Yeniden Yollardayız

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan keremcimen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 90
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,920
Ynt: Yeniden Yollardayız

süper bir gezi olacak bence.yolunuz açık olsun. geçen yılki gezinizide okumuştum.oda harikaydı.

Etiketler

06 Temmuz sabahı kapıkule sınır kapısından 10 dakika da işlemleri bitirerek Bulgaristan'a geçtik. Bulgaristan'ın yolları baya güzelleşmiş. Bulgaristan-Romanya sınır köprüsündeki çalışma, sınırda uzun kuyruklar oluşturduğundan dolayı dün planladığımız saatten 4saat gecikmeli olarak Bükreş'e vardık. Bu yüzden Bükreş'in şehir merkezine uzak yerlerini elemek zorunda kaldık. Ama oldtown, parlomento binası gibi merkezde bulunan bir çok yeri görebildik. Bugün sabah Peles Kalesi ve Bran(Kont Drakula) Kalesine gitmek üzere Bükreş'ten ayrıldık. Türkiye ile burayı kıyasladığımızda yeme-içme, konaklama ve taksi fiyatları oldukça uygun. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey olarak biz trafiği gördük. Trafik, şehir merkezinde çok yoğun ve araç kullanımında kurallara uyulmuyor. Ama tüm Avrupa'da görüldüğü gibi yayalara yol verme konusunda hassaslar. Yaya geçidi olan yolda koskoca bulvar bile olsa tüm trafik bir yaya için duruyor. Şehir dışındaki yollarda ise çok fazla radar var. Yolun güzel olduğu yerlerde farketmeden hızlanmamak gerekiyor.

Çavuşesku'nun hiç bir zaman oturamadığı meşhur 1100 odalı sarayı. 86 m yüksekliğe ve 96 m derinliği olan sayar Guines rekorlar kitabına göre dünyanın en büyük sivil yönetim ve en ağır binasıdır. 1983 yılında inşasına başlanan bina Çavuşeskunu'nun devrildiği ve kurşuna dizildiği 1989 yılında tamamlanmıştır. ( güneş arkadan vurduğu için binanın fotolarını tam çekemedim )

10984993 306762899447605 3126820702767003630 n

11214210 306762946114267 8507951646544092201 n

11698594 306763012780927 7157453512094678694 n

11698763 306762966114265 133814889245755012 n

11705324 306762866114275 5427754803584338836 n

Cantacuzino Sarayı
1898-1900 yılları arasında Romanya'nın en zengin vatandaşı Grigore Cantacucuzino tarafından yaptırılmıştır ve Bükreşin en şık binası olarak kabul edilir. Günümüzde Geore Enescu Müzesi olarak kullanılmaktadır.

1

İşlerimin yoğunluğundan dolayı uzunca bir süre giremedim. Sitenin yeni hali gayet güzel olmuş fakat eski fotoğraflar kaybolmuş. Yinede emeği geçenlere teşekkür ederim.

06 Temmuz sabah erkende Edirne'den Kapıkule sınır kapısına doğru yola çıktık. bir kaç gündür aklımızı hep o aynı soru tırmalayıp duruyor acaba bu yılda X-Ray denk gelecek mi ? Daha önce bu işlemden geçenler ne kadar can sıkıcı ve vakit kaybı olduğunu bilirler bu yüzden baya bir erken çıktık yola. Kapıya gelince ilk gişede yurt dışı çıkış harcımızı ödedik ve pasaportlarımızı görevliye uzattık . Eşimde be de içimizden dua ediyoruz direk geçelim diye. Neyse ki korktuğumuz gibi olmadı ve 2 dakika içinde pasaport kontrolü bitti ve içeri girdik. Aracımı Duty Free parkına park ettim ve yeşil sigorta yaptırmak için içeriye girdim. 78 Euro ya 1 aylık sigortamızı yaptırdık ve Bulgar sınırına doğru yöneldik. Bu sene Bulgaristan tarafında baya bir inşaat vardı. Onlarda bizim kapılara benzer bir sistem yapmışlar . Burada da kısa bir pasaport ve bagaja bir göz atmadan sonra Bulgaristan'a girerek tatilimize başladık. Bu işlemlerin hepsi yaklaşık 15 dakika ancak sürdü. Bulgaristan yolların bir kısmını yapmış gayet güzeldiler. Sınırdan geçince yaklaşık 20 km ilerideki OMV benzinliğin den hem ucuz gazımızı aldık depomuzu doldurduk hemde 5 Euro ya Vignet pulunu alarak cama yapıştırdık.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.