Araba Ile Avrupa Tur Hazırlığı (nisan-mayıs 2017)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kumita45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 54,490

kumita45

Kamp II
Herkese merhabalar nisan ayı sonu Mayıs ayının ilk iki haftası İki araba, iki aile, iki küçük çocuk ile 9 Avrupa ülkesini kapsayan yaklaşık olarak 6 bin kilometreye dayanan Avrupa turumuza çıkmak için hazırlık aşamasındayız. Geçen sene mayıs sonu haziran başı yine aynı şartlarda balkan turu yapmıştık, bu turdan dolayı tecrübelerimiz var, yine yerimiz de duramadık bu sene yine aynı şartlarda biraz daha turumuzu genişleterek yine gezmeye çıkmak istiyoruz, hazırlık aşamalarını tamamlamak üzereyiz sizlerle paylaşmak istedim. Hatta müsait olduğum bir zamanda geçen seferki balkan turumuzu burada yeni bir konu açarak paylaşacağım. Geçen seneki balkan turumuzda her iki ailede yeşil pasaport sahibi olduğu için vize derdimiz olmamıştı, yalnız bu sefer yanımızda gelecek olan arkadaşlarımızın bordo pasaportları olduğundan dolayı multi Schengen vizesi almaları gerekiyor, mart ayının ikinci haftası gibi Yunanistan Konsolosluğuna Schengen için başvuracaklar, araçlarımızın bakımlarını yaptıracağız, yeşil sigortalarını yaptıracağız, kaskolarimiza yurtdışı klozlarını açtıracağız, yeni tip ehliyetlerimiz mevcut, araçlarımız kendi üzerimize kayıtlı Pasaportlarimiz hazır, konaklamaları AIRBNB Booking den halledeceğiz, merakeden arkadaşlar için benim araç Mercedes Benz C180 kompresör LPG'li arkadaşlarimizin aracı bir ay içerisinde degistirecekleri için henüz belli değil ;
Şimdi arkadaslar, tecrübe sahibi olanlardan igoumenitsa dan gece gemiye binip brindizi ye geçmeyi planlıyoruz gemi tecrübelerinizi lütfen paylaşınız, sorularim var, koltuk almasak nasıl olur (136 Euro), koltuk alırsak nasıl olur (174 Euro), 4 kişilik kamara (204 Euro), fiyatlar an itibariyle aile başı bu şekilde çocuklarımız 5 ve 4 yaşlarında, arabada yolculuk imkanı var mı? Arkadaslarimin shengen vizeleri için tavsiyelerinizede ihtiyacım var ve son olarak rotami paylaşıyorum yolda tamamen spontan olarak değişiklikler tabikide olabilir ama tavsiyelere yine açığım, otoban paraları asagi yukarı ne kadar öderim ve gişe mı var yoksa wignet mi alıyoruz? Şimdiden teşekkürler.
3f337a90e7ab4ef2be3db461b31abf54
F5dca4abdad42297466b5564d2841f46

W204 C180K

Son düzenleme:

Etiketler
Sanırım konuyu yanlış yere açmışım, gezi planlarımız diye bir bölüm gördüm artık moderator arkadaşlar gerek varsa konuyu değiştiriniz, ben yapamadım teşekkürler.

W204 C180K

İtalya feribotundaaraçta seyahat etmek için biletinizi open deck olması gerekir bu biletide ancak karavanlar ve tırlar alabiliyor.kasım -nisan arası open deck bilet satışıda yok.fiyat farkı çok olmadığı için kabin almanızı ve yanınızda yiyecek içecek bulundurmanızı tavsiye ederim.feribotta yiyecek içicek pahalı.Yunanistan,İtalya,sırbistan ve hırvatistanda otoyol ücreti gişelerde ödeniyor ,Avusturya,Macaristan,Slovenya ve Bulgaristanda vignet alıyorsunuz.hayırlı yolculuklar.

İtalya feribotundaaraçta seyahat etmek için biletinizi open deck olması gerekir bu biletide ancak karavanlar ve tırlar alabiliyor.kasım -nisan arası open deck bilet satışıda yok.fiyat farkı çok olmadığı için kabin almanızı ve yanınızda yiyecek içecek bulundurmanızı tavsiye ederim.feribotta yiyecek içicek pahalı.Yunanistan,İtalya,sırbistan ve hırvatistanda otoyol ücreti gişelerde ödeniyor ,Avusturya,Macaristan,Slovenya ve Bulgaristanda vignet alıyorsunuz.hayırlı yolculuklar.
Faydali bilgiler için teşekkür ederim.

W204 C180K

Merhaba,

Size kendi tecrübelerimden bazı bilgiler vermek isterim elimden geldiğince, yıllar içinde sadece gezmek amaçlı olarak Avrupa'da 70-80 Bin Km gezmişliğim var belki sizin rotanızla örtüşür.

Öncelikle Yunanistan'ın çeşitli limanlarında yıllar içerisinde İtalya limanlarına yolcu gemileri / feribotları ile araçsız olarak bir çok defa geçiş yaptım ama kendi aracımla bu hatta gitmedim sadece gördüklerimi öncelikle yazayım.

Feribotlardaki yangın, batma v.s. gibi tehliklerden dolayı seyir esnasında araç içinde durmanıza izin verilmiyor, bir çok Avrupa ülkesinde bu şekilde uygulanıyor ancak üstü açık feribot tiplerinde bazı hatlarda uygulama farklı oluyor. Sizin düşündüğünüz hatta çeşitli tipte gemiler veya katamaranlar mevcuttu bunların da fiyat ve koltuk/kabin fiyatları farklıydı. Bazısı koltuk sadece verirken bazısında her ikisi de mevcuttu. en yavaş ve ucuz olanlarında araç ve araç içi yolcu için para ödüyorsunuz ama isterseniz deck'te gidebiliyorsunuz ekstra kabin satın almadan ama Şado'nun belirttiği gibi o kış aylarında zaten izin verselerde donarsınız dışarıda :smiley: Ben yaz aylarında yıllar once brindisiye hep deck bileti alarak gittim, diğer gezginlerle birlikte sohbet gırgır güzel yolculuk oluyordu. Kamaralar ise tiplerine gore çok farklı oluyor, klostorfobik değilseniz en ucuzunu almanızı tavsiye ederim ama ben koltuktada giderim diyorsanız ki bence diyin :smiley: koltuk mantıklı.

İtalya'da otobanlar bölüm bölüm, özel şirketlerin paylaşımında olanlar uç uca ödeye ödeye gidince epey pahalı oluyor, eğer zaman sıkıntınız yoksa otobanlara girmeden navigasyon programınızda ücretli yolları çıkararak geze geze çok daha güzel bir yolculuk yapabilirsiniz. Size isterseniz İtalya-Avusturya- Fransa ve Almanya'nın birbirine komşu yerlerinde özellikle sınır ve dağ bölgelerinde doğası çok güzel yollar tavsiye edebilirim. bu gezilerde otoban ücretleri çok tutabiliyor zaten toplamda. Avusturya'ya girerken girmeden once veya hemen sınırda benzinciler, minik kafeler oluyor oralardan vinyeti alabilirsiniz aklınızda bulunsun almanız yetmiyor onu muhakkak cama yapıştırmanız gerekiyor, polis kontrol yaparsa eğer elinizde olsa bile cama yapışık değilse ceza yazar. İsviçre'de vinyetsiz dolaşmanın cezası çok fazla onun için oradan geçerseniz alın çünkü ara yollardan baze otobana girmek durumunda kalabiliyorsunuz. 10 günlük vinyet 9 euro civarıydı 2 aylıkta sanırım 25 euroydu.

Rotanızı şu an göremiyorum ama İtalya'dan Fransa'ya geçmek istiyorsanız Avrupa'nın sayılı ünlü tünellerinden Mont Blanc tünelinden epey para ödeyerek geçebilirsiniz ya da ara yollardan muhteşem manzaralardan ücretsiz geçebilirsiniz :smiley:
Nisan ayında dağlar biraz soğuk olur ama görsel olarak harikadır.

Vizeler konusunda arkadaşlarınızın muhakkak çok girişli Schengen vizeleri olmasına dikkat edin, geçen yıl göçmen sorunları sebebiyle sınır ve vize kontrollerine tekrar başladılar, geçişler çok kısa sürüyor ama plakaya bağlı olarak kontrol yapabiliyorlar. Mesela Avusturya, Slovenya, Hırvatistan arasında bu kontoller geçen sene epey yoğundu.

Aklıma geldi, İspanya'da çok özel hızlı otobanlar var bunlar 100 euro'ya kadar bilet ücreti alabiliyorlardı onlardan uzak durun, yine İspanya ve Norveç gibi bazı ülkelerin bazı otobanlarında girişte açıklama tabelaları var bunları okuyarak aracınızı otoban sistemine kredi kartınızla kayıt edebilirsiniz çünkü gişe v.s. yok otomatik HGS OGS gibi plakadan control ediliyor ve kredi kartınıza otomatik yansıyor.

Benim aklıma çok bilgi geliyor o yüzden arzu ederseniz bana mail adresinizi özel mesajdan atarsanız mail ile ya da zor olursa telefonla da size bildiğim işinize yarayacak bilgi varsa yardım edebilirim, özellikle Avusturya/Fransa/Kuzey İtalya/ batı Almanya ya da kuzey Avrupa konusunda.

İyi akşamlar

Başar.

Son düzenleme:

Başar bey çok teşekkür ederim iletişimi koparmayalim, açıklamalarınız çok faydali, igoumenitsa-brindizi geçişinde kamara almaya karar verdim an itibariyle 264 Euro, zamanımız yani iznimiz kısıtlı olduğu için kısmen Avrupa turu yapıyoruz diyelim, ara ve dağ yollarında vakit kaybedeceğimizden dolayi ana yolları ve otobanlari kullanmak tercihim olacaktır, rotami gorememissiniz ben size yazayım, (Çıkışımız İzmir - Ankara) - İstanbul - İpsala - Selanik - İgoumenitsa - Brindizi - Napoli - Roma - Orvieto - Siena - Pisa - Floransa - Verona - Venedik - Lubliyana - Zagreb - Viyana - Bratislava - Budapeşte - Belgrad - Sofya - Kapıkule - (İzmir- Ankara) şeklinde olacaktır, tura çıkış tarihimiz 29 nisan olduğu için çok soğuklara maruz kalmayiz inşallah, şimdi otobanlar konusunda sadece Slovakya hakkında bilgiye ulaşamadım (Vignet-Gişe) Viyana'dan, Bratislava üzeri Budapeşte'ye geçerken kullanılan yol ücrete tabimidir bilginiz varsa lütfen paylaşınız, bende aklıma geldikçe sizin tecrubelerinizden faydalanmak isterim çok teşekkürler.

W204 C180K

Tekrar merhaba, Bratislava dediğiniz için bir şeyler daha yazabilirim. Viyana'dan Bratislavaya otobüsle gitmiştim ve sınırda slovakya tarafında da vinyet işareti görmüştüm. Bu arada Bratislava Avusturya sınırına çok yakın hemen gir çık yapılıyor, şehir merkezine geldiğinizi UFO tipli köprüden anlarsınız.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba,
Biz 2014 'deki Avrupa turumuzda gidişte Budapeşte'den Bratislava'ya uğrayarak Viyana'ya, dönüş yolunda ise Polonya Krakow'dan yine Slovakya Donovaly üzerinden Macaristan'a geçtik. Bizim gezimiz uzun süreceğinden aylık vinyet almayı tercih ettik. Sizin 10 günlük vinyet almanız yeterli olur o da 10 € tutar. Sınırdaki ofislerden alabilirsiniz. Mutlaka camınıza tarif edildiği şekilde yapıştırın. Macaristan vinyetinizi yapıştırmıyorsunuz ama aracınızda bulundurup sorulunca göstermeniz gerekiyor. Yazılan plakanın doğruluğunu da mutlaka kontrol edin ki sorun yaşamayasınız.
Rotanız güzel ancak 15 güne pek bir sıkıştırılmış olacak. Gezdiğiniz zaman siz de bana hak vereceksiniz. İtalya başlı başına gezilecek ülke diye düşünüyorum. Seyahatinizden sonra deneyimlerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim. Sizlere çok çok güzel bir tatil diliyorum. İyi yolculuklar.

Herkese merhabalar nisan ayı sonu Mayıs ayının ilk iki haftası İki araba, iki aile, iki küçük çocuk ile 9 Avrupa ülkesini kapsayan yaklaşık olarak 6 bin kilometreye dayanan Avrupa turumuza çıkmak için hazırlık aşamasındayız. Geçen sene mayıs sonu haziran başı yine aynı şartlarda balkan turu yapmıştık, bu turdan dolayı tecrübelerimiz var, yine yerimiz de duramadık bu sene yine aynı şartlarda biraz dassha turumuzu genişleterek yine gezmeye çıkmak istiyoruz, hazırlık aşamalarını tamamlamak üzereyiz sizlerle paylaşmak istedim. Hatta müsait olduğum bir zamanda geçen seferki balkan turumuzu burada yeni bir konu açarak paylaşacağım. Geçen seneki balkan turumuzda her iki ailede yeşil pasaport sahibi olduğu için vize derdimiz olmamıştı, yalnız bu sefer yanımızda gelecek olan arkadaşlarımızın bordo pasaportları olduğundan dolayı multi Schengen vizesi almaları gerekiyor, mart ayının ikinci haftası gibi Yunanistan Konsolosluğuna Schengen için başvuracaklar, araçlarımızın bakımlarını yaptıracağız, yeşil sigortalarını yaptıracağız, kaskolarimiza yurtdışı klozlarını açtıracağız, yeni tip ehliyetlerimiz mevcut, araçlarımız kendi üzerimize kayıtlı Pasaportlarimiz hazır, konaklamaları AIRBNB Booking den halledeceğiz, merakeden arkadaşlar için benim araç Mercedes Benz C180 kompresör LPG'li arkadaşlarimizin aracı bir ay içerisinde degistirecekleri için henüz belli değil ;
Şimdi arkadaslar, tecrübe sahibi olanlardan igoumenitsa dan gece gemiye binip brindizi ye geçmeyi planlıyoruz gemi tecrübelerinizi lütfen paylaşınız, sorularim var, koltuk almasak nasıl olur (136 Euro), koltuk alırsak nasıl olur (174 Euro), 4 kişilik kamara (204 Euro), fiyatlar an itibariyle aile başı bu şekilde çocuklarımız 5 ve 4 yaşlarında, arabada yolculuk imkanı var mı? Arkadaslarimin shengen vizeleri için tavsiyelerinizede ihtiyacım var ve son olarak rotami paylaşıyorum yolda tamamen spontan olarak değişiklikler tabikide olabilir ama tavsiyelere yine açığım, otoban paraları asagi yukarı ne kadar öderim ve gişe mı var yoksa wignet mi alıyoruz? Şimdiden teşekkürler.
Ekli dosyayı görüntüle 57889Ekli dosyayı görüntüle 57890

W204 C180K

ışı klozlarını açtıracağız, yeni tip ehliyetlerimiz mevcut, araçlarımız kendi üzerimize kayıtlı Pasaportlarimiz hazır, konaklamaları AIRBNB Booking den halledeceğiz, merakeden arkadaşlar için benim araç Mercedes Benz C180 kompresör LPG'li arkadaşlarimizin aracı bir ay içerisinde degistirecekleri için henüz belli değil
Emoji3
;
Ekli dosyayı görüntüle 57889Ekli dosyayı görüntüle 57890

W204 C180K

Selam.
Bır Karavancı olarak Hem Yunanıstan dan Italyaya hem de Italya dan Yunanıstana Ferıbotla Karavanımla gecıs yaptım, dıkkatımı ceken olay, eger gezmeye gıtmıssem neden ferıbota para vereyim, o para ıle kara yolu ıle sahılı takıp ederek Yunanıstanın batısını takıp etmek sartıyla Makedonya Arnavutluk, Bosna, Slovenya gıbı kıyıları takıp ederek Italya ya geçmek daha hesaplı olur dusuncesındeyım, Ancak yıne de sız bılırsınız, konaklama bızde pek sorun olmadığı ıcın ferıbota verecegım para ıle kac defa depo doldururum ve kac km daha fazla yer gezerim seklınde degerlendırıyorum bu benım gorusum tabıı... Bahsettıgım kıyılarda cok güzel yerler var..... sadece bılgınız olsun dıye yazıyorum zaten. Iyı gezmeler slm lar.

Selam.
Bır Karavancı olarak Hem Yunanıstan dan Italyaya hem de Italya dan Yunanıstana Ferıbotla Karavanımla gecıs yaptım, dıkkatımı ceken olay, eger gezmeye gıtmıssem neden ferıbota para vereyim, o para ıle kara yolu ıle sahılı takıp ederek Yunanıstanın batısını takıp etmek sartıyla Makedonya Arnavutluk, Bosna, Slovenya gıbı kıyıları takıp ederek Italya ya geçmek daha hesaplı olur dusuncesındeyım, Ancak yıne de sız bılırsınız, konaklama bızde pek sorun olmadığı ıcın ferıbota verecegım para ıle kac defa depo doldururum ve kac km daha fazla yer gezerim seklınde degerlendırıyorum bu benım gorusum tabıı... Bahsettıgım kıyılarda cok güzel yerler var..... sadece bılgınız olsun dıye yazıyorum zaten. Iyı gezmeler slm lar.

Selam.
Kesinlikle sizin ile aynı fikirdeyim mutlaka karayolu ile gidilmeli o güzergah.

Ben feribotla geçtim adriyatik üzerinden geldim,dönüşü karadan yaptınızmı deniz sağınızda kalıyor bu da gerek manzara açısından daha iyi oluyor ayrıca giriş çıkış ve park yapmak istediğinizde avantaj sağlıyor.

İki yıl önce İgoumenitsa'dan Venedik'e geçerken, gerek feribot geçişinin 24 saat olması, gerekse Venedik'e sabah 6'da iniceğim için günü kaybetmemek adına iç kamara almıştım. Dönüşde ise koltuk alarak geri dönmüştük.

İgoumenitsa'a Brindisi daha kısa sürüyor ve eğer gündüz seyahat edecekseniz kamara'ya özellikle iç kamaraya gerek yok. İç kamara'da herhangi bir pencere bulunmuyor, çok sıkıcı olabilir.

Koltuk almayıp, deck bilet alanlar, lobideki koltukları, açık alandaki sandalyeleri kullanabiliyorlar ve geminin kuytu bölümlerinde yada kapalı kısımlarında uyku tulumunda uyuyorlar.

İlk seyahat için koltuk almayı düşünebilirsiniz. Dönüşte ise deck veya koltuk tercihinde bulunabilirsiniz.

Gemide aracınıza gitmenize izin vermiyorlar. İhtiyaç maddelerinizi araçta bırakmayın. Yanınıza battaniye,yastık, yiyecek ve içeçek almayı unutmayın. Yolcular piknik yapacak gibi geliyor, termos çantanız varsa, içi dolu bir şekilde feribotta yanınızda bulunsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR