Vinç, Vinç Tamponu, Ruhsat

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan wastiee Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,565

wastiee

Kamp II
Yer
Ankara
merhaba arkadaşlar,
yavaş yavaş vinç düşünüyorum nivaya :smiley: ne yapılır nasıl yapılır bilenlere sorayım dedim önce

sahibinden'de fiyatlara bakındım biraz, ama sanırım vinç tamponu vs ile birlikte takılıyor. ayrıca ruhsat işi var mı bilmiyorum, proje yaptırıp onaylatmak ruhsata işletmek mi gerekiyor

muayenelerde ne oluyor vinçle, söktürüp mü muayeneye gidiliyor

vinç tamponu / bullbar kullanmadan taktırmak mümkün mü, yaya / ruhsat / kaza açısından çok sıcak bakmıyorum arabanın en önünde tampondan öte bir şeyler olmasına (bullbarlar hadi boru da, vinç tamponuyla öndeki arabaya dokunsam delermiş gibi geliyor:smiley: )

nivalar cjler gibi sert şase değil, taktırmak ne kadar mantıklı böyle bir araca, sorun yaratır mı? gerçi asıl amacım kendisini kaldığı yerden kurtarabilmesi, kendisi de hafif çünkü, başka aracı çekeceğim derken kendisini çamura doğru çeker ancak sanırım :smiley:

teşekkürler,

Etiketler
Ynt: Vinç, Vinç Tamponu, Ruhsat

Nivalara vinç taktırmak mantıklı bir iş. Vinç taktırmadan önce tamponu sağlamlamak veya aracın şasesinden desteklenmiş sağlam bir vinç tamponu taktırmak gerekiyor. Takılacak vinçlere gelince, araç hafif diye küçük vinç idare eder düşüncesi olmasın. Gerçi makaralama yöntemiyle güçlendirmek mümkün. Arazide vinci iş yapmayan çok niva ile karşılaştım. Mutlaka 1 beden büyük olanını taktırın (sanırım T-Max 9500). Muayene işi vinç sökülerek yapılıyor. Ruhsata herhangi bir işlem yapılmıyor.

Niva'nın tamponu şaseye sabitleyen borularını daha kalın olanlarıyla değiştirin.

Bullbar kılıklı bir düzenek yaptırmaya gerek yok. Sadece tamponu tutan 2 güçlendirilmiş boruya sabitlenecek bir tertibat yeterli olur. Kritik nokta açılı çekiş durumunda düzeneğin burulmasını önleyecek derecede bir yapı olması gerekliliği. Ustaların söylediği üzere bu yanal kuvvetler vincin motoruna zarar verebilecek aksaklıklara sebep olabiliyor.

Öte yandan normal tamponun dışına taşırmadan montaj mümkün. Bunun için radyatör ızgarasını budamak gerekiyor..

o tamponu tutan borular sabitlenmiş mi içeride? daha genişçe bir borunun içinde yüzüyorlar diye düşünüyordum tampon etkisini verebilsin diye?

gerçi illa bir yerden fedakarlık yapmak gerekiyor sanırım :smiley:

-kerem

YEVGENI' Alıntı:
Niva'nın tamponu şaseye sabitleyen borularını daha kalın olanlarıyla değiştirin.

Bullbar kılıklı bir düzenek yaptırmaya gerek yok. Sadece tamponu tutan 2 güçlendirilmiş boruya sabitlenecek bir tertibat yeterli olur. Kritik nokta açılı çekiş durumunda düzeneğin burulmasını önleyecek derecede bir yapı olması gerekliliği. Ustaların söylediği üzere bu yanal kuvvetler vincin motoruna zarar verebilecek aksaklıklara sebep olabiliyor.

Öte yandan normal tamponun dışına taşırmadan montaj mümkün. Bunun için radyatör ızgarasını budamak gerekiyor..

Nivacı arkadaşlar teknik anlamda yardımcı oluyorlar ben dğer konulara birkaç şey söyleyeyim .

Araçtaki her teknik değişiklik gibi vincinde ruhsata işlenmesi gereklidir . Vinç işli olursa muayeneye giderken sökmende gerekmez . İşli olmazsa mesela araziye giderken takılıp sökülebilir . Tabi bir trafik kontrolü olması yada yada bir yerde polisin dikkatini çekmesi sonucunda aracınız parka çekilir .

Ruhsata işletme konusunda çok detaylı bilgiye sahip arkadaşlar var forumda ama kabaca . Vincin mutlaka CE belgesi , faturası vs olacak , proje çizilecek , tse onayı olacak bu belgelerle muayeneye gidilcek ek-1 belgeleri doldurulacak muayenede istansyonunda , son durak emniyet . Ve mutlu son :smiley:

Saygılarımla ...
Barış

wastiee' Alıntı:
o tamponu tutan borular sabitlenmiş mi içeride? daha genişçe bir borunun içinde yüzüyorlar diye düşünüyordum tampon etkisini verebilsin diye?

Boruların şaseye bağlantısı vidalıı, sabit. Hatta o vidaları da değiştirmeniz ehvendir.
Mümkünse sayısını da artırın.

Tampon etkisinden kastettiğiniz esneme sanırım. Esnemiyor.
Benim eski Niva'ya arkadan 2 kez çarptılar yürüyen trafikte, düşük sürat olmasına rağmen ciddi sayılabilecek hasar aldılar. Niva ise darbeyi şasede hissettirdi ama her nasılsa arka tampon yamulmadı bile..

anladım şimdi :smiley: başka bir araçta (eskiden kiraladığım bir niva muhtemelen), tamponu tutan boruların içeri girdiğini görmüştüm de (bir taraf daha içerideydi ötekinden), çarpma enerjisini borular içeriye kayarak emiyor heralde diye düşünmüştüm, demek ki sadece vidaları yokmuş :smiley:

YEVGENI' Alıntı:
Boruların şaseye bağlantısı vidalıı, sabit. Hatta o vidaları da değiştirmeniz ehvendir.
Mümkünse sayısını da artırın.

Tampon etkisinden kastettiğiniz esneme sanırım. Esnemiyor.
Benim eski Niva'ya arkadan 2 kez çarptılar yürüyen trafikte, düşük sürat olmasına rağmen ciddi sayılabilecek hasar aldılar. Niva ise darbeyi şasede hissettirdi ama her nasılsa arka tampon yamulmadı bile..

seyhanozgur' Alıntı:
Mutlaka 1 beden büyük olanını taktırın (sanırım T-Max 9500)

9500 lük vinç Lada için fazla değil mi? Ben Cherokee XJ.de 6500'lük kullanıyorum, XJ.i zaten her yerden çekip alabiliyor. Ek olarak makara ile bir tekerleği yolun dışına çıkmış, şasesi yere oturmuş Ford Explorer.ı rampa yukarı rahatça çekti, bu pazarda kanalda altı otrumuş uzun kasa Pajero'yu hiç zorlanmadan kanaldan kurtardı, bunları yaparken ısınmadı bile ;)

Murat Bey'e katılıyorum. Warn kataloğu dahil bir çok kaynakta araç ağırlığının minimum 1.5 misli çekme kuvveti olan vinç tavsiye edilir. Üstü takılabilir ama çok fazlası gereksiz olacaktır. 9500lbs vinç 4.3 ton çeker. Yani nerdeyse 3 ton ağırlığında bir araç için idealdir. :smiley:

Benim her iki off-road aracımdada vinç ruhsata işli. Bu konuda çok titizim.
Daha önce açmış olduğum TUV yetkilileri ile sohbet başlığında, TUV genel merkezindeki 3 yetkili kişi ile yapmış olduğumuz söyleşi esnasında ;
''Vinçin ruhsata işli olup olmadığına bakmadıklarını, araçtan aşırı derece çıkmadıktan sonra kendilerini alakadar etmediğini, fakat trafik denetleme konusunda ise bir şey söyleyemeyeceklerini, diğer konularda olduğu gibi bu konudada içişleri bakanlığı ile kanun uyumsuzluğunun düzeltilmesi için çalışmaların hızla devam ettiğini '' söylediler.
Cam filminin yasak olmadığı ama trafk polislerinin ceza kestiklerini anlattı. Asıl geçerli olan kanunun ise Ulaştırma bakanlığı kanunlarının olduğunu ve kendilerininde oraya bağlı olduklarını söyledi. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Port bagaj dahi yasak değil. Sivri uçlu olmadıktan sonra vinç tamponu, marşpiyel, bull-bar serbest ve TUV den geçiyor. İlk uygulamalarda ise kendilerine yanlışlıklar yapıyorlarmış. Yani adapte süresi gerekiyor.

seyhanozgur' Alıntı:
Nivalara vinç taktırmak mantıklı bir iş. Vinç taktırmadan önce tamponu sağlamlamak veya aracın şasesinden desteklenmiş sağlam bir vinç tamponu taktırmak gerekiyor. Takılacak vinçlere gelince, araç hafif diye küçük vinç idare eder düşüncesi olmasın. Gerçi makaralama yöntemiyle güçlendirmek mümkün. Arazide vinci iş yapmayan çok niva ile karşılaştım. Mutlaka 1 beden büyük olanını taktırın (sanırım T-Max 9500). Muayene işi vinç sökülerek yapılıyor. Ruhsata herhangi bir işlem yapılmıyor.

fazla bir problem olacağını sanmam belki aracta 20-30 cm uzama olur oda mühim bir şey değil ::smiley: ;D ;D

vinç için boşuna proje ruhsata işletme gibi masraflara girmeyin. tüv den geçiyor. taze bilgidir. benim aracın tüv muayenesi bugün yapıldı. polis konusuna gelince muayenesi tam bir araca neye dayanarak ceza kesiyorlar acep.

nivaya vinc montajıyla ilgili bir kaca calışmam oldu benim fikir olsun diye bir kac resim ekleyeyim

ilk resimde ön pulbara monte edilen vinc şekli görünüyor

DSC01499

ikinci resimde güçlendirilmiş tanpon içi gizlenmiş vinç şekli görünüyor

DSC01987

her iki şekildede vinc arac monte edilirken şase baglantıları takviyelenerek güçlendirilmiştir

aytaç' Alıntı:
vinç için boşuna proje ruhsata işletme gibi masraflara girmeyin. tüv den geçiyor. taze bilgidir. benim aracın tüv muayenesi bugün yapıldı. polis konusuna gelince muayenesi tam bir araca neye dayanarak ceza kesiyorlar acep.
Bu konuda detaylı bilgi verebilirmisiniz ??? Fatura yeterlimi işletmemek nekadar doğru.. ?

Selamlar ,
Dün bu konuya yazdım gibi geliyor ama göndermedim belki araya birşeyler girince ...

Bu hafta içinde bir LR Def. vinç ve çeki demirinin işli olmadığı gerekçesiyle muayene edilmemiş .Yer Ankara ...
Ne yazık ki uygulama tam oturmamış gibi görünüyor , umarım kısa zamanda oturur .

Ayrıca EGM ile TUV Arasındaki çelişik durumda da bir değişiklik yok . Diyelim Aracınızı aldınız ve LPG taktırdınız , muayeneye gittiniz yapıldı ek-1ler dolduruldu ve 2 senelik muayeneniz oldu . Emniyete gittiniz ruhsatınız çıktı ... AAA oda ne muayene geçerlilik süresi 1 yıl kısalmış . Neden ? Çünkü Emniyet ısrarla arazi taşıtlarında muayene süresi 1 yıldır diyor ve kanun maddesini gösteriyor . Ne il Emniyet ne EGM Kesinlikle uygulamıyor 2 sene süreyi ... Hatta İlk başta Trafik şubedekiler yok yok yanlış yazmışlardır , 2010 yazacaklarına 2009 yazmışlardır diyordu :smiley:

Dolayısıyla şuan itibariyle muayeneden geçmiş , filmli , yada ekipmanı işlenmemiş aracın parka çekilmesinin önünde ne yazık ki bir engel görünmüyor . Zaten TÜV müşteri hizmetleri de muayeneden geçmiş olması polisin işle yapmayacağı anlamına gelmez diye uyarıyor ...

Hepimize kolay gelsin ...

Bu konuda detaylı bilgi verebilirmisiniz ??? Fatura yeterlimi işletmemek nekadar doğru.. ?
[/quote]
Vinci ruhsata işletmemek ne kadar doğru orası tartışılır ama, TÜV de vincin ruhsata işli olup olmadığına bakmıyorlar.Bir de tepedeki lamballar hafif kusur olarak geçiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

SON KONULAR

Geri