jimny yakit yardim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan HAKKIM Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 45,805
Ynt: jimny yakit yardim

uorneksoy' Alıntı:
Gezenbilir'e Eskişehirden merhabalar
Yakıt problemim oldugu ıcın yeni bir konu acmadım
Eşime 2006 model AT jimny aldık 18.000 de bulunca uzun süredir beklediğimiz hayal gercek oldu
Ancak ilk 100km devirince aracı yeniden fullediğimizde 15,5 lt benzin aldık:-[
Tam bir şok içindeyim
Hiç bir ekstrası yok aracın benzinli ve otomatik lastikler stok lastikleri ve yükseltme de yok
Bu problemin çözümü için hangi aşamalardan geçmeliyim???
Şimdiden teşekkürler
Bu arada jimny gerçekten bir zevkmiş

Merhabalar, ben de kütahyadayım.
ara ara E. şehire geliyorum. Sizin de yolunuz düşerse kütahyada bi çay içmeye beklerim.
Ufak çaplı off road da yaparız :smiley:

Etiketler

merhaba,
bende 2007 manuel, ekstra donanımsız, orjinal ebatta A/T-S lastikli lpgli jimny var.
benzinli hiç ölçmedim ama lpg tüketimi şöyle:

şehir içinde tam 10lt/100 km (yalnız evim yokuşta her gün inip çıkıyom 6 km, bundan fazla zor yakarsınız, eğim çok olmasa 9lt/100 rahat düşer bence)
şehir dışı 95-100 hızda yani yaklaşık 3.400 devirde 8,5lt/100km, 115-120 hızda yani 4.000 devirde neredeyse 10lt/100km.

jimny ile şehirdışı hele ki otoban sıkıcı oluyo, bassanız bi dert basmasanız bi dert.
zaten 80'den sonrası kontrol azalıyor
hele ki 4 vitesli otomatik, daha büyük lastikli araçlarda tüketim de artacaktır.

4xdoğa' Alıntı:
merhaba,
bende 2007 manuel, ekstra donanımsız, orjinal ebatta A/T-S lastikli lpgli jimny var.
benzinli hiç ölçmedim ama lpg tüketimi şöyle:

şehir içinde tam 10lt/100 km (yalnız evim yokuşta her gün inip çıkıyom 6 km, bundan fazla zor yakarsınız, eğim çok olmasa 9lt/100 rahat düşer bence)
şehir dışı 95-100 hızda yani yaklaşık 3.400 devirde 8,5lt/100km, 115-120 hızda yani 4.000 devirde neredeyse 10lt/100km.

jimny ile şehirdışı hele ki otoban sıkıcı oluyo, bassanız bi dert basmasanız bi dert.
zaten 80'den sonrası kontrol azalıyor
hele ki 4 vitesli otomatik, daha büyük lastikli araçlarda tüketim de artacaktır.
Büyük lastikli araçlarla otoban gibi sabit hız ve devirle gidilebilecek yollarda yakıt tüketimi artmaz, bilakis orjinal ebada göre düşer. Ancak sürekli dur kalk sıkışık trafikte büyük lastik yakıtı artırabilir.

Merhaba, öncelikle hayırlı olsun, gerçekten iyi araçlar...

bende 2004 otomatik var ve ortalamada 10 lt seviyelerinde yakıyor....

Jimny 2008 manuel benzinli : 100 km karma tüketim 6.7 litre. 4x2 ve yoğun trafik yok. 3000 devirin üzerine çıkmadan normal kullanım. Bundan daha az yakması da mümkün değildir diye düşünüyorum. Lastikler 205/70/15 AT. Başka bir arkadaşımda 2009 Otomatik var. Lastikler aynı. LPG ile 25-27 kuruş arası yakıt tüketimi var. Klima hiç kullanılmadı bu ölçüm yapılırken. Araçta ortalama 2 kişi vardı.

h.sonu ist-bursa 540 km yaptım. Gidişte 3000 devir geçmedim (80-90km/hız), donuste 3500-4500 arası (110-140km/hız) yaptım bu km yi. 100 km de 6,5 lt benzin tüketti 0,31 ykrş. 205/70/15 standart lastik ve modifiye yok araçta.

ş.içi ise 2000-2500 devirde rolantide sakin kullanımda 100 km de 8,5lt benzin tüketti 0,41 ykrş.

Araç manuel 2007, 101000 km de yağ,filtre bakımları yeni geldi ve henuz yapılmadı.. bu değerler yüzünden son anda lpg den vazgeçtim,

Uzun zamandır aradığımız JİMNY'imizi dün Bursadan aldık, ilk izlenimim çok keyifli bir araç olduğu.Bursa'dan Burhaniye'ye 100 TL'lik benzin ile 280 km yol yaptık. Ortalama hızım, 85-90 km/saat, klima açıkı. Yakaşık tüketim 0.35 kuruş/km yapıyor yani 7.4 lt/100 km. Aracın uzun yolda en ekonomik hızının 75-80 arası olduğunu gözlemledim ama pek çekilecek bir hız değil. 90 km/ saattan sonra araç gidişi kontrolsüzleşiyor gibi.

Ynt: Jimny Yakit Yardim

hocam biz bu jımny ye ne marka model buji takacagız? benım 9000 km oldu lpg de ve bujıden kayaklı tekleme artı yakıt artısı farkettım, 2 bujı konusuluyor hangısı lpg ıle en guzel performansı veır sızce?

1-bosch duble platinli - (4 tanesı 65 TL )0242140514YR6KI332SYR7DE
2-iridyum bujı - denso yada ngk (4 ü 45 cıvarı)

ben de 2007 jimny AT var. Araç 40bin km'de orjinal hava filtresi takılı, yağa biraz paraya kıydım 0W-40 aldım. LPG YOK....

Son değerlerimi iletiyorum.
Orjinal lastiklerle : 90% şehir dışı - 10% şehir içi 36 Kuruş
205/75/15 BF ile : 5.9 L Şehir dışı - 29 Kuruş
Arazide : 1 TL / Km :smiley: tabi aslında ilerleme olmayan yerler bile oldu , km si fazla realde...

Ben de şaşırdım açıkçası bu değerlere, şimdi bi de K&N kutu içi filtre düşünüyorum, bulabileceğim yer var mıdır ?

Merhaba
değerler inanılmaz. benim araç 45krş yakıyor ortalamada. geçenlerde debriyaj seti değiştirdim bir de yağ değişimi filan yapıldı ondan sonra daha da arttı yakıt. bir alakası var mı bilmiyorum.
K&N hava filtresini ben de sordum http://www.birlas.com.tr/ hiç getirmemişler bu filtreden. yurtdışından getirtmeye çalışıyorum. yurt içinde bulabilecek bir yer varsa paylaşım güzel olur.

halibut' Alıntı:
ben de 2007 jimny AT var. Araç 40bin km'de orjinal hava filtresi takılı, yağa biraz paraya kıydım 0W-40 aldım. LPG YOK....

Son değerlerimi iletiyorum.
Orjinal lastiklerle : 90% şehir dışı - 10% şehir içi 36 Kuruş
205/75/15 BF ile : 5.9 L Şehir dışı - 29 Kuruş
Arazide : 1 TL / Km :smiley: tabi aslında ilerleme olmayan yerler bile oldu , km si fazla realde...

Ben de şaşırdım açıkçası bu değerlere, şimdi bi de K&N kutu içi filtre düşünüyorum, bulabileceğim yer var mıdır ?

horsanali' Alıntı:
Merhaba
değerler inanılmaz. benim araç 45krş yakıyor ortalamada. geçenlerde debriyaj seti değiştirdim bir de yağ değişimi filan yapıldı ondan sonra daha da arttı yakıt. bir alakası var mı bilmiyorum.
K&N hava filtresini ben de sordum http://www.birlas.com.tr/ hiç getirmemişler bu filtreden. yurtdışından getirtmeye çalışıyorum. yurt içinde bulabilecek bir yer varsa paylaşım güzel olur.

selam tekrar,

Dediğim gibi lastik değişiminden sonra değerler ciddi oranda düştü, çap büyümesine bağlı uzun yolda devir düşüklüğü gibi geldi bana.
Şehir içinde facia olacağını tahmin ediyorum, ibre daha 20 km de düşmeye başladı.

K&N hava filtresi ile ilgili, ben arayıp stok sormadım ama ancak
http://www.chip-tuning.com.tr/
bu sitede varlığına rastladım.

Açıkçası filtre işini de sorgulamaya başladım biraz, alt devirlerde güç istediğim için belki de hiç bir faydası olmayacak ama..!!!! Sizin amacınız nedir filtre ile ? tüketim mi güç mü yoksa ses mi : ) ??

halibut' Alıntı:
selam tekrar,

Dediğim gibi lastik değişiminden sonra değerler ciddi oranda düştü, çap büyümesine bağlı uzun yolda devir düşüklüğü gibi geldi bana.
Şehir içinde facia olacağını tahmin ediyorum, ibre daha 20 km de düşmeye başladı.

K&N hava filtresi ile ilgili, ben arayıp stok sormadım ama ancak
http://www.chip-tuning.com.tr/
bu sitede varlığına rastladım.

Açıkçası filtre işini de sorgulamaya başladım biraz, alt devirlerde güç istediğim için belki de hiç bir faydası olmayacak ama..!!!! Sizin amacınız nedir filtre ile ? tüketim mi güç mü yoksa ses mi : ) ??

Açıkcası ben çok anlamıyorum teknik konulardan. Başka bir araç için bu filtreleri kulanan arkadaşın tavsiyesi. Hem yakıtta tasarruf sağladığını hem motor için daha iyi bir seçim olduğunu söylemişti bana. ( tabii neden daha faydalı olduğunu adını bilmediğim motor parçalarıyla anlkattığı için ben sadece daha iyi kısmını anladım :smiley: )

2004 otomatik JİMNY'mize Prins marka Lpg taktırdık. 10 depo lpg kullanımı sonrası tamamı şehir içi kullanım ile soğuk havalarda tam 9,5 litre/100 km + 0,5 lt/100 benzin tüketimi var. Aracı eşim kullanıyor ama otomatik olduğu için manuelden daha ekonomik kullandığını düşünüyorum.

selam arkadaşım bende de 2007 model Jimny var iki yıldır LPG ile kullanıyorum çok memnunum Veteriner hekim olduğum için sürekli arazideyim. Yakıt fiyatları sürekli değiştiği için be size şöyle bir istatistik vereyim. 28 Litre LPG ile arazı koşullarında ( 1 ve 2 vites de) 240 Km yol yapıyorum. sanırım aracınızda ciddi bir sorun var. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum. Giresun Eynesil de Erol Usta var yıllardır tanırım. İyi bir usta sorunu kesin çözer.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,496
Kayıtlı Üye Sayımız
172,158
Kaydolan Son Üyemiz
aysekayan95

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR