Karavancılığı Yeni Başlamaya Düşünen Çaylağa Önerilerinizi Bekliyorum.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ybasay Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,494
Firmanın bahsettiği şirket tanıtım aracı statüsüdür. Cam açılınca M1 olmuyor "panelvan" sınıfı oluyor. ÖTV farkı oradan çıkıyor. Yine N1 kamyonet olarak kalıyordur. Araç şirket adına ruhsatlı çıkmayacaksa, sorun çıkar diye düşünüyorum. Bununla birlikte tanıtım araçlarında bazı özelliklerin de kısıtlı yapılabildiğini (WC boyutu gibi) duymuştum. Tam bilmiyorum. Bence güzel yapılmış 2. el bir karavan araştırın rahat edin.

Etiketler
Sevgili Bartek yasal olmayan bir işi hiçbir zaman düşünmedim ve düşünmem de çünkü üç beş kuruştan kaçarken sürekli bir korku psikolojisi içinde yaşamak bana göre değil. Bülent bey kardeşim sigortacı arkadaş daha önce böyle bir sigorta yapmamış ben bilgi amaçlı sordum araştır bana bir gün sonra bilgi ver dedim sonuçta bu bilgiyi verdi. Tlf. no.su 0 532 463 5 35 Yunus bey. Mobil araç olayına gelince bende aynen sizin gibi düşündüm, içimdeki şüphe gitmeyince acaba yanlışmı anladım diye bir gün sonra Dolphin karavandan Suat beyi (tlf.0 532 248 36 36) aradım tekrar bana aynı bilgileri verdi, biz bu işin belgesini aldık hiçbir sorun yok dedi. Gerçi benim düşüncem 5 yaşın üzerinde bir araç alıp o şekilde bir karavan yapmak, mevzuatın arkasından dolanmak için atraksiyonlara girmeye gerek yok diye düşünüyorum. fsirin arkadaşım ben N1-M1 araç nedir bunları hiç bilmezdim işte bu karavan virüsü bünye ye girince araştırmaya başladım yavaş yavaş öğrenmeye çalışıyorum. Benim edindiğim bilgiler kesin doğru bilgiler olmayabilir nu işi yaptığını söyleyenlerin bana aktardıkları. Bu forumda anlatarak tecrübeli arkadaşlardan bilgileri teyit ettirmek amaçlı sohbet ediyoruz, bilgilerini aktaran arkadaşlara da çok teşekkür ederim.

iki gün önce malum araç satışı yapılan sitede .satılık 2016 model bir ducato gördüm. karavan dönüşümü iki ay önce yapılmış.tuzlada bir karavan firması tarafından bildiğiniz karavan(banyo,wc,ocak buzdolabı v.s) olarak dizayn edilmiş..sordum mesaj atarak 2016 model aracı nasıl karavan yaptınız diye.cevap olarak mobil ofis olarak ruhasatının çıktığını ve bir sıkıntı olmadığını söyledi inş böyle bir şey vardırda yeni karavan alacak arkadaşlar ötv, sigorta ,vergi açısından rahatlar.

Araçla ailecek gezen emekli kendini kontrol eden memura „bu benim mobil ofisim“ demesi lazım.:smiley: Bana biraz fıkra gibi geliyor.

Son düzenleme:

Ben yaptım oldu diyen anlı şanlı imalatçılar yüzünden 10 yıl önceki yaşanmışlıkları hatırladı hafızam, 5 yıl tedirgin yaşamaktansa bildik yoldan
gitmek en doğrusu. Ya tutarsa diyenlere sözüm yok.

Alınacak riski hesaplamaya çalıştım;
13 m3 ducato panelvan 70.000 TL. otv si 2825 TL. (otv % 5)(Net arac fiyatı, otvsiz, kdvsiz:56.500 TL)
Cam takılınca camlı van olunca otv si 8475 TL oluyor.(otv % 15)
Anladığım kadarı ile mobil ofis arac değince bu fark ödeniyor.
Trafik polisinin işi değil , maliyenin işi ama bizim şirket aracını polis her durdurduğunda işi olmamasına rağmen k2 belgesi soruyor . Diyelim bir yerde aracı amacı dışında kullanıldığı için yakalandı ;
13 m3 Ducato 2.3 litre. 2 litre uzeri araba otv si % 145.
Geriye donuk hesap yapıldığında 56.500*1.45 =81.925 TL OTV odenmesi gerekirken sadece 8400 TL odenmiş.
81925-8475=73450 TL + faizi ile birlikte devlet otv isteyecek.
Hesapta hata varmı bilmiyorum ama alan kişinin aldığı risk bu.

Değerli dostlar mobil araç, mobil ofis ne derseniz deyin mevzuatı arkadan dolanarak ötv yi aşmanın bir yolu olduğu bilgisini alarak sizlerle paylaşmak istedim. Benim böyle bir iş yapma fikrim yok kimseye de böyle bir tavsiye de bulunmuş değilim. Bana kalırsa ben sağlamcıyım, hergün korkulu rüya görmektense uyanık kalmayı yeğlerim. Ama mevzuatta da açık bir kapı varsa bu değerlendirilebilir diye düşünüyorum, mevzuat boşluğunu değerlendirmek yasadışı iş yapmak olmadığını düşünüyorum.

Değerli dostlar mobil araç, mobil ofis ne derseniz deyin mevzuatı arkadan dolanarak ötv yi aşmanın bir yolu olduğu bilgisini alarak sizlerle paylaşmak istedim. Benim böyle bir iş yapma fikrim yok kimseye de böyle bir tavsiye de bulunmuş değilim. Bana kalırsa ben sağlamcıyım, hergün korkulu rüya görmektense uyanık kalmayı yeğlerim. Ama mevzuatta da açık bir kapı varsa bu değerlendirilebilir diye düşünüyorum, mevzuat boşluğunu değerlendirmek yasadışı iş yapmak olmadığını düşünüyorum.
Ybasay bey, ben açıkcası sahtekarlık ya da illegal derken alıcıları kastetmedim. Bu işin olmayacağını bildiği halde olurmuş gibi tüketicileri kandıran imalatcılar için kullandım. Ayrıca böyle bir durum olduğunu sizden öğrendim. Teşekkür ederim kendi açımdan. Ama zor, olacak bir şey değil. Ticari şirkete kaydetsen k2 , şoför için scr gibi belgeler istenecek sonradan. Şahıs adına alsan Ferhat Beyin dediği gibi yine zor. Siz bence bulursanız iyi kullanılmış 3-4 yaşlarında panelvan alın. Bir süre değişim yapmadan kullanın. Ne yapacağınıza karar verin. 5 yaşa gelince de çevrimi gerçekleştirin.

bu yazdığım şeyler sayın ybasay arkadaşımıza karşı değil. sadece konuya genel bir bakış açısından yazıyorum.çünki kendisi sadece uygun bir fiyata karavan sahibi olmak istiyor.gelelim konuya .mevzuatta açık bir kapı varsa tabiki karavanseverler için çok büyük güzel bir fırsat olur ve bu sahtekarlık değildir bence.eğer bir sahtekarlık varsa bize %140 ötv yi ödemeye mahkum edenlerdir.ama mevzuatta ya açık kapı yoksa emin değiliz.ve emin olamamıza rağmen insanların yıllarca çalışıp kazandığı,büyük hayaller kurduğu, gelecekele ilgili konularda böyle şeyler yapmamak lazım .bende şimdi düşünüyorum 2016 ducato ducato almış.ve içine bir dünya masraf etmiş biri(tahmini120-130 bin tl büyük rakam). birisi yıllarca ya arabaya tedirgin binecek veya sayın bartek in hesapladığı gibi 80 bin tl ötv ödeyecek.bence bu hayali kuran belli bir yaşın üzerinde yıılarca çalışmış ve artık kendine dinlenmek için masumca hoby arayan.bu kişilerin üç kuruşuna göz dikmiş firmaları teşhir etmek ve bundan sonra diğer insanlarun bu konuda yanlışlık içine düşmesine engel olmak lazım.

Mobil ofis durumunu mevzuatta bir açık kapı olarak isimlendirmemekte fayda var. Müşterisine bu şekilde daha kolay ulaşabilen bir firma böyle bir araç yaptırabilir. Türkiye’de ötv olmasa bile böyle bir aracı şahsi karavan olarak kullanmak vergi kaçırmak olur. Çünkü mobil ofisin bedelini firma gider olarak vergiden düşebilir.

Mobil ofis durumunu mevzuatta bir açık kapı olarak isimlendirmemekte fayda var. Müşterisine bu şekilde daha kolay ulaşabilen bir firma böyle bir araç yaptırabilir. Türkiye’de ötv olmasa bile böyle bir aracı şahsi karavan olarak kullanmak vergi kaçırmak olur. Çünkü mobil ofisin bedelini firma gider olarak vergiden düşebilir.
Almanya da da Türkiyedeki gibi 5 yaş sınırına ötv uygulaması var mı acaba . Yoksa Türkiye ye has bir uygulama mı . Şayet öyleyse kaldırmak için harekete geçelim , düğmeye basalım .

13 m3 ducato panelvan 70.000 TL. otv si 2825 TL. (otv % 5)(Net arac fiyatı, otvsiz, kdvsiz:56.500 TL)
Trafik polisinin işi değil , maliyenin işi ama bizim şirket aracını polis her durdurduğunda işi olmamasına rağmen k2 belgesi soruyor . Diyelim bir yerde aracı amacı dışında kullanıldığı için yakalandı ;
Geriye donuk hesap yapıldığında 56.500*1.45 =81.925 TL OTV odenmesi gerekirken sadece 8400 TL odenmiş.
81925-8475=73450 TL + faizi ile birlikte d13 m3 ducato panelvan 70.000 TL. otv si 2825 TL. (otv % 5)(Net arac fiyatı, otvsiz, kdvsiz:56.500 TL)
Hesapta hata varmı bilmiyorum ama alan kişinin aldığı risk bu. evlet otv isteyecek.
Değerli Bartek güzel bir hesaplama yapmış. Kesin bir bilgi olmadan bu kadar büyük bir risk en azından benim çok fazla. N e demişler köpeğe dalanmaktansa çalıyı dolanmak evladır.

Almanya da da Türkiyedeki gibi 5 yaş sınırına ötv uygulaması var mı acaba . Yoksa Türkiye ye has bir uygulama mı . Şayet öyleyse kaldırmak için harekete geçelim , düğmeye basalım .
Almanya’da mobil ofis uygulaması var ama 5 yaşından küçük karavanlara ötv uygulaması yok. Karavan kamping endüstrisi yüz binin üzerinde işyeri sağlıyor ve milyarlarca yılık ciro yapıyor. Sonuçta devlet daha fazla kazanıyor. Türkiye’de devlet yılda kaç karavandan ötv alıyor bilmek isterdim.

Son düzenleme:

Yakinda Dolphin karavan mağdurları diye site açılacaktır

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

SON KONULAR

Geri