Niva İçin OK144 Dışında Arazi Lastiği ?..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan wastiee Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,385

wastiee

Kamp II
Yer
Ankara
Merhaba,
2001 nivamı satıp sıralı sistemli daha yenice bir taneye yükseltmeye karar verdim. Aracın üstünde alalı daha 1 sene olmamış OK144leri de vereyim, yeni nivaya da daha düzgün ama araziye de gelecek lastik takayım diye düşünüyorum (daha düzgünle kastım, yağmurlu günlerde asfaltta kaza yaptırmasın, OK144lerden çok çekiyorum günlük kullanımda :smiley: )

OK144 dışında ne lastik alternatifimiz var nivaya, offset jant ya da yükseltme olmadan takılabilecek, ve arazide de OK144 gibi performans verebilecek? bilen arkadaşlar aydınlatırsa memnun olurum

bir ihtimal nivamı 4 yeni OK144le satmaktansa 3 kabak OK144 + asfalt lastiği stepneyle satabilirim aldığım gibi, OK144lerimi yeni nivaya takarım, başka bir ihtimal alacağım nivadan OK144 çıkar, ama OK144'den başka ne alternatifim var (ve lastikle satışa çıkarmakla hata mı ediyorum) merak ediyorum

ya da mesela başka bir alternatif olarak, kabak OK144ler (yandaki büyük dişleri var ama ortaları kabak) arazide performans verir mi? kullananlar ne düşünüyor, onlara 4. bir tane alıp arazi takımı da yapabilirim

kim nasıl lastik kullanıyor, ne gibi alternatiflerim var, alternatifim varsa fiyatları nasıl bulmak olası mı fikir sahibi olmak istedim :smiley: iyi günler

Etiketler
Ynt: Niva İçin OK144 Dışında Arazi Lastiği ?..

tıraktör lastiği daha dişli arazide 10 numara olur ok144 yenisini arkadaşıma 105 ytl aldım tanesini

ok ları satarsanız talip olurum

Ozka marka yerli uretim.
knk 48 ni kullaniyorum memnunum.
Orta disleri ok 144 ten daha basarili.

michelin 4x4 O/R Yada lassa LT/A 4x4 tyre with aggressive blocktype
bu lestiklerin ikiside ladaya uygun lastiktir performansları OK 144 kadar olamasada en azından asfaltta daha güvenli ve sessiz dirler
ama ikiside ucuz degildir

ladaya uygun ebatları varmı bulamadım generde 16 cant

09 4x4OR

Product MainImg 34 Image

wastiee' Alıntı:
OK144 dışında ne lastik alternatifimiz var nivaya, offset jant ya da yükseltme olmadan takılabilecek, ve arazide de OK144 gibi performans verebilecek? bilen arkadaşlar aydınlatırsa memnun olurum.

Aracı yükseltip, küçük çamurluk ağzı rötüşları yapmadan takabileceğiniz tek uygun ebat çamur lastiği Lassa OK144. Offset cant takıp yükseltmeden devam etmek isterseniz, küçük çamurluk rötuşları ve yine OK144. Yükseltip, offset 6/16 (ya da 6.5/16) cant üzerine 205/80/16 Federal Couragia MT, tabi yine çamurluk rötuşu ister.

Niva ara beden bir cihaz. Tam üzerine uyan lastik ne yazık ki OK144. Araçla oynarsanız (aks açılarını bozmadan yükseltme misal) mekaniği yormadan yani mümkün mertebe fazla yormadan takabileceğiniz ebat 205/80/16. Tadilat ister.

Federal MT'ler ziyadesiyle başarılı ve ıslak zeminde iyi, çünkü hamuru OK144 gibi sert değil, aksine görece yumuşak.

Bende offset 6/16 cant üzerinde OK144'ler var. 90-100 km/s civarında bir sıkıntısını görmedim. Islak zeminde dikkat ediyorum sadece, 4 küsür yıldır savrulma, kayma, vs yaşamadım. Tabi mümkün mertebe OK'ların ömrünü doldurmamış olmasında fayda var..

sitesinden lassa LT/A'ya baktım biraz bugün, ama sitesinde detaylı incele dediğimde OK144 'e 80-90 km/s gibi bir hız limiti verirken LT/A 'ya 50-60 km/s gibisinden limiti görünce emin olamadım

yunus bager' Alıntı:
michelin 4x4 O/R Yada lassa LT/A 4x4 tyre with aggressive blocktype
bu lestiklerin ikiside ladaya uygun lastiktir performansları OK 144 kadar olamasada en azından asfaltta daha güvenli ve sessiz dirler

YEVGENI' Alıntı:
Bende offset 6/16 cant üzerinde OK144'ler var. 90-100 km/s civarında bir sıkıntısını görmedim. Islak zeminde dikkat ediyorum sadece, 4 küsür yıldır savrulma, kayma, vs yaşamadım. Tabi mümkün mertebe OK'ların ömrünü doldurmamış olmasında fayda var..
9 ay oldu sanırım yeni OK144leri alalı, kuru yolda 100 110 'dan çekinmiyorum ama bu sürede öğrendiğim ortalık ıslaksa durmam gerekirse duramayacağım, dönmem gerekirse hızımdan bağımsız (yani şehir içi sokak arası falan) dönemeyebileceğim :smiley:

Lastiğin hamuru sert. Kazık fren sevmiyor ıslak zeminde. Ani bir şekilde debriyaj ve freni aynı anda köklerseniz tutunamayabilir.
OK144 ile bir düstur edindim, durmaya yakın ana dek debriyajsız dolayısıyla aracı boşa almadan frenliyorum, sorun çıkmıyor.

Misal, ortalığı sular seller götüren bir havada, Kadıköy-Bostancı-Bahçeköy yaptım. Önümü zor görebildiğim havada OK'lar asfaltta tutunma sorunu yaşamadı (frenleme, vs). Lastiğin kötü şöhreti hamur ve desen yapısından kaynaklanıyor.

Lastik her şekilde tutunuyor, limitlerı yüksek değil, problemi bu..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.