Kendi Karavanını Yapanlar; Kia Camper - Ferhat Şirin (fsirin)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 126
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,495
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Kia Camper - Ferhat Şirin (fsirin)

fsirin' Alıntı:
Buzdolabında, Havalandırmanın özellikle de egzosun dışarı verilmesi gerekliliğine ben de katılıyorum. Özellikle yüksek alev konumunda iken içeriye bir miktar koku verdiğini de hissediyorum. Gece yatarken düşük aleve alıyorum. Yazın üst havalandırma sürekli açık. Kışın ise kapalı tutuyorum. Buzdolabı baca ekzosu dış çıkışı en az buzdolabının baca çıkışının olduğu yükseklikten olması lazım. Bu arada vestfalia T3 vosvoslarda küçük metalik bir baca çıkışı var. Bu nerede bulunur? Bilen varmı?
Ferhat Bey sordugunuz dis kaportaya takilacak egzost cikislari marintekte var. 1. kopruye cikmadan once sagda e5 ustunde. Sevgiler

Etiketler

Ferhat bet tenteyı yenımı takturdınız acılımı nasıl motorlumu ellenmı belırtırsenız sevınırım yenı taktırdıysanız kaca maloldu selamlar..

Salih Bey,
2007 yılında Adapazarı'nda, Saly Karavan'dan aldım ve orada taktırdım. Omnistor marka. Motorlu değil.

Ferhat bey kutlarım sizi. VW T3 iç planını başarılı bir şekilde uygulamışsınız. Elinize sağlık.
İç yüksekliğin 135cm oluşu,genelde vede mutfak kısmında çalışırken bir sıkıntı yaratmıyor mu?

Teşekkür ederiz Erden Bey.
Aslında yüksek tavan veya açılır tavan olsa daha güzel olacaktı.
Mesela yemek yaparken, hanım koltuğa oturup salatayı yapıyor. Ben de yukarıdaki ic_masa.jpg fotoğrafında sağda görülen, motor bloğu üzerine bir minder koyup oturuyor ve ocaktaki köftelerle ilgilenebiliyorum. Önde koltukların arkasında motor bloğu çıkıntısının olması çok işe yarıyor. Yani araçta oturarak her yere uzanılabildiğinde bir sorun oluşmuyor. Alçak tavan olması en çok sorunu soyunurken giyinirken çıkartıyor. Onu da idare ediyoruz. :smiley:

Ferhat Bey araştırdınızmı hiç? şu yükselir tavanı sacdan bükerek kaportacılar yapamazmı acaba?

Ferhat Bey'in minibusu cok guzel. Tavanini yukselir yapmakda cok mumkun. Pop up roof diye arayarak cok firma bulunabilir. Aslinda bir polyesterciye bir kapak yaptirip acilir bir sekkilde tavana takmak cok zor olmasa gerek. Ferhat Beyin minibusu icin reimonun urettigi tavanlari biliyorum. Belki bir yurtdisi gezisinde taktirilabilir. :smiley:
http://www.idefixontour.com/idefix-and-other-equipment/pop-up-roof-interior-fittings/

http://www.innovation-campers.de/d_main.html

İnsel Bey, verdiğiniz sitelerde Land Rover'e bile uygulama yapmışlar.
Ahmet Bey, ülkemizde gerçekten çok değerli ustalar var. Açılır tavan değilde polyesterden sabit yüksek tavanı çok başarıyla yapabileceklerine inanıyorum.

Benim yüksek tavan konusunda en büyük endişelerim var. Kaportada yanlarda ve tavanda çok sayıda koruyucu metal parça var. Bunların kesilmesi kaportada zayıflama oluşturacaktır. Zaten bu nedenle elimde olmasına rağmen, buzdolabı havalandırmalarını monte etmedim.

Açılan tavan, gördüğüm kadarıyla avrupada özellikle VW modellerinde kolaylıkla uygulanıyor.

Bir Avustralya sitesinde yıllar önce aşağıdaki gibi bir uygulama görmüştüm.
Sanırım Kia kamperler orada çok daha yaygın.
[attachment=1]

Camper van small

Açılır yada yüksek tavan yapıldığında ruhsatta bir değişiklik istenir mi acaba? İşin bi de bu yönü var sanırım.
Bu konu bir çözülse süper olur. Daha küçük bir Camper için yüksek tavanlı araç arama zorluğumuz çözülmüş olur.

Ferhat Bey bu tür camperler de pratiklik açısından benim tercihim. WC sorunu da portatif olarak çözülmüş. Duş için de kampinglerde ortak duş , Plajlarda pet şişe ile yada seyyar duşla, şehir gezilerinde ihtiyaç duydukça hamamlarda çözülebilir. Benim merak ettiğim konu şu; Avrupa gezisinde ne yaptınız? Orada bizdeki gibi her şehirde hamam kültürü de yok. Arada otellerde kalarak mı çözdünüz bu konuyu.

Ferhat Bey, tavani kayitlarini keserek acmiyorsunuz. İki kayit arasindaki saci kesiyorsunuz. Benim camperle size bir ara ugrayacagim ya o zaman incelersiniz. Bence cok basit bir yontem. Kesinlikle yapilmali. Daha oncede anlatmistim buradan. 4 kisi yatabiliyor. Ayrica 2 kisi rahatlikla ayakta durup yemek pisirip ustunu degistirebiliyor. Bunun disinda asagiyi yatak yapmadan esyalari one koymadan yukari cikip yatabiliyorsunuz. Sabah biri yukarida uyurken siz asagida oturarak kahvaltinizi yapabiliyorsunuz. Cok pratik.

Görünüş olarak da güzel. Araç ben camperim diyor. T2 olunca da daha nostaljik duruyor.

erdenbay' Alıntı:
Açılır yada yüksek tavan yapıldığında ruhsatta bir değişiklik istenir mi acaba? İşin bi de bu yönü var sanırım.
Bu konu bir çözülse süper olur. Daha küçük bir Camper için yüksek tavanlı araç arama zorluğumuz çözülmüş olur.
Açılır tavanlı veya polyester yüksek tavanlı araçların ruhsatında acaba bu işaretli mi? Ben de pek sanmıyorum. Araştırmak lazım.
aslanahmet' Alıntı:
Ferhat Bey bu tür camperler de pratiklik açısından benim tercihim. WC sorunu da portatif olarak çözülmüş. Duş için de kampinglerde ortak duş , Plajlarda pet şişe ile yada seyyar duşla, şehir gezilerinde ihtiyaç duydukça hamamlarda çözülebilir. Benim merak ettiğim konu şu; Avrupa gezisinde ne yaptınız? Orada bizdeki gibi her şehirde hamam kültürü de yok. Arada otellerde kalarak mı çözdünüz bu konuyu.
Ne demiştik, samanyolunun altı varken 5 yıldızlı otelde kalmayız ;)
Her iki-üç günde bir kampta kalarak banyo sorununu çözdük. Kamplarda sıcak su var. Deniz kenarı gezilerinde ise, genellikle siyah renkli, güneş ışığıyla ısınan su ısıtıcımızı arka kaputun üzerine koyarak duşumuzu alıyoruz.
mebus' Alıntı:
Ferhat Bey, tavani kayitlarini keserek acmiyorsunuz. İki kayit arasindaki saci kesiyorsunuz. Benim camperle size bir ara ugrayacagim ya o zaman incelersiniz. Bence cok basit bir yontem. Kesinlikle yapilmali. Daha oncede anlatmistim buradan. 4 kisi yatabiliyor. Ayrica 2 kisi rahatlikla ayakta durup yemek pisirip ustunu degistirebiliyor. Bunun disinda asagiyi yatak yapmadan esyalari one koymadan yukari cikip yatabiliyorsunuz. Sabah biri yukarida uyurken siz asagida oturarak kahvaltinizi yapabiliyorsunuz. Cok pratik.
Benim araçta kayıtlar oldukça sık gibi. belki 1 tanesini keserek yapılabilir. Aracınızı da görmeyi isterim tabiki.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,452
Kayıtlı Üye Sayımız
172,105
Kaydolan Son Üyemiz
kmete35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR