Hilux 3.0 178 bg off road

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ihsane Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,061

ihsane

Bir ben varım deme, "Yoksan da olur".
Yer
İstanbul
Gezenbilir ailesi forum okudukca Hilux 3.0 hakkının verilmediğini düşünüyorum, konu bütçeye uygun ise off road araç olurmu ? olmazsa neden ? 2009-2010-2011 hangi model özelliklerinden dolayı uygundur ? ve düşünceleriniz, yanlız sadece 3.0 için düşüncelerinizi aktarırsanız konuyu dağıtmadan bizim gibi yeni başlayanlar ve araç almayı düşünenler için daha faydalı olacaktır......

Etiketler

Ynt: Hilux 3.0 178 bg off road

Olur neden olmasın,önemli olan yapacağınız ofroad un sınırlarını iyi bilmek.Birçoğumuzun ofroad olarak yaptığı yol km çok fazla değil.

Ancak şöylede bir gerçek var..." Ne kadar teşkilat o kadar müşkilat" ben bu söze inanıyorum, arazide bineceğiniz araç mümkün olduğu kadar az elektronik ve mekanik olmalı yeni nesil araçlar maşallah bol elektronik düzeneğe sahip.Bu durum bu araçların yol dışı kabiliyetlerini sınırlıyor.Şunu unutmayın aracın arazi kabilyeti yükseldikçe,konforu ve offroad kabiliyeti azalır.
Örneğin çamurda debelenirken abs sensörünün ışığının yanmasını görmek,su geçişlerinde araç beynine su gidermi diye düşünmek arazide alacağınız keyfi bir anda endişeye çevirebilir bu da çok hoş olmayacaktır.
Şahsen 1992 da heves olarak başladığım 2003 yılından bu yanada bende tutku olan 4x4 araçları ve ofroad için elimden geçen araçların tamamının az elektronik ve kalsik mekanik 4x4 olmasına bilhassa dikkat ettim.

Ynt: Hilux 3.0 178 bg off road

Dolaştığım ve gördüğüm gruplarda gerçekten off road araç kullanılacak ağır off road yapacak çok az ekip gördüm çoğu geziler ve iki sudan geçip bir çamura girmeyi off road olarak niteliyorlar yani ilk önce ne istediğimizi bilmeliyiz bazıları öyle yorumlar yazıyorlarki ilk başlayan ve araç arayanlar ne alacağını şaşırıyor bu forumun yüzde doksanı gezi ve kamp amaçlı fakat tabiki doğada arıza yapmayacak araçlar, yüzde beşi tv çekimi ve görsellik peşinde, diğer yüzde beşi gerçekten off road yapıyor, yeni başlayanlar ne yazıkki çoğu araç için yaptığı masrafın altında ezilip iki kere doğaya çıktıktan sonra aracı eski haline getirip yada donanımlı satıyorlar. Ben bunları niye yazdım, Dağcılık, kayak, balık kamplı sazan,alabalık, serbest dalış vs.vs. gibi sporlarla uğraşıyorum, malzememin en uc noktaya kadar götürmek istiyorum, kamp kurduğum yere kadar gelmesini istiyorum, araçı traktör çekmesinden bıktım, aracımın ve tam off road araç yapacağım a dan z ye aynı zamanda günlük de kullanacağım benimle bütünleşecek aracım ve konfor da olacak, cam a kadar suya da gireceğim, çamurada gireceğim, aracım hem güçlü olacak hemde ekonomik olacak, evet ben Hilux 3.0 178 bg 2009-10-11 model düşünüyorum. Ne istediğimi söyledim, Disco ya baktım motor küçük ve torku az, land criser lpg lisine param yetiyor oda masraflı ve ömrü az, jeep dersen 2,7 uygun ama dayanıklı değil,jeep 4.7 disi güçlü fakat hem km de harcadığı gaz hemde lpg tankı bagajı dolduruyor yani uzun yol ve gündelik kullanılmayacak bir araç,L 200 2.5 instyl 178 bg de fena bir araç değil ama toyota hilux motoru da gücüde iyi gibi duruyor ne diyorsunuz? bu forumu ve bu konuyu hareketlendirelim biraz...

Ynt: Hilux 3.0 178 Bg Off Road

Merhaba, konuyu canlandırmak istedim. Zira bende 3.0 Elegant ile 2.5 Adventure arasında kaldım. bu konuda forumda konuda açtım fakat yorum yazan olmadı ne yazık ki...

Mrb ihsane bey size nacizane tavsiyen beğendiğiniz aracı almanız nedeni ne olursa olsun eğer aracınızı başkasının tavsiyelerine uyarak alır vede sevmezseniz zaten hiçbir zevk almayacaksınız.
Ben şahsen o hatayı bikere yapmıştım hala pişmanım ilk 4x4 aracımı satmakla hata ettim. Saygılar

Mustafa E' Alıntı:
Mrb ihsane bey size nacizane tavsiyen beğendiğiniz aracı almanız nedeni ne olursa olsun eğer aracınızı başkasının tavsiyelerine uyarak alır vede sevmezseniz zaten hiçbir zevk almayacaksınız.
Ben şahsen o hatayı bikere yapmıştım hala pişmanım ilk 4x4 aracımı satmakla hata ettim. Saygılar

Merhaba Mustafa bey 2011 de açtım bu konuyu o günden beri bir hilux, bir td5 oldu, doğru diyorsun fazla sormaya gelmez ki ben gerçekten sık eler sık dokurum ondan sonra karar veririm şimdi yeniden bir araba yapacağım ama acele etmeyeceğim.....Kolay gelsin

ihsane' Alıntı:
Merhaba Mustafa bey 2011 de açtım bu konuyu o günden beri bir hilux, bir td5 oldu, doğru diyorsun fazla sormaya gelmez ki ben gerçekten sık eler sık dokurum ondan sonra karar veririm şimdi yeniden bir araba yapacağım ama acele etmeyeceğim.....Kolay gelsin

Teşekkür ederim.
Ben tarihine dikkat etmemiştim gerçekten :smiley:
Şimdiden alacağınız araçınız hayırlı olur inşallah bende bakıyorum kısmetse hilüx gönlümde yatan 2,2 benzinli düşünüyorum sizin hilüx ün motoru neydi tavsiye edermisiniz artıları eksileri nelerdir paylaşırsanız sevinirim.

Mustafa E' Alıntı:
Teşekkür ederim.
Ben tarihine dikkat etmemiştim gerçekten :smiley:
Şimdiden alacağınız araçınız hayırlı olur inşallah bende bakıyorum kısmetse hilüx gönlümde yatan 2,2 benzinli düşünüyorum sizin hilüx ün motoru neydi tavsiye edermisiniz artıları eksileri nelerdir paylaşırsanız sevinirim.

3.0 kullandım dehşet keyifli fakat söylüyorum artık zaman hesabını bilme zamanı eyer bir araca binerken mazotunu harcadığını düşünürsen o araca binme keyiflikten çıkıyor aman gaza basmayayım aman araziye girmeyeyim çok yakar dedinmi o iş bitmiştir o yüzden bizler doğa tutkunları lütfen tasarruflu araçları seçelim ,niye sattığımı anlamışsındır,,,hayırlı günler

ihsane' Alıntı:
3.0 kullandım dehşet keyifli fakat söylüyorum artık zaman hesabını bilme zamanı eyer bir araca binerken mazotunu harcadığını düşünürsen o araca binme keyiflikten çıkıyor aman gaza basmayayım aman araziye girmeyeyim çok yakar dedinmi o iş bitmiştir o yüzden bizler doğa tutkunları lütfen tasarruflu araçları seçelim ,niye sattığımı anlamışsındır,,,hayırlı günler

Tamamiyle katılıyorum ek olarak yeni model araçlarlada arazide keyif almam mümkün değil bence biyeri kırılacak biyeri kopacak korkusuyla off road yapılmıyo.
Bu yüzden bana şuan en mantıklı araç 2,2 hilüx, yakıt ekonomik sayılır tabi 4x4 lere göre zaten toyotanın sağlamlığı tartışılmaz benim favori aracım bu ikinci sıradaki aracım 2,6 pajero ve üçüncü sıradaki ise defender 2,5 dizel.
Bu araçlardan herhangi birini alıp binecem kısmetse ama öncelik hilüx ne yazıkki son bikaç yıldır arazi araçları inanılmaz pahalandı işin açığı alan satanda yok malüm sitede hep aynı araçları görüyoruz, iki yıldır satılmayan araçlar var ama sahip leri ısrarla kazık fiyat uygulamasından vaz geçmiyolar hayırlısı piyasayı takibe devam.

hilux'larda şanzıman kilidi (orta kilit) mevcutmudur acaba? mevcut ise low a alındığı zaman mı devreye giriyor??

theFaceFistingCyborg' Alıntı:
L200'ün dışında hiç bir kamyonetin orta diferansiyeli yoktur, hepsi de 4High ve 4Low'da "orta kilitli" çalışır.

teşekkürler cevabınız için ,anlamadığım bir nokta var ?
orta diferansiyel derken şanzıman kastediliyor sanırım... şanzımanı (orta) kilitli de çalışabilen sadece l200 müdür?? ve sadece l200 ler hem 4 High ve hem de 4 Low da orta şanzıman kilitli çalışabilir anlamı mı çıkıyor??

Yoksa tüm çift kabinlerde şanzıman (orta) kilit var ama sadece l200 de high te ve low da kilitlenebiliyor, diğerleri sadece low da kilitlenebiliyor anlamı mı çıkıyor..???

yordum sizi çok teşekkürler...

L200, Pajero gibi 4 çeker modlarında ister kilitli, ister kilitsiz çalışabiliyor. Şimdi hatırladım, yeni Amarok'un da en üst modelinde aynı özellik var. Yani, iki araç da, asfaltta da sürekli 4çeker çalışabiliyor.

Geri kalan bütün kamyonetler 4HI veya 4LO'a geçtiklerinde otomatik kilitli olurlar; böylece asflat üzerinde 4çeker kullanımları olmaz.

Rica ederim. Amarok bilgi vermiyor, ama L200'in sitesinde Super Select Şanzıman adı altında açıklıyorlar sistemlerini.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

SON KONULAR

Geri