Off Road Aracı Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan engin_özel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,847

engin_özel

enginozel
Yer
İstanbul
Öncelikle herkese merhaba;
Forma yeni katılmış bulunmaktayım.İstanbul/Pendikte ikamet ediyorum.Uzun yıllardan beri doğa tutkunuyum, bu tutkumu daha ileri taşımak için off road aracı almaya karar verdim.Aklımda 93-98 G.cherokee var başka önerilerede açığım.Mevcut aracım 2013 Touareg 3.0 Tdı,ama bu araca kıyıpta belli limitleri aşamıyorum.Şimdiden yardımcı olacak ve tecrübelerini paylaşacak arkadaşlara teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Off Road Aracı Yardım

Arkadaşlar tanıdığınız temiz araç önerilerinize açığım.Bildiğiniz yada önerdiğiniz araçlar olursa memnun olurum.

hedef nedir amaç nedir, ne bekliyorsunuz araçtan?
mtv derdi varmı, konformu arıyorsunuz?
bütçe nedir?
yıllık masraf ön görüsü nedir?
araç 2 kişilikmi , yoksa mutlaka 4 kişilik mi olacak?

para harcadıkça mı mutlu olursunuz yoksa olabileceği kadar düşük bütçemi ayıracaksınız gibi pekçok soru varken,
kim hangi veriye istinaden birşey önerecek ?

amaç doğa gezisiyse, tuareg de orta kilit var, sizi pekçok yere götürür zaten.
ek bişi yapmadan yerden de yukselebiliyor, AT lastik takın yola devam edin

Evet çok haklısınız, 20-35 bin tl gibi bir bütçe ayırıyorum, motor hacminin çok bir önemi yok ama arazide gözümün kestiği yeri çıkmak ve biryerleri çizilip kırıldığında üzülmek istemiyorum.
Bakım masrafları çok abartılı olmadıkça önemli değil yeter ki eve geri getirsin.

büyük motor ağır araç demek,
eski araçlarda güç de günümüzdeki gibi değil,

5,2 motorda 200hp veriyor,
1,3 motorda 70hp ,

bu anlamda yıllık ödeyeceğiniz mtv yi netleştirip, sonrada araç seçersiniz.
1,3motorun çıktığı yeri 5,2 de çıkıyor, o anlamda bir fark yok.
zor yerlerde 1,3 kalabilirken, 5,2 yardırıp geçiyor , sonra 5,2 servise gidince aracın 4te biri kadar masraf çıkartıyor.

genel offroad başlangıcı , suzuki samurai - jimi ile başlayıp , beklenti ve alınan keyifle beraber , toyota çeroki gibi üst segmentlere çıkılıyor veya aynı araçlarla devam ediyor.

yapılı aracın temizi zor, standart aracı da yapmak biraz maliyetli.

gezeceğiniz grup da önemli , aracı ve kapasiteyi birazda grup belirler.
jimi ve samurai ile gezen grupla, toyota ve çeroki ile gezen grubun parkuru da farklı oluyor genelde.

benim görüp bildiklerim şimdilik bu yönde...

bugun orta seviye bir parkur için,
30inc lastikli samurai veya jimny,
yada 31-32 inc lastikli çeroki veya toyota iyidir,

vinçli olursa aracı korursunuz, diğer türlü vurdurra vurdura biraz rulman dağıtırsınız , bol bol debriyaj yer

offroad yapıyorsan zaten paran çoktur gözüyle bakılıyor, servis ücretleri binekten pahalı oluyor,
falan...

samurai 1,3 motor , 98model 80TL yıllık mtv,
jimny , 1,3 motor , 2009 model , 650tl mtv
97 2,7 nissan terrano yıllık 1000tl idi mtv ,

öncelikle ilginiz icin tesekkurler.ufak bir arac dusunmuyorum yanimda iki oglum var yardimciyla gezilere cikicam vinc dediginiz gibi sart eski araclarin mtv si 1100tl gibi bunu karsiliya bilirim buarada siz nerden yaziyorsunuz

yükseltme seçeneklerine bakarsanız bu araçları çok fazla arazide olmadığını görürsünüz,
bahsettiğiniz rakamlara 2,0 vey 2,5 varmı onu da bilmiyorum,
araç büyüdükçe arazide kullanımı zorlaşır, yükseltme ihtiyaçları artmaya başlar.

defender , landroverlar da kullanılan diğer büyük araçlardan, yapılıları 35i geçiyordur diye düşünüyorum
o araçlar hakkında, forum sayfalarından bilgi alabilirsiniz, benim ilgi alanım ufak araçlar

Küçük bir düzeltme eklemek istedim,müsaadenizle.
2.7 Terrano bahsedilen yılın vergileri birkaç senedir 500 TL ler civarında.

Bu arada ikinci elden araç almanın zor değil , çok zor olduğunu her zaman yazarım.
Bende kısa şase ve hafif araçlar genelde arazide daha başarılı diye düşünüyorum.
Aile kalabalıksa beş kapı şart oluyor,haklısınız.Umarım düzgün bir araç bulursunuz.

tavsiyeriniz icin tesekkurler.4.7 grand chorokee alip kafama gore yaptirmya karar verdim bakalim bugun birkac taneye bakicam hadi hayirlisi.

Sonunda Kavuştum

Arkadaşlar sonunda aracıma kavuştum, biraz geç cevap yazdım kusura bakmayın.Ama zj gerçekten farklı bir zevk artık touarege binesim gelmiyor.

Fotoraf

telefonunuzu paylaşırsanız bir araç fotoğrafı atmak isterim 1977 Cj-5 maliyeti neredeyse 45 bini aştı sorunsuz ve tertemiz binmek isterseniz yardımcı olabilirim 553 393 37 61 den de ulaşabilirsiniz.

Öncelikle aracınız hayırlı olsun ;) bugünlerde pendik sanayide daha sık gördüğümüz offroad araçlarına sizinkinide katmak iyi olacak sanırım 8)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,508
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR