Türkiye'de Hangi Datum?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan VitaEsMorte Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,862
Ynt: Türkiye'de Hangi Datum?

Yeni öğrendiğim bir bilgi türkiyeninde kendi DGPS sistemi varmış adı TUSAGA (Türkiye Ulusal Sabit GPS Ağı). bu ağ 145 istasyondan oluşuyor. Önümüzdeki günlerde marmara bölgesindeki ilk istasyonlar devreye girecek bu şekilde türkiyedeki gps cihazlarındaki hata oranıda azalmış olacak. normal gps te bu oran yaklaşık 15-20 metre civarındadır bu sistemlerde ise 1-2 metre ye düşüyor. özellikle marmara bölgesinde yaşayanlar cizhazlarının daha net yer belirlemeye başladığını görürlerse şaşırmasınlar. projenin tamamının 2008 mayıs ayında bitmesi planıyor ama bu biraz uzayabilir. sonuç olarak 2008 de proje bitmiş olacak.
sizin sorunuza gelince bildiğim kadarı ile avrupa kapsamlı gps uyduları Galileo grubu uydular yani egnos uyduları en son geçen ay bir uydu daha gönderildi ama bu sistemin gps ölçümünü 10 cm e düşürebileceğini sanmıyorum gps sistemi dünyayı saran bir çok uydunun ve bu uyduların haberleştiği yer istasyonlarından oluşan bir ağ. 2009 a kadar böyle bir sistemi avurpa kurmayı başarsa bile bu sistem sadece avrupaya yarar dünyanın diğer bölgelerindeki gps kullanıcıları bundan yararlanamaz. türkiye egnosun kapsama alanında olduğu için türkiyedeki kullanıcılarda bu sistemden yararlanabilir. ama şu anda sistem 1 metreye oturtulmaya çalışılıyor ki kabul edilebilecek bir hassasiyettir. bundan daha fazlasını istemek pekte fazla işe yararmı bilmiyorum tabi normal kullanıcılar için. profesyoneller için (askerler yada harita hazırlayanlar gibi) kullanıcılar için 1 santimin bile önemi vardır. türkiyedeki gps kullanıcıları için şu an en güncel doğru ve faydalı olay TUSAGA nın faliyete geçmesidir gerisi boştur.

Etiketler

tekrar tesekkürler. bahsettiğiniz marmara kapsamlı uydu ile gelişme oldukça haber verirseniz sevinirim. selamlar.

sedat demir

Sanırım yanlış anlamışsınız birincisi TUSAGA marmara kapsamlı değil tüm türkiyeyi kapsayan bir proje ikincisi yine yukarda yazdığım gibi uydu değil yer istasyonları. Cep telefonlarının baz istasyonları gibi. sizdeki cihaz konumu belirlerken hem uyduyla hemde yerdeki istasyonlarla haberleşip daha net bir şekilde konumunuzu belirliyor. gerekli bilgi ve gelişmeleri bu adresten öğrenebilirsiniz. http://cors-tr.iku.edu.tr/index.php

burakpitt' Alıntı:
El GPS lerinde Datumun WGS84 olarak gösterilmis olmasini bende anlayamadim

Yeni mezunuz herhalde :smiley: biraz kavram kargaşası olmuş :smiley:

Yönetmelik değişiminden sonra TR de artık sadece WGS 84 kullanılmaya başlandı, yani "yönetmelik için GRS 80"

Bu sayfadaki bütün yazıları okudum. Mükemmel bilgiler var, herkese teşekkürler.
Benimde iki sorum vardı;

1-) Garmin TOPO Türkiye haritasını indirdim ama Samsun-Adana doğrultusunun doğusunda kalan hiç bir bölgenin eşyükselti eğrileri yok? Yani Ankara, Kayseri, Erciyes, Antalya varken, Rize, Kaçkar dağları, Ağrı Dağı vs, doğudaki hiç bir yer yüklü değil. Tüm Türkiye'nin izohipslerinin yüklü bir harita varmıdır?

2-) Benim Garmin Nüvi 200' devamlı olarak yanlış yükseklik bilgileri veriyor. Mesela deniz kenarında 5-6-7 metre hatta bazen 18-19-20 metrelere çıkıyor. Köye doğru gidiyorum, irtifanın yükselmesi gerekirken -19,-20,-21 metre olduğunu bile gördüğüm oldu. Yer Rize / Pazar. Acaba bunun nedeni nedir?

Teşekkürler.

burakpitt' Alıntı:
merhabalar siteniz çok güzel ve hosbulduk ... bizler genelde koordinat tayini için çift frenaknsl1 GPS ler kullan1yoruz. El GPS lerinde Datumun WGS84 olarak gösterilmis olmasini bende anlayamadim yalniz WGS84 bir elipsoiddir ki buda dünyayi bir küre seklinde alir. GPS lerinde çalismasina bir altlik olusturmus olur. Altligi WGS84 seklinde ölçülen (X,Y,Z) koordinatlari UTM, Gauss krauger, ED50 projeksiyon ve datum koordinatlari seklinde hesaplabilir.
konu açılalı çok olmuş ama yinede bir şeyler yazayım.
wgs94 datumu ifadesi doğrudur, ve aynı zamanda elipsoidi de wgs94 olarak isimlendirilmiştir.
ED50 (Euro50) datumunun elipsoidi International'dır.

merhaba arkadaşlar.ben arama kurtarma teknisyeniyim.son olarak erdem tapulu'yu karların aldığı çığ faciasında yaşadığımız bir sorun üzere, gps lerde kullandığımız koordinat sistemleri, ve baz sinyalleri ile alınan konum bilgisinin bir sebepten uyumsuzluğu, bir türlü eşleşmemesi üzere yazmayı istedim... bilen arkadaşlarımızın beni aydınlatmasını bekliyorum, yardımcı olursanız minnettar olurum .
1-biz gps lerimizde euro50 harita datumu kullanıyoruz, doğru olan bu mudur ?
2-wgs84 datumu kullanan gps ler ile euro50 harita datumu kullanan gps ler arasında bir nokta baz alınırsa pozisyon farkı olurmu ?, eğer oluyorsa sebebi nedir ?
3-baz istasyonlarından alınan sinyal üzerinden gsm firması savcılık isteğiyle geceye doğru bize pozisyon bilgisini gönderdi.fakat gps le uyuşmuyor bilgi, eşleşmede bize gps in gösterdiği yön kayıp olduğunu bildiğimiz parkurun çok dışında bir yerde.gsm şirketleri hangi harita projeksiyonunu kullanırlar ?.
4-tüm bunlar baz alındığıında açık arazide kullanılabilecek ve harita tabanlı, türkçe menülü, rota çizen ve basit menülü (meslekten olmayan kişilerinde kullanabileceği) bir gps cihazı önerebilirmisiniz ?.

lostmountain' Alıntı:
merhaba arkadaşlar.ben arama kurtarma teknisyeniyim.son olarak erdem tapulu'yu karların aldığı çığ faciasında yaşadığımız bir sorun üzere, gps lerde kullandığımız koordinat sistemleri, ve baz sinyalleri ile alınan konum bilgisinin bir sebepten uyumsuzluğu, bir türlü eşleşmemesi üzere yazmayı istedim... bilen arkadaşlarımızın beni aydınlatmasını bekliyorum, yardımcı olursanız minnettar olurum .
1-biz gps lerimizde euro50 harita datumu kullanıyoruz, doğru olan bu mudur ?
2-wgs84 datumu kullanan gps ler ile euro50 harita datumu kullanan gps ler arasında bir nokta baz alınırsa pozisyon farkı olurmu ?, eğer oluyorsa sebebi nedir ?
3-baz istasyonlarından alınan sinyal üzerinden gsm firması savcılık isteğiyle geceye doğru bize pozisyon bilgisini gönderdi.fakat gps le uyuşmuyor bilgi, eşleşmede bize gps in gösterdiği yön kayıp olduğunu bildiğimiz parkurun çok dışında bir yerde.gsm şirketleri hangi harita projeksiyonunu kullanırlar ?.
4-tüm bunlar baz alındığıında açık arazide kullanılabilecek ve harita tabanlı, türkçe menülü, rota çizen ve basit menülü (meslekten olmayan kişilerinde kullanabileceği) bir gps cihazı önerebilirmisiniz ?.
1. öncelikle kullandığınız basılı haritanın kenar bilgilerine bakın, paftanın orta alt kısmında yazılı, eski paftalar euro50, yeni paftalar wgs 84 tür. basılı haritan yok sayısal harita (wgs84 tür, tabi bu haritanın kim tarafından hazırlandığı da önemli,kullandığı kaynak harita, datum,vs.) kullanıyorsan ve şebekeden gelen bilgileri alıyosan GPSi wgs84 olarak ayarla (google earth falan wgs84 kullanır)
2. fark olur, yaklaşık 200m kuzey, 50m doğuya kayar.
3. baz istasyonu wgs84 göndermiştir.(muhtemelen) tabi baz istasyonundan gelen verinin çok sağlıklı olmayacağını özellikle kırsalda unutmamak gerek, mantık ne kadar fazla baz istasyonu var ise sonuç o kadar doğru olur (en az 3, yoksa veri çok sağlısız olur)
4. seçenek çok, kullanıcı yorumlarına bi bak.
basılı harita ve pusula kullanımı da önemli.
iyi çalışmalar.
Not: Bu bilgiler bilgim dahilindedir. Hata olabilir. Başka yorumlarda gelecektir. Kaynak araştırması yapmanızda fayda var.

.tüm bunlar yanyana konulduğunda 1 km lik sapma olduğunu anladık.daha önce yaşanmış benzer olaylarda da (açık arazide) sapma 1-5 km olmuştu.amerika da cep telefonu sinyali yardımıyla belirlenen pozisyonların 10 m. sapmayla belirlendiğini okumuştum.muhsin kızılkaya olayından sonra t.i.b gsm firmalarından baz iyileştirmesi istemiş, 2012 sonunda sapmanın max. 250 m. olması gerektiğini gsm firmalarına bildirmişti.gel gör ki pratikte ve teoride iki ayrı türkiye var....( teşekkürler mehmet bey, set-up ayarlarımızı yaptık, yarın üç farklı koordinat sistemini açık arazide deneyip sapmayı birde biz görmeyi istiyoruz.)

tekrar merhaba. gsm sinyalleri ile yer tespitini şu şekilde düşünmekte fayda var. açık arazide (kırsal kesim) telefonunuzun sinyal aldığı tek baz istasyonu var ise, sizin telefonun o baz istasyonuna olan uzaklığınız belirlenebilir. örneğin siz baz istasyonundan 1 km uzakta iseniz. bu durumda baz istasyonundan 1 km yarı çaplı bir çemberde bi konumdasınız demektir. fakat şehir merkezlerinde baz istasyonu sayısı fazla olduğu için konum tespiti çok hassas olacaktır. bunu şu şekilde deneyebilirsiniz. akıllı cep telefonunuz var ise, sadece gps alıcısı açıkken konum almaya çalışın, birde yardımlı gps(gsm sinyallerinide kulan) açıkkın konum almaya çalışın, ikinci seçenekte telefonunun çok hızlı bir şekilde konumlama yaptığını görecekseniz.tabi şehir merkezinde. birinci seçenekte telefon sadece gps uydularından sinyal alıp konum tespiti yapmaya çalışır. bu arada basılı harita kullanıyormusunuz. yoksa sadece sayısal haritamı kullanıyosunuz.

merhaba ...biz çoğu zaman sayısal haritalarla çalışıyoruz, zaman zaman bölgeye dair 1/25000'lik topografik haritalarımızda oluyor.bunun yanısıra biz arazideyken bir taşınır pc ile earth programında gerçek kara parçaları eşleştirmesi yapıyoruz, nirengiler, kerterizler karşılaştırılıp ölçek büyültüp-küçültülerek bilmediğimiz bir alana dair tanım getiriyoruz.açık arazi kayıp aramalarında kullanılan gps lerimiz baz değil, uydu (waas/egnos) bağlantılı.fakat arkadaşlarımın kullandığı kişisel pda'larda baz bağlantılı gps var... bizim kayıp aramalarımızın nerdeyse tamamı açık arazide ve çoğunlukla zayıf baz sinyalleri içinde oluyor, bu çoğu zaman bizi kısıtladı : telefondan alınan sinyal zayıf olduğu için sapma artıyor, ve nirengiler, kerterizler çoğunlukla referans olmuyor.bu yüzden çok ihtimalli düşünmeye çalışıyoruz, fakat iş yinede dönüp dolaşıp kişisel kondüsyonumuza kalıyor...altyapı ve kurumlar arası iletişimin iyileştirilmesi gerekiyor, gsm şirketleriyle eşgüdüm lazım, ve nihayetinde baz iyileştirmesi yapılmalı ...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR