750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 442,069
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@ŞA-yenici

Selamlar,

Tasarım konusunda sizinle aynı şeyi düşünüyorum bende. MAY için yani Orhan usta için birşeyleri değiştirmeye başladık.

Yukarıda paylaştım, kaplamalı kavak iç tasarımı oldukça değiştirecek örneğin. Cam işinde plexiye geçerse inanın dış tasarım çok fark edecek.

İyi bir tampon/çamurluk eklentisi de olursa karavanın görüntüsü yumurta gibi kalmayacak... Jant kapaklarına bile el atmayı düşünüyorum.

Mesela Cam tavan önerdim. Plexi camlarla ortalama 20 kg ağırlık azalacak. Tepeye estetik bir cam tavan eklerse mesela hem şık durur hem de iç ambiyans baya değişir.

Ama bunları yaparken fiyatı çok arttırmaması önemli. Zaten fiyat konusunda oda bizim gibi düşünüyor. Ben standart karavanı en fazla 50 ye satabilirim, panel&ısıtıcı vb full ekipmanlarla 65-70 in üstüne çıkmamalı diyor.

Bakalım benim bütçe 2020 sonu hatta 2021 e uygun olacak gibi. Heralde o zamana kadar oda harika bir karavan yaratmış olacak...
Bir ekleme de benden olsun. Standart olarak bir tüplük istiyor may ama kutu gibi değil. Caretta uncle gibi karavanin dış görünüşünü tamamlayacak standart bir tüplük.

Ben mesela mangalimi 1 buyuk 1 kucuk tupumu kamp masa ve sandalyelerimi tuplukte tasiyorum. Hatta dizel isiticinin mazot deposu ve termosifon da tüplükte. Hadi masa sandalye almasa bile en azindan mangala yer kalmali.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Tüplük var tüplükcük var
1-Karavana entegre olanlar ki çoğu avrupa karavanda böyle erba ve ortiz'de de böyle
2-entegre değil ama şık mesala caretta uncle
3-tavuk kümesi gibi. NK karavan
5cf773c4c0c2260dc6445a8fe852c513 B40472ff7c1edbb2200ac32d900d5e46 Bac9485b4031d2e149dc3685a72860b3 B2fbb64a3cde445e993de5427b318934

LG-K220 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tüplük var tüplükcük var
1-Karavana entegre olanlar ki çoğu avrupa karavanda böyle erba ve ortiz'de de böyle
2-entegre değil ama şık mesala caretta uncle
3-tavuk kümesi gibi. NK karavan
5cf773c4c0c2260dc6445a8fe852c513 B40472ff7c1edbb2200ac32d900d5e46 Bac9485b4031d2e149dc3685a72860b3 B2fbb64a3cde445e993de5427b318934

Erba,ortiz ve bir çok yabancı karavanda karavana entegre bagaj gibi ve şık
Caretta uncle entegre değil ama şık
NK karavan tavuk kümesi gibi

@pasolvon

Selam,

Erba gibi/Ortiz gibi ön buruna tasarım yaparak bagajı içeri alma durumu MAY'de de var. Ama farklı. Belki bu yandan girişler, öne alınabilir? (Ama bu sefer ayrıca ön bagaj koymak zor olur...) (Bu karavan en son üretimlerinden)

IMG 1734

MAY'de ki bu bagaja sağ ve soldan erişiliyor. Bagaj oldukça derin. Sağ sol erişim açık ve birbirini görüyor. Arka kısım orta bölüme dengeyi bozmaması için su deposu koymuş. Sadece burada tek sıkıntı güneş paneli akü vb de buraya koyuyor.

Su deposunun yanında ve en önemlisi sağ da duruyor. (Aküler ağır ve bence dengeyi biraz sağa alıyor.)

Bunu konuştuk. Sanırım en mantıklısı, bu bagaj kapağını biraz büyütüp (Belki boyca küçük tüp girebiliyordur, hiç denemedim.) küçük tüp alması. (Su deposunun sağına ve yedek olarak soluna dengeyi bozmadan)

Bu iç bagajın arka bölümüne su deposu ve tüpleri yerleştirdik mi(Gözümle gördüm ciddi yer var.) ön kısıma (Kapakların önüne denk geliyor) istediğiniz eşyanızı koyabilirsiniz. (Mangal, kamp malzemesi vb.)

Ön kutuya da aküleri koyduk mu bence on numara bir karavan olur. Sadece aküler ön çekiye en fazla 70-80 kg arası bindirse bence en mantıklı çözüm bu olur. ( Hatırladığım kadarıyle usta 150 Amper 2 akü takıyordu, standart olarak 70 kg, 5 kg da inverter kablolar gelse yük dengesi yeterli olur sanırım.)

(Aşağıdaki ön kutu küçük versiyon yani 40 litrelik. Ayrıca sanırım 80 lt olarak büyüğü de varmış.)

Son olarak bu konu ile ilgili şunuda söylemek isterim: Karavandan bağımsız ön kutunun ayrı bir faydası var...

Dediğim gibi karavan çekmedim ama romörk ve tekne çekiyorum.
Araç kullanırken yoldan sıçrayan taş vb durumlar direk teknenin alt omurgasına geliyordu. Bu yüzden son çekmemizde branda gererek çözüm bulmaya çalışmıştık. (Elbette sağlıklı olmadı.)
Karavanı düşünürsek, direk arka tekerden sıçrayan taşlar ön bölümüne geliyor. Bu konuda yeni tanıştığım bir abim çok müzdaripti. Karavanın ön bölümü tabiri caizse taş vuruntularından çökmüştü. Ancak büyük ve koruyucu bir ön kutu çok rahatlıkla bu taşları absorbe ediyor. En kötü kutuyu değiştirirsiniz. Ama karavanın kasası sağlam kalır. Diğer türlü gözlerimle gördüğüm için söylüyorum ön bölüm çizik çizik oluyor ve elbette değiştiremiyorsunuzda...

PHOTO 2019 11 12 16 57 08

Son düzenleme:

@Demirak depo da güzel bir alan ancak yazının sonunda belirttiğiniz üzere harici tüplük şart. Ben o depo alanını yorgan, yastık, yedek battaniye ve kuru erzak için kullanıyorum mesela karavanımda. Hele bir de akü vb. elektrikli cihazlarda oradaysa mangal vs. gibi sürtünerek kablo kesitine neden olabilir ya da kısa devre yaptırıp yangına sebebiyet verebilir.

Tipünüz ha ocağınızın altında olmuş ha yatağınızın altında. Risk aynı risk. Bence tüpün her halükarda dışarda kalması riski azaltır. Bir de karbonmonoksit ve gaz dedektörü taktık mı karavana o iş tamamdır. Adı üstünde tüplük :smiley:

E tüplük olduğunda da böyle yapı marketten alınma alet çantasına ya da @omnitemporal in benzetmesine göre tavuk kümesine benzememeli. Orhan usta iyi marangozdur. İstese oraya tam uyacak harika bir tüplük tasarlayıp standart hale getirebilir. Hatta marangozluğa bile gerek yok. Bir kalıp çalışması yaptırıp enjeksiyondan 2 parça halinde seri şekilde bile ürettirebilir. Yedek parça sıkıntısı da olmaz.

Gördüğüm tüplükler arasında adria'ların tüplükleri efsane. Karavanın önü tam boy kapak. Adamlar çamaşır askısı işini bile tüplükle çözdürüyor. Yerlilerde de ortiz ve erba bu konuda başarılı.

Son düzenleme:

@pasolvon

Bagaj büyük. Yani şuanda bile akü varken ön bölüm karşı tarafı görecek boşluğa sahip. Herhangi bir kablo görmüyorsunuz. Sadece akünün ön yüzünü ve su deposunun ön yüzünü görüyorsunuz.

Aküler ve tüpü öne aldırmayı bende düşündüm. Ama büyük akü ve paneller takıldığı için çeki okuna 90 kg dan fazla yük binecek gibi gözüküyor. Ustafa önermedi.

Bu alt bagajda Orhan suta, resimde de gördüğünüz gibi, havalandırma penceresi kullanmış 2 adet. Bence mutfak dolabının içine göre çok çok daha iyi bir alan tüp için.

Bu noktada, bana göre elimizdeki karavan alt yapısında göre en iyi seçenek su deposunun yanına 2 tüpü bacalı alt depoya alıp, ön kutuya da aküleri koymak. Yoksa tüpü öne aldığında aküyü koyacak bir alanın kalmıyor.

Su deposunun önüne ortaya aküleri konumlandırırsan denge ile ilgili sorun olmaz belki ama alt bagajı çok küçültürsün ve en önemlisi su deposunun yanında elektrik bence hiç uygun değil...

Selamlar,

2020 karavan modelleri ve fiyatları ile ilgili bilgiler geliyor. Caretta Uncle'ın 2020 modelini gördüm ve değişiklikleri beğenmiştim. Fiyatı eskisinin liste fiyatına göre çok artmamıştı ama 2019 modelleri ciddi indirimli satıyorlardı...

Ortiz'de dün Sahibindene verdiği ilanı güncelleyerek, 2020 fiyatı ve 3.90 karavanı ile ilgili yakın zamanda bilgi paylaşacağını belirtmiş.

Pino'da şuan kampanyalar ile meşgul ama 750 kg üstü 2020 Agile modellerini bir yandan Youtube'dan tanıtıyor.

Saly ile ilgili 3.25 Carabinata modeline ek XL modeli ile 750 kg altı 5 kişilik karavan yarattığını duyduk. Fiyatı mevcutla aynı kalacakmış densede resmi fiyatları elbette bekliyoruz.

Erba ve Güney Karavan ile ilgili bilgimiz yok.

MAY karavanda Orhan Usta ile dün akşam konuştuk. 2020 modeli netleştirdi. İç tasarımda dün paylaştığım lamina kaplı Kavak Kontra'ya geçiyor. Yalıtım iyileştirmeleri yapıyor.

Ayrıca bomba Güney Karavan ve Saly'den sonra karavanda çift cam plexi kullanan ücüncü O1 karavan olacak...

İhtal E belgeli cam kullanacak.

Bu camlara sahip 2020 kravanını ürettiğinde beni ve bazı arkadaşları lansman için çağıracakmış. Ben buradan duyururum, uygun olan arkadaşlarda gelebilir.

Bu değişiklikler ile yeni karavanlarının fiyatları vergiler dahil: 3600 Modeli 47.000 TL
3800 Modeli 49.000 TL

Yani 9.000 TL zam yapmış olacak. Dün uzun süre konuştuk. Neden yerli kullanmadığınıda söyledim. 3.000 TL fark çıkmış yerliler ile arasında. Antalya, İstanbul ve Bursa'dan fiyat aldı, hatta telefonlarını ben verdim. Oda, E belgesiz cama 3.000 TL az vereceksem, E belgeli ve çok daha kaliteli cama 3.000 TL fazla veririm, dedi.

Kendi adıma çok iyi olacak. Ben mevcut karavanda camları plexi yapacaktım ve 15.000 TL hesap çıkarmıştım. Bu şekilde 6.000 TL daha avantajlı oldu. Hem de seri üretime girmiş oldu.

Ben bu fiyatın içine bazı şeylerinde standart olabilitesini zorladım. Ama 1 camı takarken kırdığında zarar etme durumunda olduğunu ve fiyatları başa baş belirlemek zorunda kaldığını söyledi, çok uzatmadım.

Zaten elinden gelen yardımı yapacağını da söylüyor...

Bir de 2020 yılında şu yeni fiyatlar ve sürprizler geldikten sonra bende artık nihai kararımı vereceğim. Eğer kararımı MAY'den yana kullanırsam (Şuan böyle gözüküyor) Orhan ustaya web sitesi yapma sözü vereceğim. O konuda biraz yardıma ihtiyacı var gibi gözüküyor. Ve bunun karşılığnda bir bedel almayıp, burada ilgilenen arkadaşlara May almaları takdirde Orhan ustanın belirleyeceği bir donanımın hediye edilmesini ya da duruma göre indirim verilmesini konuşacağım. (İndirim konusunda çok umudum yok. Ama örneğin işte ön kutunun ücretsiz olması, tente yuvalarının ücretsiz olması, ya da gaz sensörünün ücretsiz olması vb şeyler yapabiliriz diye düşünüyorum.)

Geldiğim son nokta bu.

Carpento'nunda şu sürprizlerini duyarsam yine bilgilendiririm.

Sevgiler herkese.

Son düzenleme:

Bence cam işinin opsiyonel olması lazım,ben 5 bin fazla ödemek istemem

@omnitemporal

Konuşmadık ama, opsiyon olması sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Yani sen minibüs camı olsun dediğinde eski fiyatları uygular.
Sahibinden de de ona göre paylaşır, diye düşünüyorum.

//Sordum, dediğin gibi yapacakmış. Yani Plexi opsiyon, tamperli cam standart ve aynı fiyat devam edecek.)

Son düzenleme:

@emurat

Fark şöyle var. MAY KDV dahil 40.000 TL, Ortiz KDV hariç. KDV ile 47.000 TL ye geliyor. Ayrıca ön tüplük için KDV dahil kapak 1.200 TL.

48.200 TL'lik Ortiz 3.90 Artıları:
* Şasi Al-Ko ve Amortisör
* Tampon ve çamurluk korumaları var.
* 44 lt su deposu fazla kapasitede (Toplam 144 lt)
* Ön tüplüğü var ama bagaj kapağı için ayrıca 1.200 TL isteniyor.
* Ayakkabılıklı kapı (genelde çöp kutusu olarak kullanılıyor :smiley:)
* Selenoid valf ve gaz alarm cihazı

40.000 TL'lik MAY 3.80 Artıları:
* Kilosu 680 kg. (Akü ve atık su deposu dahil) - (Ortiz 740 kg atık su deposu yok ve sadece mutfak camı ile oplips camları var.)
* Mutfak camına ek olarak sağ sol büyük camlar, açılmayan ön cam ve küçük ranza camları standart fiyata ve kiloya dahil.
* 100 lt atık su tankı (Portatif tank kullanımı için boşaltım vanalı)
* Kayar kapı basamağı
* Banyo havalandırma camı
* Dış Duş için çıkış hazır tesisat
* Ön tüplük bagajı 500 TL
* Basmalı mobilya kulpları

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gelelim eşitlemeye...

Ortiz'in sadece mutfak camı olmaası sebebiyle 750 kg sınırda kalmasını sağlayacak en azından ranza camlarını eklediğinizde perde ve sineklik kombinasyonu ile ayrıca KDV dahil 2.600 TL ödüyorunuz. (May ile aynı camları yaparsak Ortiz 750 kg aşıyor ve O2 sınıfa geçiyor. yine de yapalım derseniz, Açılan Ön cam KDV dahil +1.700 TL, ve banyoya malesef cam ekleyemiiyoruz. Oplips camlar ufak boyutta açılıyor ama sinekliği yok.)

O1 olarak devam edersek, kapı kayar basamağına 1.500 TL isteniyor, Gri pissu deposu 2.500 TL.

Toplam: 6.600 TL ye yakın bir ekstra var. 48.000 TL + 6.600 TL = 54.600 TL yapıyor. (MAY karavan gibi bir Ortiz.)

MAY Karavana Ortiz'in artılarını ilave edersek, Al-ko Amortisör 1.500 TL (Şasiye birşey yapamıyoruz.)
Ön tüplük 500 TL. (Bakır boru gaz tesisatı hiç konuşmadık ama tahmini 1.000 TL diyelim)

Kapıya ayakkabılık olsun 500 TL (Kapı kilidiniz falanda değiştirdik diyelim.)

10 yıl ömürlü kaliteli CBE Gaz alarmı 1.000 TL (fiyatını bildiğim için direk yazdım.)

Ortiz gibi MAY Toplam: 44.500 TL. (Fark yaklaşık 10.000 TL)

Bunlara rağmen Ortiz'de 44 lt faza suyunuz, Al-Ko Şasi'niz, tamponunuz var. Ve bunlara rağmen MAY'de mobilya kulplarınız(Ortiz'de bunu fiyatını sordum ama pahalı diye önermediler :smiley:), dış duş tesisatınız, banyo camınız(Ortiz'in sadece havaladırma bacası olan cmasız tuvaletinde duramadım.), yan camları ve ön acılmayan camı ile daha ferah ve havadar bir karavanınız ve ayrıca 680 kg olması sebebiyle her türlü ek donanımla birlikte bile 750 kg'yu aşmayan tam olarak O1 belgeli bir karavanınız var.

Oldu mu kıyaslama? :smiley:

Elzem donanımlar size göre değişir. benim için ısıtıcı elzem mesela, ama size göre olmayabilir.

Bir karavanda olmazsa olmaz nelerdir derseniz, 750 kg sınır sebebiyle hafiflik, güvenlik/yalıtım/su sızdırmazlık sebebiyle çift kat plexi camlar ve münkün olan en büyük boyut ile dolaplar ve saklama alanları derdim...

Çok teşekkürler hocam tekrar ilgin emeğin ve bizi gelişmelerden haberdar ettiğin için. Bizde 4 gözle bekliyoruz bu yeni karavan modelini.

Şuan mutlu gibiyim...

MAY'de 3.80 metre istediğim iç dizaynda, plexi camlı, dıştan kaset tuvaletli, stabilizatörlü, Kontrol panelli, gaz dedektörlü, güneş panelli(300 W), termodinamik şofbenli, Yerli Webosto dizel ısıtıcılı, Avrupaya çıkma durumunda bile uyduyu algılayan ve her yerde çalışabilen mobil uydu antenli LED TV'li bir karavanı 72.000 TL ye mal ediyorum.

90.00 TL lerden 75.000 TL ni altına düşmek gerçekten moral oldu. Sadece Tente belirsizliğim var. Onuda Orhan usta kendi imalatı olarak ne yaptı bakacağım.

Şu cam tavanı da mevcut fiyata ekledi mi, tam istediğim gönlüme göre, büyük, gerçekten 750 kg altı, kendi kendine yetebilen harika bir karavan olacak.

Bir kez daha üstüne bastırarak ifade etme gereği duyuyorum
İthal ürünlerle donatılmış çok estetik bir avrupa karavan olan Adria malum sitede 86 bin tl ye satılırken
Şu halleri ve eksik ve kalitesiz donanımlarıyla
May-ortiz-erba-başoğlu uncle-saly vb. Bu halleriyle hepsinin kdv dahil fiyatı 30-40 bin arasında bir fiyatı olması gereklidir
Havadan atıp tutmak kolay
Sorun bakalım 2019 da kaç tane karavan satmışlar
On taneyi geçmez
Ülke ekonomik krizde,vatandaşın alım gücü düşük
Kimse eline 70-80 bin tl alıp,hadi gidip 750 kg bir yerli karavan alayım demiyor
Karavan satıcıları beni daha iyi anlayacaklardır

Şuan mutlu gibiyim...

MAY'de 3.80 metre istediğim iç dizaynda, plexi camlı, dıştan kaset tuvaletli, stabilizatörlü, Kontrol panelli, gaz dedektörlü, güneş panelli(300 W), termodinamik şofbenli, Yerli Webosto dizel ısıtıcılı, Avrupaya çıkma durumunda bile uyduyu algılayan ve her yerde çalışabilen mobil uydu antenli LED TV'li bir karavanı 72.000 TL ye mal ediyorum.

90.00 TL lerden 75.000 TL ni altına düşmek gerçekten moral oldu. Sadece Tente belirsizliğim var. Onuda Orhan usta kendi imalatı olarak ne yaptı bakacağım.

Şu cam tavanı da mevcut fiyata ekledi mi, tam istediğim gönlüme göre, büyük, gerçekten 750 kg altı, kendi kendine yetebilen harika bir karavan olacak.
Bir çekme karavan için iyi para.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri