Yeni Fikirler Ve Karavanlarımızda Yaptığımız Değişikler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,780

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Karavanla gezdikçe yeni fikirler oluşuyor. Aracın ıçinde daha rahat olmak için değişikler yapıyoruz. Akıl akıldan üstündür çok anlamlı bir söz. Deneyimlerimizin neticesi olarak karavanda yaptığımız değişikleri paylaşarak karşılıklı yardımlaşabiliriz.

Bu başlığı Alman Karavanforumda gördüm ve hoşuma gitti. İlk örneği de bu forumdan alıyorum, vakit buldukça da bu örneklere devam edeceğim. Isteyen kendi yaptığı değişikleri burada paylaşırsa güzel olur.

Aşağıdaki resimler Bootskip adlı karavancıdan. Yemek masasında yapılan değişikliği gösteriyor.
Masa

Masa1

Masa2

Masa3

Gogola adlı bir karavancıda yemek masasına bir çekmece yapmış.
Cekmece

Etiketler
Çocukların bardaklarının masada kayıp devrilmemesi için çözüm.
Bardaklar1

Kapağı bir yerde unutmamak için çözüm.
Kapak

Karavanda uyurken kapının dışardan açılmaması için tedbirler.
Gvence

Bir karavancı da öndeki iki kapıyı böyle birbirine bağlamış.
Gvence1

Benzer bir çözüm başka bir karavancıdan.
Gvence 3

Bilgi ve resimler Alman Karavanforumdan: Wohnmobil Forum

Çocukların bardaklarının masada kayıp devrilmemesi için çözüm.
Ekli dosyayı görüntüle 5969

Kapağı bir yerde unutmamak için çözüm.
Ekli dosyayı görüntüle 5970

Karavanda uyurken kapının dışardan açılmaması için tedbirler.
Ekli dosyayı görüntüle 5971

Bir karavancı da öndeki iki kapıyı böyle birbirine bağlamış.
Ekli dosyayı görüntüle 5972
Benzer bir çözüm başka bir karavancıdan.
Ekli dosyayı görüntüle 5973

Bilgi ve resimler Alman Karavanforumdan: Wohnmobil Forum
Sn Akdeniz 45, güvenlik için harika fikirler. Özellikle ön kapıların birbirine zincirlenmesi çok iyi. Bende pencereleri açık bırakabilmek için acaba demirli çözüm nasıl olur diye sormuştum ama kimseden ses çıkmadı. Şu an arabanın arka camlarını demirlemiş, hatta asma kilitleri var. Arka kap Aldığım kişi güvenlik nedeniyle öyle kullanmış. Ne dersiniz?

Leyla Hanım,

Aracınızda gördüğüm pencereye iç taraftan takılan demir güvenliği artırır diye düşünüyorum. Ama demiri vidalayarak sabit yapmamakta fayda var. Yani aracın içinden kolaylıkla açılabilecek şekilde olsa daha iyi olur sanıyorum. Bu demir, araçtan acil çıkma durumunda bir engel olmamalıdır. Ayrıca bir diğer önemli konu aracın içinin dışardan görünmemesi lazım. Bizim karavanın kapısındaki bu sineklik sayesinde dışardan aracın içini görmek mümkün değil. Böylece sıcak günlerde kapıyı devamlı açık tutmak mümkün, tabi biz karavanın içinde veya yanındayken.:smiley:
SAM 8029

Aşağıdaki linkte bu sinekliklerin değişik örnekleri var.
Insektenschutz Wohnwagen | eBay

Ayrıca karavan pencerelerini daha güvenceli yapmak için aşağıdaki linkte örnekler var. Özellikle video (Ingilizce) önemli bilgiler veriyor.
Reimo - Schützen Sie die Fenster Ihres Wohnmobils vor Einbrüchen!

İyi çalışmalar, başarılar.

Leyla Hanım,

Aracınızda gördüğüm pencereye iç taraftan takılan demir güvenliği artırır diye düşünüyorum. Ama demiri vidalayarak sabit yapmamakta fayda var. Yani aracın içinden kolaylıkla açılabilecek şekilde olsa daha iyi olur sanıyorum. Bu demir, araçtan acil çıkma durumunda bir engel olmamalıdır. Ayrıca bir diğer önemli konu aracın içinin dışardan görünmemesi lazım. Bizim karavanın kapısındaki bu sineklik sayesinde dışardan aracın içini görmek mümkün değil. Böylece sıcak günlerde kapıyı devamlı açık tutmak mümkün, tabi biz karavanın içinde veya yanındayken.:smiley:
Ekli dosyayı görüntüle 6109
Aşağıdaki linkte bu sinekliklerin değişik örnekleri var.
Insektenschutz Wohnwagen | eBay

Ayrıca karavan pencerelerini daha güvenceli yapmak için aşağıdaki linkte örnekler var. Özellikle video (Ingilizce) önemli bilgiler veriyor.
Reimo - Schützen Sie die Fenster Ihres Wohnmobils vor Einbrüchen!

İyi çalışmalar, başarılar.
Çok teşekkürler
İngilizce seçiyorum ama alt başlıklar almanca devam ediyor. Hiç bir şey anlamadım. İngilizceyle bir kelime benzemiyor, sanki kiril alfabesi:( Sineklik olmazsa olmaz. Demirler için vidalı yapmak daha uygun olur çok haklısınız

Resim

Karavanlarda hem havalandırma hem de kullanış (konfor) bakımından dışarıya açılabilen pencereler daha tercih ediliyor. Bu pencerelerin dışardan açılmasını zorlaştırmak için karavan kamping malzemeleri satan firma Reimo’nun sattığı ürünlerden önemli bir tanesini bu resimde görüyoruz. Pencerenin alt kısmı bir metal ile daha sağlam hale getiriliyor (kırmızı oklar). Bu metal aracın iç tarafından iki vidayla (kırmızı oval işaretlerin içinde) vidalanıyor. Video filminde bu metalin pencereye nasıl takıldığı gösteriliyor. Benim Ingilizcem yok ama Almanca‘ sından bunları anladım.

Belki burada bir ilave de bulunmak lazım. Issız bir yerde hırsız camı kırarak da araca girebilir. Avrupa‘ da hırsızlıklar çoğunlukla park yerlerinde araçta kimse olmadığında karşılaşılan bir durum. Hırsızların da mümkün olduğunca fazla gürültü yapmadan araca girmek isteyebilecekleri düşünülerek bu sistem yapılmış olsa gerek.

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 6110
Karavanlarda hem havalandırma hem de kullanış (konfor) bakımından dışarıya açılabilen pencereler daha tercih ediliyor. Bu pencerelerin dışardan açılmasını zorlaştırmak için karavan kamping malzemeleri satan firma Reimo’nun sattığı ürünlerden önemli bir tanesini bu resimde görüyoruz. Pencerenin alt kısmı bir metal ile daha sağlam hale getiriliyor (kırmızı oklar). Bu metal aracın iç tarafından iki vidayla (kırmızı oval işaretlerin içinde) vidalanıyor. Video filminde bu metalin pencereye nasıl takıldığı gösteriliyor. Benim Ingilizcem yok ama Almanca‘ sından bunları anladım.

Belki burada bir ilave de bulunmak lazım. Issız bir yerde hırsız camı kırarak da araca girebilir. Avrupa‘ da hırsızlıklar çoğunlukla park yerlerinde araçta kimse olmadığında karşılaşılan bir durum. Hırsızların da mümkün olduğunca fazla gürültü yapmadan araca girmek isteyebilecekleri düşünülerek bu sistem yapılmış olsa gerek.
Çok zahmet oldu çok teşekkürler

Resimdeki sürgü sistemini benim camper'ın arka kapılarına uyguladım çok memnunum. Ön iki kapıyıda gerdirme kayışla birbirine bağlıyorum ancak camı kırıp emniyet kemerine benzeyen kayışı kesme ihtimalleri var. Yinede Gece yatarken insan biraz daha rahat oluyor

Kapıyı zincirlemeye alternatif benim kullandığım yöntem oto alarmı kullanmak olabilir. Kamp dışı konaklamalarda alarmı kuruyorum. Kapı açılırsa, alarm devreye girecektir. Uyanınca devre dışı bırakmak gerekiyor.

Paylaşımlar konuya ilgiyi gösterdiği için sevindirici ve teşvik edici. Teşekkürler.

Alman Wohnmobilforum’da ve Promobil karavanmecmuasında gördüklerim. Fazla yer kaplamayan yeni pratik çözümler:

Karavanda ayakkabılara yer bulmak her zaman kolay değil. Bu çözümde ayakkabılar hep el altındalar, ayrıca oldukça dik durdukları için fazla yer kaplamıyorlar.
Ayakkabi

Karavanla bir süre kalınan bir yerden giderken unutulmaması gerekenleri böyle işaretlemek veya isimlerini yazarak direksiyona tutuşturmakta fayda var.
Direksiyon

Şemsiyeleri sık kllanmayız ama lazım olunca da el altında olmaları lazım.
Semsiye

Banyoda ihtiyacımız olanları böyle bir fileye koyabiliriz.
Banyo

Karavanda gazete kitap ve benzer şeyleri buraya koyabiliriz.
Karavan1

Kapıyı zincirlemeye alternatif benim kullandığım yöntem oto alarmı kullanmak olabilir. Kamp dışı konaklamalarda alarmı kuruyorum. Kapı açılırsa, alarm devreye girecektir. Uyanınca devre dışı bırakmak gerekiyor.
ferhat bey eğer mümkünse alarm konusunda biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.resmi falan nasıl ,nasıl takılır kullanılır vs.

birde bu ayakkabı konusu gerçekten karavanda benim için problem .sizler nasıl bir çözüm sağladınız acaba.

Bizim karavanda ayakkabı sayısı büyük sorun. Iki kişiyiz ama, her ikimiz için birer çift çizme, doğa yürüyüşü ayakkabıları ve normal ayakkabılar. Ayrıca araç içinde kullandığımız terlikler var. Birde taşlı yerde yüzerken giydiğimiz ayakkabılar. Eşimin ilave ayakkabılarını saymıyorum :smiley:. Bütün bu ayakkabılar için sürücünün yanındaki koltuğun altı ile aracın içindeki bir koltuğun altını kullanıyoruz. Uzun zamandır kafamda ikeada satılan şu ayakkabı dolabları var. Bunlardan ince ve uzun olanlar da var. Büyük yer sıkıntımız olmadığı için bugüne kadar fazla üzerinde durmadım. Yeni bir karavan yaparsam bu planımı uygulamayı düşünüyorum.
ayakkabı dolabı | IKEA Türkiye

ferhat bey eğer mümkünse alarm konusunda biraz bilgi verebilirseniz sevinirim.resmi falan nasıl ,nasıl takılır kullanılır vs.
Herhangi bir oto alarmcıya giderek beğendiğiniz alarmı taktırabilirsiniz. Sistemi kapı sensörlerine bağlıyorlar. Herhangi bir kapı açılırsa, alarm devreye giriyor. Bu sayede siz içindeyken de dışarıdayken de kullanabiliyorsunuz.;)

Alarm konusunda kapı açılmadan dışarıdan yaklaşan bir hareket alğılandığında 3- 5 mt seçebilirsiniz,giriş yapılan yerin radyo dalgasıyla taranması,diğeri optik olarak reflektor yansımalı olarak araç burnu ile arka bagaj arası ,araç içine takılan kapı ve basınç sistemine göte telefonunuza sms gönderen sistemler var.Karavancıların içeride uyku sırasında havalandırmadan bayıltıcı sprey ile soygun yapılması.Sadık dostumuz köpek burada devrede :smiley: basit ve pahalı sistemler var

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR