Telsizden Motor Sesi Geliyor?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan evedilaz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,939

evedilaz

cj hayatdır
Yer
büyükçekmece / ist
sormak istedigim bişey var araç seyir halindeyken telsizim motor sesini alıyo bunu oto teyiplerine takılan filitreyle önlemek mümkünmü.....:?
başka bi yöntemi varmı?

Etiketler
Ynt: Telsizden Motor Sesi Geliyor?

@evedilaz,
Eğer Elektronik bilginiz varsa aşağıda şemasını verdiğim filtreyi yapınız. Tüm bilgiler şema üstünde var....

audioparazitfiltresilc5.jpg

evet bu şema oto teyplere takılan filtreyle aynı işi görür.

bu filtrenin hazır olanını aldım ve takdım işe yaramadı hatta 2 modelini denedim
araçtaki marş dinamosu , şarz dinamsu , silecek motoru, beslemelerine kondansitör takılması gerekirmiş özellikle şarz dinemosuna
birde buji kabloları ipekli olacak bende dünyanın parasını verdim ipekli ama işe yaramadı
sonuç araçda sıkı bir elektrikcinin işlemi gerekmekde daha yaptırmadım

arabayı degiş desen olurdu telsizi degiştirmek sorunu çözmez telsizde sorun yok ne takarsan tak aynı sesi alırsın pmr alıcaksın ozaman

Deniz Bey,
Şemaya dikkatle bakın. Piyasa filtreleri sadece (+) kutup üzerinden gelen paraziti yok eder. Esas prb. şaseden gelen parazittir ve bunu kesmeniz için telsizin şasesi ile aracın şasesi arasını da filtre etmeniz gerekir. aslında bir arkadaşın değindiği gibi telsiz AM modülasyonlu değil FM modülasyonlu ise bu parazitin telsizden duyulmaması gerekir. bu takdirde telsizin diskriminatör devresinde bir prb. var demektir.
Siz nu elyapımı fitreyi yapın şiemadaki sargı yönlerine dikkat ederek, sonuç alacaksınız.
evedilaz' Alıntı:
bende 2 tane telsiz var 2 side böyle
bemor cb
samlex cb fm
ama sorun telsizden deyil araçdan kaynaklanıyo ne takarsan tak :smiley:

Deniz bey merhaba bu sorununuzla ilgili olarak bülent beyin verdigi şemayı uygulamanazı öneririm .Ben Tecrübeli bir elektronikçi olarak piyasadan hazır alacagınız filtrelere çok fazla güvenmeyin derim.Onlar eski anadol türü fiber araçlarda iş görürdü ama sizin sorununuzda iş görmez zira sadece bobin den oluşturulmuş L tipi filtredirler.Siz RLC tipi bir filtre kullanmalısınız .Hatta tamsonuç almnız için condansatör degerleriyle oynana bilir ,Tecrübeli bir elektronikci Sorununuzu kökten çözecektir.Kolay gelsin .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,474
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR