4X4 PICK-UP’ların ÖTV ve MTV Tutarları Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dammak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 97,053

dammak

Kamp II
Yer
İstanbul
Arkadaşlar bu yıl içerisinde 4X4 bir pick-up almaya karar verdim…

Bu nedenle de çok sıkı bir araştırmaya girip neredeyse bütün markaların 4X4 pick-up’ları üzerinde karşılaştırmalı çalışma yaptım…

Sonuç olarak gidip bu araçları birde yerinde göreyim dedim…

Ama oda ne?

Benim gezdiğim hiçbir yerde 4X4 pick-up yok (İstanbul Anadolu Yakası)…

Bütün satıcılar gel sana bir 4X2 verelim diyor...

Nedenini sorduğumda aldığım cevap; bu araçların vergilerinin çok yüksek olduğu o nedenle de sadece sipariş üzerine getirildiği şeklinde oldu…

Ki bu sipariş üzerine getirme işi de 2-3 ay sürüyormuş…

Arkadaşlar nedir bu 4X4 pick-up’ların ÖTV ve MTV meselesi?

Birde bu konuda devam eden bir dava varmış… Bu konuda bilgisi olan var mı?

Etiketler
4x4 kamyonetlerin ötv ve mtv leri aynı motor hacmi kategorisindeki 4x4 suv lar ile aynı,yani kamyonet diye bir ayrıcalığı yok
4x2 ler kamyonet tarifeleri üstünden ücretlendirilmekte
bu yeni ötv artışı ile fiatlarıda uçmuştur ki,stoklarda fazla tutulmuyor demek ki

ötv ve kdv ticari mtv lüks olarak değerlendirilen tek araç sanırım.adamın işi gücü olmasa gideceği yer yol zorlu ve bozuk olmasa ve yük de koyacak olmasa bu aracı neden alsın ki değilmi.sırf hava olsun diye neden iki kat yakıt ve bakım maliyeti ödesin ki vatandaş.işte bizim gibi ihtiyaç sahipleri için sıkıntı oluşturan bir konu gerçekten.benim tarlam var dağda hayvanım var gitmek istiyorum diyen köylüye çiftçiye en büyük köstek işte bu.tabi yakıt masraflarını gübre ve yem pahalılığını zaten biliyoruz söylemeye bile gerek yok :'(

unc' Alıntı:
4x4 kamyonetlerin ötv ve mtv leri aynı motor hacmi kategorisindeki 4x4 suv lar ile aynı,yani kamyonet diye bir ayrıcalığı yok
4x2 ler kamyonet tarifeleri üstünden ücretlendirilmekte
bu yeni ötv artışı ile fiatlarıda uçmuştur ki,stoklarda fazla tutulmuyor demek ki

Evet bende 4X4 pick-up'lar lüx 4X4 SUV'lar gibi vergilendiriliyor diye biliyorum...

Ama SUV'lar örneğin İstanbul'da 1. köprüden geçebilirken aynı vergiyi ödeyen 4X4 pick-up'lar geçemiyor...

Yine 4X4 pick-up'lar diğer kamyon ve kamyonetler gibi her yıl muayene yaptırmak zorunda...

İşte tam burada "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" dedirtiyor insana...

Çok emin değilim ancak bu konuda açılmış ve devam eden bir davada var galiba...

dammak' Alıntı:
Evet bende 4X4 pick-up'lar lüx 4X4 SUV'lar gibi vergilendiriliyor diye biliyorum...

Ama SUV'lar örneğin İstanbul'da 1. köprüden geçebilirken aynı vergiyi ödeyen 4X4 pick-up'lar geçemiyor...

Yine 4X4 pick-up'lar diğer kamyon ve kamyonetler gibi her yıl muayene yaptırmak zorunda...

İşte tam burada "bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" dedirtiyor insana...

Çok emin değilim ancak bu konuda açılmış ve devam eden bir davada var galiba...

birbiri ile uyuşmayan haksız ve mantıksız uygulamalar,
deveye de aynı soruyu sormaktan bıktım şahsen,

unc' Alıntı:
birbiri ile uyuşmayan haksız ve mantıksız uygulamalar,
deveye de aynı soruyu sormaktan bıktım şahsen,

Kesinlikle öyle...

Bütün bunlara vergileri aynı olan 4X4 pick-up'larla 4X4 SUV'ların trafik kanunundaki azami hızlarını da eklemek lazım...

Tekrar olacak ama...

Şu saydıklarımız ve aklımıza gelmeyen diğer ayrımcı uygulamalar dikkate alınarak mutlaka birileri bir yerlerde konuyu mahkemelere taşımıştır diye düşünüyorum...

En azından bu konuya ilişkin olarak Maliye Bakanlığına üretici ve ithalatçı firmalarca bir düzeltme başvurusu yapılmış olmalı...

ruhsatında 4x4 kamyonet yazan araçların motorlu taşıtlar vergisi binek araçlar gibi motor hacmine göre alınmaktadır fakat ruhsattaki kamyonet yazısı olduğu için köprü geçişi hız sınırı gibi konularda kamyonet muamelesi yapılmaktadır ... bunun sebebi devlet ticari araçlardaki aldığı ötv vergisinin düşük olmasıdır yani devlet biz 4x4 kamyonet kullanıcılarına derki eğer binek kullanacaksan suv alacak ve ötv yi fazla vereceksin bu sayede 2 yıldabir muayene gibi otomobil hakkından faydalanacaksın fakat ötv den kaçar ve kamyonet alır binek gibi kullanmaya başlarsan hersene muayenesini yaptıracak hız sınırlamasında kamyon gurubunda olacak köprü geçişi yapamıyacak belirli merkezlere giremiyeceksin bu sıradada motorlu taşıtlar vergisini binek gurubundan ödeyeceksin diyor...

peki biz 4x4 kamyonet kullanıcıları ne yapıyoruz...???

aracın kasko değerine göre yıllık mtv si kasko değerinin %5 ini geçiyorsa maliyeye dilekce vererek aracın mtv sini bir alt dilimden ödüyoruz....
yolculuk sırasında önümüzde giden kamyonları geçmiyoruz...
aracın arkasında ticari yük taşımıyoruz....
kamyon girişi yasak olan merkezlere ve köprülere yaklaşmıyoruz bile....

zira aynı özellikve motor hacmi olan iki aracı örnek verelim nissan navara ve patfinder navara pickup patfinder ise suv gurubunda iki araçta hemen hemen aynı yapıya sahip ama aralarında neredeyse iki katı fiyat farkı var...
biz bu farkı ödemeyip yukarda sıraladığımız yöntemi kullanıyoruz devlette bizi idare ediyor saygılar....

[quote author=murat067
biz bu farkı ödemeyip yukarda sıraladığımız yöntemi kullanıyoruz devlette bizi idare ediyor saygılar....

peki murat bey biz gerçek 4x4 ihtiyacı olan kullanıcıların suçu nedir peki ::smiley: istediğimiz tarlaya bahçeye gidemiyorsak suç bizim mi

yasakşehir07' Alıntı:
peki murat bey biz gerçek 4x4 ihtiyacı olan kullanıcıların suçu nedir peki ::smiley: istediğimiz tarlaya bahçeye gidemiyorsak suç bizim mi

Yerden göğe kadar haklısınız...

Bence bu araç tanımı ve vergi karmaşası tamamıyla Ankara'da dünyadan bi haber yaşayan bir kaç maliye bürokratının işgüzarlığından kaynaklanıyor...

zira aynı özellikve motor hacmi olan iki aracı örnek verelim nissan navara ve patfinder navara pickup patfinder ise suv gurubunda iki araçta hemen hemen aynı yapıya sahip ama aralarında neredeyse iki katı fiyat farkı var...

Murat bey ,haklısınız,ama bu fiat farkını devlet koyduğu vergilerle yaratıyor,incelendiğinde ister amerikada,ister ingilterede olsun iki kasa arasındaki teknoloji ve lux lüklerinden kaynaklanan fiat farkı ,mesela amerikada 10 bin usd, kadar,ingilterde ise 10bin pound
maliye olarak burda kafanıza göre lux deyip,hatrı sayılır vergi koyup arayı açıyorsunuz,sonrada insanlara garip seçenekler sunuyorsunuz
yok ötv si bu sınıftan olsun,ama mtv si diğer sınıftan,diğer sosyal hakları,hız sınırları diğer sınıftan gibi
bu aracın 2 çekeri ile 4x4 arası ilgili teçhizatı altın kaplı olsa bu kadar para fark etmez bence :mad:

devlet tam soygunculuk yapıyor.resmi eşgıya

sen 4*4 sun o yuzden suv olarak vergi ödeyeceksin .iyi tamam ödeyim ama normal suvlar gıbı 2 yalda bir gideyim muayineye OLMAAAAZZZ sen ticarisin o yüzden her yıl gireceksin.

ulan bir karar ver ticarımıyım,özelmiyim ticariysem ona göder vergı al her yıl muayıneye gıdeyım özelsem vergısını vereyım 2 yılda bir gideyım.

bazen diyorumki.sırf bunlara haraaç vermemek için 86 model 300 dizel merso alayım kaçak mazot bırazda yağ katıp bineyim

aklıma geldikce sinirleniyorum sınırlendıkce yazıyorum elım ayagım tıtrıyor sınırden

ekmekden vergı alıyorlar.pılantadan yakutdan zumrutden almıyor
aylıkcıyım her ay gelırım bellı gıderım bellı vıtrınınde 10 kılo altın olan kuyumcu vergıyı benden daha az ödüyor
iş adamı vergı vermıyor 47853985938 tl lık araç alıp vergıden düşüyor onunda vergısını ben ödüyorum

ALLLAAAAHIM İLAHİ ADALET VARSA BUNLARDAN HESABINI SOR İNŞALLAH

mserdemir' Alıntı:
devlet tam soygunculuk yapıyor.resmi eşgıya

sen 4*4 sun o yuzden suv olarak vergi ödeyeceksin .iyi tamam ödeyim ama normal suvlar gıbı 2 yalda bir gideyim muayineye OLMAAAAZZZ sen ticarisin o yüzden her yıl gireceksin.

ulan bir karar ver ticarımıyım,özelmiyim ticariysem ona göder vergı al her yıl muayıneye gıdeyım özelsem vergısını vereyım 2 yılda bir gideyım.

Bilgi edindirme kanunu kapsamı ile bu konuları tek tek Maliye ye sormalısınız.
Gelen yanıta mukabil , işlemin hukuka aykırı olduğu savı ile Maliye bakanlığını dava edebilirsiniz.
Avukat arkadaşlarımız daha ayrıntılı açıklama yapabilir mutlaka.

Lakin görünen köy kılavuz istemez. Ortada çok büyük bir çelişki var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR