Google Earth to GPS

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan f1hakkinen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,887

f1hakkinen

Ana Kamp
arkadaslar web de yaptigim aramalarda, hep gps cihazindan google earth e aktarim olayi var. bunun tersini, yani google earthden gps cihazina aktarimi yapamaz miyiz? yani cok sık gidilen bir konumu tum ayrintisi ile google earth den gps e nasil aktarabilirim ? aktarilmiyor da olabilir, bilmedigim icin yaziyorum.
tesekkur ederim.
iyi calismalar

Etiketler
Ynt: Google Earth to GPS

Selamlar,
mmalesef GE'den direkt GPS datasi olarak cikti almak mumkun gorunmuyor (genel amacli GPS haritalari gpx uzantili oluyor) , zira GE sadece kml (GE formatında) sakliyabiliyor.. Ama olmayacak birsey degil, zira, GE'nin formati oldukca basit ve bu da text (virgul ile ayrilmis) GPS verileri haline getirilip GPS programina import edilebilir saniyorum.. acaba konuyu arastirmis baska arkadasimiz var midir? iyi gunler, reha

Merhabalar,

Ben garmin dosyalarini(gdb) gpsbabel adlı uygulamayı kullanarak kml(Google earth formatı) dosyalarına donusturuyorum. Benzer sekilde yine aynı programla GE dosyalarını gps cihazinin formatina donusturmeniz mumkun.
Bozcaada haritası bulamadığım için bu yontemle yolları işaretleyerek kendime trackler olusturmus sonra bunları gps cihazına aktarabilmistim.

Yazılım open source bir yazılım aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.
http://www.gpsbabel.org/

Ben google earth den nasıl bilgi aldığımı anlatıyım;
1- Google earthi açınca sol taraftaki sütunde yer alan yerlerim altında yeni klasör açıyorum. Adına da orneğin istanbul diye değiştiriyorum.
2- İlgilendiğim yerlere yer işareti koyuyorum. (üst menüde ekle-yer işareti )
3- Yer işareti koyduğum yerleri daha önce açtığım istanbul adlı klasörün altına sürükleyip bırakıyorum.
4- Istanbul klasörünü sağ tıklayıp farkı kaydet diyerek pc de bir yere istanbul.kmz olarak saklıyorum.
5- istanbul.kmz yi istanbul.zip olarak adını değiştiriyorum.
6. istanbul.zip açılınca doc.kml olarak açılıyor. doc.kml yi istediğim bir adla, örneğin istanbul.kml olarak değiştiriyorum.
7. poiedit.com sitesinden ( http://www.poiedit.com/downloads.htm ) yüklediğim poi edit programı ile istanbul.kml yi açıyorum.
8- Yine poiedit programı ile farklı kaydet diyerek istenilen formatta belirlediğim gps koordinatlarını (istanbul.kml örneğin tomtom için istanbul.ov2 olarak değiştiriyorum.

pcnizde eğer klasör seçeneklerinde bilinen uzantıları gizle kutusu işaretli ise istanbul.kmz dosyasını sadece istanbul olarak görülür. Bu nedenle önce bu kutucuktaki işareti kaldırmak gerekir.

Poiedit değişik formattaki dosyaları, google earth de kullanabileceğiniz kml uzantılı olarak değiştiriyor.

cok tesekkur ederim arkadaslar. ellerinize saglik.cihaz gelince hemen deniyorum.
saygilar...

GPS özelliğini bilmeden aldığım IPHONE'nun bu özelliğini öğrenince hiç araştırmadan ilk bulduğum uygulamayı yükledim. Şu anda www.instamapper.com diye bir webssayfası ile çalışıyor. Verileri 5 saniyede bir Edge ile websayfasına gönderiyor, bağlantı kuramadığı zaman max 100 posizyonu hafızasında tutuyor ve bağlantı kurunca upload ediyor. Websayfasını girip ister google earth'den ister google maps'tan haritaları ve dataları alabiliyorsun... Istanbul içinde 9m doğruluk ile yerimi buluyor. Yanlız ben bu işten pek anlamıyorum.. Bu alet offroad'da bizim işimizi görürmü? minimum doğruluğu 20m'ye ayarlayabiliyorum, araç hareket halinde iken 17m civarında buluyor... ekstradan GPS almama gerek var mı?

Cep telefon özelliğini kapattığım zamanda çalıştırabiliyorum. Iphone'da Google Maps ile başka bir uygulama daha var en yakın 3 baz istasyondan yerini belirliyor ama Turkcell açıkken...ormanda işe yaramaz... gerçekten GPS olup olmadığını simcardı çıkararak test ettim, çalıştı varmış ;D

bartek süpersin kardeşim.allah razı olsun.Sayende süper bir çalışmaya imza attım.

google rotanızı 1 saniyede garmin datasına dönüştüren program RouteConverter.jar (1823 KByte).

aşşadaki linkten alın free ve kullanımı oldukça kolay kmz uzantılı dosyayı gdb formatına dönüştürüyor...

denenmiş

http://www.routeconverter.de/download.html

Orkun bey,
sıralı ile cevap vermeye çalışayım.. bence....
1) bu fonksiyon offRoad yaparken işinize yarayacağı kesin.. Neden derseniz, her ne kadar GoogleMaps sadece "yolları" gösterse de, "satellite" seçeneginde "araziyi" gösterdiği için, nereleri dolaştığınızı rahatlıkla görebilirsiniz..

2) GPS almanıza gerek var mı? Eğer arada bir araziye çıkıyorsanız hiç gerek yok.. Ancak, yazılarınızdan takip ettiğim kadarı ile "bol bol" arazi yaptığınız için bir GPS almayı düşünebilirsiniz.. Bu nedenle, siz sormamış olsanız da, aşağıdaki "ilave" bilgileri verme ihtiyacı hissettim..

GPS'e nazararan avantajları:
a) Masrafı yok, zira zaten satınalmışsınız.. aksi takdir de bir de GPS cihazına para vermeniz gerekir.
b) Yerinizi anında ilettiği için, allah korusun tatsız bir durum ile karşılaşırsanız "yeriniz medeniyet" tarafından bilindiği için rahatça yardım isteyebilirsiniz.. GPS'ler ise sadece yerini kayıt ederler ama bir yere bildirmezler..

GPS'e nazaran dezavantajları ise, maalesef biraz çok..
a) 20mt. bir GPS turu kayıt için çok kötü bir "hassasiyet", tipik bir GPS cihazı yaklaşık 2-3mt. yanılma ile yeriniz belirler.. Bu fark da arazide çok önemli olabiliyor
b) arazide GSM şebekesi bulmak çok mumkun olmayabiliyr.. Bu durum da 100 noktalık hafıza cok yeterli olmaz
c) Gittiginiz yerleri kayıt edip, daha sonra degerlendirerek yeni "seyahatler" planlayabilirsiniz GPS cihazi ile ma telefon ile olmayabilir bu..
d) GPS ekranında bulundugunuz yerin haritasını gorebilirsiniz ama telefonlar, GPRS/EDGE olmayan yerde bunu yapamaz

umarim fikir verebilmisimdir, reha

valla iphone güelmiş bir tane almak lazım gerçi yaesu vx8 de bunların hepsi var yalnız mandala basıp konuşuyorsunuz?
:smiley:

Uzun zamandır üzerinde çalıştığım bir uygulama var sizinle paylaşmak istiyorum.

http://mobiltakip.org

Cep bilgisayarı ile anlık harita üzerinde takip yapmak mümkün.
Tüm saha ekipleri izlenebiiyor.
Geçmişe yönelik güzergah çizdirme ve rapor almak mümkün.

Merhaba,

İşim gereği garmin colarado300 gps cihazı aldım (emlakçıyım)

müşterilerim çogunlukla şu arazimi sat diye tapu getirir bırakırlar,bu araziyi alıcı müşterilerime gösterebilmem gerek bunun için netcat te araziyi bulup cihaza yüklemem lazım,bunu yapabiliyorum ancak arazi cihazda farklı yerde cıkıyor,bazen 150m bazende farklı bir kıtada çıkıyor.
Bilgi:
netcat projeksiyon wgs-84 ayarlı cihazda aynı ayarda
Sorun:
ncz doyalarımın prejeksiyon,datum,dilim yada bunabenzer ayarları dogru degil!
bu ncz dosyalarını düzelmenin bir yolu varmıdır varsa nasıldır.????

tabiki var. projeksiyonu muhtemelen yanlış set ediyorsunuz.

netcad dosyalarınızı temin ettiğiniz kişiye projeksiyon bilgisinin ne olduğunu sorun. sonra netcadde bunu düzeltebilirsiniz.

bu arda elinizdeki haritada koordinatlar hangi değerlerde.

450569.4684
4596384.8464

bu şekildemi yoksa

40.68468
35.8646

böyel küçük değerlermi.

bu arada cep bilgisayarınız varsa,

hedef bulma ve sahada veri toplamak için mobilcbs programınıda kullanabilirsiniz.

http://geoyazilim.blogspot.com/2008/11/mobilcbs-mobil-corafi-bilgi-sistemi_30.html

kolay gelsin.

geoyazilim' Alıntı:
tabiki var. projeksiyonu muhtemelen yanlış set ediyorsunuz.

netcad dosyalarınızı temin ettiğiniz kişiye projeksiyon bilgisinin ne olduğunu sorun. sonra netcadde bunu düzeltebilirsiniz.

bu arda elinizdeki haritada koordinatlar hangi değerlerde.

450569.4684
4596384.8464

bu şekildemi yoksa

40.68468
35.8646

böyel küçük değerlermi.

öncelikle cevabın için teşekkürler beni umutlandırdın,
bazı dosyalarda böyle:
26299.142,
32719.669
bazı doyalarda:
P.703
26587.114,
28242.437,
dogru veya dogruya yakın olan dosyaların kordinatları bu şekilde:
2552
600012.929
4116908.535,
2.000
dosyaları aldığım kişi de netcat ten anlayan birisi değil malesef
bu prejeksiyonu yanlış olan dosyaları nasıl dogru set edebilirim yardımını rica ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

SON KONULAR

Geri