Ayı Saldırısı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan scoutfatih Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 89
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,762
Ynt: Ayı Saldırısı

Ayılar daha çok bitki ağırlıklı beslense de hem etoburdur hem de otobur. Yalnız pençeleriyle değil, ısırarak da yaralar veya öldürür. Özellikle Kuzey Amerika'da bu tür olaylara daha sık rastlanıyor.

Etiketler

hmmm evet sizsöyleyince aklıma geldi,balık yiyorlardı mesela değil mi :smiley: başka ne tür etle besleniyorlar merakettim şimdi.gerçi araştıracağım yeterince çok şey vardı ama artık bir ara bakarım.siz iş alanınız yakın mı bu konulara,yoksa kulak dolgunluğumu verdiğiniz bilgilerin kaynağı?eşeklerin ısırması komik geliyordu bana ;D ayıyı da zihnimde canlandıramadım,yakıştıramadım sanırım ;D

Mesleğimin hayvanlarla ya da doğayla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Ayılar hakkında bilgili de sayılmam ama sevdiğim hayvanlardan biridir.

Werner Herzog'un Grizzly Bear (Bozayı) adında bir filmi var. Doğasever, belgeselci Timothy Treadwell'in yaşamından bir kesit sunuyor, Treadwell'in kendi çekimleri de var belgeselde.

Treadwell, yıllarca Alaska'da bozayıları izlemiş, filmlerini çekmiş ve insanlara ayıları sevdirmeye çalışmış biri. Ekim 2003'te, kaldığı çadırda kız arkadaşıyla birlikte izlediği ayılardan biri tarafından parçalanmıştır.

Daha sonra ayı öldürülür ve ayının midesinden Treadwell ve kız arkadaşının bedenlerine ait yenmiş parçalar çıkar.

2008 yılında bolu aladağ yaylası tarafında kamp için tırmandıgımız tepe üzerinde bulunan su başında bir boz ayıya rastlamıştık sakin ve sessizce 25- 30 mt geriye çekildik 5 dk kadar sonra geri geldi etrafımızda bir tur atıp uzaklaştı hatta bizde geceyi orada geçirdik. zannımca hayvan kendisine zarar vermeyecek olan canlıyı anlıyor... defalarca kamp gezilerimiz oldu ama hiç ateşli silah ve biber gazı gibi savunma gereçleri bulundurmadık doğaya saygılı olur ve o bölgenin esas sahiplerinin onlar oldugunu düşünerek saygı göstererek hareket edersek bir sıkıntı olacagını düşünmüyorum...

işte karşılaştıgımız yerde ayı uzaklasırken cektığımız fotograf

Ay

AlperGunay' Alıntı:
Mesleğimin hayvanlarla ya da doğayla hiçbir ilgisi bulunmuyor. Ayılar hakkında bilgili de sayılmam ama sevdiğim hayvanlardan biridir.

Werner Herzog'un Grizzly Bear (Bozayı) adında bir filmi var. Doğasever, belgeselci Timothy Treadwell'in yaşamından bir kesit sunuyor, Treadwell'in kendi çekimleri de var belgeselde.

Treadwell, yıllarca Alaska'da bozayıları izlemiş, filmlerini çekmiş ve insanlara ayıları sevdirmeye çalışmış biri. Ekim 2003'te, kaldığı çadırda kız arkadaşıyla birlikte izlediği ayılardan biri tarafından parçalanmıştır.

Daha sonra ayı öldürülür ve ayının midesinden Treadwell ve kız arkadaşının bedenlerine ait yenmiş parçalar çıkar.

Çok ürkütücü bir anekdot,mideden çıkarılması bölümü özellikle...Beynimin unutmak istediklerim köşesine yolladım bir an önce,zira midemin asit ortamını bozmaya yönelik tepkilenmeler hissettim :( O bahsettiğiniz filmisanırım izledim...

BEYAZATLI' Alıntı:
2008 yılında bolu aladağ yaylası tarafında kamp için tırmandıgımız tepe üzerinde bulunan su başında bir boz ayıya rastlamıştık sakin ve sessizce 25- 30 mt geriye çekildik 5 dk kadar sonra geri geldi etrafımızda bir tur atıp uzaklaştı hatta bizde geceyi orada geçirdik. zannımca hayvan kendisine zarar vermeyecek olan canlıyı anlıyor... defalarca kamp gezilerimiz oldu ama hiç ateşli silah ve biber gazı gibi savunma gereçleri bulundurmadık doğaya saygılı olur ve o bölgenin esas sahiplerinin onlar oldugunu düşünerek saygı göstererek hareket edersek bir sıkıntı olacagını düşünmüyorum...
Fazla iyi niyetlisiniz bence,dikkatli olun ;D ;D

Merhaba,

Vakti zamanında Bolu Aladağlarda motosiklette gittiğim kamp'da gece çadırımın yakınlarına kadar gelen şeyin ayı olduğundan şüphe ettiğim için ayılar hakkında internette biraz araştırma yapmıştım. Bunları sizinlede paylaşayım. Bilgilerin %100 doğru olup olmadığını bilmiyorum, o yüzden yanlışım varsa şimdiden affola.

Okuduğum kaynaklar ayılara karşı en etkin savunma yönteminin biber spreyi olduğu konusunda hem fikirler (Amerika'da ve Kanada'da satılanlar aynı biber spreyleri. Sadece daha büyükler. Böcek ilacı kutusu kadar.) ama genelde arkadaşların dediği gibi bir ayı ile karşılaşmak düşük bir ihtimal. Eğer karşılaşırsanız ve güvenlikde olduğunuza eminseniz bolca fotoğrafını çekin çünkü bu fırsat bir daha ele geçmez.

Türkiye'de bulunan ayı türü Boz Ayı (Ursus Arctos). Aynı zamanda kahverengi ayı olarak da biliniyor. Şu an nesli tehlike altında türler arasında. Bu söylediklerim Boz ayılar için geçerli. Kutup ayıları ve siyah ayıların davranış biçimleri çok daha farklı ama Türkiye'de bulunan türler değil.

Ayılar hem otobur, hem etoburdur. (aynı bizim gibi) ve yenilebilen her tür otu ve eti (böcek,kurt, küçük hayvan, büyük hayvan) tüketirler. Çok iyi bir koku alma duyusuna sahiptirler. (Köpeklerden kat kat daha iyi bir koku alma duyuları vardır. Biber spreyide bu yüzden çok etkili.) Genelde insanlardan uzak durmayı tercih ederler. Ayıların yaşam alanları besin durumuna göre 30-1000 km arasında değişir. Genelde gün doğumu ve gün batımında aktifdirler (sıcakdan kaçmak için ve avlarının aktif oldukları zamanlarada denk geldiği için.) ama tüm günde aktif olabilirler. Erkekleri 250 kg, dişileri 160 kg civarındadır. Dişiler ile erkekler sadece çiftleşme zamanlarında beraber görüler, diğer zamanlarda tek yaşayan hayvanlardır. Yavrular genelde Ocak-Şubat aylarında doğarlar ve Nisan-Mayıs aylarında inlerinden çıkabilecek hale gelirler. Yavruları yanında olan bir anne ayı normalden daha saldırgan olabilir.

Kamp yaparken eğer ayıların olduğunu düşündüğünüz bir bölgede iseniz;

- Yemeği hazırlayıp yiyeceğiniz yer, çadır kurduğunuz yerden 100 m uzakda olsun.
- Gece yiyeceklerinizi kokusu dağılmayacak bir şekilde paketleyip bir ağaca asın. Ayılar ağaca tırmanabildikleri için tercihen uzun bir ipi sağlam bir dalın üzerinden aşırın, ipin ucuna yiyecek torbanızı bağlayıp yukarı çekin ve diğer ucunu sağlam bir yere bağlayın.
- Tuvalet olarak kullandığınız yerde çadır kurduğunuz yerden 100 m uzakda olsun.
- Ayının kokunuzu alamayacağı bir durum olması ihtimaline karşılık ayı olması muhtemel bir ormanda yürürken ses çıkarın. Şarkı söyleyin, ıslık çalın, konuşun, veya üzerine ses çıkaracak birşey asın. Genelde bu sesleri duyan ayılar yolunuzdan çekilecekdir.
- Ayı ile karşılaştığınızda sakince arkanızı dönüp kaçmadan uzaklaşın ve ayı ile göz temasından kaçının. Göz teması meydan okuma olarak anlaşılabilir. Eğer ayı sizden uzakta ayağa kalkıyorsa bu genelde daha iyi koku alabilmek içindir. Saldırı duruşu değildir. Saldıracakları zaman dört ayak üstünde kafaları hafifçe öne eğik, kulakları dik ve gözlerini size dikmiş bir şekilde dururlar. (o zaman biber spreyi en iyi seçenek ama Kanada'da bir ayı ile karşılan Japon Turistin yaptığı gibi kendi üzerine sıkmayın. :smiley: )
- Ayıların tercih ettikleri yürüyüş yolları vardır. Bunlar bıraktıkları izlerden anlaşılabilir. (ve genelde bizim gibi yürünebilecek en kolay ve kısa yolu tercih ediyorlar.)

Ayıların zeki hayvanlardır. Bu yüzden her ayının kendine has karakteri vardır. Bazısı meraklı, bazısı utangaç, bazısı saldırgan olabilir. O yüzden bir ayıda işe yarayan diğer ayıda işe yaramayabilir.

Boz Ayılarla Karşılaşmaların Genel Sebebleri (Okuduğum bir kaynakdan olduğu gibi aktardım.)

1)Süpriz
2)Merak
3)Bölgelerin ihlali (Özellikle yavrularını koruyan ayılar)
4)Yırtıcılık
5)Yaralı Avlanama
6)Leşi Savunma
7)Tahrik

ya arkadaşlar ayıdan korunma yollarını yazmışınızda acaba ayı bunları biliyormu :smiley:) şaka şaka allah kimse böyle bir deneyim yaşamayı nasip etmesin, gerçekten ne eğitimli insanlar hatta hayatını onların doğal yaşamına adamış ansanların bazen bellgeselini izliyoruzda ger çekten zor arkadaşım sende güvenli yerlerde yap izciliğini macera arama :smiley:) saygılarımla her keze iyi günler.

Merhaba arkadaşlar, avlanmak maksadı ile gitmiyorsanız amacınız doğa ile başbaşa zaman geçirmekse , bulunduğunuz ortmda biraz gürültü yapın. Bu etrafta ki vahşi hayvanları uzaklaştıracaktır.

Yürüyüşleriniz esnasında şarkı söyleyebilirsiniz.

Ama arkadaş yok ben rambo hesabı, ninja hesabı ormanda çıt bile çıkartmadan yürürüm diyorsanız. Karşılaştığınız hayvanların üzerinde gösterirsiniz rambo yada ninja meziyetlerinizi.

Hayvanlar sebeb olmaksızın saldırmazlar. Kampa gideceğiniz bölgede ki vahşi hayat hakkında bölgedekilerden bilgi alın. Ayrıca bu kamp işine merak salan herkesin bence hayvan davranışları hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Çünkü hayvanlar davranışları ile niyetlerini belli ederler.

Saygılar

1.hiçbir ayı veya hayvan sizden değerli değerli değildir.
2.çok ıssız yerlerde ksmp kuracaksanız hiç sönmeyen bir ateş yakın.
3.tüfeğinizi yakınınızdan ayırmayın.
4.hümanist veya hayvan severlere kulak asmayın.Parçalanmış kanlı bir kafatası görünce ilk önce onlar kaçacaktır.

Ama James Brown arkadaşın desiği gibi güvenlik önlemleri almakta faya var. Kampta tüfek taşımak zor olur. Varsa tabanca taşıyın ve büyük kalibreli olsun. :smiley:

Bu arada hümanist olan arkadaşların parçalanmış kafatası görünce kaçtıklarına hiç sahit oldunuz mu ?

yasarergun' Alıntı:
Hayatında hiç kamp yapmamış ama yapıyor gibi yapan forum kampçıları belli oluyor.
:D

Kesinlıkle yerinde ve doğru bi tesbit. :D O kadar çok ki inanamazsınız!

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR