Çadır Kampçılığında Isınmak için Ne Kullanıyoruz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan marmariscj7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 236
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,511

Isıtıcı olarak ne kullanıyoruz.

• Isıtıcı

Kullanılan: 23 38.3%
  • Soba

Kullanılan: 8 13.3%
  • Cep sobası

Kullanılan: 29 48.3%

• Kullanılan toplam oy
    60
Ynt: Çadır Kampçılığında Isınmak için Ne Kullanıyoruz?

gezgen' Alıntı:
bu konu kabak tadı vermeye başladı...tadsızlaşmaya başladı....artık bir son vermek lazım...çadır kampçılığın da ısınmak ..serinlemek ..diye sorunlar olmaması gerekir. bu ne yahu..sanki 5 yıldızlı otelde konfor arayışları gibi...yok klima yok...soba..yok jeneratör...ateş yak..kor yap...yanarsın ..sönersin...özür dilerim ama arkadaşlar bunun adı ÇADIR KAMPÇILIĞI...bunun çadırın boyutları ve donanımları ile bir alakası yok..çadır kampçiliğı dediğin zaman konaklanabilecek değişik kumaşlardan yapılmış korunak...tek lkişilikten 50-100 belkide 500 kişilkleri var..ama genel anlamda 1-5 kişilk çadırlar...ama ortalamaya vurursak kullanım yaygınlığı açısından 1-3 kişilik olanlar çoğunluktadır. altı üstü incecik bezden veya çok katmanlı çadırlar..konfor arayışının sonu gelmez....konfor arayışı çadır kampçılığının ruhuyla bağdaşmaz...bağdaştırmak çabası da külfeti yüzünden gereken zevki vermez..zevk alınması gereken bir aktiviteyi cehennnem azabına çevirir..çadrın yapısı ve teknolojisi çoğu konfor uygulamalarını kaldırmaz...israr fayda etmez. ya çadırdan vazgeçersin ya konfordan..bence dürüst olmak gerekirse konfor arayanlar çadırı tercih etmesin. bir karavan veya çekilir konteyner daha uygun olur.
+1

Etiketler

Bana göre, özellikle kışın çadır da ısınmanın en güzel yolu iki kişilik çadır da üç kişi kalmaktır :smiley: İnsanın vücut ısısının ortamdaki etkisi yabana atılacak cinsten değildir. Bunun dışında Gezgen isimli arkadaşın dediği gibi kamp yapmaya karar veripte çok fazla konfor aramak işin doğasına aykırı bir durum ama günümüz teknolojisi ile mümkün.Uygun mat seçimi, yüksek dolgulu kaz tüyü tulumlar, uygun giysilerin kullanımı yüksek ölçüde konfor sağlayacaktır.

Zippo'nun benzinli cep sobası pek çok defa kullandım, uyku tulumunun en dibine koyuyorum, çok güzel ısıtıyor, sönmüyor. Tavsiye ederim.

Arkadaşlar ben bu konuyu ailem ve çocuklarımla kampa gittiğimde çocuklarımın üşümesini istemediğm için birşeyleer öğrenmek için açmıştım konuyu sevmeyen arkadaşlar buraya takılmaz bukadar basit.

aynen katılıyorum,çadırın içinin sıcak olmasını istiyorum,bunu istememi neden yargılıyorsun ki?yok efendim üşüyen gitmesin falan,sanamı soracağım,konu başlığı bu ve kapanmayacak,beğenmiyorsan girme,çocuklar için olduğunu baştan belirtmiş konuyu açan arkadaş zaten,ne yani sen istemiyorsun diye çocuklar kampa gitmesinmi,yada gidip hasta mı olsunlar

omnitemporal arkadaşım desteğin için çok teşekkür ederim başlıktada belirtmiştim ben ve ailem çadırda kamp yaparken özellikle çocuklarımın üşümemesini nasıl önleyebilirim diye belirtmiştim özellikle ben çocuklarımın üzerine adeta titrerim onlar benim gözbebeklerim çocuklarımla birlikte kamp yapmak doğayla iç içe olmak bazı arkadaşları neden bukadar alakadar ediyor anlamış değilim dışarısı soğuk diye bizler neden beton yığını apartmanların içine tıkılalım ben ve çocuklarımın doğada kamp yapması nasıl herkesin hakkıysa bizimde aynı şekilde kamp yapma hakkımız vardır.Benim lüks içinde sıcacık bir ortamda kamp yapma olanağım varsa bundan başka arkadaşlara ne.

Her insanın farklı hedefleri olabilir, ya da farklı koşullar ile yüz yüze gelebiliriz. O nedenle bize afaki de gelse farklı yöntemlerin sunulmasının yararına inanıyorum. Yöntemleri seçme sansımız olursa diye karşılaştırmak faydalı ama ya o gün elimize geçen tek imkan o eleştirdiğimiz yöntem ise??

Seren' Alıntı:
mümkün olan en ince kıyafetle uyku tulumunun içine girmek ve tulumun içine 2-3 tane küçük sıcak su torbası atmak.

Madem her birimizin profilleri farklı, yanımızdakiler de farklı olacaktır elbet. Ama yanımızda ya suluk ya matara, ya da pet şişe vb. illa ki olacağına göre tulum (vb. örtümüzün) içinde sıcak su şişesi ile uyumak hem daha sıcak kalmamızı sağlaması açısından hem de sabah bir şişe kaynatılmış, üstelikte gece donmamış bir şişe suyu tulum içinde hazır bulacağımızdan dolayı iyi bir fikir.

Su şişesinin çok sıcak olmasına karşı tedbir olarak şişe kıyafet vb. ile sarılırsa ayrıca yavaş da soğuyacaktır. Aynı şişeyi sarsanız da sarmasanız da içindeki ısı aynı kalacaktır ancak sarınca bu ısıyı yaydığı süre artacaktır.

Şunlar da bu amaçla kullanım için satılıyor:
hot%20water%20bottle.jpg
(Bkz.)
794b.jpg
(Bkz.)

tekatlı' Alıntı:
Açın bir çukur yakın koca bir ateş oturun geceyarısına kadar başında sohbet edin sonra yayın közleri güzelce kapatın üstünü toprakla kurun çadırı üstüne sabah ola hayrola...

Tecrübe etmedim ancak ateş yakıp içindeki taşları ısıtmak ve ateş sönünce sonra bunları toprakla örtüp üstüne yatmak faydalı olduğu söylenen bir yöntem. Bir belgeselde bu yöntemle geceyi dışarda geçriyorlardı. Hem de -30-40 derecede falandı.

Firebed dedikleri ısınma yöntemi için bu linkleri takip ediniz:

http://www.survivaltopics.com/survival/how-to-make-a-firebed

http://www.popularmechanics.com/home/how-to-plans/woodworking/step-by-step-guides-offbeat-diy-projects-8

Ha, bu yöntem çadırla nasıl kombine edilir? Onu bilmiyorum.

omnitemporal (murat bey) merhabalar.

Öncelikle belirtmek isterim ki size aynen sizin tarzınızla yazmaya çalıştım ama olmadı.Burası bir forum herkes fikirlerini belirtmekte özgür beğenirsiniz veya beğenmezsiniz o size kalmış bir şey.Bu sayfada bir soru sorulmuş ve çeşitli cevaplar verilmiş (doğru ve ya yanlış) fikirler belirtilmiş.Siz,size uygun olan fikri alırsınız kullanırsınız.Bir soru sorulduğunda kişiler kendi fikirleri doğrultusunda cevap verirler.Cevaplar sizi tatmin etmediyse,sizin fiikirlerinize ters ise kendi fikrinizi söylersiniz."sana mı sorucam" tarzı yaklaşım en basit ifade ile"SIĞLIK"tır.

Gayet güzel ve çözüm üretmek amaçlı bir başlık maalesef hiç olmaması gereken bir yöne doğru gidiyor.
Çadır kampları hemen herkesin yapması gereken bir doğa aktivitesi olmalı. Tabi bu aktiviteleri de yaparken ölçüyü kaçırmamak gerektiği gibi, eleştiri yaparken de ölçüyü kaçırmamak gerek.
Bu tarz tartışmalar yerine okumamak veya okuyup görmezlikten gelmek en doğrusu diye düşünüyorum.

Bir baba olarak çocuklarımla çadır kampına gittiğimde bende bu konuda kimine göre lüks olarak gözükse de bazı ısınma yöntemlerini düşünmüyor değilim.
Lütfen biraz daha anlayışlı olalım.

Selamlar

Ömer Yahşi

son gittiğimiz kampta geç bir saate kadar kamp ateşinin başında oturduk,çadıra geçince küçük tüpe takılan ısıtıcılardan kullandık,ortamı çok güzel ısıtıyor,ortamın havasını kullansada zaten çadırın içi pek bir havadar olduğu için pek rahatsız etmiyor,uyumadan önce kapattık ve tulumlara girip uyuduk,soğuk bir havada hiç üşümeden bir hafta sonu kampı geçirdik
ucuz ve pratik bir çözüm olabilir

bence bu kisiye göre değisir bende kampa cok giderim özellikle kış kamplarına daglarda ormanlarda yaylalarda kalırım biz araçlarla gidiyoruz jenaratörden tutunda yağlı radyatörüne ne arasanız var :D valla cadırda tulumsuz tulumu battaniye niyetine kullanıyorum ates gıbı oluyor cadır uyku tulumu nekadar sıcak tutsada sogudunuz hava -10 -5 o kotu oluyor bence :D

Resimdeki benzinli cep sobasını uyku tulumu içinde kullanan arkadaşvar mı? Yangın çıkarmasından korkuyorum..[attachment=1]

Images

forester' Alıntı:
Zippo'nun benzinli cep sobası pek çok defa kullandım, uyku tulumunun en dibine koyuyorum, çok güzel ısıtıyor, sönmüyor. Tavsiye ederim.

Uyku tulumunda kullandığımı daha önce belirtmiştim burada, bende ki Zippo'nun benzinli cep sobası sizin fotografını koyduğunuz aynısı

Teşekkürler..cep sobası denildiğinde insanlar kimyasal olanları anlıyorlar. Benzinli olanın uyku tulumunda zararsız olduğunu öğrenmem faydalı oldu. Gerçi kutusunda yatakta uyku tulumunda kullanmayın diyor ama, en azından yatana kadar ısıtmak için kullanılabilir..

Bana uygun olan,piknik tüpü,ancak şöyle ki bunların kartuşlu olanları da mevcut.küçük yani tracking yapan arkadaşlar bunu kulllanabilir,araçlı olanlarrın techiaztı zaten var,
*su ısıtılıp 500 ml su petlerine konur ve ister battaniye içine isterse uyku tulumunun içine konur,ancak vücudun en ihtiyaç duyduğu yer apış arasıdır
*tüp uyku vakti gelinceye kadar,gözden ayırmamak kaydı ile yakılır

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR