GPS ile Araç Hız Göstergeleri Neden Farklı Ölçer?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nkurtkaya Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 52,645
Ynt: GPS ile Araç Hız Göstergeleri Neden Farklı Ölçer?

yol' Alıntı:
Yavuz abi odometrenin hatalı ölçtüğünü sanmıyorum. Tahminimce sadece hız kadranı normalden 5-10km daha hızlı gittiğimizi gösteriyor. Bunun da tek nedeni güvenlik :smiley: Verdikleri yakıt tüketim miktarları laboratuar koşullarında elde edilen veriler olduğu için gerçek yol koşullarında farklılık göstermesi normaldir ama 1-2 litrelik farklar olacağını sanmıyorum. Herşeye rağmen verdikleri rakamların hangi koşullarda elde edildiğini belirtmeleri gerekir...

Sedatcım odometre göstergeden ya manyetik okuyucuyla ya da telle okuyor, yani ibrede ne varsa onu okuyor, yol bilgisayarlarıda aynı okuyucuyu kullanıyor marka vermeyeyim fabrika verisi ortalama 6 Lt/100 km olan bir araç kendi yol bilgisayarının ortalamasına göre ki sürekli uzun yolda kullanıldı 60 K km sonra ortalamayı 8.7 litre veriyor ki buda doğru değil çünki 18-20 km fazla gösteriyor.

Bunu 3-4 sene önce dünyaca ünlü bir derginin otomobil şirketleri ve yalanları diye bir başlıkta okumuştum, birinci sırada bu konu ikinci sırada bagaj hacmi vardı.

Hız verilerini radarla test ediyorlardı ve yol bilgisayarlarının yaptığı hataları tespit ediyorlardı. Hacim testinide 10 santime 10 santim küplerle düzgün şekilde bagajları mümkün olduğunca dolduruyorlar sonra boşaltıp küpleri sayıyorlar ve gerçek hacim ortaya çıkıyordu. Verilen değerlerle ölçülen değerle arasında uçurumlar vardı , yanlış hatırlamıyorsam hacim verisi uyan tek şirket volvo idi. Aynı testle, agırlık verileri, sürtünme katsayıları gibi bir çok konuda devam edip gidiyordu. Bunlarda çok bariz farklar yoktu, ama alıcının belkide bu günlerde en dikkat ettiği konu olan tüketim verisi en aldatıcı olandı.

Selamlar

Selamlar

Etiketler

Benim aracım eski olduğu için ölçü sayılabilirmi bilmiyorum ama geçen hafta sonu yaptığımız gezide hem odometre hemde hız %10 eksik çıktı.

yol' Alıntı:
Yavuz abi odometrenin hatalı ölçtüğünü sanmıyorum. Tahminimce sadece hız kadranı normalden 5-10km daha hızlı gittiğimizi gösteriyor. Bunun da tek nedeni güvenlik :smiley: Verdikleri yakıt tüketim miktarları laboratuar koşullarında elde edilen veriler olduğu için gerçek yol koşullarında farklılık göstermesi normaldir ama 1-2 litrelik farklar olacağını sanmıyorum. Herşeye rağmen verdikleri rakamların hangi koşullarda elde edildiğini belirtmeleri gerekir...
Benim 2008 model aracımda kara yollarındaki Hızınız tabelalarında genelde 5-7km eksik gösteriyor bekli hatalıdır diya başka tabelelerdada denedim sonuç aynı kadran 5-7km fazla gösteriyor ve aracın azamı hızı 148kmh olarak belirtilmiş ama ilk aldığım gün 165 kmh gördüm şimdi 170kmh bile görüyorum (200kmh yi görenlerde var ama inandırıcı gelmedi bana )

aracımın katolok yakıt değerleri masimum 6,8L minimum5,1L ancak ben 8,5L altına hiç düşemedim
yakıt değerlerini nasıl belirlediklerini açık bi şekilde yazmışlar ama o şekilde gidilmez durulur :smiley:
odometreyide 0+5km tabelalarında kontrol ediyorum doğru çıkıyor ama 5km ile sağlıklı sonuç almak zor olur

benim alette hep aynı çıkıyor...birebir...( 60 csx) iki ayrı araçta denedim üstelik ...

cheg' Alıntı:
benim alette hep aynı çıkıyor...birebir...( 60 csx) iki ayrı araçta denedim üstelik ...

Lastik çapını % 5-10 büyütürseniz değerler tam çıkıyor, Fabrika çıkışı lastiklerlemi kullanıyorsunuz aracınızı? Bendede ikisi tam örtüşüyor ama hem lastikleri 29 inch ten 35 inch e hemde arazi oranının 1,22 den 1,667 ye çıkardıktan sonra ancak örtüştü. ;D

araçlar orjinal...lastikler orjinal.. ford fiesta ve terios ...şehirler arası yolda gps hep açıktır...defalarca kontrol ettim. hata payı 1-2 km/saat ...bu fark gps sensörlerinin hassasiyetinden kaynaklanıyor olmasın...

cheg' Alıntı:
araçlar orjinal...lastikler orjinal.. ford fiesta ve terios ...şehirler arası yolda gps hep açıktır...defalarca kontrol ettim. hata payı 1-2 km/saat ...bu fark gps sensörlerinin hassasiyetinden kaynaklanıyor olmasın...

60csx SIRFSTARIII alıcı kullanmıyor mu?

şahit olduğum bi şey daha : vista cx de de sirf 3 var ama 60 csx daha iyi çekiyor...

Bdenim Nüvi de SIRFSTAR III kullanıyor. Fark alıcıdan olmasa gerek.

Ben asagidaki foruma yazmistim sonra bu forumun linkini gordum.. Reha ve Sedat beylerin yazdiklariyla benim gozlemlerim ayni gibi ..
ben birde bu farklarin bize dolayli ( !! ) etkisinden soz etmistim o yuzden diger foruma yazdiklarimi buraya kopyaladim ..
Slm / Ertugrul

Ynt: Land Rover İnceleme ?..
« Yanıtla #51 : Bugün 04:17:20 »
--------------------------------------------------------------------------------
GPS in gosterdigiyle kadran'in gosterdigi HIZ'in birbirine tam uydugu hicbir arac goremedim.. en yeni araclarda orjinal lastikleriyle denedigimde bile yaklasik 5-8 km/h kadar kadran daha fazla gosteriyordu.. bu GPS lerin hata payimidir yoksa arac ureticilerinin,suruculerin HIZ limitlerini asmamalari icin koyduklari bilincli bir farkmidir emin degilim ama gercek boyle ..
Bu farki dogrudan etkileyen sebeplerin birincisi ise lastik dis caplarinin orjinalden (yani aracin hiz kadraninin kalibrasyonunda kullanilmis olandan )
ne kadar buyuk kucuk olduguna bagli ... yani kucuk capli lastik kullanirsaniz ..kadraniniz gerceginden daha fazla HIZ dolayisiyla YOL yapmis gosterecektir ... haliyle Terside gecerli.. %2-3 lastiklerin havasi bile etkileyebilir diye dusunuyorum ...
Bu onemsiz detayi blincli kullanan ( !!! ) bazi ticari taksiler, taximetrelerini ayarlatirken buyuk capli lastik kullanip daha sonra ise suslu kucuk capli radyal lastikler kullanarak ..taximetrelerinin ayni mesafede daha fazla yazmasini saglayarak tuketiciyi aldatmaktalar..ve ne yazikki bu konuyu hicbir kurum denetlememektedir... Taxi'ye binerken Lastik ebatlarina bakalim ... :smiley:
Selam / Ertugrul

Araç hız göstergeleri doğrudur. yollardaki radarlı hız tabelalarından doğruluğunu görebilirsiniz. Benim kanımca, araçların düz bir rota seyretmemesi yüzünden, yani uydulara göre her sn yükseklik ve yönleri değişiyor, gps alıcısının ise buna ayak uydurması çok zor. Belki çok pahalı ürünler araç hız göstergesi ile aynı gösterebilir. Ayrıca bazı arkadaşların dediği gibi %10 fazla gösteriyor olsaydı, yediğim bir kaç cezayı yememiş olurdum :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.