DOĞA SPORLARI OFF-ROAD KARAVAN DÜNYASI İKİ TEKER NAVİGASYON VE HABERLEŞME FOTOĞRAFÇILIK GEZGİNİN DÜNYASI GENEL KONULAR YARDIM İLETİŞİM

2007 Ducato 17 M3 Motokaravana Dönüyor-serila

'MOTOKARAVAN' forumunda SERİLA tarafından 4 Ocak 2017 tarihinde açılan konu 13218 kişi tarafından okunmuş, 128 cevap yazılmıştır

Bu Sayfayı Paylaş

1. b_kurtulus@mynet.com

b_kurtulus@mynet.com Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    0
    hayırlı olsun,darısı bizim başımıza :smiley:

2. mabirsen

mabirsen 0505 792 00 98

Alınan Beğeni:
    9
    Hayırlı olsun. Uğur buzdolabından ben de kullanıyorum. 1200 W invertörle 2?100 Amper jel aküyle. Geçen yaz bir sıkıntı olmadı. Ama tedbir amaçlı bir 100 Amper jel daha koymayı düşünüyorum. Tekrar kolay gelsin.

3. SERİLA

SERİLA Hakan TÜLÜ

Alınan Beğeni:
    104
    her şeyden önce fikir ve araç hayırlı olsun..aynı aracı bende düşünüyorum..ancak ruhsat konusunda bir yığın deli tezler var belkide çanakkale de böyle.. fikir amaçlı görüşmek isterim 5389435950

Teşekkür ederim. Arka tarafa portatif 4. yatak ihtiyacım olduğu için 17 m3 lük bu araç benim için ideal oldu. Oldukça geniş bir hacim sunuyor, tavsiye ederim.
    Ruhsat konusunda gerekli proje ve onayları aldıktan sonra rahatlıkla Özel Amaçlı Taşıt ( Motokaravan) olarak tescil ettirebilirsiniz.

Teşekkürler, inşallah daha iyileri nasip olur...:smiley:

Sayın hocam, aynı zamanda hemşerim, sizin aracın yapım sürecini takip etmiştim. Benim için oldukça iyi bir bilgi kaynağı olmuştu. Afyon'dan bir karavanseverin böyle bir işe girişmesi de beni ayrıca mutlu etmişti. Buzdolabı konusunda 800 W tam sinüs inverter ve 2*100 amper akü ile sorun olmaz gibime geliyor, olursa 1 tane daha 100 lük eklerim. Afyon'a geldiğimde görüşüp tanışmak isterim. İyi dilekler için teşekkürler..:smiley:

karaali71 bunu beğendi.

4. mabirsen

mabirsen 0505 792 00 98

Alınan Beğeni:
    9
    Hemşerim. Şu anda üçüncü karavan bitti. Onunla geziyorum. Herhangi bir sorun olursa haberleşelim. Her zaman beklerim. Selamlar. 05057920098

karaali71 ve SERİLA bunu beğendi.

5. enginizm35

enginizm35 Kamp II

Alınan Beğeni:
    44
    Merhaba, siz projeden bahsedince ve özel amaçlı taşıt motorkaravan deyince başımdan geçen bir olayı anlatmak istedim. Araçlarımız Trafik kanununda kamp taşıtı yönetmelikte ise özel amaçlı taşıt olarak geçiyor. Buna istinaden trafik tescile bir dilekçe yazarak yönetmeliklerin kanunlardan üstün olamayacağını ve aracımın ruhsatında yazan özel amaçlı taşıt ibaresinin kanunda geçtiği gibi kamp taşıtı olarak değiştirilmesini talep ettim. Büro amiri dilekçemi okuduktan sonra mevzuata baktı ve haklı olduğumu söyledi. Aracımın dosyasını çıkardılar. Projeye baktıktan sonra projenin motorkaravan olarak düzenlendiğini ve bu yüzden değişiklik yapılamayacağını, eğer değişiklik konusunda ısrar edersem yeniden proje çizdirmem gerektiğini söylediler. Siz aracınız için proje çizdirirken kamp taşıtı olarak yazdırabilirseniz ruhsatınızında öyle çıkacağını ve aracınızın özel amaçlı taşıt statüsünde olmayacağı için fahiş sigorta primlerine maruz kalmayacağınızı düşünüyorum. Ben ilk fırsatta projemi çizen mühendis ile irtibata geçip projeyi değiştirmeyi düşünüyorum.
    Bu arada aracınız çok güzel gidiyor. Tebrik ediyorum.

Engin ÇAMCI
    0 532 363 16 77

byarkin bunu beğendi.

6. byarkin

byarkin Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    2
    Bu konunun sigorta şirketlerinin baskısıyla böyle geliştiğini düşünüyorum. Özel amaçlı diğer taşıtlar olan itfaiye, ambulans gibi yüksek riskli araçlarla aynı statüye konmamız, deyim yerindeyse tıngır mıngır tatil yapmaya giden bizlere büyük haksızlık. Bugünlerde benim de karavanım bitmek üzere, hafta içinde ruhsat dönüşümü için müracaat ederken bu hususta israrlı olacağım, umarım sonuç alırım. Engin Bey bu arada hangi trafik büro amirliğine girişimde bulundunuz ? Ben Karşıyaka Emniyet Md. ne gideceğim Bostanlı'da oturduğumuz için.
    Bülent Yarkın

7. byarkin

byarkin Yeni Üye

Alınan Beğeni:
    2
    Merhaba,
    Karavanınızın yapımındaki paylaşımlarınız için çok teşekkürler. Bizim de bugünlerde karavanımız tamamlanmak üzere. Biz diyorum, çünkü eşim neredeyse benden daha fazla hevesli.:smiley:
    Bu konuda bence en büyük problemimiz ruhsatta 2 kişilik yazması. İstediğiniz kadar koltuk ve yatak yapın, ruhsat iki kişilik.
    Bu da yolda trafik ile problem yaşamasak bile -Allah esirgesin- bir kaza anında gerek sigorta gerekse kanunlar karşısında bizi suçlu duruma düşmekten kurtaracak birşey yok maalesef.
    Üçüncü veya daha fazla koltuk için tip M2 koltuk uygulaması yapsak bile ( mevcut projelerimizin hiçbirinde bu mümkün değil) TÜV reddediyor zaten.
    Herşeye rağmen hepimize kazasız belasız güzel tatiller diliyorum.
    Bülent Yarkın (İzmir)

8. SERİLA

SERİLA Hakan TÜLÜ

Alınan Beğeni:
    104
    Bülent bey güzel temenniler için teşekkür ederim, sizin de karavanınız şimdiden hayırlı olsun.
    Projede yolcu koltukları şoför yanında sıralı olursa karavanı 2+1 olarak tescil edebilirsiniz. Bunun dışında TSE Motorlu karavan dönüşümünde arkaya koltuğu ancak standartlara uygunsa ( otobüs koltukları gibi) ve uygun montaj edildiyse kabul edebilir. Pratikte uygulaması zor olan bir durum açıkcası. Ayrıca benim için gereksiz alan kaybı anlamına geliyor. Onun için aracı 1+1 tescil ettirmeyi düşünüyorum. Bununla beraber arkadaki yolcuların güvenliği için 2 ad. emniyet kemerinin bağlantı noktalarının yerlerini ayarladım.
    Ruhsatta 1+1 yazmasına rağmen arkada 1,2 fazla yolcuyla seyahat edilmesine polis pek birşey demez, ancak dediklerinizde haklısınız allah göstermesin yaralanmalı/ölümlü bir kazada ciddi sorun olabilir..

byarkin ve karaali71 bunu beğendi.

9. SERİLA

SERİLA Hakan TÜLÜ

Alınan Beğeni:
    104
    Mutfak tezgah ve dolapların imalatına devam ettik...
    Bu arada Truma ve ocak için gerekli olan LPG bağlantısını bakır borudan mı yoksa hortumla mı yapayım emin olamadım. Bu konuda tavsiyesi olan var mı? Ayrıca İzmir'de bakır montajını nereye yaptırabilirim?

Ekli dosyalar:

karaali71 bunu beğendi.

10. karaali71

karaali71 Kamp II

Alınan Beğeni:
    14
    Karavan çok güzel gidiyor,sonucu bekliyoruz...

11. suleymancirit

suleymancirit Balıkçı, doğa sever, kampçı , kamper karavan

Alınan Beğeni:
    100
    @SERİLA

Benim 2008 ducato da , aynı safkar üst tavan kliması var , fakat kompresörü yok . Bende göğüs kliması taktıracağım . Özelden telefon numaranızı rica etsem , görüşünüzü almak istiyorum . Çok teşekkürler .

Son düzenleme: 6 Nisan 2017

12. mdy

mdy Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    0
    Kesinlikle bakır borudan yaptırın.

13. güngör

güngör Zirve

Alınan Beğeni:
    101

Avrupalı üreticiler çelik boru kullanmışlar,Türkiye'de mümkün değil sanırım. Sanayi sitelerinde pnömatik ve hidrolik hortum imalatçılarına danışsanız? gaz için özel hortumlarla hat çekmek sanki
    daha güvenlimi olur? kolay gelsin.

SERİLA bunu beğendi.

14. SERİLA

SERİLA Hakan TÜLÜ

Alınan Beğeni:
    104
    Karavan üzerindeki çalışmalar devam ediyor..
    Temiz su depolarını polietilen kullanacağım. Bunun için 2 ad. 80 er litrelik depo aldım ve birbirine bağladım. Gri su için ise kromdan depo yaptırdım. Depoların araç altındaki yerlerine bağlantıları yapıldı.

Ekli dosyalar:

sezginnatik bunu beğendi.

15. milannbaross

milannbaross Ana Kamp

Alınan Beğeni:
    39
    bol bol resim bekliyoruz..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

SERİLA bunu beğendi.

Forumdaki Benzer Konular

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş