ZJ'me yaptığım ve yapacagım restorasyonlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mjeliada Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 115
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,085
Ynt: ZJ'me yaptığım ve yapacagım restorasyonlar

Akgün&Aydın da yapacagım tüm bu işlemleri. LPG hariç tabii

Etiketler

ilkerklc' Alıntı:
onlarmı üstlendi bakım masraflarını acaba....onlardan almıştun çünkü ZJ'ni............

üstlenmediler tabiki. aracımda bozuk birşey yok aslında. ben orjinal ve ömürlük hale getirmek için yapıyorum bunları. onlar bana olan sözlerini tuttular aramızdaki yanlış anlaşılmalarıda kaldırdık bende bu işi onlara yaptırmaya karar verdim. kredi çektim bu işlemler için

İşiniz uzun allah yardımcınız olsun yaptıklarınızı kademe kademe cekin guzel bır anı olur yenı halını beklıyoruz

Eveeet bugün baya bir yenileme yaptık. Ateşleme sistemi incelendi ve sorusuz çalıştığı saptandı. Rölanti ayarı yapıldı. Burç denge kolu alt üst takım olarak değişti , link demirleri değişti, 1 adet rot başı değişti , ön aks tüm rotiller değişti , bitmiş olan direksiyorun amortisörü çıkarıldı ve yerine güzel bir diresiyon amortisörü takıldı , patlak aks körükleri değişti. Helezonların sonra değişmesine karar verildi. Lassa Competus 235 75 15 4x4 A/T lastikler takıldı. 1 lt kadar eksik olan şanzıman yagı tamamlandı ve artan kavramadan dolayı yakıt tüketimi bir hayli azaldı. Bujiler ve buji kaboları incelendi ve başka bir serviste bana atılan 'bujide kurum var' yalanı çürütüldü. Motor kulakları incelendi ve değişmesine karar verildi ancak sonraya bırakıldı. Silecekteki fasıla sorunu giderildi. Rot - balans ayarı yapıldı direksiyon ayarlandı. İşte bu kadar arkadaşlar.. Araç söküm aşamasında fotolarını çektim ama toplanırken aşırı yorgunluktan dolayı çöktüğüm için aracın yanına inmedim. Fotografları buraya ekleyeceğim

buji kablolarının geçmişini bilmiyorsanız her haluklarda orjinali ile değiştirmenizi öneririm acaip fark ediyor. distribütör kapağıda öyle. zaten çok ucuz şeyelr bunlar. aynı şeklide LPG için orijinal bujiden daha kapalı trınakları olan bujiler gerekiyor. ben benimkileri sentil ile ölçerek 0.4 mm kapattım. LPG de fark yaratıyor.

bildiginiz iyi ve uygun bir motor ustası varmı acaba istanbulda

Tam parça listesi:

Yapılanlar:

-Kapı sensörleri VIC'e düzgün bilgi versinler diye değişti ve temizlendi
-Otomatik anten yapıldı ve ilk günkü gibi çalışıyor
-Lsd kilit pulları 0 larıyla değiştirildi
-4 kapının da camları söküldü silikonlandı güçlendirildi yerine takıldı
-Külbütör açıldı sibop lastikleri değişti ve aracın yağ yakışı 0 a indi
-Yeni hava filtresi takıldı
-320.000 km de iken komple şanzıman revizyonu
-Ön diff'e elektrikli kilit uygulaması
-Bagaj perdesi düzeltildi

Bu cumartesi yapılanlar:

-5 Tane denge kolu burcu değişti (ön arka alt üst )
-Link demirleri
- 1 adet rot başı
-Ön aks rotil takımı ( 4 rotil de değişti )
-Direksiyon amortisörü mahvolmuş durumdaydı bisiklet pompası kadar yumuşamış haldeydi ve değişti.
-Aks körükleri değişti.
-Atf dextron 1 lt şanzıman yağı ilavesi yapıldı
-Rölanti ayarı yapıldı
-4 tane Lassa Competus 4x4 At 235 75 15 lastik takıldı
-Rot - Balans ayarı yapıldı
-Silecek fasılası düzeltildi ( yine tam olmadı )

Bu yapılan işlemler ile arabanın yol tutuşu ve titremeler çok azaltılırken yakıt tüketimi düştü.

Yapılacaklar:

Yarın:

-Atiker marka lpg uygulaması yapılacak.

İleri bir tarih:

-4 Amortisör ve 4 helezon
-Motor kulakları
-Şanzıman yagı ve filtresi değişimi
-Motor yagı ve filtresi değişimi
-2 (motor , şanzıman ) energy release katkı uygulaması
-Bagaj kapagı ayarı (ses için )
-Direksiyon ...? mafsalı? kaynamış ise değişecek ( tam anlayamadım ama direksiyon yerine pek sabit gibi değil kasislerde eskiye göre çok yumuşasada giderken falan halen tıkır tıkır ediyor )
-4 jant temizliği yada tornası
-Bagajdaki güneş yanıgına çarşaf boya , belki tavan soyunup boyanacak ve komple pasta - cila.
-Thule tavan sepeti
-220v elektrik prizi
-Araç buzdolabı
-Konsola klinometre uygulaması

bende orjinal ses sistemini değiştirdim.radyo/teyp ve kolonların yerlerine Alpine CDE-114bti ve ön/arka sony xs-f1736se kolonlar takıldı infinity amfi ile birbirlerini sevdiler ;D

Motora carbon clear

Bunu yapmasanız çok daha iyi olur. Bu yaşta motora carbon clean yapmak intihara kalkışmak gibi birşey.

Yerinden söklen yağ çamuru pislik vs motor içinde dolaşır gider öyle kolay ulaşılamayan el altında olmayan bir filtreyi tıkar, haberiniz bile olmaz. İki gün sonra motor yağsız kalır. Komple rektefiye yaptırmak zorunda kalırsınız.

olasiliksiz' Alıntı:
Bunu yapmasanız çok daha iyi olur. Bu yaşta motora carbon clean yapmak intihara kalkışmak gibi birşey.

Yerinden söklen yağ çamuru pislik vs motor içinde dolaşır gider öyle kolay ulaşılamayan el altında olmayan bir filtreyi tıkar, haberiniz bile olmaz. İki gün sonra motor yağsız kalır. Komple rektefiye yaptırmak zorunda kalırsınız.

Yaptırmadım :smiley: Lpg takıldıgı için kurumu temizleyeceği söylendi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.