikleri yakından görme fırsatını bulursunuz.Her ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola.

Son düzenleme:

İrlandalılar komşuları İngilizler ile kıyaslanmayacak derecede güler yüzlü, sıcak kanlı ve yardımsever insanlar.Yabancılara karşı son derece olumlu davranıyorlar.Bir adres sorduğunuzda mutlaka yardımcı oluyorlar.

Bu ülkede hava,su,doğa güzel ancak ben en çok insana duyulan güvenden etkilendim.Bir ay önceki Rusya seyahatimizde akaryakıt istasyonunda aracımıza benzin almak için önce pompayı aracın deposuna sabitliyor,sonra kurşun geçirmez camın arkasında duran kasiyere parayı uzatıp ne kadarlık almak istediğinizi söylüyor ve o da istediğiniz miktarı pompaya yüklüyordu.İrlanda’da ise deponuza doldurduğunuz akaryakıt tutarını içerideki görevliye söyleyip ödeme yapıyorsunuz. Adam da ekrana bile bakmadan söylediğiniz miktarı alıyor.İlk seferde saf bir görevliye denk geldiğimizi ancak ikincisinde ve üçüncüsünde de aynı durum olunca doğrusu söyleyecek söz bulamadık.

Benzer bir durumu İrlanda’dan ayrılırken havaalanında yaşadık.Adamlar gümrüksüz bölgeye geçenler için su stantları yapmışlar.Başında hiçbir görevli bulunmuyor.Bir pet şişe su için bir euroyu oraya konulmuş kutunun içine bırakıyorsunuz.”Bozuk paranız yok ise para vermeden de su alabilirsiniz “ diye de yazmışlar.Dikkat ettim herkes o bir euroyu kutuya atıp suyu öyle aldı.

Keza çoğu tek ya da iki katlı olan evlerin pencere ve kapılarında hiç demir parmaklıklar görmedik.Herhalde bu ülkede alarm sistemi satanlar fazla para kazanamıyorlardır diye düşünüyorum.Bu gezi,bana gelişmişliğin sadece bina ve yollardan ibaret olmadığını;eğitimin ve insana değer vermenin her şeyden daha önemli olduğunu bir kez daha öğrettiği için çok yararlı geçti.

Sözün özü;İrlanda,son derece gelişmiş ve görmeye değer bir ülke.Umarım siz de bir gün bu güzellikleri yakından görme fırsatını bulursunuz.Her ne kadar sürç-i lisan ettiysek affola.

Yazı ve fotoğraflar çok güzel, elinize sağlık. Gezinize ait yazıları okudum, fotoğraflara baktım ve İrlanda'ya gitmiş kadar oldum. Trabzon'un kardeş şehri, futbol takımının bayrağı konusu çok ilgi çekici ve Türk'lerin cömertliğini anlatması bakmından gurur verici. Çukulata cennetinden bahsetmişsiniz ama fotoğraf koymamışsınız, kınadım :smiley: Nice güzel seyahatler dilerim.

Gezenbilirin durumu içler acısı .bu güzel gezi yazısına iki ayda tek bir yorum yapılmamış, inşallah site eski günlerine döner. Paylaşımın için teşekkürler

Gezenbilirin durumu içler acısı .bu güzel gezi yazısına iki ayda tek bir yorum yapılmamış, inşallah site eski günlerine döner. Paylaşımın için teşekkürler
Beğeniniz için teşekkürler.Sitede paylaşımda bulunanların ve izleyenlerin sayısındaki düşüklük doğrusu beni de şaşırttı.Umarım düzelir.

İrlanda'yı hiç merak etmemiş biri olarak size teşekkür ederim gerçek anlamda müthiş bir gezi yazısı. Katedralleri ve muhteşem kütüphanesi ve tabiki tertemiz şehirleriyle sayenizde imrenerek bende gezmiş kadar oldum.
Selamlar

Sayin vata; Nasil olduysa ben yazinizi daha once gormemisim. Bugun farkettim ve bir solukta okudum. Irlanda hep en cok gitmeyi istedigim ulkelerden biri olmustur. Yazinizi okuduktan sonra bu istek daha da alevlendi.

Yaziniz basindan sonuna kadar mukemmeldi. Hic bir ayrintiyi gozden kacirmamissiniz. Gezdiginiz her yerin tarihini ve kulturunu cok guzel bir dille anlatmissiniz. Hele kucuk, ilginc ayrintilar yazinizi cok surukleyici bir hale getirmis. Bunlarin icinde benim hatirladiklarim: Dublin'in renkli kapilari ve ilginc hikayesi, 4 kez calinip, bulunan resimler (Irlanda'da polisler de hirsizlar da iyi calisiyorlar anlasilan :smiley: ), Ha'penny Koprusu, Irlanda Banka'sinin pencere vergisi nedeniyle penceresiz duvarlari, orgun icinde kalan fare ve kedinin mumyalari, minyaturdeki ciplak gozle gorulemeyen seytan resmi ve Molly Malone'in hayaleti...

Yeme, icme, giris fiyatlari, benzin, araba kiralama ve otelde geceleme fiyatlarini belirtmenizin, Irlanda seyahati planlayanlara, seyahat butcesi ayarlama konusunda eminim cok buyuk yardimi olacaktir.

Yazinizi okurken sizinle birlikte gezmekle kalmayip bir cok konu hakkinda da bilgi sahibi olduk. Bunlarin arasinda: Gotik mimarisinin ozelligi, "Irish Pub" geleneginin nasil basladigi, Lager ile Ale in birbirinden farki, Guinness birasinin bardaga nasil dokulmesi gerektigi, Powerscourt Malikanesinin bahcesinin dunyanin en guzel 3. bahcesi oldugu, Harbour Bar'in Lonely Planet tarafindan cunyanin en guzel Bari secilmis oldugu, James Joyce kulesinin hikayesi, Dublin'in 5-6 saatte boydan boya dolasilabilecegi ve Buyuk aclik doneminde Osmanli Imparatorlugu'nun Irlanda'ya yaptigi yardim. En onemlisi Irlanda viskisine su katilmayacagini ogrendik ;).

Yazinizi cok buyuk bir zevkle okudum. Paylasiminiz icin cok tesekkurler. Yeni yazilarinizi merakla bekleyecegim..

Sayin vata; Nasil olduysa ben yazinizi daha once gormemisim. Bugun farkettim ve bir solukta okudum. Irlanda hep en cok gitmeyi istedigim ulkelerden biri olmustur. Yazinizi okuduktan sonra bu istek daha da alevlendi.
Yaziniz basindan sonuna kadar mukemmeldi. Hic bir ayrintiyi gozden kacirmamissiniz. Gezdiginiz her yerin tarihini ve kulturunu cok guzel bir dille anlatmissiniz. Hele kucuk, ilginc ayrintilar yazinizi cok surukleyici bir hale getirmis. Bunlarin icinde benim hatirladiklarim: Dublin'in renkli kapilari ve ilginc hikayesi, 4 kez calinip, bulunan resimler (Irlanda'da polisler de hirsizlar da iyi calisiyorlar anlasilan :smiley: ), Ha'penny Koprusu, Irlanda Banka'sinin pencere vergisi nedeniyle penceresiz duvarlari, orgun icinde kalan fare ve kedinin mumyalari, minyaturdeki ciplak gozle gorulemeyen seytan resmi ve Molly Malone'in hayaleti...
Yeme, icme, giris fiyatlari, benzin, araba kiralama ve otelde geceleme fiyatlarini belirtmenizin, Irlanda seyahati planlayanlara, seyahat butcesi ayarlama konusunda eminim cok buyuk yardimi olacaktir.
Yazinizi okurken sizinle birlikte gezmekle kalmayip bir cok konu hakkinda da bilgi sahibi olduk. Bunlarin arasinda: Gotik mimarisinin ozelligi, "Irish Pub" geleneginin nasil basladigi, Lager ile Ale in birbirinden farki, Guinness birasinin bardaga nasil dokulmesi gerektigi, Powerscourt Malikanesinin bahcesinin dunyanin en guzel 3. bahcesi oldugu, Harbour Bar'in Lonely Planet tarafindan cunyanin en guzel Bari secilmis oldugu, James Joyce kulesinin hikayesi, Dublin'in 5-6 saatte boydan boya dolasilabilecegi ve Buyuk aclik doneminde Osmanli Imparatorlugu'nun Irlanda'ya yaptigi yardim. En onemlisi Irlanda viskisine su katilmayacagini ogrendik ;).
Yazinizi cok buyuk bir zevkle okudum. Paylasiminiz icin cok tesekkurler. Yeni yazilarinizi merakla bekleyecegim..
Sayın GRKN-SA,öncelikle beğeniniz için çok teşekkür ediyorum.Mesleğim gereği pek çok yurt dışı kongrelere katıldım. İnternetin yeterince yaygınlaşmadığı o yıllarda dış ülkelere daha önce oraları görenlerin verdiği kulaktan dolma bilgiler ile gider sonrasında vaktimizin el verdiğince gezmeye çalışırdık.Son yıllarda iyice yaygınlaşan internet sayesinde tüm bilgiler bir tıkla elinizin altına geldiğinden siz de gezi planınızı daha rahat yapabiliyorsunuz.Hal böyle olunca gezi programınız da daha dolu oluyor.Sözün özü marifet bende değil internette.Ben sadece paylaşmaya gayret ediyorum çünkü "her şey paylaştıkça daha güzeldir."
En kısa zamanda sizin de İrlanda'da keyifli bir gezi yapmanız dileğiyle.

Sayın Vata,
Gerçekten harika İrlanda gezi notları kaleme almışsınız. Haftaya yapacağım iş seyahati sonrası acaba Dublin'e geçip bir kaç gün mü geçirsem diye düşünürken yazınıza denk geldim. Gerçekten gezmiş kadar hissettim.
Emek vermişsiniz, teşekkürler...

Sevgiler...

Sayın Vata,
Gerçekten harika İrlanda gezi notları kaleme almışsınız. Haftaya yapacağım iş seyahati sonrası acaba Dublin'e geçip bir kaç gün mü geçirsem diye düşünürken yazınıza denk geldim. Gerçekten gezmiş kadar hissettim.
Emek vermişsiniz, teşekkürler...

Sevgiler...
Sn.Spartatus,beğeniniz için teşekkür ediyorum.

anlatımınız ve resimleriniz harika olmuş.
özellikle irlanda için ayrıca vize olayından bahsetmeniz iyi olmuş.gelecek sene 2017 mayıs -haziran ayında yapmayı düşündüğüm avrupa turunda ,irlanda kapısında kalacaktık demekki. :wink:
teşekkürler emek verip yazdığınız için

Sn.Kartalveat Kardeşim,beğeniniz için teşekkür ediyorum.Yeşil pasaport sahibi olmak Avrupa'da bir çok ülkeye girişte avantaj sağlasa da bu durum İrlanda için geçerli değil.:(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR