p38 satın aldım ancak !!!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YARIMGEZEN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 117
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 56,262

YARIMGEZEN

Motosiklet Özgürlüktür...
Yer
ANKARA
Merhaba arkadaşlar, aranızda yeniyim...

Adım Umut, Ankarada yaşıyorum, doğayı, doğada kampı, motositleti ve motosiklet bakımını seviyorum...

YENİ HOBİM P38 SORUNLARINI ÇÖZMEK :smiley:

Geçen hafta 1998 model çok temiz bir P38 satın aldım....

------------
Aracı ilk gördüğümde ve test esnasında sağa ve sola dönüşlerde ciddi anlamda takırdı geliyordu. Satın aldığım arkadaş bu seslerin aks başından geldiğini, parçanın elinde olduğunu ancak taktıramadığını söyledi bende tamam diyip aracı satın aldım.

Aracı ankaraya getirip cumartesi günü sanayide özel servise gittiğimde bu seslerin akstan değilde arazi şanzımanından geldiğini öğrendim.. doğal olarak cidi anlamda moralim bozuldu...

Neyse bu işi sorabileceğim bir 4x4 uzmanı buldum ve ona arabayı gisterdim.. ancak bu ustada şanzumanın değişmesi gerektiğini söyledi...

Hurdacılar diyarından şans eseri 1000 liraya bir arazi şanzımanı satın aldım ve bugün takıldı.. sesler ciddi anlamda kesildi ancak dönüşlerde bazen tak diye bir ses geliyor... ancak usta o sesin şanzımandan gelmediğini ön takımdan geldiğini ancak şimdilik masraf edilecek bir durum olmadığın söyledi...

Sonrasında usta arabayı test etti arabayı öyle bir yokuşa soktuki sadece ön kaputu ve gökyüzünü gördüm.. .inişte ise ön cama yapışmamak için sağa sola sarıldım.. .ilginç bir deneyimdi... (bu arada ilk defa bir arazi aracım oldu ve ilk defa bir arazi aracına bindim )

Böylelikle bu şanzıman işini ucuz yollu halletmiş oldum çünkü adamlar çıkma şanzımanlara 3000 lira para istiyorlar.....

----------

Aracı konyadan satın alıp gelirken o merakla her donanımını denemeye başladım.... bu güne kadar kullandığım araçlarımda hız sabitleyici mevcut değildi... o yüzden hemen hız sabitleyici kullanmaya başladım ancak 100 km sonra hız sabitleyici devreden çıktı ve o gün bu gündür devreye girmedi :smiley:

Sorunun basit bir elektronik hata olabileceği ve aküyü söküp geri takınca sorunun düzelme ihtimalini düşünerek aküyü söktüm ....

Senmisin aküyü söken :smiley:

Cam ayarları bozuldu (tek tuşla kapanma açılma), teyp kod istemeye başladı, uzaktan kumanda işlemez hale geldi :smiley: ve hız sabitleyicide herhangi bir değişiklik olmadı :smiley:

Cam ayarlarının bozulması camları tam acıp kapamakla düzeliyormuş... ok.... teyip te sorun dğil çünkü fabrikada yazılmış orjinal kartı var orada yazıyor oda sorun değil diye düşünürken teyip malesef kodu kabul etmedi.. galiba kod bir şekilde değiştirilmiş...mecburen bir elektronikçiye gidip şifreyi kırdıracağız..

Kumandayı senronize etmem gerektiği yazıyor kitapçıkta.. açma düğmesine bas sonra anahtarı kapıya tak ve kapatma yönünde çevir.... yazanları aynen yapıyorum ancak kapı kiliti dönmüyor...haydaaa ne yapacağız şimdi arabayı kilitleyemiyoruz....pratik çözüm olarak wd 40 alarak anahtar deliğine sıktım ve bir süre sonra dönmeye başladı ve kumanda senkronize işlemide tamam...

------

arabayı satın aldığımdan beri, arabayı kilitlediğimde "ALARM DEFAULT" diyip duruyordu bende hep sebebini merak ediyordum... galiba bugün ortaya çıktı :smiley:

Şöför camını yukarı kaldırmaya çalıştığımda cam tamamen kapandığı halde sistem halen kapatmaya çalışıyor ve tak tak diye ses geliyor kapıdan.. galiba dişli atlıyor motora bir dur emri gitmediği için....ancak ilk aldığımda camlar açıkken kumanda düğmesine bastığımda bütün camları kapatıyordu.. şuanda bunu yapmadığı gibi ön şöför camını tek dokunuşla kapanmasını bile sağlıyamıyorum...

Araba ön sol camı açık gördüğü için alarmı devreye sokmuyor (kitapta biri açıksa alarm devreye girmez yazıyor)

OKUNDUĞU ÜZERE BİR HAFTADA BAYA BİR PROBLEM YAŞADIM ANCAK EN BÜYÜĞÜNÜ HALLETTİM :smiley:

BU CAMIN DURDURMA SİSTEMİYLE ALAKALI TEKNİK BİLGİYE İHTİYACIM VAR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOM MEMNUN OLURUM...

DURDURMA SİSTEMİNDE BİR SENSÖR MÜ VAR YOKSA MEKANIK OLARAK BİR DURDURMAMI SÖZ KONUSUN ?

TEŞEKKRÜRLER

Etiketler
Ynt: p38 satın aldım ancak !!!

Merhaba yeni aracınız hayırlı ugurlu olsun.. Esas sorunu çözmuşşünüz gerisi daha basit elektronik arızlalar anlasılan

Bir sorum olacaktı size araca bakan usta adı enginmiydi ;D

mu7y' Alıntı:
Merhaba yeni aracınız hayırlı ugurlu olsun.. Esas sorunu çözmuşşünüz gerisi daha basit elektronik arızlalar anlasılan

Bir sorum olacaktı size araca bakan usta adı enginmiydi ;D

Teşekkür ederim...

Bakan usta Ahmet ustaydı, başkent otosayide sena jep isimli..

YARIMGEZEN' Alıntı:
Teşekkür ederim...

Bakan usta Ahmet ustaydı, başkent otosayide sena jep isimli..

Öncelikle aracınız hayırlı olsun,

Bende bir p38 sahibiyim. 5.000 km. dir kullanıyorum. Hiç büyük bir sorunla karşılaşmadım, aldığımda bakımları yapılmıştı zaten bana sadece sağını solunu kontrol ettirmek ve lastiklerini değiştirmek kalmıştı. Aracı aldığımda uzun süredir yatıyordu o yüzden hortumlar kurumuştu ve her yerden çatlıyordu bende yavaş yavaş hepsini değiştirmeye başladım. Bir yerden sonra radyatörümde bir çatlak oluşturdu ve değiştirdim.

P38 ler iyi bakıldığında ve kullanıldığında sorun çıkaran araçlar değildir. Ama aynı zamanda da yaşından ötürü çıkan kronik sorunlar vardır ( hangi araçta yokki) Bunların en başında elektrik donanımında oluşan sorunlar baş gösterir. Benimde şu anda mesela merkezi kilit sistemim çalışmıyor onu tamir ettirmem gerekmekte.

Neyse kısaca demek istediğim eğer aracınıza iyi bakarsanız size uzun yıllar boyu sorun çıkartmayacak bir araçtır. Ayrıca offroad içinde hiç fena değildir. nede olsa o bir Land Rover :smiley:

soap company' Alıntı:
Öncelikle aracınız hayırlı olsun,

Bende bir p38 sahibiyim. 5.000 km. dir kullanıyorum. Hiç büyük bir sorunla karşılaşmadım, aldığımda bakımları yapılmıştı zaten bana sadece sağını solunu kontrol ettirmek ve lastiklerini değiştirmek kalmıştı. Aracı aldığımda uzun süredir yatıyordu o yüzden hortumlar kurumuştu ve her yerden çatlıyordu bende yavaş yavaş hepsini değiştirmeye başladım. Bir yerden sonra radyatörümde bir çatlak oluşturdu ve değiştirdim.

P38 ler iyi bakıldığında ve kullanıldığında sorun çıkaran araçlar değildir. Ama aynı zamanda da yaşından ötürü çıkan kronik sorunlar vardır ( hangi araçta yokki) Bunların en başında elektrik donanımında oluşan sorunlar baş gösterir. Benimde şu anda mesela merkezi kilit sistemim çalışmıyor onu tamir ettirmem gerekmekte.

Neyse kısaca demek istediğim eğer aracınıza iyi bakarsanız size uzun yıllar boyu sorun çıkartmayacak bir araçtır. Ayrıca offroad içinde hiç fena değildir. nede olsa o bir Land Rover :smiley:

Umarım sorun çıkartmaz, geçen hafta sonu aracı araziye soktum, daha önce hiç arazi deneyimim yoktu ancak yol kenarındaki 2 metrelik dik yamaçlara araç hiç sorun çıkartmadan inip çıkıyor :smiley:, mühtiş zevk aldım...

İnşallah ağız tadıyla kullanırız araçlarımızı... sorunlar ve çözümleri hakkında bilgi alışverişine devam edelim lütfen....

arkadaşım araban hayırlı olsun dicem ama hiç kusura bakma bende de p38 var 1 sene olmadı alalı ben böyle rahatsız bir araba daha görmedim ve görebileceğimi de hiç sanmıyorum sanki biri bana allah belanı versin demiş ben de gitmiş range 2000 model range rover p38 almışım yani bu kadar olur başka bir açıklaması yok . bu arazi şanzımanını ankarada hangi hurdacıdan almıştın bilgileri varmı sende hurdacının şimdiden teşekkür ederim çok büyük geçmiş olsun sizede bana da ve tüm range rover p38 sahiplerine

kantin' Alıntı:
arkadaşım araban hayırlı olsun dicem ama hiç kusura bakma bende de p38 var 1 sene olmadı alalı ben böyle rahatsız bir araba daha görmedim ve görebileceğimi de hiç sanmıyorum sanki biri bana allah belanı versin demiş ben de gitmiş range 2000 model range rover p38 almışım yani bu kadar olur başka bir açıklaması yok . bu arazi şanzımanını ankarada hangi hurdacıdan almıştın bilgileri varmı sende hurdacının şimdiden teşekkür ederim çok büyük geçmiş olsun sizede bana da ve tüm range rover p38 sahiplerine

Ne gibi bir rahatsızlığınız var araçtan?

Şanzımanı güven jip diye bir yerden aldım, nette de sitelir var bildiğim kadarıyla.. yıldız hurdacılar sitesinde..

arabayı aldım
1.devirdaim dağıttı dağılınca pervane kırıldı .....
2.havalı süspansiyon eas çöktü çökmüş halde 110 km yol gitmek zorunda kaldım servise kadar
3.arabayla evin önüne geldim tam park edicem geri videse attım atış o atış araba yerinden kıpırdamıyor hadi şanzımanı indir volant sacı yağ pompası yenileme
4.motorun su kaynatmaya başlaması
5.1 hafta önce anahtarı takıyorum kontağa tık yok ışıkların hiçbiri yanmıyo haydi beyinciye elektrikciye bayılmaya
6.benzin alıcam içeriden basıyorum düğmeye kapak açılmaz
7.sunruf yağmur yağınca su damlatıyor koltuk sırılsıklam
8.klima suyu içeriye akıp göl yapıyor
9.2 gün önce kırmızı ışıkta durdum duruş o duruş araç videste hareket etmiyor çektirdim sanayiyi arazi şanzımanı indirildi galiba şaftın şanzımana geçtiği yerdeki dişli sıyırmış galiba araç şu an sanayide anlıyacağın hazır sanayide iken motor kapak contalarınıda değiştirmeyi düşünüyorum tabi contayla kurtarabilirsek
size şanzımanı nereden aldığınızı o yüzden sormuştum
ayrıca bu yukarıda yazdığım 9 şıkka sizin de hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim
şimdi beni bu arabadan kurtaracak kurtarıcıyı bekliyorum sanayiden çıkartayım ilk işim ucuz pahalı kar zarar bakmadan satıp elden çıkartmak bir daha da land ın l sine bakarsam ne olayım

Geçmiş olsun başınıza gelmeyen kalmamış, bende bir iki sıkıntı yaşadım, örneğin easın çökmesinden dolayı yolda kaldım...ancak şuan için sorunları çözdüm ve sıkıntısız biniyorum... tabi ileride ne olur bilmiyorum..

Araç satın alırken yıpranmamış araç satın almakta fayda var biraz fazla para verip... ben uygun fiyata yıpranmamış bir araç aldığımı düşünüyorum umarım sizin yaşadığınız problemleri yaşamam..

Daha önce e34 kasa 5.20 bmw vardı 5 yıl sorunsuz bindim araca ama insanlar bu araca nasıl sorunsuz bindiğime hayret ediyorlar galiba bu işler birazda şans....

aracın evveliyatındaki vatandaşlar eşşek niyetine bindilerse aracın bunda kabahati yok ki.

kantin' Alıntı:
arabayı aldım
1.devirdaim dağıttı dağılınca pervane kırıldı .....
2.havalı süspansiyon eas çöktü çökmüş halde 110 km yol gitmek zorunda kaldım servise kadar
3.arabayla evin önüne geldim tam park edicem geri videse attım atış o atış araba yerinden kıpırdamıyor hadi şanzımanı indir volant sacı yağ pompası yenileme
4.motorun su kaynatmaya başlaması
5.1 hafta önce anahtarı takıyorum kontağa tık yok ışıkların hiçbiri yanmıyo haydi beyinciye elektrikciye bayılmaya
6.benzin alıcam içeriden basıyorum düğmeye kapak açılmaz
7.sunruf yağmur yağınca su damlatıyor koltuk sırılsıklam
8.klima suyu içeriye akıp göl yapıyor
9.2 gün önce kırmızı ışıkta durdum duruş o duruş araç videste hareket etmiyor çektirdim sanayiyi arazi şanzımanı indirildi galiba şaftın şanzımana geçtiği yerdeki dişli sıyırmış galiba araç şu an sanayide anlıyacağın hazır sanayide iken motor kapak contalarınıda değiştirmeyi düşünüyorum tabi contayla kurtarabilirsek
size şanzımanı nereden aldığınızı o yüzden sormuştum
ayrıca bu yukarıda yazdığım 9 şıkka sizin de hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim
şimdi beni bu arabadan kurtaracak kurtarıcıyı bekliyorum sanayiden çıkartayım ilk işim ucuz pahalı kar zarar bakmadan satıp elden çıkartmak bir daha da land ın l sine bakarsam ne olayım

Sanırsam araç konusunda biraz şanssızsınız.
P38 ler çok riskli araçlardır. Ben 10.000 km. dir kullanıyorum ve büyük bir sorunla karşılaşmadım. Sizin yazdığınız 9 şıktan sade kalorifer peteği sorununu yaşadımki o da yaşına göre gayet normal.

Sanırsam bakımsız bir araç almışsınız. Motorun su kaynatması çok bakımsız olduğunu gösterir. Bu yaz sıcaklarında istanbul trafiğinde adım adım 1 saat ilerledim ve hararet göstergesi yerinden bile oynamadı.

Bu sorunları markaya yüklemek sanırsam kolay bir kaçış yöntemi. Aracı almadan önce Servisine götürüp iyice baktırsaydınız usta size alma derdi.
Her araç sorun çıkarır, nasıl bir araç aldığınız ise en önemli konudur.

RaNgE61' Alıntı:
hala bir sorununuz var mı veya sattınızmı aracı?

Sanırsam benden bahsediyorsunuz :smiley:

Şuanda önemli bir sorunum yok, gayet rahat bir şekilde kullanıyorum arabamı çok ta memnunum...

Yavaş manevralarda direksiyonu sağa sola kırdığımda çat çut sesler geliyor ancak land rover konusunda borusandan sonra gelen servisin söylediği bu araçların hepsinden bu sesin geldiği ve normal olduğu..

Şu anda kayda değer bir sorunum yok.

ancak hız sabitleyicisi baten çalışıyor bazen çalışmıyor ama onunlada uğraşmaya fırsat bulamıyorum.

Bende herkesin alma demesine rağmen bir p38 aldım arkadaşımdan aldığım için servis kitabında yapılanlar yazıyordu.
Ama aldığımda bir iki yere gösterdim. bana denilen yağ hortumları değişecek yağ sızıntıları var arka körükler değişecek şaft istavrozu değişecek ve klima açıkken 80-90 km gibi bir hızda hararet oluyor ama bu hararet ibresini ilerletmiyor sadece direksiyonun oradan sıcaklık geliyor sunroof un orda çürükler var ki bu suyla temas eden bir yer bu normal geliyor bana
bunun dışında atiker tüp takılı 98 model 150000 km de bir araç sağa sola dönüşlerde o sesler bende de çıkıyor arada srs ışıgı yanıp sönüyor geriye taktığımda bazen algılamıyor tekrar P yapıp R yapıyorum düzeliyor geri kalan EAS sistemi sorunsuz hızlanması vites değişimleri yerinde zorlanmadan ilerliyor ama klimayı aşırı açtığınızda kesinlikle motora binen yük artıyor ve hararet yapıyor bu gerçek.Diğer bir konuda da yazmıştım alüminyum motor olduğu için geç soğuyor bu da sorun yaratıyor. ama ben herkese rağmen bu arızalarını giderip keyifle binmeyi düşünüyorum.
yedek parça konusunda da ingiltereden bir kaç site buldum orjinal körüklerini ordan almayı düşünüyorum.Çünkü orj körükler 50.000 km kadar dayanıyor bunu servislerde söyler.
Kısa zamanda edindiğim bilgiler bu şekilde Bu arada bende de radyo kod istiyor ama rakamlar basmıyor ekranda ışık var ama tuşlar basmadığı için kodu giremedim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
nakturk25

SON KONULAR

Geri