Arabalı Aile Venedik'e Giderken ....

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan iklil konyalilar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 197
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,935
Dönüş yolunuzda adriyatik sahilinde trafik oldukça yoğun olacaktır,budvadan sonra ulçin-işkodra-dures -elbasan üzerinden ohride geçmenizi tavsiye ederim veya işkodra-dures-prizen-ohrid yolunu düşünebilirsiniz,Tiran- elbasan arası yol biraz sıkıntılıdır.yunanistandan dönüşte Almanyadan izine gelen işci vatandaşlarımız ipsala gümrüğünde geçiş sürenizi uzatabilir.arnavutluk'u gezmek isterseniz bilgi verebilirim

Etiketler
Dönüş yolunuzda adriyatik sahilinde trafik oldukça yoğun olacaktır,budvadan sonra ulçin-işkodra-dures -elbasan üzerinden ohride geçmenizi tavsiye ederim veya işkodra-dures-prizen-ohrid yolunu düşünebilirsiniz,Tiran- elbasan arası yol biraz sıkıntılıdır.yunanistandan dönüşte Almanyadan izine gelen işci vatandaşlarımız ipsala gümrüğünde geçiş sürenizi uzatabilir.arnavutluk'u gezmek isterseniz bilgi verebilirim
O kadar çok uğramak/kalmak isteyip de pas geçeceğim yer(ler) var ki !..:weary:
Ne yazık ki Arnavutluk ile seyahat planımızın kesişmesi , bu seferlik sadece ''Transit ve sorunsuz-hızlı geçiş'' şeklinde olacak ...
İpsala uyarınız önemli bizim için , dikkate alacağım , teşekkür ederim .
Dönüş yolu Adriyatik sahilinden sadece MOSTAR'dan sonra inince geçecek , Dubrovnik-Kotor-Budva....şelinde .
Belki Mostar'ı bile pas geçeceğim(!!!) :worried:
Ohrid yolunu dağlar üzerinden düşündüm.....
İllerarası mesafede de SÜRE olarak en kısa öyle göründü(???) ama bilemiyorum tabii,realite ne gösterecek??
İşkodra-Dures-Elbasan-Ohrid.....dedik mi , Tiran'ın da içinden geçiliyor sanki?
Diğer alternatifinizdeki Dures-Prizren-Ohrid yolunu tam anlamadım(?)

Bahsettiğim gibi , Arnavutluk'u hızla geçmek öncelikli bu seyahatte benim için .
Bir başka sefer , daha geniş zaman ayırabileceğim bir vakit , sizden öneriler almaktan memnuniyet duyacağım :smiley:
Yol konusunu harita üzerinden(Google-maps) tarif ederseniz sevinirim , tekrar teşekkürler

Mümkünse Ohrid e dağ yollarından gitme derim.Ben o yollarda dağlarda yapa yalnız in çık in çık canım çıktı,çalılıklardan başka bir şeyde görmedim üstelik.Ayrıca öyle veya böyle bir arıza olur bu bölgede yolda kalınırsa epey sıkıntı yaşanır diye düşünüyorum.
Saygılar

Dures elbasan yolu Tirandan geçmez ve daha düzgün bir yoldur.diğer yazdığım alternatif elbasan lac'tan Dures Prizren otobanına bağlanmak olacaktı gece uyku mahmurluğu eksik yazmışım bu yol arnavutluktaki tek otobandır prizen ve üsküp'ü gezebilirsiniz yolunuzu yaklaşık 150 km uzatır ancak aArnavutluğun dağlarında refüj olmayan kenarı uçurum yollara tercih edilebilir.

IMG 0991

IMG 0995

IMG 0993

IMG 0994

Son düzenleme:

Programınızı zaman bakımından belirlerken sınır geçişleri için 30 ila 90 dakika eklemenizi tavsiye ederim. Son İstanbul- Münih seyahatimizde giderken de dönerken de en az 30 en fazla 90 dakikalık süre kayıpları yaşadık.

...............Dures elbasan yolu Tirandan geçmez ve daha düzgün bir yoldur...............
Sanırım bunu tercih edeceğim ,teşekkür ederim ...
Bununla DAĞ YOLU'nu kıyasladığımda 50-60 km gibi bir fark çıkıyor .
Berbat yolda gitmektense , 50-60 km fazla gitmeyi tercih etmek akıllıca olacak .
Trafikle-Polisle de sıkıntı yaşamayız umarım (Dağ yolu'nda sanki bu risk daha Az?)
Prizren-Üsküp tercihini en baştan eledim :worried: Üsküp'te yaşayan bir dostum var .
Oraya uğradığım anda TÜM plan değişebilir , beni ikna eder => seyahat 1 hafta daha uzar :smiley::sweatsmile:
Bu nedenle PAS geçiyorum bu rotayı ...

Eatr'a da teşekkür ederim . Hudut geçişlerinde bahsedilen süreleri de gözönünde bulunduracağım...

İşkodra'dan itibaren iki farklı rotayı paylaşıyorum : KIRMIZI çerçeveli olan 1.tercih

BALKAN31
; sınır geçişlerinde bunu gözönünde tutacağım :wink:

Son düzenleme:

Kırmızı çerçeveli haritada Arnavutluk makedonya sınır kapısı olarak "CAFASAN" ı kullanmayı düşündüğünüz gözüküyor.Yolun kısalığı anlamında makul olabilir ama o coğrafyada olan güzel OHRİD gölünüde göz ardı etmiş oluyorsunuz gibime geliyor.
Derimki arnavutlukta daha aşağıya inin gölün alt tarafındaki Pogradec kasabasına kadar etrafı seyrede seyrede gelin oradan da göl kıyısındaki o basit ST Naum kapısını kullanıp gölün makedonya kısmı olan doğu tarafınıda kıyıdan kıyıdan giderek yukarıda varmayı düşündüğünüz OHRİDe ulaşın derim.
Tabiki benimki sadece bir öneri.

Evet , teşekkürler ince999....
Burada artacak km "İhmal edilebilir" çapta görünüyor . O günkü ruh halimize göre bu önerinizi değerlendirmeyi düşünürüm gerçekten de

Rota üzerinde çalışmalar,planlamalar devam ediyor .
Bu arada bugün yeni Sürücü Belgesi de gelecek galiba . Telefon'a SMS düştü konuyla ilgili .

İtalya'da otoban'a girmesem mi ? ne yapsam?....diye araştırırken bir-iki ROTA belirleyici websitesi buldum .
Elbette bunu ilk keşfeden değilim , ama paylaşmakta da yarar var... Benim gibi 'Yol Acemi''leri olabilir .
via michelin.com ve rotamap.com sitelerinde detaylı tarifler var .
viamichelin'de RADAR NEREDE , HIZ LİMİTLERİ NEREDE BAŞLIYOR?NE KADAR SÜRÜYOR?
HANGİ TARİHTE SAAT KAÇTA YOLA ÇIKARSAN , KAÇTA VARABİLİRSİN....vb detaylar da var .
(Mesela ; Venedik'ten çıkıp da Ponte della Liberta üzerine çıktığımızda 70'i geçerse sürat , kamera ile tespit edilmiş bir
ceza makbuzuna hazır olmak gerek :worried: UMARIM çoğu ''caydırıcıdır'' bu uyarıların . Yoksa bu yollar kolay kolay bitmeeeeezz !!..:sweatsmile::(:confused:
Eğer güncellemeleri de zamanında yapıyorlarsa , oldukça işe yarayacak bir websitesi ...
BALKAN33
BALKAN34

www.autostrade.it

''Otoban ücretini o gün ödemezseniz , bir gün içinde on-line 'da ödeyebilirsiniz'' diyor????
Pratikte nasıl uygulanıyor bilmiyorum ...
TÜM İtalya Otobanları ve de Toll Collection(gişe?) lerin yerleşimi bu sitede var .
Rotanızı çizip , ödeyeceğiniz parayı da görebiliyorsunuz .
Acaba , ''Haftalık kart'' - ''Ön ödemeli indirimli kart'' vb seçenekleri var mı ?
BALKAN35

Yeni Sürücü Belgelerimiz geldi ... Pasaportlar da (yeşil) hazır ... Araba için YEŞiL SİGORTA yaptıracağım , ama bir sigortacı dedi ki : ''...Bunu sınırda yaptır , Kapıkule'den çıkarken... Daha hesaplı olur ...'' (?!?!?) Ben de bir sorayım dedim ; öyle ahım-şahım bir fark oluyor mu?.. Giderken bir de Kapıkule'de bununla uğraşmaya değer mi acaba?...
Bir de Yeşil Pasaport sahibi olarak ; 15 Temmuz Darbesi SONRASI ortaya çıkan kısıtlamalar var : Çalıştığınız yerden ''...Bizim çalışanımızdır ...'' alınacak ; yok bu bilmemnerden onaylatılacak falan ..... Onu takip ediyorum şimdilerde .
Bu arada Gezi Planı da , konaklama yerleri de hemen hemen belirdi ...
Bir handikapımız var , o da şu ; 30 Haziran CUMA GÜNÜ resmi bir iş için eşim'in dönmesi gerekiyor .
Erteleyebilir mi?...bilemiyorum .
EĞER erteleyemezse , seyahatten CUMA günü İpsala'dan giriş yaparak dönmemiz gerekecek (!)
Ki bu çok SAÇMA !...
O kadar yolu aşıp da HAFTASONUna denk gelen 2 tatil gününü kullan(A)madan dönüş yap!...
Mecburiyet ortadan kalkarsa , o iki günü de komşu'da (Yunanistan) dinlenerek geçirebileceğiz .
Değilse , Melmekete erken dönmüş olacağız ... Hayırlısı bakalım :confused:

ROTA'yı güzelce harita'da işaretleyerek paylaşacağım bir sonraki aşamada ...

Yeşil sigortayı kapıda veya her hangi bir acente da yaptırmanın parasal yönden bir farkı yok.Yeşil sigorta epey devleti kapsıyor,yani üstünde yazan her devlette geçerli.
Bulgaristan kaynaklı yeşil sigorta diye bir durum var;bu sigortada kağıdın üstünde yazan bazı ülkelerin isminin üstünde çarpı atılmış oluyor yani o memlketlerde geçmiyor ama Bulgar yeşili daha ucuz oluyor şayet çapraz atılan ülkelere gitmeyecekseniz bu sigortayı yaptırmak daha akılcı.
Bu tür detaylı yazışmaları okumak için ya benim yazılarımı bir tarayın yada ucuz yeşil sigorta diye tarayın derim.
Bende Yeşil pasaport sahibiyim,şu an için o bahsettiğiniz belge gerekiyor ama gümrüğe beyan ettiğiniz anda da alınış tarihinin yeni yani bir kaç günlükten fazla eski olmamalı red edebilirler.
Türkiyeye dönüşünüzü bayram arifesi veya sonuna getirirseniz Gümrüklerdeki sıralarda ananız ağlar bilesiniz.

Hemen araştırıyorum ....
Ancak , eski yazışmalardaki gibiyse , Sırbistan,Makedonya ve Karadağ HARiÇ görünüyor .
O zaman pek uymayacak gibi (?)
Yeşil Pasaport için yazıyı da son birkaç gün içinde alacağım , teşekkürler .

Dönüş ne yazık ki Bayram sonu olacak . ANCAK Cuma dönersek , dönüş tarihi biraz alışılmadık(?) olduğu için şansımız fazla olabilir :wink:
Ne çıkarsa bahtımıza artık ...:confused:

Kırmızı çerçeveli haritada Arnavutluk makedonya sınır kapısı olarak "CAFASAN" ı kullanmayı düşündüğünüz gözüküyor.Yolun kısalığı anlamında makul olabilir ama o coğrafyada olan güzel OHRİD gölünüde göz ardı etmiş oluyorsunuz gibime geliyor.
Derimki arnavutlukta daha aşağıya inin gölün alt tarafındaki Pogradec kasabasına kadar etrafı seyrede seyrede gelin oradan da göl kıyısındaki o basit ST Naum kapısını kullanıp gölün makedonya kısmı olan doğu tarafınıda kıyıdan kıyıdan giderek yukarıda varmayı düşündüğünüz OHRİDe ulaşın derim.
Tabiki benimki sadece bir öneri.
Bir arkadaşım daha aynı öneriyi yaptı : ''...Ohrid'e giderken St Naum'a uğramazsan , yazık edersin!..''
Ben de boş duracağıma bir GUGIL'ladım ; harika bir rota olduğu ortaya çıktı !.. Teşekkür ederim :smiley:

Ohrid gölü'nün kaynak(?) suları buradan çıkıyor anladığım kadarıyla ..
Bir sandal sefası ve yemek molası iyi gidecek gibi :smiley::smiley:;)

Bu arada Yeşil Sigortayı da buradan yaptırıyorum , işi şansa bırakmadan .

BALKAN37

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.