750 Kg Altı Çekme Karavan Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sezginnatik Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,716
Merhaba,

Karavanınız hayırlı olsun, bence en iyi karavan sizin beğendiğiniz mutlu olduğunuz karavandır. İzninizle 3 noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum;
- Karavanın sabitleme ayaklarının altına mutlaka takoz koymanız gerekecek, basınç alanları dar olduğu için zemin yumuşak olursa kolayca saplanacak gibi duruyor. Bu da sizin sıkça denge ayarlamanıza sebep olabilir.
- Tekerlerin üzerindeki çamurluk etekleri lastik değiştirmeniz gerekirse size engel olacak, biraz daha kısaltılmalarını mümkünse yaptırın bence
- Ön depolama alanının kapağı tüp yerleşince sizin köşelere erişiminizde zorlayıcı olabilir, oralara ufakta olsa ekstra kapak yapmalarını önerebilirsiniz.

İyi günler dilerim.
Teşekkür ederim öneriler için
Ayaklar için takoz ya da kavak kontra parçaların da kullanabilirim
On bagaj için kapağın küçük olması benim de dikkatimi çekti soracağım ne yapabiliriz diye.

. Ben ekstradan güneş paneli eklettim.

Buzdolabı olarak 12v 90 litre hangisini önerirsiniz. Sanırım sonradan 12 v cevrilenler pek verimli olmuyormuş
Sistem
100 amper akü orbus marka
2 adet 205 watt panel monokristal
mppt 1000 wat tam sinüs inverter ( thomatech)
7525017303fce5d93a4aca818f1773c6
A4ac23eb9b7880fac7d91320f421200a
Deec55be925da6bf08512d603274411b

Redmi Note 9 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Buzdolabı için motokaravanda 12 volt Dijitsu kullandım başarılı buz yapabilen bir dolaptı, şu an 3 sistem kullanmaktayım, 12 volt deneme şansım olmadı. Bulunduğum yerde 220 olduğu için bu modu kullanıyorum, çok başarılı.
Bu noktada sizin açınızdan önemli olan dolabın ilk kalkınma aşamasında çektiği amper değeri. Isıyı belli bir seviyeye getirene kadar çektiği bu akım akü kapasiteniz için önemli. Isı istenen seviyeye geldikten sonra kompresör aralıklı olarak devreye girecektir ancak 2 çalışma arasındaki süre sizin dolabın kapağını açıp kapamanıza göre değişecektir.
Sonuç olarak orjinal 12 volt olanlar bahsettiğim bu süreçte daha başarılı olabiliyor, dönüşenlerin ise fiyatları daha uygun. Forumda teknik bilgi sahibi üyelerin bu konuda çok detaylı hesaplamalarının olduğu paylaşımlar mevcut.

Buzdolabı için motokaravanda 12 volt Dijitsu kullandım başarılı buz yapabilen bir dolaptı, şu an 3 sistem kullanmaktayım, 12 volt deneme şansım olmadı. Bulunduğum yerde 220 olduğu için bu modu kullanıyorum, çok başarılı.
Bu noktada sizin açınızdan önemli olan dolabın ilk kalkınma aşamasında çektiği amper değeri. Isıyı belli bir seviyeye getirene kadar çektiği bu akım akü kapasiteniz için önemli. Isı istenen seviyeye geldikten sonra kompresör aralıklı olarak devreye girecektir ancak 2 çalışma arasındaki süre sizin dolabın kapağını açıp kapamanıza göre değişecektir.
Sonuç olarak orjinal 12 volt olanlar bahsettiğim bu süreçte daha başarılı olabiliyor, dönüşenlerin ise fiyatları daha uygun. Forumda teknik bilgi sahibi üyelerin bu konuda çok detaylı hesaplamalarının olduğu paylaşımlar mevcut.
@sezginnatik
Ampirik hesaplara göre 90 lt 12 V buzdolapları 5 - 5,5 A çekiyor. Havanın sıcaklığına göre çalışma saati değişecektir.
Çalışma saati ile bu 5,5A değeri çarpılarak 12V sistemde ne kadar(Kaç A) aküden harcayacağı yaklaşık hesap edilir.

Kompresör ile oynayarak basma basıncını düşürenler var. Gaz dolaşım hızı yavaşlıyor dolayısı ile daha az Akım çekiyor.
Daha geç soğutuyor.
220den 12V'a işi bilen birisi tarafından çevrilmesini öneririm.
220V buzdolabı kullandığınızda Akü ile arasında inverter olduğundan sıcaklığa bağlı olarak çevrim verimi azalacağından(İnvertör Kayıpları markadan markaya değişmekle beraber %10-%40 arasında değişebilir) hesaplamalarda daha büyük akü kapasitesi satın almanız gerekir.
Halbuki 1 kerede değişim yapıverin kurtulun.

Ben ekstradan güneş paneli eklettim.

Buzdolabı olarak 12v 90 litre hangisini önerirsiniz. Sanırım sonradan 12 v cevrilenler pek verimli olmuyormuş
Sistem
100 amper akü orbus marka
2 adet 205 watt panel monokristal
mppt 1000 wat tam sinüs inverter ( thomatech)

İşin ehli bir firma tarafından 12v dönüşümü yapılmış bir buzdolabı çok verimli olabilir. Ben Asterm firması tarafından 12v a dönüştürülmüş Altus marka 90 lt buzdolabı kullanıyorum. Hem tüketimi düşük hem de soğutmasından çok memnunum. 1. kademede dahi buz yapabiliyor.

Onun haricinde eğer elektrik sisteminde değişiklik yapma şansınız varsa bir önerim olabilir. Eğer karavan içindeki tüm donanımları 12v seçerseniz. Bir invertör veya akıllı invertör kullanmanıza gerek yok. İnvertörü sistemden çıkarırsanız invertörün kendi harcadığı enerjiden ve 12v 220v dönüşümü sırasındaki kayıptan kendinizi korursunuz. Sisteminiz çok daha verimli hale gelir. Akıllı inverter yerine bir mmpt şarj cihazı ve bir adet 220v akü şarj cihazı yeterli olacaktır.

Bir örnek vermek gerekirse karavanımdaki elektrik sistemim 185w güneş paneli>mppt şarj>100 amper jel akü ve 12v buzdolabı ile 3-4 gün bağımsız kamp yapabiliyorum. Evin önünde buzdolabı sonsuz döngüde çalışıyor.

Başka bir arkadaşımın karavanında 400w güneş paneli>akıllı inverter> 100 amper lityum akü ve 220v buzdolabı bulunuyor. Bağımsız kampta 2 günde aküsü boşalıyor. Güneş paneli büyüklüğüne ve lityum akü avantajına rağmen durum böyle.

@sezginnatik
Ampirik hesaplara göre 90 lt 12 V buzdolapları 5 - 5,5 A çekiyor. Havanın sıcaklığına göre çalışma saati değişecektir.
Çalışma saati ile bu 5,5A değeri çarpılarak 12V sistemde ne kadar(Kaç A) aküden harcayacağı yaklaşık hesap edilir.

Kompresör ile oynayarak basma basıncını düşürenler var. Gaz dolaşım hızı yavaşlıyor dolayısı ile daha az Akım çekiyor.
Daha geç soğutuyor.
220V buzdolabı kullandığınızda Akü ile arasında inverter olduğundan sıcaklığa bağlı olarak çevrim verimi azalacağından(İnvertör Kayıpları markadan markaya değişmekle beraber %10-%40 arasında değişebilir) hesaplamalarda daha büyük akü kapasitesi satın almanız gerekir.
Merhaba şimdi inverter olsa ama ben 12 v buzdolabı alsam bahsettiğiniz kayıplar yaşanır mı ?

Merhaba şimdi inverter olsa ama ben 12 v buzdolabı alsam bahsettiğiniz kayıplar yaşanır mı ?

Siz AC 220V ile çalışan buzdolabını alıp kompresör değişikliği yaparak 12v ile çalışmasını sağlayacaksınız.
Dolayısı ile 12 V DC yi 220 V AC ye çeviren invertör ile işimiz olmayacak.(Kullanmadığımız için kayıp yok).
Buzdolabı Direkt aküye bağlanacak. Yada 220 v bulduğumda buz dolabım 220v ile çalışsın dediğinizde akü ile bağlantıyı kesip. Yine bu sefer AC 220v - 12v DC çevirici kullanacaksınız .
Şarj aleti gibi bir şey internette satılıyor. Bu seferki kayıp akü devrede olmadığından mühim değil.
Buz dolabını yaptırmaya giriştiğinizde size net izah ederler.
Nasıl kafanıza yatıyorsa. Ona göre hareket edin.
Buradaki bilgiler sadece tavsiye.

@sezginnatik

Daha geç soğutuyor.
evet akünüz 200 amper olsa yada 1 adet daha 100 amper alsanız daha verimli olur ben 220 volt buzdolabı kullanıyorum güneş enerjisi ile gayet verimli 12 volt dedikleri gibi iyi usta parça ve ayar gerektiriyor bence mevcutu kullanın sonra bakarsınız

evet akünüz 200 amper olsa yada 1 adet daha 100 amper alsanız daha verimli olur ben 220 volt buzdolabı kullanıyorum güneş enerjisi ile gayet verimli 12 volt dedikleri gibi iyi usta parça ve ayar gerektiriyor bence mevcutu kullanın sonra bakarsınız
O zaman sistem bu şekilde kalıp 100 amper daha akü ekleyip 220 kullanmaya devam edeyim

O zaman sistem bu şekilde kalıp 100 amper daha akü ekleyip 220 kullanmaya devam edeyim

Benim 100 Amper aküm sürekli döngüde Buzdolabını 220 ile çalıştıramıyor (En fazla 1,5 gün çalıştırıyor) ama benim panelim 165w...

Agus karavandan Weinberg puh aldım 6. Aydan bu yana parça ve servis hizmeti bekliyorum
Aman servisi iyi araştırın biz rezil olduk
İyi araştırıp yerli karavan almanızı öneririm

Evet karavan alma maceram hüsran ile kayıp ile zarar ile son buldu. burada uyaran herkes haklı çıktı. Kendi memleketimizde güvenip peşin ödediğimiz firma beceriksiz kurumsallıktan uzak elinin değdiği herkesi mağdur eden inslarin hayallerini bitiren maddi olarak insanları çok ciddi zararlara sokan bir firma çıktı.
Aylarca oyanlandik resmen nk karavan mağdurlarının yaşadığı her sıkıntıyı yaşadık. 7 ayın sonunda ortada hiçbir şeyin olmadığını firma sahibinin iflasın eşiğine gelmesine rağmen hala ilanlar aracılığı ile peşinat topladığıni bütün ekibinin dağıldığını öğrendim. Son bir gayret ile zararın neresinden dönersek kârdır mantığı ile fotoğraflarını paylaştığım karavanı yarım şekilde kurtardık
Ortalama bir hesapla 98600 lira verdiğim bu karavanı tamamlamak yaklaşık 60 bin lira tutuyor.
Parasını peşin ödediğimiz karavani sahtekâr firmadan 7 ay sonunda anca şase ve iskelet üstüne oturtulmuş monoblok kabul ve demonte mobilyalarını ,monoblok banyosunu zorla alabildik
Aklımda; kalanını kendim toparlamak isteği var fakat kar zarar durumuna göre bu şekilde de değerini bulursa satmak istiyorum.
Tamamlamak istesem parçaları nereden alayım bilginizi tecrübelerinizi öğrenmek isterim.
Bu halinin Özellikleri :
Şase knott marka
Dingil frenli ve amartisörlü knott dingil 1500 kg lik
Knott marka stabilizatör
4 adet knott marka denge ayağı
Knott marka pilot teker
2 adet starmax marka sıfır lastik
Mobilyalari yarı demonte şekilde içerisinde ( kavak kontra)
Banyosu fiber monoblok şekilde içerisinde
Boyası bitti.
Metal iskelet üzerine kabul yerleşmiş halde
Taban kavak kontra ile döşendi
Forever karavan ya da ceren karavandan bu şekilde mağdur olanlar varsa bana özelden ulaşsınlar toplanıp neler yapabiliriz konuşalım.
Yukarıda yardım isteğim konularda bana yol gösterirseniz sevinirim. Ne yapsam mantıklı olur nasıl yapsam mantıklı olur
IMG 20230128 170515
IMG 20230128 170509

Evet karavan alma maceram hüsran ile kayıp ile zarar ile son buldu. burada uyaran herkes haklı çıktı. Kendi memleketimizde güvenip peşin ödediğimiz firma beceriksiz kurumsallıktan uzak elinin değdiği herkesi mağdur eden inslarin hayallerini bitiren maddi olarak insanları çok ciddi zararlara sokan bir firma çıktı.
Aylarca oyanlandik resmen nk karavan mağdurlarının yaşadığı her sıkıntıyı yaşadık. 7 ayın sonunda ortada hiçbir şeyin olmadığını firma sahibinin iflasın eşiğine gelmesine rağmen hala ilanlar aracılığı ile peşinat topladığıni bütün ekibinin dağıldığını öğrendim. Son bir gayret ile zararın neresinden dönersek kârdır mantığı ile fotoğraflarını paylaştığım karavanı yarım şekilde kurtardık
Ortalama bir hesapla 98600 lira verdiğim bu karavanı tamamlamak yaklaşık 60 bin lira tutuyor.
Parasını peşin ödediğimiz karavani sahtekâr firmadan 7 ay sonunda anca şase ve iskelet üstüne oturtulmuş monoblok kabul ve demonte mobilyalarını ,monoblok banyosunu zorla alabildik
Aklımda; kalanını kendim toparlamak isteği var fakat kar zarar durumuna göre bu şekilde de değerini bulursa satmak istiyorum.
Tamamlamak istesem parçaları nereden alayım bilginizi tecrübelerinizi öğrenmek isterim.
Bu halinin Özellikleri :
Şase knott marka
Dingil frenli ve amartisörlü knott dingil 1500 kg lik
Knott marka stabilizatör
4 adet knott marka denge ayağı
Knott marka pilot teker
2 adet starmax marka sıfır lastik
Mobilyalari yarı demonte şekilde içerisinde ( kavak kontra)
Banyosu fiber monoblok şekilde içerisinde
Boyası bitti.
Metal iskelet üzerine kabul yerleşmiş halde
Taban kavak kontra ile döşendi
Forever karavan ya da ceren karavandan bu şekilde mağdur olanlar varsa bana özelden ulaşsınlar toplanıp neler yapabiliriz konuşalım.
Yukarıda yardım isteğim konularda bana yol gösterirseniz sevinirim. Ne yapsam mantıklı olur nasıl yapsam mantıklı olur
Ekli dosyayı görüntüle 640950Ekli dosyayı görüntüle 640951
Geçmiş olsun. Hiçbir şey de kurtaramayabilirdiniz. Bu açıdan sevindirici yine de. İyi bir karavan ustasıyla yola devam edin. Bu şekilde satarsanız zarar edersiniz.

Keşke biz haksız çıksaydık. Neyse en azından Yücel hocamın da dediği gibi elinizde yürüyen yarım da olsa bir karavan var. Örneğini verdiğiniz diğer firmanın mağdurlarında o da yok.

İyi yanından düşünün. Monoblok kabuk güzel görünüyor. Altyapı markası gayet iyi. İş bilen bir karavan ustasına teslim edip öncelikli olarak altyapı kabuk bağlantılarını profesyonel olarak gözden geçirdikten sonra içini isteğinize göre tamamlamanız hüsranınızı giderecektir diye düşünüyorum. Tabi maddi anlamda planlanandan biraz daha fazla ödeme anlamına geliyor bu. Ancak sizin de dediğiniz gibi durum zararın neresinden dönseniz kar durumu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri