Araba Ile Avrupa Tur Hazırlığı (nisan-mayıs 2017)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kumita45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 54,605
Merhabalar yakıtlar ile ilgili bir çalışma yapmaya çalıştım inşallah faydalı bir paylaşım olur. Öncelikle minimum kredi kartı kullandık, benzinliklere girdiğimizde ilk sorduğumuz soru, euro olarak ödemeyi yapabilirmiyiz oldu, %98 evet cevabı aldık ve kasada para birimi euro çevirilirken 1-1,5 euro civarında fazla ödedik (problem etmedik çünkü bulunduğumuz ülkenin para birimine çevirmeye çalışınca da aynısı yada daha fazlası fark ödeniyor ve o ülkenin alakasız parasının elinizde kalma durumu oluşabiliyor yada yeterince bozdurmamış olabiliyorsunuz) cep telefonumuza döviz çevirici programı yükledik ve her para birimini anında Türk parasına yada euro'ya çevirerek kazıklanmamaya çalıştık, mesela Sırbistan'da pompacılar çok çakal çıktı baskı yaptık ve çeviri programını kullanarak fazla para almalarını önledik. Bazı benzinlikler self servis kendiniz benzini koyuyorsunuz ve kasaya giderek ödüyorsunuz, yada ön ödemeli self servis benzinlikler var önce örnek 100 euro makineye yatırıyorsunuz pompayı seçiyorsunuz ve yeterince yakıt aldıktan sonra örnek 70 euro diyelim 30 euro para üstü otomatik geri alıyorsunuz, eğer self servis bir benzinlikte illa pompacıdan hizmet almak isterseniz yakıt fiyatı baya katlıyor. Bir excel dosyası ekledim kendi harcamalarımı paylaştım, biz yakıt politikamızı şöyle yaptık, Türkiye'den ful depo çıktık (çünkü Yunanistan otobanında benzinlik yok ve sanırım bizden pahalı yada aynı hiç yakıt almadık) Makedonya'ya girdiğimizde depolarımızı fulledik (tabi benden bir tavsiye her ülke sınırından girdikten 20-30 Km. sonra yakıt almakta fayda var daha hesaplı oluyor) Makedonya'dan çıkmadan tekrar depoları fulledik ve Sırbistan'a girdik, Sırbistan'ı transit geçerek Bosnahersek girince tekrar depoları fulledik, Bosnahersek çıkmadan tekrar depoları fulleyerek Hırvatistan'a girdik, Hırvatistan çıkmadan tekrar fulleyerek İtalya'ya girdik ve dönüş yolunda kendimizi Bulgaristan'a atacak kadar yakıtla geldik ve Türkiye'ye girmeden tekrar depoları Bulgaristan'ın ucuz yakıtı ile fulleyerek yolculuğumuzu bitirdik, inşallah çok kafa karıştırmadım...:smiley: Herkese iyi geceler, ayrıntılı birde total harcama tablosu oluşturmaya çalışıyorum, yavaş yavaş bilgilerimi ve tecrübelerimi kendi çapımda paylaşacağım.
Hesabıma göre toplamda 1448 lira gaz, 276 lira benzin almışım (benzin hala depoda duruyor) kısmı için yaklaşık kaç km yol yapmışsınız ...

Etiketler

Güzel bilgiler için teşekkürler,önemli olan kazasız belasız dönmeniz.slovanya polisi otobanda vignet almayanların canını yakmak için pusuda bekliyor onun için daha girmeden vignet almak lazım.

Harika bir tur ve tatmin edici dökümantasyon+bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim .
Daha önceki Balkanlar gezinizi de geçen hafta sitede görüp izledim .
Haziran ayı gibi benzer bir tatil seyahati planlıyorum .
Birkaç sorum olacak :
1) Konaklamalarda verdiğiniz rakkamların 2 aile için olduğunu özellikle belirtmiş , sonra da masrafları 2ye bölmüşsünüz...
mesela Zagrep 210 TL gibi bir rakkam var aklımda . Acaba rezervasyonları yaparken kişi sayısını nasıl belirtmek doğru olur ?
Eşim+ben+çocuklar(13ve9yaş) yola çıkacağız .
Bazı sitelerde bu tercihleri TAM belirttiğimde çıkan rakkam ile , 2+1 olarak(3kişi) belirttiğim rakkam arasında oldukça ciddi
fark çıkıyor . Belki bize bir double bed+1tek kişilik yatak da yeterli olacak(???)
Rezervasyonun bu şekilde yapılması , 4 kişi oraya gittiğimizde sorun çıkartır mı?
Sonuçta kullanmak istediğimiz yatak sayısı 3 kişilik(???)
Yerine göre tabii ... İtalya'da bu ince hesaba girmek gerekirken , Sırbistan veya Makedonya'da gerek yok .
2) Venedik Gondol ve Roma Metro vb fiyatlardaki 20+20 ; 7+7 ifadelerini tam anlayamadım .
Gondol'a 80 Euro verip 2 aile paylaşsa , 40+40 olmaz mı?....
3) Hız limitlerine dikkat ederken -basitçe- ''önünüzde giden araca uy'' kuralını mı uyguladınız ?
Yoksa , tabela vb işaretlere maximum dikkat ederek mi gitmeye çalıştınız?
BALKAN22

Bu vesile ile İtalya-Venedik yolculuğu düşünenler için bir otopark önerisi ve bilgilerini de aktarmak istiyorum.
Yine bu sitedeki bir önerinin görselleştirilmiş halidir . Hakkını yemeyelim kendisinin :smiley:

Harika bir tur ve tatmin edici dökümantasyon+bilgilendirmeler için çok teşekkür ederim .
Daha önceki Balkanlar gezinizi de geçen hafta sitede görüp izledim .
Haziran ayı gibi benzer bir tatil seyahati planlıyorum .
Birkaç sorum olacak :
1) Konaklamalarda verdiğiniz rakkamların 2 aile için olduğunu özellikle belirtmiş , sonra da masrafları 2ye bölmüşsünüz...
mesela Zagrep 210 TL gibi bir rakkam var aklımda . Acaba rezervasyonları yaparken kişi sayısını nasıl belirtmek doğru olur ?
Eşim+ben+çocuklar(13ve9yaş) yola çıkacağız .
Bazı sitelerde bu tercihleri TAM belirttiğimde çıkan rakkam ile , 2+1 olarak(3kişi) belirttiğim rakkam arasında oldukça ciddi
fark çıkıyor . Belki bize bir double bed+1tek kişilik yatak da yeterli olacak(???)
Rezervasyonun bu şekilde yapılması , 4 kişi oraya gittiğimizde sorun çıkartır mı?
Sonuçta kullanmak istediğimiz yatak sayısı 3 kişilik(???)
Yerine göre tabii ... İtalya'da bu ince hesaba girmek gerekirken , Sırbistan veya Makedonya'da gerek yok .
2) Venedik Gondol ve Roma Metro vb fiyatlardaki 20+20 ; 7+7 ifadelerini tam anlayamadım .
Gondol'a 80 Euro verip 2 aile paylaşsa , 40+40 olmaz mı?....
3) Hız limitlerine dikkat ederken -basitçe- ''önünüzde giden araca uy'' kuralını mı uyguladınız ?
Yoksa , tabela vb işaretlere maximum dikkat ederek mi gitmeye çalıştınız?
Ekli dosyayı görüntüle 61801

Bu vesile ile İtalya-Venedik yolculuğu düşünenler için bir otopark önerisi ve bilgilerini de aktarmak istiyorum.
Yine bu sitedeki bir önerinin görselleştirilmiş halidir . Hakkını yemeyelim kendisinin :smiley:
Öncelikle teşekkürler;
1- Biz her rezervasyonumuzu 4 yetişkin 2 çocuk olarak yaptık, hiç yanlış veya eksik bilgi vermedik, vermeyi düşünmedik, sonuçta yabancı memleketteyiz, tatile çıkmışız, problem yaşamak yada yaşama riskini düşünmek istemem, bence sizde ince hesap yapmayın kafanızı rahat olsun tam ve doğru bilgi verin (benim fikrim)
Yalnız airbnb de çoğu evde artı misafir ücretsiz seçeneği var, belki o evler işinize yarayabilir, benim fikrim Booking değilde airbnb ye yoğunlaşın altinizda arabanız var köylerde kalın otel yerine ev kesinlikle daha hesaplı oluyor, ve tüm ev sahipleri genelde pasaportlarin fotolarini çekiyorlar yada kayıt yapıyorlar kişi sayısı ve yaşları bence önemli, hatta Üsküp niş Saraybosna da Pasaport fotosunu yada kaydıni aldılar, İtalya'da iki ev sahibi gerek yok airbnb kaydiniz var dediler... Tercih sizin
2- benim yüzümden olmuş, konaklama dosyasında tam masrafları hesaplayıp ikiye böldüm, bilanço dosyasında sadece kendi masraflarımı dikkate aldım, yani 20+20=40 7+7=14 bir ailenin masrafidir. İtalya'da gondol ve taksi ile pazarlık etmeye kalkıştık, zinhar umurlarinda bile değil tarife neyse o ister bin ister binme.
3- Muhtemel 5000 kilometre nin üzerinde otoban kullandık, limitlere kesinlikle uyduk zaten tatmin edici (120-130) tünellerde 80-100 arası limit veriliyor uyduk, ama o ülke plakalı araçların pesinede takilabilirsiniz bence problem olmaz, biz yapmadık %95 kurallar dahilinde kullandık problem yaşamadık.

Gerçekten faydalı bilgiler - işime de yarayacaklar . Teşekkür ediyorum .
Şahsınızda , GEZENBiLiR sitesinin tüm Gezen - Bilen - ve bildiklerini PAYLAŞAN üyelerine selam -sevgi-saygılarımı sunuyorum . :smiley:
Yolgösterici bilgilendirmeler için hepinize teşekkürler :smiley::smiley:

İki gün önce geçtik.Direk uluslarası ehliyeti ve yeşil sigortayı istediler.Belki yeni ehliyeti de kabul ederler bilemiyorum.Zaten Yunanistan dan başka soran olmuyor.Ayrıca vize sırasında büro da aynı evrağı istedi.
merhabalar 1 temmuz itibariyle bende bir yolculuğa çıkacağım ehliyetimi yeniledim ve turingi aradım yeni ehliyetiniz varsa uluslararası ehliyete gerek yok dediler isterseniz teyit etmek adına sizlerde sorabilirsiniz

Herkese merhabalar son durum bildiriyorum, arkadaşlarımız Multi shengen vizesini problemsiz şekilde bir aylık olarak aldılar, biz ise kamu personeli olduğumuz için bağlı bulunduğumuz kurumdan izin almak durumundayız, eşimin resmi izni onaylandı, benim resmi iznim henüz prosedürü takip ediyor ve son 30 güne girdik zaman gittikçe daralıyor ve heyecan artıyor hayırlısı inşallah nasipte varsa yollarda olacağız zaten amaç da bu değil mi...? Hayatın kendiside aslinda bir yolculuk değil mi...? Aslında amaç bir yerlere varmak değilde yolda olmak değil mi, kesinlikle en iyi tatil bence yolda olmak yolculuk yapmak...:smiley: Herkese iyi akşamlar sağlıcakla kalın.

W204 C180K
selam bizde bursadan yola çıkıp selanik ohrid üsküp belgrad budapeşte viyana hattından munihe kadar gideceğiz ve orda akrabalarımızda bir süre kalıp sahil kesiminden döneceğiz öğretmeniz yurt dışı çıkış izinlerimizi aldık ve dün izmir vsf den basvurularımızı yaptık. vizelerde sıkıntı olmaz ise inşALLAH çıkışta yurt dışı izin belgelerımızı yanımıza almak zorunda mıyız acaba?

selam bizde bursadan yola çıkıp selanik ohrid üsküp belgrad budapeşte viyana hattından munihe kadar gideceğiz ve orda akrabalarımızda bir süre kalıp sahil kesiminden döneceğiz öğretmeniz yurt dışı çıkış izinlerimizi aldık ve dün izmir vsf den basvurularımızı yaptık. vizelerde sıkıntı olmaz ise inşALLAH çıkışta yurt dışı izin belgelerımızı yanımıza almak zorunda mıyız acaba?
Evet yanınıza alın, gümrükte görevli polis memuru evrakı kontrol edip teslim alacak, yoksa çıkışıniza izin verilmez.

HUAWEI KII-L21 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Evet yanınıza alın, gümrükte görevli polis memuru evrakı kontrol edip teslim alacak, yoksa çıkışıniza izin verilmez.

Bu arada yurtdışı çıkış izin belgenizi, çıkış tarihinizden maksimum 10 gün önce almalısınız, tarihine çok dikkat edin.

Bu arada yurtdışı çıkış izin belgenizi, çıkış tarihinizden maksimum 10 gün önce almalısınız, tarihine çok dikkat edin.

biz yunan vizesi için evraklarımızı hazırlarken ıstedıler bızden yurt dısı cıkız ızın belgelerını ve bende 25 hazıran 25 temmuz arasında ızın belgesı aldım esım de 1 temmuz 1 agustos arası aldı ilçe milli egitim müdürlüklerinden sımdı burdakı onemlı olan tarıh belgeyı aldıgım tarıh mı yoksa belgenın uzerınde yazan cıkıs izin tarihleri mi ? birde ben tatilimi uzattım diyelim 25 temuuzda biityordu benım yurt dısı cıkıs ızın belgem bunun bir yaptırımı var mı acaba ülkeye geri dönüşte vs. Bir de gecen yılda 10 gunluk bır balkan turu yapmıstım ama sınır kapısında boyle bır belge ıstemedıler sizden sadece turk sınırından cıkarken mı ıstedıler belgeyı acaba bıraz daha bılgı verırsenız sevınrım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.