Kendi Karavanını Yapanlar; LR 110 4x4 Defender Camper-(erhan110)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erhan110 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 227,696
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; LR 110 4x4 Defender Camper-(erhan110)

HImmm guzelmis tesekkur ederim Yusuf bey ' iyi sabahlar bu arada .) sitenizdeki elektrik tesisari kismini birdahaq okuyimda sorucaklarim cikar ' hayirli gunler dilerim . Erhan

Etiketler

vosdost' Alıntı:
1-12-24-220 volt buzdolabi bulmak kolay degil.
2- 24 volt tek aku yerine 12 volt iki aku daha kullanisli olur.
3- Yuksek amper bir alternatorle 2 akuyu sarj edebilirsiniz.
4- 3. Akuyude sarj edebilmek icin akuleri ayri ayri devreye alip cikaricak bir devre kesici kullanmak gerekir.
5- kisaca buzdolabi icin en iyisi 220 volt kompresorlu bir buzdolabini
1000 watt lik bir invertorle ve arac akusu disindaki 2 adet yasam akusuyle rahatlikla kullanabilirsiniz..
Invertor icin cok iyi kalite almaniza gerek yok.
Iyi bir cin mali invertor is goruyor.

Birde 700-950 wattlik ufak bir jeneratorle akuleri sarj edebilirsiniz.
Hatta invertorlu bir jenerator kullanirsaniz daha sessiz olur.

tesekkurler vosdost

ikitelliedeki acsa otomotiv eberspacher isitici ve indelb buzdolaplarinin ithalatcisi bahsettigim 12 - 24 -220 dolaplardan 3 ayri hacimde modeli var hangi cereyani verirseniz dolaptaki sistem bunu algilayip onla calisabiliyor asagida specleri ve resmi olan benim secimim.

selamlar erhan

TB50 / TB50A
Brüt Kapasite 50 Litre
Ebatlar 440 x 425 x630 mm
Ağırlık TB50 24Kg
TB50A 24,5 Kg
Güç tüketimi 60 W
Voltaj TB50 DC12/24V
TB 50 A DC12/24V ve AC115 /230 V
Termostat Aralığı +10 C°/ -20 C°
Soğutma Sistemi DANFOSS BD35F
(fan soğutmalı)
Montaj Kiti Standard
Soğutu Gaz R134a(CFC içermez)
İzolasyon Poliüretan köpük
(CFC içermez

Prod tb50 g

Bu buzdolabında kompresör yoksa verim almanız zor olur. Amonyaklı sistemde buzdolabının soğutabilmesi için en az 6 saate ihtiyacınız var. Ancak soğuk olanı soğuk muhafaza edebilirsiniz. Kompresörlü bir buzdolabı tercih ederseniz 2-3 saat içinde verim alabilirsiniz.
Bence 220 volt kompresörlü bir buzdolabı, 1 veya iki tane yaşam aküsü, ve invertörle sağlam bir soğutma kapasitesini yakalarsınız.
Kompresörlü buro tipi buzdolaplarını biraz daha ufak olanlarıni tavsiye ederim.

Speclerdede belirtilmis dunyanin en iyi kompresoru var bunlarda Danfoss.

Kompresorluyse rahatlikla kullanabilirsiniz.

bende yakında bir karavan sahibi olmayı planlıyorum birkaç model ve markaya takıldım sizin bu resimleri görünce yepyeni fikirlerim oldu teşekkürler

Rica ederim .kolay gelsin

Sayin Erhan bey:
Sevgiler saygilar kardesim,uzun zamandir resim gelmiyor sizden.Ne alemdesiniz, camperin son goruntusunu merak ediyorum ilerleme varmi yoksa havalar bozunca molami verdin.
bide o sectiginiz buzdolabinin fiyatini merak ettim yazarsaniz cok mutlu olurum.Gerci benim var bir tane ama kompresorsuz akuyu yiyor.Onun icin ilgilendim bir tane bende istiyorum fiyatini bilirsem burayla bir kiyaslama yaparim fiyatlari........Saygilarimla
Zeki.

iyi akşamlar Zeki bey .,

Teşekkürler alakanıza ilerleme oldukça koyacagım şu anda inceleme dönemindeyim sıra iç döşemede ama o olmadan önce elektrik tesisat akülerin yeri buzdolabının yeri vs vs netleştirmek gerekiyor sonradan aksaklık çıkmaması için.

Sizinde gördüğünüz INDELB buzdolaplarının 12 24 220 de çalışan 3 ayrı modelı var hacımlerıne göre en ucuzu 32 litrelık kdv dahil 430 euro . En pahalısı ise yukarda resmi olan 50 litrelık 776 euro .

Selamlar Erhan.

Erhan Bey,
projenizi ilgiyle okudum. Tebrik ederim. Ben buzdolabi olarak 12/220 ve LPG ile calisan bir buzdolabi almanizi tavsiye ederim. LPG li buzdolaplari gercekten cok iyi sogutuyorlar. Ocak ve kalorifer icin hangi yakiti kullaniyorsunuz? Eger LPG sistemse kombine edebilirsiniz.

Selamlar
Serkan

serkus' Alıntı:
Erhan Bey,
projenizi ilgiyle okudum. Tebrik ederim. Ben buzdolabi olarak 12/220 ve LPG ile calisan bir buzdolabi almanizi tavsiye ederim. LPG li buzdolaplari gercekten cok iyi sogutuyorlar. Ocak ve kalorifer icin hangi yakiti kullaniyorsunuz? Eger LPG sistemse kombine edebilirsiniz.

Selamlar
Serkan

Sagolun tsk ederim :smiley: kalorifer icin mazot kulllanicam , ocak icinde lpg . Buzdolabinda ise burdaki yorumlara bakarak LPG kullanmamaya karar aldim cunku insanlar genelde memnun degiller lpg li buzdolaplarindan ayrica galiba emniyet faktorude dikkate alinmasi gereken bir konuymus. ???? bilmiyorum acikcasi .

Selamlar Erhan

iyi tatiller arkadaslar .,

Defender ambulans araclari karavana donusturmeye dusunen arkadaslar icin aracin ic ve dis tadilat resimlerini gonderiyorum , tamamlandikca digerlerinide koyicam siteye .

Selamlar Erhan

N2

Y3

Y5

Y6

Y4

erhan110' Alıntı:
Sagolun tsk ederim :smiley: kalorifer icin mazot kulllanicam , ocak icinde lpg . Buzdolabinda ise burdaki yorumlara bakarak LPG kullanmamaya karar aldim cunku insanlar genelde memnun degiller lpg li buzdolaplarindan ayrica galiba emniyet faktorude dikkate alinmasi gereken bir konuymus. ???? bilmiyorum acikcasi .

Selamlar Erhan

Mutlaka tercih sizin. Ben kandi tecrübelerime dayanarak öneriyi yaptim. Avrupa´da lpg buzdolaplarinin cok yaygin bir kullanimi var. Kamping yerlerine girmediginiz zaman sirf 12 volta yüklenmeyi ben tercih etmezdim. Güvenlik acisinidan LPG kullandiginiz müddetce bazi emniyet aksamlari gerekiyor.
Not: Aracin dis izolasyonunu nasil yaptiniz? Storodurlami?

Selamlar Serkan

serkus' Alıntı:
Mutlaka tercih sizin. Ben kandi tecrübelerime dayanarak öneriyi yaptim. Avrupa´da lpg buzdolaplarinin cok yaygin bir kullanimi var. Kamping yerlerine girmediginiz zaman sirf 12 volta yüklenmeyi ben tercih etmezdim. Güvenlik acisinidan LPG kullandiginiz müddetce bazi emniyet aksamlari gerekiyor.
Not: Aracin dis izolasyonunu nasil yaptiniz? Storodurlami?

Selamlar Serkan

yoo ıyı yaptınız tesekkur ederım önerinize . lpg elektrik kullanımının en iyi ikamesi benimde aklımda ama deneyimim olmadıgı için burdaki yorumlara göre karar vermeye çalısıyorum . izolasyonda sadece güçlendirilmiş strafor kullandım , sıcakta denedim iyi yalıtım olduguna karar verdım baska bırsey membran vs ilave olarak kullanmadım.

bu vesileyle size bir sualım olacak serkan bey: kendı aracınıdaki pu üstü karavanlar için yük statusunde demıssınız , bunu turkıyedıkı uretıcılerde aynen söylemekteler, hal böyle olunca uluslarrası sınırlar gecerken tasıdıgınız yük muhtevasındaki karavan ıcın ayrı bir belgeleme gerekmektemi ??? sınırlarda kardesım madem bu yuk nerde bunun tasıma irsalıyesı yada ihrac belgesi falan diye problemler cıkıyormu cıkmıyormu ??

selamlar erhan

Uluslar arası sınır geçişlerinde işlem olarak faturası olan bir malzeme ve ürünün pasaporta kaydı yapılarak ülkeden çıkarmanız gerekiyor bu işlemler pasaportların Döviz ve gümrük kayıtları sayfası olan kısımda kayıt edilebiliyor. faturası olduktan sonra pek problem olmayacağı düşüncesindeyim.
fikret

vosdost' Alıntı:
Ic teskilatin hafif olmasina ozen gosterin. :smiley:

sn.vosdost .,

ıc teskılat suanda en hafif halinde vede sizle lpg li araclarla ilgili konusmustuk . bu noktadan hareketle bir sualim daha olacak , en iyi cevabı sizden alacagımı düşünüyorum. benim defender lpg ile kullanımında düz yolda maximum 115 km., benzinli kullanımında ise çok rahat 130-140 km. ile gitmekte hatta üstüne bile zorluyor ben basmadım. ne dersiniz bu hızlarla gitmekte bir sakınca varmıdır yoksa gidilebilirmi??

selamlar erhan

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR