Araba İle Avrupa Turumuz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan keremcimen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 109
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,899

keremcimen

Kamp II
Yer
TUNCELİ
Yaklaşık 2 yıldır hayalini kurduğum ve 1 yıldır da hazırlığını yaptığım tatilim nihayet başladı. Kendi arabam ile tunceliden başlayıp Ankara, Edirne, Bulgaristan, Sırbistan, Maceristan, Avusturya, çekcumhuriyeti, Almanya, İtalya, Hırvatistan, Karadağ, Bosna, Arnavutluk, Makedonya, Yunanistan ve tekrar Tuncelide biten yaklaşık 9000 km lik bir gezi rotası hazırladım. Gezi hazırlığımı yaparken Orhan Çiçek abinin , Ebru hanımın ve muzeffer çolpanın ve diğer arkadaşların gezi notlarını defalarca okudum ve telefonda görüşerek çok faydalı bilgiler öğrendim kendilerine çok teşekkür ederim. Gezi planımı hazırlarken gideceğim şehirlerin rotalarını oluşturdum ve gezilecek yerlerin kordinatlarını çıkarttım. Kalıcak yer olarak Kimi zaman otelde kimi zaman kamp alanlarında çadır kurarak kamp yapıcağız. Kamp yacağımız yerlerin googlemaps üzerinden tek tek planladım ve kordinatlarını çıkarttım.yeşil pasaporta sahip olduğum için geziceğim ülkeler için vize problemim yok. Gezimi fırsat oldukça ve internet buldukça sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şuan Ankaradayım dün Tunceliden Ankaraya 950 km lik uzun ve yorucubir yolculuk yaptım bu yolculuk gezimin en uzun rotası burda 2-3 gün dinlendikten sonra kısmet olursa carşamba sabahı kapıkule sınır kapısından çıkarak gezime başlıyacağım.

Etiketler
Ynt: Araba İle Avrupa Turumuz

arabanın çıkış işlemlerini yaptırmak için bugün ankara turing bürosuna gittim fakat burada yeşil sigorta yapmadıklarını öğrendim sadece uluslar arası ehliyet alarak evin yolunu tuttum. Ehliyet ücreti olarak ilk defa çıkarttığım için 374 tl ödedim .

3u3yqy9e.jpg

Hayırlı yolculuklar, acizane bir iki hatırlatma yapmak isterim
vinyetleri unutmayın
direk polisin yazdığı cezaya bir şey yapılamaz ama radarlar ve arabanın camına bırakılan park cezaları türkiyeye gelmiyor (şimdilik)
yanınızda bolca şişe su götürün
aracınızın kaskosu varsa yurt dışı klozunu açtırmanız iyi olur
italya ve hırvatistanda otoban ücretleri çok yüksek
almanyada otobanın bazı bölümlerinde hız sınırı yok
otoban üzerindeki benzinlikler genelde pahalıdır litrede 30 cent farkedebilir.

Bu değerli bilgiler için teşekkürler. Arabanım yurtdışı klozunu aktifhale getirdik. 1 aylık 36 tl fark ödedim.

Bugün uzun bir yolculuğun ardından edirneye geldik. Yarın çıkış yapıcak olmama rağmen kapıkuleye kadar gittim ve yeşil sigortayı yaptırayım dedim. Kontrol kapısında içeri girdim ve sigorta acentasına vardım. Yeşil sigorta yaptırıcam dedim görevli evrakları aldı ve sok sigortayı yapamıyorum dedi . Sebebini sorduğum da türkiyedeki sigorta policem de plakam yazılı değilmiş plaka bölümünde 62 yk....... Yazılı bu şekilde olmaz dedi ve sigortacınızı arayın plakayı sisteme girsin dedi. Aksam olduğu için sigortacım kapatmış hiç bir işlem halledemeden döndüm geldim geri yarın sigortacıyla konuşup bu sorunu halledicez. Çıkıcak arkadaşlar sigorta policelerini incelesinler plaka kısmı eksik ise hiç bir şekilde yeşil sigorta yapmıyorlar.

bu sabah 8 gibi sigortacımla görüşüp sorunu hallettikten sonra kapıkule sınır kapısına geldik pasaport kontrolünden sonra bir sürpriz daha şansımıza xray çıktı bütün arabanın bagajını boşaltıp x ray girip tekrar yerleştirmek bize 1 saate maloldu. xray hallettikten sonra çıkışımız 5 dakika sürmedi. Bulgaristan tarafında 3 euro dezenfekte parası ödedik.yollar fena değil. plovdive kadar yol bazen tek şeride düşse de trafik akıcıydı. Plovdiv den sonra otobana girdik ve sofyaya geldik. otoban için Bulgaristan da vinetka almamız gerekiyor sınırı geçince hemen sağda satıyorlar fakat 5 euroluk vinetkadan 10 euro istiyorlar. Buradan almayın yaklaşık 15 km sonra shell benzinliği var burada 5 euro. kapıkule sofya arası 3.5 saat sürdü otelimize yerleştikten sonra kendimizi sofya sokaklarına attık ve dolaştık. kısmetse yarın Belgrada doğru yola çıkıcaz.

tatilimizin 2. günü sabah saat 8 civarında sofyadan belgrada doğru yola çıkıyoruz. Sırbistan sınırına gelince kapıda bizi komşu hoşgeldin sesiyle karşılayan bir gümrük memuru işlemler yaklaşın 5 dakika sürdü araç ve bagaj araması yapmadılar. Artık sırbistandayız yollar tek şerit ama düzgün yaklaşık 80 km bu şekilde gidiyoruz sonra otobana giriyoruz. Araç kullanırken hız limitlerine mutlaka uymak gerek sınırdan girince 50 km içinde 2 defa radar denk geldi. otoyol 2 şeritli düzgün ve düz. sırbistanda vinyet yok bizim eski gişe sistemiyle çalışıyor girişte kart alıyoruz çıkarken ödüyoruz. otoban ücreti olarak 6.50 euro ödedim. Sırbistanda yakıt fiyatları bulgaristana göre biraz pahalı. LPG bulgaritanda litresi 1.74 tl iken Sırbistanda 2.04 tl. Belgradda gezilecek yerler ve dikkat çeken yapılar olarak
Belgrad Kalesi
sava tapınağı
tiyatro binası
Başkanlık sarayı
Knez Mihailova ( bizim istiklal caddesine benzer bir cadde kafelerin ve dükkanların olduğu trafiğe kapalı bir yer )
cumhuriyet meydanı

Güzel gezinizin devamini diliyorum. Okuyanlarin yanlış bilgi sahibi olmamasi amacıyla; viynetka otobanda değil bulgaristan girişinden itibaren (ilk 30 km cezasi yok) takmaniz zorunlu yoksa ceza ödemek zorundasiniz... sizin polise plovdiv (filibe) e kadar rastlamamaniz büyük sans, bence ucuz atlatmissiniz galiba 100 - 150 leva gibi bir ceza ödeniyor. Otomobilde haftalık vinyetka 10 leva-5 euro idi. En son gecen ay ciktigimda dezenfektan olayi ve ücreti yoktu yeni baslamis demek saçma ama gelir kalemi olarak görüyor bulgar hükümeti demek... Xray bizim tarafta mi yoksa bulgar tarafında mi cikti? Bizimkiler istediyse cikista xray taramasina giren ilk kişi sizi duyuyorum büyük sanssizlik mi diyelim bilemedim... Başka aksiliklere karsilasmadan gezini sağ salim bitirmeniz dilekleriyle...

tapatalk by discovery

Heyecanlı bir gezi olacak gibi...
Takip ediyorum.
Yolunuz açık olsun....

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

Ben plovdive kadar gitmedem sınırı geçince hemen sağda var oradakiler 10 euro, sınırı geçtikten sonra 15 km sonra shell var oradan aldım 5 euroya

Xray çıkışlarımın birinde banada denk gelmişti.Otomatikman bilgisayar belirliyormuş.Denk gelirse gidip yaptırmaktan başka çare yok. Size kazasız belasız içinize sinecek güzel bir gezi dilerim.

Cok faydali paylasim olmus, ben bu kadar detayli yazamamistim:smiley: gidis oncesi konussaydik navigasyon konusunda yardimci olabilirdim belki

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR