Niva hakkında bilgi almak istiyorum yardım lütfen...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan E_R Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,350

E_R

Yeni Üye
Sevgili Niva kullanıcıları.Forumda okuduğum pek çok yerde Niva'nın safkan bir arazi aracı olduğunu,monoblok şasi olduğundan mümkün mertebe genç veya bakımlısını tercih etmek gerektiğini,paslanma,vibrasyon gibi problemleri olabileceğini,konfor denilen konseptin kendisinde nerdeyse hiç bulunmadığını anlayabilmiş bulunmaktayım.

Yeni doktorum.Tercihlerim arasında Sivas,Ağrı gibi kışın sert geçtiği bölgeler var.Özellikle karda yolda kalmamak ve bozuk yollarda rahat hareket edebilmek adına Niva almayı düşünüyorum.Konforsuzluk derken ne kadar konforsuz olduğunu okuduğum diğer konulardan tam manasıyla anlayamadım.Bu konuda birkaç sorum olacaktı.
1)Çok aşırı vibrasyon mu var?
2)Motor çok çok mu gürültülü?
3)Aracın asfaltta viraj kabiliyeti ne kadar kötü?
4)100km/saat hızla asfaltta rahat yolculuk edemez miyim?
Şahin kullanmış biri olarak Şahinden de mi konforsuzdur acaba diye merak ediyorum.

İlgi ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

Etiketler
Ynt: Niva hakkında bilgi almak istiyorum yardım lütfen...

Aramıza hoş geldiniz
1- vibrasyon var düzgün ayarlı bir nivada okadar rahatsız etmez

2- Aldıgınız Niva 1,7 motorlu 2004 model üzeri ise gürültü sayılmaz

3- Asfaltta viraj kabiliyeti imperazayla kapışacak kadar iyidir :D

4- 2004 model üzeri nivayla asfaltta 160-170 KM hızlarla bile sorunsuz gidersiniz

5- Nivada kilima ,cam otm,merkezi kilit, gibi konfor unsurlarının hiç biri yoktur sonradan takılabiliniyor

Cevap için çok teşekkürler.Ben de alırsam 2004 ve üzeri diye düşünüyorum.Bir sorum daha olacaktı

Alırken km ye çok dikkat etmek gerekir mi ? Mesela

http://araba.com/4528038/Lada-Niva-17#xxlresim buradaki araç 2010 model 60000 de

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-arazi-suv-pick-up-lada-lada-niva-1-7i-biraz-farkli-95263854/detay buradaki araç 2005 model 70000 de

binek araç alıyor olsam elbette yıl başına az km yapanı alırım.ancak arazi araçlarında durum nedir bilemiyorum.mesela bu iki araç arasında 4500 lira fiyat farkı var.5 yıllık model farkı buna değer mi?60000 binen adam aracı ne kadar ezebilmiştir acaba?

Elbette araçları görmeden,binip sürmeden bir şey söylemek güç.Bunun ben de farkındayım.Yalnızca bu konudaki deneyiminizden faydalanmak istiyorum.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...

Eğer bir arazi aracında sorup cevap beklediğiniz sorular bunlar ise kesinlikle niva almayın.

Lion80 nickli arkadaşımıza katılıyorum.

Peki neden ?Açıkçası alternatiflere de açığım fakat bütçe olarak çok yukarı çıkma şansım yok.Neden niva almamam gerektiği konusunu biraz daha açarsanız çok sevinirim.

Niva arazi aracıdır konfor beklentiniz varsa sizi hayal kırıklıgına ugratır her arac gibi alırken az KM yapmışı ve arazi aracı olsada :D :D araziye en az girmişi tercih edilir

Acilen yapmanız gereken bir Niva bulup onu kısa bir süre kullanmak. Sakın kullanmadan almaya kalkmayın. Onu kullanır kullanmaz bir çok soruyu çözmüş olacaksınız.
Konfor beklentisi herkes için farklı. Belki de araç size bir şahin gibi hissettirecek kendisini.
Niva bana 1970 li yıllarda kullandığım murat124 ü çok çağrıştırıyordu.

10 seneden fazla süredir niva sahibiyim(1987 ve şimdi 2006 model).

Bence niva hobi aracıdır ve tek araba olarak tercih edilmemelidir.
Konforsuzdur,yavaş gider,telefonun çalar rahat görüşemezsin,asfaltta hele ayaklarında ok-144 varsa fren mesafesi uzun ve güvensizdir.

Eksilerini yazdım, ama aşık olunur ona, sahibine özgürlük ve bağımsızlık hissi verir.Altı yere mi değdi, şuraya girsem çıkar mıyım diye düşünmezsiniz.Kapatıp gözünüzü girersiniz daha olmadı traktör bulur gelirsiniz:smiley:

Hülasa çok serüven yaşatır bağlanırsınız...

Açıkçası öyle ahım şahım beklentilerim yok.Sonuçta bu fiyatlara binek alsam ne alabilirim ki?Beni karda kışta yolda bırakmayacak,ülkemin bozuk yolarında beni evime ulaştıracak araca ihtiyacım olacak.

En yakın zamanda bi Niva bulup denemeye çalışacağım.Tavsiyeleriniz için çok teşekkürler...

reis28' Alıntı:
Aramıza hoş geldiniz
1- vibrasyon var düzgün ayarlı bir nivada okadar rahatsız etmez

2- Aldıgınız Niva 1,7 motorlu 2004 model üzeri ise gürültü sayılmaz

3- Asfaltta viraj kabiliyeti imperazayla kapışacak kadar iyidir :D

4- 2004 model üzeri nivayla asfaltta 160-170 KM hızlarla bile sorunsuz gidersiniz

5- Nivada kilima ,cam otm,merkezi kilit, gibi konfor unsurlarının hiç biri yoktur sonradan takılabiliniyor
usta 4. maddede 2004 dahil mi yoksa 2004 üstü lada niva için mi bunu yazdınız ?

zafer61' Alıntı:
usta 4. maddede 2004 dahil mi yoksa 2004 üstü lada niva için mi bunu yazdınız ?

2004 lerde dahil lakin 2005 model ve üzerinde HD direksiyon opsiyonel olsada bir cogunda var tercih sebebi

Merhaba arkadaşlar, bende bu hafta Nissan Terrano mu av bayisi bir arakadaşımın Lada sı ile takas ederek 1994 model bir Lada sahibi oldum, öncelikle Dursun Usta ya telefondaki ilgisinde de teşekkür etmek isterim, sora sora Lada Niva yıda öğreneceğiz artık

bir niva hastası olarak söylemek isterimki arazide yolu hiç yol olmayan yerlerde kullanacaksanız niva alın yok ben köylere gidecem kar yağınca şehir içinde yolda kalmayım felan diyorsanız daha konforlu ve 4x4 performansı yeterli diğer markaları gözden geçirin derim....

niva tambir hastalık tır bir kaptırdınızmı kurtulamazsınız buradan geçermi şuraya çıkarmı şurdan inermi ?** derken bakmışınız modifiye işine girmişsiniz araca kişisel ilaveler eklemeye başlarsınız ustalara akıl verir onların ustalıklarını beğenmez daha sonra anahtar takımı alıp aracı tamir etmeye başlarsınız aranızda bir bağ oluşur ve ilacı tıbben yoktur ya başlamıyacaksınız yada başlayacaksanız bunları göze alacaksınız... saygılar. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Uyarınız için teşekkür ederim Murat bey ama yapacak bişey yok artık aldık bir kere, sonuçta ikinci araç olarak kullanacağım inşallah keyif alırım bütün arkadaşlara hayırlı bayramlar dilerim.

Bir lada niva kullanıcısı olaraktan niva için güzel seyler düşünmesinizi isterim niva hiç bir zaman kötü araba olmamıştır sadece gücünün yettği kadar savasır ve başarıya ulaşır kimi zamanda sizi öyle bir şaşırtırki ona aşık olur vaz geçmezsiniz kimi zamanda nadiren üzrer ama hatasını telafi etmesi uygun olduğu için bu sefer ona kızamayacaksınız...ve niva ile dostluğnuz böyle uzayıp gider...çünkü bende niva mı çok seviyorum...o olmadan ne çamurun tadı çkıyor nede arazınin zor yolları...niva baskadır ben böyle mutlu olurum niva ile..biliyorum çoğu arabalardaki kadar konfor olmasada uzun yolda sollama yapacak kadar hız olmasada,kendine yakışır düzgün fiziği ile kendine göre arazi kabiliyeti ile o bir efsanedir.bunu kimse göz ardı edemez eden olmuşsada o hayatında hiç niva ile doğa da yolculuğa çıkmamıştır...bunları söylerken nivanın sahibini yıpratmayacak çoğu olmuzsuzlukların üstesinden gelecek bir araç olduğunu vurgulamak istememdir...ladanın tek en önemli dezavantajı kemikli bir şaseye sahip olmaması,ondan sonraki eksikleri tevaruat olarak görüyorum çünkü yeni geliştirilmiş teknik bilgilerle nivamızı daha güçlü ve güzel bir safan hale getirebiliyoruz saygı değer ustalarımız ile...uzun lafın kısası temiz sağlam bir niva bul sonra işlemeye başla, korkuyla baktığın engelleri korkusuzca geçmeye bak sonra dönüp geriye baktığında neden bu kadar geç kaldığını anlayacaksın doğa ile buluşman için geç kalma arkadaş ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.