Kayseri Grubunun Tanışması ve Erciyes Krater Gölüne Gezi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan takomistik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 111
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,879
Ynt: Kayseri Grubunun Tanışması ve Erciyes Krater Gölüne Gezi

Herkese merhaba,
Mustafa bey sagolsun geziyi oldukca detayli anlatmis resimleri eklemis ama hem biz katilan arkadaslarin hemde izleyicilerin daha cok ani paylasimi ve yorum yapmasinin yapilmis olan bu geziyi daha guzel kilar dusuncesiyle bende birkac satirla kendi yorumlarimi yazmak istedim ..
Gezi duyuru safhasinda paylastigimiz gibi bu gezinin temel amaci hem Kayseri icerisinde bu tur etkinliklere gonul vermis arkadaslarla tanismak hemde birlikte, gelecekteki daha kapsamli ve ilginc geziler duzenliyebilmemizin temellerini atmakti...
Konuya bu asli amac acisindan yaklastigimizda bence buyuk bir oranda amacina ulastigini dusunuyorum.. soyleki,sadece 4 aracla ( 3 Defender + 1 Jeep ) geziye katilan arkadaslarin ( toplamda 13 kisiydik sanirim ) cogunlugu onceden birbirlerini tanimiyordu.. oldukca farkli meslek ve yas gruplarindan arkadaslarla tanistik ve hem geziyi,hem gelecek planlarimizi, hemde yiyeceklerimizi birbirimizle paylastik oldukca guzel bir duygu idi..asil amac bu olsada Gezi Rotasini belirleyip bize kilavuzluk yapan Bekir arkadasimiza bu guzellikleri bize yasattigi icin ayrica tesekkur etmek istiyorum.
Bu gezide bizim araclarimizda buyuk bir zevk ile misafir ettigimiz arkadaslarimizin bir cogunun en kisa zamanda bir 4x4 arac almak icin ciddi girisimlerde bulunduklarini biliyorum.. umarim en kisa zamanda onlarda kendi araclarina kavusurlar ve bizde filomuzu dahada buyuturuz.. :smiley:
Bu kucuk gezide bile kendi adima; gelecek gezilerin planlamasi & programi ve yurutulmesiyle ilgili onemli deneyimler edindim ..
Gezi icerigi ile ilgili anilara gelince;Mustafa bey yine sagolsun şairane bir dil ile anlatmis gercide ... gezimizde baslangictan (1,050 m. Kayseri-Merkez ) en yuksek noktadaki kamp yerimize ( 2,720 m. idi sanirim ) kadar olan guzergahin son 500-600 m'sine kadar olanki yol haric,en azindan gittigimiz gunku yagissiz bol gunesli gunde pekde agir bir parkur sayilmazdi .. ama muhtesem Erciyes ve Yayla manzaralari yuzunden zaten pek kimse yola bakmayada gerek gormemistir diye dusunuyorum .. :smiley:
Yolun tamamen tas ve kayalardan olusan son 500 m'lik bolumunde benim arac cukurlardan birisinden cikmaya calisirken Aks kesti .. haliyle arka aks ve lastikler devreden cikinca da Bekir beyin araca vinc atarak uygun bir yerde park ettim .. (sonradan ogrendigime gore benim o Aks zaten frezesi bitmis emanet kaynakla duruyormus ) ayni sorun nedeniyle ( yani sadece on aks 4x2 cekis ) benim arac Sarigolun donus rampasinda da patinajdan cikamadigindan bir defa daha Bekir beyin defender'i tarafindan cekildi ... Yolun baslangicinda ben Bekir beyin Defender'i bakalim nerde cekmem gerekecek derken ... kendisi tarafindan 2 kere cekildigim icin mahcubiyetimi hesap edin artik ... ::smiley: :smiley: ( yinede konu gecince biraz hareket olsun diye ozellikle Aks kestigimi .... yoksa hepten duz yolda gidip geldiniz derler diye yaptim diyorum ;D )
Ben Erciyesin zirvesine ilk kez bu kadar yaklastim .. ve yine ilk kez aracimla bu irtifaya ciktim ..gercekten tum doga sever arkadaslarin gorup yasamasini isterim ... Kamp yerinden birkac yuz metre uzakta ve heralde 100 m. kadar daha yuksekte olan bize en yakin KAR yiginindan ellerindeki kaplarina KAR doldurmak umidiyle yola cikan Engin beyler birincisi KAR kumesinin gorundugu kadar yakin ve alcak olmadigini , oraya yaklasik 30 dakika kadar sonra ancak varabildiklerini gorduklerinde anladiklarini ... ikinci karsilastiklari ilginc surprizde;bize KAR gibi gorunen bolumun aslinda BUZ oldugu icin ancak Kazma ile parca koparilabilecegini o yuzden elleri bos geldiklerini anlattilar ...
Gezimizin resimlerdede gorunen piknik-yemek bolumunde, Mustafa beyin,nobetlese yapalim onerimizi kabul etmeyerek.. surekli mangal basinda durarak tum ekibe et pisirmesi gercekten onemli bir fedakarlikti ..kendisine ayrica tesekkur ediyorum ..
Bu arada benim evden getirdigim yillanmis kuru odunlarla birkac metre yukseklikte alev cikaracak ( helede oyle gunesli bir gunde ) bir kamp atesi beklerken ... o kadar gayretlerimize ragmen alev boyunun 50-60 cm'yi gecmemeside benim icin ilginc bir gozlem oldu .. bunu 2,800 m'deki oksijen azligina bagladik .... yinede olusan Köz miktari bizim pisirdiklerimizden cok fazlasina yetecek kadar vardi .. :smiley:
Konvoydaki araclarimizdan birisi zorunlu programlarindan dolayi Sarigol'e hareket etmeden once bizden ayrildi ve donuste programladigimiz gibi 3 arac Sarigol'e dogru hareket ettik .. gerek yol guzergahi (Sarigol yolunda gordugumuz 4x4 :eek: Tofaş-Şahin HARiÇ ;D ), gereksede Sarigol ( 2,400 m. ) gercekten cok guzeldi.. Herne kadar yabani YILKI AT'larini goremesekte .. ilk uygun vakitde gol kenarinda Cadir gecelemeli bir kamp yapmaya hemen orda karar verdim ... Sarigoldeki kahve keyfinden ( benim aracin bagajinin karisikligindan dolayi,yanima aldigimdan emin oldugum halde CAY'i bulamadigim icin... CAY icemedik :mad: ) ve ekibimizdeki arkadaslardan birisininde tanidigi cikan 3 kisilik Trekking grubuyla olan tesadufi karsilasma ve sohbet sonrasi herhangi bir sorun olmadan ilk bulusma yerimiz olan Gultepe parkina donup ... Gelecek etkinliklerde bulusmak uzere arkadaslardan ayrildik ..
Yazinin basinda birkac satirda ben yaziym demistim ama sanirim .. birkac satir'i gecti yazdiklarim ... ::smiley: Umarim sıkılmadan okuyabilmissinizdir.. :smiley: Birkac fotografta ( bu sefer gercekten sadece 4 tane :smiley: ) ben ekliyorum ... tum katilimci arkadaslara tesekkur ediyorum... Umarim sizlerde ani&yorum ve fotograflarinizi burda bizlerle paylasirsiniz.......
En kisa surede, daha kapsamli ve tum Turkiye'deki dogasever arkadaslarinda katilacagi daha buyuk bir organizasyonda bulusmak uzere hoscakalin..
Ertugrul

DSC01141

DSC01143

Sarigol 2

Sarigol Trekk

Etiketler

Ertugrul abime bu güzel yorumundan dolayı çok teşk ediyorum

öncelikle yaptığımız geziyi burada resimlerle dolu dolu anlatan ve gezi sırasında da mangalın başından ayrılmayarak fedakarlık gösteren mustafa beye çok tşkler.
kayseri grubu olarak yapmış olduğumuz bu ilk geziye katılan herkese özellikle bizim aracımız olmamasından dolayı bizi misafir eden bekir beye çok tşkler.
inşallah enkısa zamanda bende kendi 4x4 aracımı alarak araçlı olarak aranıza katılırım

takomistik' Alıntı:
haşim abi burada haftalarca yayınladıkki giden varsa katılım saglayalım diye neden bize bişi yazmadın şimdi sitem ediyon

birgün önce mehmet karatoprak hayırsızı dedi de öyle haberimiz oldu. kısmet artık.

hselcuk' Alıntı:
birgün önce mehmet karatoprak hayırsızı dedi de öyle haberimiz oldu. kısmet artık.
abi bi dahaki seferede kılasik otomobillerle takılır seninde gönlünü almış oluruz

bir sonraki geziyi nereye ne zaman yapıyoruz arkadaşlar????
mustafa bey şu işe bir el atsananız kimseden ses soluk yok :smiley:

Bu gezide kisitli bir katilim olsada hepimiz tecrube edindik ... tabii her an herkes duzenleyebilir sorun olmaz ama bence daha kapsamli, daha iyi calisilmis ve programlanmis .... Hem Kayseri icinden yeni arkadaslarin hemde Sehirlerarasi katilimin yogun olmasini saglayabilecek bir gezi duzenlememiz gerekir diye dusunuyorum ... bu konuda icimizden birisinin degil eminim hepimizin katkisi gerekiyor ...
slm / Ertugrul

haklısın ertuğrul bey
herkesin bu konuda çalışması lazım.
araç sayısını artırmak lazım.ama araç sayısı 10 u geçerse sorunlar çıkmaya başlar diye düşünüyorum
birde herkesle heryere gidilmez.
tam bir uyum ve koordinasyon önemli.kimsenin ayrıbaş çekmemesi lazım veya alınmış orat karara itiraz edip daha sonra değiştirmeye çalışmaması lazım.
selamlar

merhaba. inş bundan sonraki gezilerinize katılabilirim. yeni almayı planladığım ama hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadığım defender la

rasimpeh' Alıntı:
merhaba. inş bundan sonraki gezilerinize katılabilirim. yeni almayı planladığım ama hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadığım defender la
inşallah, benide msn eklemissiniz bundan sonraki panlarda ortak işler yapabiliriz.

unimog yada defender ararken acil çözüm lada niva da bakıyorum

deveci' Alıntı:
unimog yada defender ararken acil çözüm lada niva da bakıyorum
engin bey sende bende benim kafadan olu verdin bende uç noktalarda gerzerken şimdi bende ladalara bakar oldum. yani kedi uzanamadıgı ete mundar dermişya bende aynen öyle gözüm suzuki yada lada dan başka bişi göermez oldu.

almışken içime sinecek birşey almak istiyorum ama kısmet
ama şimdilik birer niva alalım acilen

Arac sayisi 10'u gectiginde organizasyonun biraz daha karisik olacagi kesin ama ayni oranda plan ve programlama /calisma/kesif ve konvoy disipliniyle ilgili kurallar konuldugunda; sitede onceden yapilmis , her turden cok guzel gezilerde oldugu gibi bizdede ciddi sorunlar olmaz diye dusunuyorum .. yada umuyorum diyelim :smiley:
Almayi dusundugunuz araclarla ilgili kisa ve uzun vadeli secenekler,dolayisiylada marka-tip degisimleri olmasi cok dogal ..gerci bu forumda bu konuyu tartismamamiz gerekiyor..biriniz uygun bolumde nasil arac almaliyim gibi bir baslik acarsa orda detayli paylasiriz .. yada onceden acilmis benzer konulardan uygun olanina buraya link verirsenizde olabilir ..
Rasim bey Kayseridemisiniz bilmiyorum, umarim en kisa surede yeni araciniza kavusursunuz . .. aslinda sitenin genel tanitim bolumunde kendinizi tanitirsaniz daha cok kisiyle tanisma ve yardimlasma sansiniz olur ... Defender alma ile ilgili actiginiz foruma yazacagim ..
Slm / Ertugrul

Kayseri grubumuzdaki abilerimizi ve arkadaşlarımızı kutlarım alternatif bir gezi olmuş erciyes'in ihtişamıda çok güzel yansımış elinize sağlık, yeni ve keyifli gezilerinizi bekliyoruz hatta belki beraber ;) Ertuğrul bey geçmiş olsun ;)

Offroad grubumuzun daha önceki gezi tecrübeleriyle oluşturduğu herbiri çok önemli gezi ve konvoy kurallarından yararlanarak daha kalabalık gezileri başarıyla organize edebilirsiniz. :smiley:

Konvoy Kuralları ve Araç Sınıflandırması
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=8908.0

Belkide okudunuz ama yinede gözden geçirin
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=18780.0

araç alma konusunda birçok seçeneği değerlendiriyorum.
uzun zamandır kafamda şekillenen 4x4 ler şunlar
tam bir ağır offroad aracı olarak unimog dizel
ailece de binilebilecek bir offroad aracı olarak defender dizel (88-92 model arası)
her işte kullanılabilecek pahalı bir offroad aracı olarak yeni mitsubishi L200 dizel pikap (2008 model) (araçlarımdan birini satarak)
yine her işte kullanılabilecek efsane kasa çift kabin toyota hilux dizel pikap (85-89 model arası)
jeep cherokee v8 benzinli (çok yakıyor vergisi çok) (85-88 model)
jeep cherokee crdi dizel (98-2000 model)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR