2003 2.7 Crd Aldım, Birkaç Sorum Var...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uslsy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 285
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 73,122
Bu işler olurken bir de araba durduk yere yolda stop etti ve ortalama yarım saat sonra çalıştı. Bu yarım saat boyunca akü gayet güçlü ama marşa basınca tık yok. Limp mod diye düşündük. Çalışınca istikamet yine doğruca sanayi. Hadi dedik şu şanzımanı da bir gösterelim bu sırada. Tam olsun. Tuna garajdan ayrılan Fikret Usta çok güzel bir yer açmış Ankara - Şaşmaz'da, Hedef Otomatik Şanzıman.

Hem hayırlı olsun demek için hem de işçiliğine güvendiğimiz için aracı Fikret ustaya götürdük. Açıkcası şanzımanda doğru düzgün yağ kalmamış. Fikret usta aracın gece kalmasını istedi, karteri akşamdan sökelim sabaha kadar süzülebildiği kadar yağ süzülsün, sabah da değiştirilecek malzemeleri değiştirir aracı toplarız dedi. Karteri ben oradayken açtık. Çıkan yağ rezalet durumdaydı.

wj-23.jpg

Aracın bunun dışında bir de "P" 'ye geç geçme sorunu vardı. Kontrol etti, bununla ilgili problem mekanik değil konsoldaymış. Konsolu söker onu da hallederim dedi.

Değişecek parçaları Yıldız Otomotivden yine piyasanın toplamda yaklaşık 50TL altına temin ettim. Yağı Fikret usta dolduğu kadar dolduracak ödemesini ona yapacağım.

Değişen parçalar: Şanzıman Filitresi, Şanzıman Keçesi, Şanzıman Soketi (90TL)
wj-20.png

Sabaha kadar yağ süzüldükten sonra aracı topladık ve yağı doldurduk. Toplam 6 litre yağ aldı araç bu şekilde.

Yağ olarak "Comma Aqm Transmission Fluid" kullandık litresi 35TL den. Bu markayı ben ilk defa gördüm. Kontrol ettiğimizde aracın servis kataloğunda olan bir yağ olduğunu öğrendik. Fikret usta da bu yağa güvendiğini söyledi doldururken.

Yağ: 6 Litre "Comma Aqm Transmission Fluid" X 35TL = 210 TL tuttu.

wj-21.jpg

İşçilik: P ye geçmeme sorunu ve diğer tüm işlemler ile A'dan Z'ye şanzımanın kontrolü dahil 150 TL ödedim.

wj-22.jpg

Toplam: 90 (Parçalar) + 210 (6 Litre Yağ) + 150 (İşçilik) = 450TL

Böylelikle aracın şanzımanı 4/4 lük hale geldi. Bir daha da stop etmedi. Bu konu geç çalışma sorunundan bağımsız bir konuydu. Fikret Ustaya tekrar teşekkür ederim. Yeni yerinde Allah utandırmasın.

Etiketler
umarım yağ kalitelidir. Mopar ATF4 ten başka şey koymamak lazım normalde. Bu şanzımanlar Chrysler imalatı çünkü.

Sonunda geldik olayın çözümüne. :D

Arkadaşlar evet değişen parçaların hepsinin değişmesi gerekiyordu. Fakat bunların hepsi tek seferde yapılabilecek basit işler. Maalesef ki niyet gelsin gitsin her defasında yolabildiğimiz kadar yolalım olunca kancayı takıp misinayı ne geriyorlar ne de serbest bırakıyorlar. Niyet önemli. Bu sadece sanayi için, araçlarımız için değil. Hayatın her evresinde niyet önemli.

Hukukta bile ceza amaca göre verilir. Bana karşı bu süreçte amaç hiç iyi değildi.

Sonunda @Erem abi'nin de müsait olduğu bir gün onun ustalarına gittik. Aslında arkadaşlarına desek daha güzel olur.

Şaşmaz daki Tekniker Oto'dan Serdar'a aracın sabah çalışmadığındaki videosunu izlettik. Kesin ısıtma bujisi, değiştirin düzelir dedi. Bunun üzerine iki sokak üstündeki Cesur elektriğe gittik. Burada Lokman arkadaşımız aracı kontrol etti ve 5 kızdırmadan sadece 1'ine elektrik geldiğini, diğer dördününe elektrik gelmediği için sağlam olmalarına rağmen çalışmadığını buldu. Bunun elektrik sistemi kaynaklı bir sorun olduğunu, 2 saatlik işi olduğunu söyledi.

Antrparantez, çok güzel tavan ve ön kısım için ledler var dükkanda. En kısa sürede hem tavana hem ön tarafa led alacağım buradan.

Bu 2 saat içerisinde Tekniker Oto'dan Serdar ile de bolca sohbet imkanı bulduk. Ona da yönlendirmelerinden dolayı ve zaman ayırdığı için teşekkür ederim.

2 saat bitmeden 80TL ye sorunumu çözdü Lokman. Ellerine sağlık.

Araç şimdi saat gibi. Bu süreçte yaklaşık 2 ay boyunca hikayemi baştan sona defalarca dinleyen ve benimle kafa patlatan, çözümler üreten @Erem abi ye de teşekkürlerimi sunarım.

Güzel niyetli insanların emekleri de her zaman güzel sonuçlar veriyor.

Diğer taraftan, bu kadar basit bir konunun maalesef ki kasıtlı olarak bana söylenmediğini düşünüyorum. Karmaya inanırım! Bakalım bu art niyetleri onlara nasıl geri dönecek. Gerçi ilk dönüşü yaptı bile aslında. Toplam 4 araç bu arkadaşlara gitmeyi bıraktı an itibari ile.

Son düzenleme:

Sonunda geldik olayın çözümüne. :D

Arkadaşlar evet değişen parçaların hepsinin değişmesi gerekiyordu. Fakat bunların hepsi tek seferde yapılabilecek basit işler. Maalesef ki niyet gelsin gitsin her defasında yolabildiğimiz kadar yolalım olunca kancayı takıp misinayı ne geriyorlar ne de serbest bırakıyorlar. Niyet önemli. Bu sadece sanayi için, araçlarımız için değil. Hayatın her evresinde niyet önemli.

Hukukta bile ceza amaca göre verilir. Bana karşı bu süreçte amaç hiç iyi değildi.

Sonunda @Erem abi'nin de müsait olduğu bir gün onun ustalarına gittik. Aslında arkadaşlarına desek daha güzel olur.

Şaşmaz daki Tekniker Oto'dan Serdar'a aracın sabah çalışmadığındaki videosunu izlettik. Kesin ısıtma bujisi, değiştirin düzelir dedi. Bunun üzerine iki sokak üstündeki Cesur elektriğe gittik. Burada Lokman arkadaşımız aracı kontrol etti ve 5 kızdırmadan sadece 1'ine elektrik geldiğini, diğer dördününe elektrik gelmediği için sağlam olmalarına rağmen çalışmadığını buldu. Bunun elektrik sistemi kaynaklı bir sorun olduğunu, 2 saatlik işi olduğunu söyledi.

Antrparantez, çok güzel tavan ve ön kısım için ledler var dükkanda. En kısa sürede hem tavana hem ön tarafa led alacağım buradan.

Bu 2 saat içerisinde Tekniker Oto'dan Serdar ile de bolca sohbet imkanı bulduk. Ona da yönlendirmelerinden dolayı ve zaman ayırdığı için teşekkür ederim.

2 saat bitmeden 80TL ye sorunumu çözdü Lokman. Ellerine sağlık.

Araç şimdi saat gibi. Bu süreçte yaklaşık 2 ay boyunca hikayemi baştan sona defalarca dinleyen ve benimle kafa patlatan, çözümler üreten @Erem abi ye de teşekkürlerimi sunarım.

Güzel niyetli insanların emekleri de her zaman güzel sonuçlar veriyor.

Diğer taraftan, bu kadar basit bir konunun maalesef ki kasıtlı olarak bana söylenmediğini düşünüyorum. Karmaya inanırım! Bakalım bu art niyetleri onlara nasıl geri dönecek. Gerçi ilk dönüşü yaptı bile aslında. Toplam 4 araç bu arkadaşlara gitmeyi bıraktı an itibari ile.

Hepsi de harika insanlardır. Yakınen tanırım

Şanzıman konusunda ufak bir düzeltme yapayım :

2.7 CRDlerde kullanılan 5 ileri elektronik kontrollü şanzıman Mercedes Benz ailesinin 1996'dan beri C280, C63 AMG, CL500, CL600, SL600 gibi güçlü motorların arkasında kullandığı ve giriş torku 700Nm'ye kadar tolere edebilen sağlam bir şanzımandır.

Şanzıman aslen Mercedes'in şanzımanı olup, 2005 yılından itibaren WA580 kodu ile Chrysler tarafından ilk kez Chrysler 300 ve Dodge Magnum araçları için Indiana'daki tesislerde üretilmeye başlanmıştır.

Şunu çok net söyleyebilirim ki, bu şanzımanın Amerikan araç piyasasına girişinin ilk ve en önemli faktörü, bizim kasalarda kullanılmaya başlanması ile olmuştur. 1999 ile 2005 tarihleri arasında Avusturya'nın Graz şehrindeki (aslında bir traktör fabrikası olan) Steyr fabrikasında üretilen 2.7 CRD araçlarımızın sağlam şanzımanı Amerikan Chrysler firmasının dikkatini çekmiş ve firmayı kendi ürettiği güçlü motorlu araçlarında da kullanmaya yöneltmiştir.

Biraz da güzel şeylerden bahsetmek lazım. Forumlarda genelde hep çözemediğimiz sorunlar hakkında fikirleştiğimiz için insanlar sadece sorun yaşanıyor zannediyor. Aslında çözülemeyen sorunlar burada, keyifli şeyler sahada paylaşılıyor.

Aracı ilk aldığım günden beri öncelikle görsel olarak hoşuma gittiği için sonra da geceleri arazide işe yarayacağını düşündüğüm için aracıma küçük bir sepet ve ışıklandırma taktım.

Izgaraların önüne iki tane küçük yuvarlak led ve tavana da sunroof u kapatmayacak şekilde arka tarafa doğru küçük sade bir sepet ile ön tarafına dikdörtgen led taktık.

Belki gerek var mıydı ne taşıyacaksın sepette boş masraf vs diye düşünenler olacak. Ama diyorum ya. Öncelikle görsel olarak bunları taktım. Baktıkça da hoşuma gidiyor. İyi ki yapmışım. :D

Malzemeler (Sepet, iki yuvarlak led, bir tavan ledi) + işçilik, hepsini Ankara Şaşmaz Cesur Oto Elektrik & Elektronik de yaptık. İşçilikten de çok memnunum. Ortalıkta kablo, döküntü, kırılan dökülen zarar gören hiç birşey olmadı. Her zaman dediğim gibi memnun kaldığım yerlerin reklamını yapmaktan yanayım. Ulaşmak isteyenler olur diye iletişim bilgisi veriyorum.

Cesur abinin ve Lokmanın ellerine sağlık. (Cesur Oto 05323913269).

wj-25.jpg

wj-24.jpg

Uzun zamandır aklımda olan bir diğer konu da araca birkaç sticker hazırlamak. Sonraki post da stickerları paylaşacağım.

Son düzenleme:

Biraz da güzel şeylerden bahsetmek lazım. Forumlarda genelde hep çözemediğimiz sorunlar hakkında fikirleştiğimiz için insanlar sadece sorun yaşanıyor zannediyor. Aslında çözülemeyen sorunlar burada, keyifli şeyler sahada paylaşılıyor.

Aracı ilk aldığım günden beri öncelikle görsel olarak hoşuma gittiği için sonra da geceleri arazide işe yarayacağını düşündüğüm için aracıma küçük bir sepet ve ışıklandırma taktım.

Izgaraların önüne iki tane küçük yuvarlak led ve tavana da sunroof u kapatmayacak şekilde arka tarafa doğru küçük sade bir sepet ile ön tarafına dikdörtgen led taktık.

Belki gerek var mıydı ne taşıyacaksın sepette boş masraf vs diye düşünenler olacak. Ama diyorum ya. Öncelikle görsel olarak bunları taktım. Baktıkça da hoşuma gidiyor. İyi ki yapmışım. :D

Malzemeler (Sepet, iki yuvarlak led, bir tavan ledi) + işçilik, hepsini Ankara Şaşmaz Cesur Oto Elektrik & Elektronik de yaptık. İşçilikten de çok memnunum. Ortalıkta kablo, döküntü, kırılan dökülen zarar gören hiç birşey olmadı. Her zaman dediğim gibi memnun kaldığım yerlerin reklamını yapmaktan yanayım. Ulaşmak isteyenler olur diye iletişim bilgisi veriyorum.

Cesur abinin ve Lokmanın ellerine sağlık. (Cesur Oto 05323913269).

wj-25.jpg

wj-24.jpg

Uzun zamandır aklımda olan bir diğer konu da araca birkaç sticker hazırlamak. Sonraki post da stickerları paylaşacağım.

Harika olmuş. Çok beğendim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR