Kendi Karavanını Yapanlar; Kia Camper - Ferhat Şirin (fsirin)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 126
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,497
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Kia Camper - Ferhat Şirin (fsirin)

Bayanlar ahşap işini çok seviyorlar, benim eşim de bir ara bütün yatak odası takımını boyamaktan söz ediyordu...

Etiketler

Evet arkadaşlar, yapımında da geziler esnasında da eşimden yardım aldım.
Yaparken, sıkıştıkça yardım aldım; yeri geldi ucundan tuttu. Yeri geldi işin küçük bir kısmını yaptı.
Ama asıl önemli işi kumaş işlerinde yaptı.
Bütün planlar ve yapımla ilgili herşey, aşağıda fotoğrafta görülen küçük defter üzerinde kayıtlı.
[attachment=1]
Kumaş işlerinde de kesimleri ben yaptım, ama bütün dikişleri eşim yaptı.
[attachment=2]

Kumas

Ne güzel tam bir ekip çalışması. Buzdobı için panelvanın sacında havalandırma ızgarası açtınızmı? Bir de buzdolabınız ne marka?

Ahmet Bey,
Buzdolabına havalandırma ızgarası henüz açmadım. Şimdilik içeriye soğuyor. Buzdolabını koyduğum yerde kaportadan bir dikme geçiyor ve 2. bir sac elimdeki havalandırmayı takmamı engelliyor. Daha ufak bir havalandırma bulunca ilave etmeyi planlıyorum. Buzdolabı arkasına ilave ettiğim iki küçük fan hava sirkülasyonunu sağlıyor. Bunu da 2 ayrı hızda kullanacak şekilde elektronik bir devre yaptım. Şimdilik buzdolabının ekzosu da içeriye veriliyor. Bu nedenle akşam yatarken buzdolabını küçük alev konumuna alıyorum. Buzdolabım yerli, Faik marka.
Salih Bey,
Tuvaleti alalı çok oldu. Sanırım 2001 yılında Metro marketten almıştım. Büyük marketlerde bu tür tuvaletler satılıyor. Genellikle 100 ile 150TL arasında gibi.

Merhaba Ferhat Bey,

Bir soru da ben sormak istiyorum izninizle. Aracınızın havalandırma sistemi ile ilgili bir açıklama yapabilir misiniz? Ben de düşünüyorum, gereksinim çünkü. Tavsiyeleriniz de olursa, memnun olurum.

Cavid Sezen

Ferhat Bey, eski köye yeni adet getiriyorsunuz. Havalandırma açmıyayım diye 3 sistem buzdolabı düşünmemiştim. Şimdi..düşünmeye başladım :smiley:

Cavid Bey, o yıllarda benim baldız Almanya'daydı ona aldırtmıştım.
Kullandığım havalandırma kapağı bilgisi aşağıda;
http://www.pieper-gladbeck.de/catalog/product_info.php?products_id=8538
Bu da sinekliği;
http://www.pieper-gladbeck.de/catalog/product_info.php?cPath=1_651&products_id=8540
Normalde bu havalandırmalar aracın ortalarına konuyor, ama ben ön tarafa koymayı tercih ettim. Yani önde ortadaki koltuğun üzerine denk geliyor. Bu sayede hem giderken açıp kapatabiliyorum, hem de arkada olsa; tavan alçak olduğu için sinekliğe zarar gelecekti.
Tavan Dekopajla Kesildi. Elim titremedi desem yalan olur.
[attachment=1]
Belli bir en az kalınlık gerekiyordu, onun için tahta çıtalarla destekledim.
[attachment=2]
Montaj tamamlanıyor.
[attachment=3]

bartek' Alıntı:
Ferhat Bey, eski köye yeni adet getiriyorsunuz. Havalandırma açmıyayım diye 3 sistem buzdolabı düşünmemiştim. Şimdi..düşünmeye başladım :smiley:
Çok iyi soğutmasa da 3 sistem buzdolabı bana göre karavanda en iyi çözüm. Güç tüketimi sürekli 100W'dır. Yani dışarıya soğutma yapmadığınızda, 100W'lık bir soba ile içeriyi sürekli ısıtıyorsunuz. 100W ısıtıcı olarak çok küçük bir güç. Bu nedenle pek bir sorun oluşturmuyor. Ancak ekzosun dışarıya verilmesi gerekir. Ben hala vereceğim. :smiley:

Teşekkür ederim Ferhat Bey.

Benim de Almanya'dan getirtme olanağım var. Sizin aracın bir benzeri olan bizim L300 için tavsiye eder misiniz? Ya da bu konuda başka seçenek var mı?

Cavid Sezen

Cavid Bey, bu kapak Özdal Bey'in aracında da kullanılan kapağın aynısıydı. Mesela bende bu kapak yüksek hızlarda kendiliğinden açılma yaptı. Aracın havalandırma sistemiyle ilgili olsa gerek. Hız arttıkça araç içi hava basıncı artıyor ve kapak kapalıysa açma yönünde itki oluşturuyor. Bunu önlemek için ön kısmına L metal tutturucu vidaladım, ve açılmayı engelledim.
Bir de bir miktar hava sesi yapıyor. Kapalıyken bile küçük bir hava sirkülasyonuna izin vermesi güzel bir özellik. Bugüne kadar herhangi bir su alma veya damlama yapmadı. Yaz boyu sürekli olarak arka tarafı açık olarak kullanıyorum.
Alternatif olarak metal tip, minibüslerde ve otobüslerde kullanılana benzer bir kapak ta taktırılabilir.

Bilgilendirmeniz için teşekkürler Ferhat Bey.

Cavid Sezen

Ancak ekzosun dışarıya verilmesi gerekir. Ben hala vereceğim. :smiley:

CO değilmi çıkan gaz? Bence alttan filan bir boruyla hemen verin.

çıkan alev şofbenin pilot alevi kadar. Sanırım pencereleri açarak içeriyi havalandırdıktan sonra çıkan bu egzos gazı bir zarar vermez diye düşünüyorum.

Buzdolabında, Havalandırmanın özellikle de egzosun dışarı verilmesi gerekliliğine ben de katılıyorum. Özellikle yüksek alev konumunda iken içeriye bir miktar koku verdiğini de hissediyorum. Gece yatarken düşük aleve alıyorum. Yazın üst havalandırma sürekli açık. Kışın ise kapalı tutuyorum. Buzdolabı baca ekzosu dış çıkışı en az buzdolabının baca çıkışının olduğu yükseklikten olması lazım. Bu arada vestfalia T3 vosvoslarda küçük metalik bir baca çıkışı var. Bu nerede bulunur? Bilen varmı?

Üç sistem dolaplara ek bilgiler.

Üç sistem buzdolaplarının arka bölümünün hiç bir şekilde içerisi ile hava ilintisinin olmamasına özen gösterilmelidir.Dolabın çevresi bir şekilde izole edilmelidir. Bu işlem dolabın ara sıra bakım için yerinden çıkarılma olasıllığı göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Arka havalandırmaların biri en üstte diğeri en altta olmak üzere mutlaka iki adet ve dolabın eni kadar olmalıdır. (İdeal ölçü 45X15 cm ) . LPG devresinde yanan alevin rengi mavi olmalı ve ucunda sarı renk görülmemelidir.
Faydalı olması dileğimle,

RÜZGAR

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR