750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 442,123
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@darkastano

Anladım, tekrar teşekkürler. Muhtemelen Fuar sürprizi yapacaklar. Eğer 3.60 ve üzeri çalıştılarsa, dediğiniz gibi 680 kg çıktılarsa bu karavan yürür gider.

Zaten 5 kişilikte rakibi olmaz ama boyut/ağırlık olarakta mevcut modele göre avantaj sağlar. Burada kilit konu biraz da fiyatı. KDV dahil 60-65.000 TL aralığında olması lazım. Yoksa pahalı kalır...

Etiketler
@darkastano

Anladım, tekrar teşekkürler. Muhtemelen Fuar sürprizi yapacaklar. Eğer 3.60 ve üzeri çalıştılarsa, dediğiniz gibi 680 kg çıktılarsa bu karavan yürür gider.

Zaten 5 kişilikte rakibi olmaz ama boyut/ağırlık olarakta mevcut modele göre avantaj sağlar. Burada kilit konu biraz da fiyatı. KDV dahil 60-65.000 TL aralığında olması lazım. Yoksa pahalı kalır...
54 bin demişler frenli

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kdvsiz olduğunu mu biliyorsunuz bu fiyatın?
İyi niyetli bir şekilde karavan almak için araştırmalar yaptığınızı biliyorum
Lütfen yanlış anlamayın ancak
Karavan satıcıları da burada yazdıklarımızı okuyor
Siz böyle yorumlar yaparak sıfır karavan fiyatlarının artmasına neden olursunuz
Donanımlar 20 bin tl tutsa işte şöyle olur
Kdv eklenince böyle olur
Bu tür yorumlardan kaçınmak lazım
Burada amaç şu olmalı:
yeterli bir donanımda,estetik görünümlü bir 750 kg karavanın fiyatının kdv dahil 30-40 bin bandında olması gerektiğini aşılamalıyız

@omnitemporal

Sen benden daha iyi bilirsin, Karavancılar verdikleri rakamlarda KDV hariç söylerler. Bu geçtiğimiz başlıklarda konuşulmuştu.

Arkadaşın verdiği kısıtlı bilgide bir fiyat çıktı. Ve genelde KDV'siz fiyat verdiği için böyle bir bağlantı kurdum.

Bu başlık halka açık herkesin okuyabildiği ve niyetimizin 750 kg altı karavan olduğu ve bu şekilde paylaşımlar yaptığımız bir başlık. Sektörü yönlenlendirme, aşılama vb niyetim yok. Ve ayrıca bu özgür ortamda ne yazmak istersem ben bilirim diye düşünüyorum, kimseye sorarak yazmam...

Ben objektif olarak güncel listenin tutulmasını sağlarım. Kim ne almak isterse onu alır. Sonuçta ben X firmasında çalışımıyorum.

Son olarak konu ile ilgili, ilgili firmanın 3.25 Carabinata Frenli modelini 60.000 TL bandında sattığını biliyoruz. Dolayısıyla 5 kişilik daha büyük yaptığı bir karavanı 50.000 TL den sattığını yazmak benim gibi bakan kişileri yanlış yönlendirmek olur diye düşünüyorum...

Tekrar merhaba,

darkastano'nun bilgilendirmesi ile öğrendiğimiz Carabinata XL ile ilgili Forumda listemizi takip eden bir abimizden bilgi aldım. Kendisi Saly'i arayarak XL'ın aynı boyutlarda (3.25 metre) sadece iç mobilyalarının değiştirildiğini söyledi. Kapının yana alınması ve ranza sebebiyle mutfak bölümünde bir miktar küçültmeye gitmişler.

Fiyat konusu sanırım önümüzdeki günlerde netleşecek ama bu durumda boyut değişmediği için 60.000 TL civarı max fiyatta olur demek yanlış olmaz.

Ben bu karavana 60 bin tl vermem,verene de gülerim
Bunun içine truma ısıtıcı,boiler,dışardan kasetli ithal wc,12 v ithal buzdolabı eklesen 90 bine çıkar
O fiyata gider ithal karavan alırım
Hem daha kaliteli hemde daha estetik
Hemde bu donanımlar standart
Ayrıca şaşi alko
Camlar-perdeler -sineklikler hepsi kaliteli
Bu karavanın ederi bence kdv dahil 40 bini geçemez

Selamlar,

Hafta sonu şehir dışındaydım. Bugün geldim ve hemen yeni gelişmeleri paylaşmak istiyorum.

Ama öncelikle:

@tekelimustafa

Son yazınıza ve sorularınıza tek tek cevap vereyim:

1- 750 kg üstü karavanların bana göre en büyük sıkıntısı ruhsat ve muayeneden ziyade BE ehliyet(ben alamadığım için :smiley:) ve kaskodur.
750 kg altı karavanlarda kaskoya ek teminat olarak fatura bedelini beyan ettiğinizde bir sur prim ödüyorsunuz ama Karavanınız kasko kapsamına girmiş oluyor. Ancak 750 kg üstü ruhsatlı karavanlarda şuan için bildiğim kadarıyla kasko yapılamıyor. (Bireysel girişimleri ile teklif isteyen arkadaşlar oldu ama sonuç alabildiklerini bilmiyorum.) (Birde bazı arkadaşlar kasko kapsamına girsede ödememek için bahane üretiler, diyorlar. Ama bende eski bir sigortacı olarak, hiçbir şey ödenip/ödenmeme durumundan ziyade, hukuki olarak Karavanınızın kasko kapsamında olduğunu değiştirmez, diyorum. Hele bir de ek ödeme yaptıysanız...)

Ve bu arada sur prim olayında bir arkadaşım 50.000 TL fatura bedelli karavanı için kaskosuna 550 TL ek ödeme yapıyordu, gçetiğimiz aylarda bu konuda konuşmuştuk.

Birde muayene iyi birşey demişsiniz. Zaten 750 kg altı frenli bir karavan aldığınızda onu her yıl kontrol ettirmeyeceğiniz mi düşünüyorsunuz?

Böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Frenli tüm karavanları fren mekanizmasının kontrolü için her yıl kontrol ettirmek gerekiyor. Bu arada zaten karavanı lifte alıp alt takım kontrolü yapabilir, sızdırmazlık vb testlerini de gerçekleştirebilirsiniz. Hatta bildiğim kadarıyla bir çok kurumsal firma tıpkı otomobilelr gibi bu şekilde her yıl bakıma geldiğinizde garanti veriyorlar.

2- Gazlı soba için Truma S2200 manuel ateşlemeli soba için KDV dahil 4.500 TL fiyat verilmişlerdi. Orjinal Webasto içinde 3.500 TL civarı bir rakam telafuz edilmişti, montajı ile. (gerçi hafta sonu Menemen Karavan Etkinliğinde 2.500 TL fiyatlar gördüm ama orjinal Webasto değildi.) Yani 3/1 diyemeyiz...

3- Ortiz'de yan bagaj kapağı demedim. Ön bagaj kapağı dedim. Karavanın orjinalinde ön bagaj olduğu söyleniyor ama açılabilen kapak için ek para isteniyor :smiley: Yani Ortiz'de mutlaka ek para vereceksiniz :smiley: Birde banyo heki önermiştim ama Ortiz de en zından ranza camı da öneriyorum. Çünkü arka cam yok. Ön cam da almazsanız, sadece muftak camına kalırsınız ve sinekliği olmayan ufak elips camlara...
Kg ve maliyet açısından daha anlamlı olan ranza camlarını alırsanız Karavanın sol bölümünde açabileceğiniz bir havalandırmnız olur. Aksi halde havalndırma adına zorlanırsınız.
Ortiz'in ön cam amortisörlü gözüküyor ama anladığım kadarıyla normal cam, çift plexi değil.

4- MAY'in 3800 modelindeki 40.000 TL KDV dahil rakam.

Sonuç olarak, fiyat anlamında ne kadar pazarlık yapsanız, ne kadar cam vb almasanızda farkın 10.000 TL den az olacağını düşünmüyorum.

----------------------------------------------

Ülkemizde şehir efsanelerine çok önem verilir. Bunları yıkmakta zordur.

Jenaratör(Genelleme yapılarak) gürültülü efsanesi... Elbette büyükler gürültülü. Ama yukarıda paylaştığım gibi, 1 kW sürekli çıkış, 4 zamanlı iyi bir jenaratör alırsanız günde 2 saat çalıştırma ile gürltü anlamında sıkıntı yaşabileceğinizi düşünmüyorum. Zaten kamp alanında elektrik alırsınız. Jeneratörü kamp dışı bakir alanlarda kalırken kullanırsınız. Orada da 2 saat 60-65 db arası devamlı sabit tonda bir konuşma sesinden kimse rahatsız olmaz.

ayrıntılı cevabınıza teşekkürler. uğraşınızı ve çabanızı gerçekten takdir ediyorum.
cevabınıza cevap olarak;
1- kaskodan kastınız sanırım çeken aracın kaskosuna ek bir tür kasko. bu güne kadar hiç kasko yaptırmadım. Allah korusun bir kaza durumunda kendi hatamdan kaynaklanan kendi hasarlarımı karşılamayı peşinen kabul ederek trafiğe çıkıyorum. bu yüzden karavanımın da kaskosu olamayacak. bu durum 750 kg sınırı konusunda kararlarımı daha esnek kılar mı ya da kılmalı mı bilemedim:(
2- gazlı soba o fiyata ise güzel bir haber bu. ben 6000 gibi rakamlar hatırlıyorum çünkü. orijinal webasto için de 4500 rakamları telaffuz ediyorlar. ikisi arasında tabii ki gazlı soba.. satan ve montaj yapan yeri bildirebilirseniz sevinirim. ben de yarın termosa yı bi arayacağım sanırım.
3- ortizin ön bagaj kapağını da fiyattan hariç tuttuğunu tahmin edemedim. eğer öyleyse ve yüksek fiyat çekerlerse kararımı etkileyebilir. ranza camı almayı düşündüğüm son şey sanırım. ama almayı düşündüğüm ilk şey de ön cam. dolayısıyla ön taraftaki pencere sayısı yeterli olur gibi geldi bana. son durumu canlı karavan üzerinden eşimle birlikte değerlendireceğiz.
4- MAY ın karavanı da zihnime göz kırpıyor. cumartesi gün içinde araç kiralayıp hem ortiz hem MAY a uğramayı düşünüyorduk aslında. ama MAY a gidip canlı karavan göremeyeceksek kararımızı nasıl vereceğiz:( akşamına tekrar uçağımız var çünkü..

herşeye rağmen ortiz ağır basıyor. eğer bizi çok üzmezlerse ortizde gibiyiz şu an..

@omnitemporal

Ben yaklaşık 1 yıldır Forumdayım. Ve 1.5 yıldır da karavan bakıyorum. Ben karavan bakmadan önce de Frensiz Carpento 8.200 Euroydu. Uncle için yine 60.000 TL den bahsediliyordu... Pino yine o fiyatlara satılıyordu...

Yani benimle artan bir piyasa yok. Bilakis objektif listemiz ile karavan düşünen arkadaşlara yön verdiğimiz düşünüyorum.

Donanımlar 20 bin tl tutsa işte şöyle olur
Kdv eklenince böyle olur
Bu tür yorumlardan kaçınmak lazım

Siz bu şekilde beni eleştirip aşağıdaki şekilde yorum yaptığınızda bu karavanların fiyatları nasıl artmıyorsa, nasıl karavan yapan firmalara ucuz satmasını bu şekilde aşılıyabiliyorsak bende öyle aşıladığımı dşünmüştüm aslında...

Ben bu karavana 60 bin tl vermem,verene de gülerim
Bunun içine truma ısıtıcı,boiler,dışardan kasetli ithal wc,12 v ithal buzdolabı eklesen 90 bine çıkar

Aynı şeyleri söylüyoruz ama sanki ben karşı tarafta lüksü savunan ve karavanın fiyatlarının 100.000 olmasını isteyen biriymişim gibi hava oluşması bana enteresan geliyor...

Şu bir gerçek ki yerli 750 kg altı çekme karavanlarda ısıtıcılı, enerjili, kasetli tuvaletli full karavanın tavan fiyatı 70.000 TL yi geçmemeli. Geçerse sizin dediğiniz gibi ithal alınabilir. (75.000 TL den ithal karavanlar başlıyor.) Ancak 750 kg altı ithal karavanlar 4 kişilik değil, 2 kişilik. Bu noktada O2 ye geçip 4 kişilik karavanlar yine tercih edilebilir. (Bunlarda 85.000 TL den başlıyor.)

Dolayısıyla 3.25 boş bir Carabinata'ya 60.000 TL vermek hiç mantıklı değil...

Zaten bu yüzdendir ki MAY Karavan Orhan usta ile 2 haftadır yazışıyorum. 3.80 karavanını herşey dahil 40.000 TL ye satıyor. Orhinal cam ve hekili karavanı 50'ye mal etseniz, 4.000 TL de kişisel ihtiyaçlarınıza harcasanız(Ön kutusu, göstergeleri, sensörleri, tüpü taşıma, amortisör, stabilizatör vb.) 3.000 TL Webasto(yerli), 3.000 TL Kombi(termodinamik), 5.000 TL panel, akü ve interter ve 5.000 TL dıştan kasetli tuvalet desek 70.000 TL ye 4 mevsim , 4kişilik cillop gibi 3.80 metre bir karavanınız olur. Kendi yaptığı tenteyi de Orhan usta hediye eder...

@tekelimustafa

1- Kaskonun gerekliliği ile ilgili elbette birşey diyemem. Bu sizin tercihiniz. Ancak kasko sadece kendi hatanızdan kaynaklanan kendi hasarlarınız değil, karşı tarafın hasarı en önemlisi yapanın belli olmadığı hasarları da kapsar. Park halinde yaşanan hasarlar bunların en önemlisidir. Karavanın en enemli problemlerinden biri park yeri ve park alanında yaşanabilecek hasarlar olduğu için bu önemlidir. Ayrıca, kaskonuz varsa, trafik sigortası süreçlerini beklemeden aracınızı yaptırır sonra kusur durumunuza göre kasko şirketiniz karşı taraftan tutarı alır. Neyse...

Bence de bu şartlarda dediğiniz gibi size 750 kg üstü karavanlar daha uygun gibi...

2- Örneğini konuştuğumuz Truma S2200 için Carpento 740 Euro fiyat vermişti aylar önce. O dönemki kur ile 4.600 TL(1 Euro 6.3 TL idi) hesaplamıştık ve montaj ücreti yoktu. Yani ücretsiz takıyordu. Başoğlu Uncle da hemen hemen benzer fiyatları vermişti. Ben internetten değil, direk karavan markalarından aldığım fiyatı söylüyorum size...

Ama şu var, son öğrendiğim bilgi ile Truma Sobaların Therme TT Boylerı ısıtmaları çok gerçekçi değilmiş. Ben ikisini entegre edip mevcut sobadan su ısıtmayı da planlıyordum. Ama bu çok kullanışlı olmuyormuş. (Deneyen bir arkadaşımız forumdan yazmış.) Bu yüzden daha uygun yerli Webasto takıp, Termodinamik tüplü Şofben almak daha iyi çözüm ve daha ekonomik gözüküyor.

3- Ortiz'de size verilecek fiyat 40.000 TL (Karavan fiyatı) + 1.500 TL (Ön cam) + 1.000 TL (Ön Bagaj Kapağı) (ısıtıcı, su ısıtıcısı vb almayacağınızı düşünüyorum ilk aşamada) Güneş Paneli 6.000 TL istemezseniz sadece standart olan 60 A aküyü bozdolabı için 100X2 yada 150 A çıkarırsanız 2.000 TL diyelim ve Inverter'da 1.500 TL diyelim yani toplamda 46.000 TL ve + KDV ile 54.000 TL fiyatla alırsınız. En fazla 1-2.000 TL indirimle size 52.000 TL ye gelir. (35.000 TL bütçenizi biraz aşar...)

4- MAY ile ilgili Orhan ustanın telefonunu veririm. Elinde hazır karavanı olmasa bile illaki sizi karavan sattığı bir müşterisine yönlendirir. Yine gider incelersiniz.

Orhan YILMAZ - MAy Karavan - 0 (536) 686 33 94

Son düzenleme:

Selamlar,

O kadar kafam karışık ki karavan konusunda... Almak bir düşünme, alıp koymak bir düşünme, güvenliğini sağlamak, park etmek ayrı bir düşünme...

Bu noktada bazen çekme değilde, otomatik vites bir motokaravan baksam diyorum... Ama hem 0 yok hem de içini yapmak için bile fiyatlar min. 150.000 TL den başlıyor. Birde kasko&trafik sigortaları ve MTV'leri ayrı bir dert...

Tam bu noktada bir araç çıktı, belki duyan vardır: Hotomobil.

0 Doblo'yu Fiat 3 yıl Fabrika garantili alkoven kasa ile M1 karavan yapıyorlar. Motor 1.6 olduğu için ÖTV'si %50 çıkıyor. (Ben engelli özel kodlu ehliyetim ile ÖTV ödemiyorum birde o var.) Ve yine 1.6 olduğu için MTV'si, trafik sigortası ve kaskosu diğer motokaravanlara göre düşük. Motoru dizel sadece otomatik vites seçeneği yok. Ve 2021 yeni Doblo ile oda gelecekmiş. 0 araç olduğu için kampanyalı kredilere de uygun...
Tıpkı ithal karavanlardaki gibi her türlü donanımı var. Hatta 4.000 TL ye ruhsata işli çeki demiri de takıp, tekne, motor romörkü, deardrop çekme karavan çekmenize bile izin veriyor.

Tek eksiği 3 koltuk olması sebebiyle 3 kişilik. Yani 4. yü alamıyorsunuz. Belki 2 kişilik çocuğu olmayan aileler için anlamlı olabilir ama 2 çocuğunuz oldu mu zaten hiç düşünemezsiniz.

ÖTV'siz Doblo Panaromayı 110.000 TL ye alıp, 4-5.000 TL çeki demiri takıp, 75.000 TL ithal Aydos- Niewiadow Nt 126 karavanı alıp benzer şekilde kullanabilirim. Ama böyle 190.000 TL vermektense bu araca ÖTV'siz 165.000 TL vermek daha mantıklı. Hem de ufak olduğu için belki normal yani şehir içinde araç olarak da kullanımı kolay olabilir. (Bir test etmek lazım.)

ÖTV'siz değilde normal olarak aldığınızda 5 koltuklu Fiat Panorama Lounge emsal donanımda aracı 158.000 TL liste fiyatı ile alıp, yine 4-5.000 TL çeki demiri maliyeti ve 75.000 TL niewiadow karavan fiyatı ile 240.000 TL'nin altına mal ediyorsunuz ve bu sefer 263.000 TL liste fiyatı ile Hotomobil pahalı kalıyor.

Yani benim için hem ÖTV avantajı var hem de motokaravan değilde emsal donanımlarda çekme karavan yapsam bile fiyat avantajı olacak.

Tek sıkıntım 3 kişilik olması :(

hotomobil-dis-tasarim-1.png

hotomobil-dis-tasarim-5.png

hotomobil-ic-mekan-12.jpg

hotomobil-dijital-panel-3.png

hotomobil-ic-mekan-2.png

hotomobil-genel-bakis-8.png

Donanım ve Fiyat Listesi | Hotomobil

Son düzenleme:

3 kişilik olmasının bir çözümü var
Küçük bir çadır alıp sen dışarıda yatacaksın
Ailen rahat rahat içeride uyuyacak :smiley:

@omnitemporal

Abi sorun yatmaktan ziyade, taşımak. Yoksa bir araç üstü çadır alırsın, tepede yatarsın...

3 koltuk emniyet kemerli. Başka koltuk yok. Benim aile kalabalık ve bu aracı şehir içinde kullanacağım araç olarak da alacağım. Dolayısıyla bu sefer ailemi taşıyamam...

Bu araç daha çok emeklilikte eşinde ve 1 yakınınla gezebileceğin bir araç gibi gözüküyor. Öyle küçük çocuklarla, anne/babayla zor.

Donanımları falan çok iyi. Herşey düşünülmüş 75 lt temiz/gri depo, kasetli tuvalet, dizel sıcak su ve ortam ısıtıcı, sağ/sol sineklikli açılan karavan plexi camlar, arka açılmayan plexi cam, 2'li camlı ocak, evye, dolaplar, ufakta olsa gardrop, üst heki ve tuvalet üst heki, güneş panelleri(enerji kullanımına göre büyütülebilirmiş), gösterge panelleri(cep telefonundanda görüntüleme), araç şarjı, ınverterı, araç kullanımı için karavan içini kullanmadan arka bagaj, tentes, arazi buzdolabı(titreşimlerde bile çalışmayı sürdürüyormuş.), üst merdiven...

Çeki demiri tak, tekneni de çek. 1.500 TL ver bisiklet&kayak taşıyıcı tak...

Araçta geri kamerası, yükseklik&derinlik ayarlı hidrolik direksiyon, elektrikli camlar, kumandalı merkezi kilit, yokuş kalkış, fren ve anti patinaj sistemi, ön/arka sis farı, klima ve 2 hava yastığı...

Yeni otomatik vitesli modelde navigasyon ekranı ve hız sabitleyici de olabilirmiş opsiyon olarak. Daha ne olsun...

Dediğim gibi ilerki yaşlarda direk bunu düşünürüm... İyi bir lastik ile dağa&taşa Avrupa'ya hiçbir şey düşünmeden bas git...

Bu arada Firma tanıtım içi Düseldorf'a gitmiş bununla. Ortalamada 7.1 lt yakmış araç. 2 ton üzeri olmasına rağmen(2.5 tona kadar yüklenebiliyor) bana göre çok iyi bir değer. Motokaravanlarda 45 kuruşlarda tüketimi olan araç var mı?

Çekme karavanlarda hem ağırlık hem de aerodinamiksel olarak %25 yakıt artışını baz alın diyor kullanan kişiler. Benim aracım Tucson 1.6 Dizel 6 litre yakıyor. %25 artarsa 7.5 litre civarı yapar. Ve araç 1.5 ton, çekme karavanda 750 kg olsun 2.250 ton yapar.

Yani motokaravanın aerodinamiksel ekonomisini ve sürüş güvenliğini de kullanıyor. Ve küçük olduğu için (5.3 metre. 3.80 May Karavanı düşünürsek, ok dahil 4.5 metre olsa araçla 9 metreleri buluyorsun. ) par etmesi de kolay.

Sadece yüksekliği 2.5 metrenin üzerinde olduğu için ev kapalı garajlarına belki girmekte zorlanabilir ama açık otoparka istediğin gibi parkedebilirsin.

Son düzenleme:

Yanlız burası pek dar gibi gözüküyor,ben bunalırım yatamam 4e806013f32ecad406197f4e34ca4215

@omnitemporal

Abi orası 3. kişi için veriliyor, genişliği 90 cm. Ancak yükseklik biraz sıkıntı yaratabilir. En azından bir cam koyasalarmış daha ferah olabilirmiş. 1 kişinin yatması anlamında yeterli gibi ama kilosu yüksek ve yüksekliği az alanlara karşı benim gibi fobisi olanlara yönelik değil dediğin gibi.

Sen 1.30 metre genişlikte yatak olan aşağıyı tercih edebilirsin :smiley: (2 yatağında uzunluğu 1.95)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri