Çadır Kampçılığında Isınmak için Ne Kullanıyoruz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan marmariscj7 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 236
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 91,611

Isıtıcı olarak ne kullanıyoruz.

• Isıtıcı

Kullanılan: 23 38.3%
  • Soba

Kullanılan: 8 13.3%
  • Cep sobası

Kullanılan: 29 48.3%

• Kullanılan toplam oy
    60
İki tane tulumu üst üste giysek nasıl olur ? 2 yazlık tulum bir kışlık tulum edermi ? Deneyen varmı ?

Etiketler
Arkadaşlar size bir tüyo vereyim ben kampçı değilim yanlız avcıyım yeri gelir 3 gün dağda tepede kalırız..biz ısınmaya şöyle bir çare bulduk büyük boy süs vazoları olur onlardan 3 adet atarız içine mum eritip 2+1 çadıra akşam saat 7 gibi yakarız kapı üstüne battaniye atarız içerisi 20 dereceyi buluyor ve bu işlem söndürmezseniz ertesi akşama kadar idare ediyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Arkadaşlar size bir tüyo vereyim ben kampçı değilim yanlız avcıyım yeri gelir 3 gün dağda tepede kalırız..biz ısınmaya şöyle bir çare bulduk büyük boy süs vazoları olur onlardan 3 adet atarız içine mum eritip 2+1 çadıra akşam saat 7 gibi yakarız kapı üstüne battaniye atarız içerisi 20 dereceyi buluyor ve bu işlem söndürmezseniz ertesi akşama kadar idare ediyor

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Ayrica romantik ambians artisi var

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İki tane tulumu üst üste giysek nasıl olur ? 2 yazlık tulum bir kışlık tulum edermi ? Deneyen varmı ?
iki yazlık 1 kışlık etmez ama tek yazlık tuluma kıyasla daha az üşürsünüz.

ben bolu aladağda -18 extremi olan tulumun içine -35 extremi olan kaz tüyü tulumu geçirip gece -42 dereceye inen soğuğun yanında yüksek nemli ortamda bir hafta çadırda hiç üşümeden yatmıştım.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşım ortam -42 derece demişsin nasıl olur? böyle bir ortam soğukluğu hiç bir kayıtta yok.Yanlışın olmasın sakın bu sıcaklık değeri Fahrenayt cinsinden olmasın.
Ayrıca hava eksi derecelerde ise havada nem olamaz havadaki nem değdiği ilk şeyin üstünde kıragı veya buz olarak katılaşır havada nem filan kalmaz.
Eh artık kusuruma bakma.Saygılar

Arkadaşım ortam -42 derece demişsin nasıl olur? böyle bir ortam soğukluğu hiç bir kayıtta yok.Yanlışın olmasın sakın bu sıcaklık değeri Fahrenayt cinsinden olmasın.
Ayrıca hava eksi derecelerde ise havada nem olamaz havadaki nem değdiği ilk şeyin üstünde kıragı veya buz olarak katılaşır havada nem filan kalmaz.
Eh artık kusuruma bakma.Saygılar

Akşam akşam hiç güleceğim yoktu. :-D. İnce 999 bey hakkı. -42 de kampı kurmaya kalksamm çadıra ve kazıklarına yapışıp. donarım zaten :D
Bende 3 tane yazlık uyku tulumu var birisi ultralight. İç içe geçirip bu kış günü balkonda yatıp bir denemek lazım. Komşular meğer bizim komşu kafayı yemiş dememesi içinde balkon demirleri ne örtü örteceğim. :p Sonucu buradan yazarı.

tdf bolu aladağda kıs temel eğitim kampında termometre ile C derece cinsinden ölçülmüş sıcaklık değeridir. tdf kamplarında daha düşük sıcaklıklar ölçülmüş olup benzin dolu alüminyum zigg'lerin donduğu (-55) kayıtlara geçmiştir.

tdf bolu aladağda kıs temel eğitim kampında termometre ile C derece cinsinden ölçülmüş sıcaklık değeridir. tdf kamplarında daha düşük sıcaklıklar ölçülmüş olup benzin dolu alüminyum zigg'lerin donduğu (-55) kayıtlara geçmiştir.

Rica etsem acaba bu hava sıcaklığı kayıtları nerededir linki varmı dır?
Bakın --55 ten bahsediyorsunuz bu öyle böyle bir rakam değildir.Bahsi gecen yer Türkiyede, Kuzey kutup bölgesinde değil.
Bahsettiğiniz --55 santigrad derece SOĞUKLUKTA Türkiye tabiatında yaşıyan hiç bir canlı hayvan veya bitki sağ kalamaz.

BBC Earth de yayınlanan bir belgeselde güney kutbunda kışın en soğuk zamanlarda -60 dereceye kadar dusebildigini söylüyordu, Türkiye'de 1990 yılında van çaldıran da kışın en soğuklarda -46 görülmüş, bunun daha altında bir soğuğu bildiren kaynak varsa lütfen buraya yazalım

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

BBC Earth de yayınlanan bir belgeselde güney kutbunda kışın en soğuk zamanlarda -60 dereceye kadar dusebildigini söylüyordu, Türkiye'de 1990 yılında van çaldıran da kışın en soğuklarda -46 görülmüş, bunun daha altında bir soğuğu bildiren kaynak varsa lütfen buraya yazalım

Dünyada en düşük derece rusyada 1983 de -89 derece olculmus

Rica etsem acaba bu hava sıcaklığı kayıtları nerededir linki varmı dır?
Bakın --55 ten bahsediyorsunuz bu öyle böyle bir rakam değildir.Bahsi gecen yer Türkiyede, Kuzey kutup bölgesinde değil.
Bahsettiğiniz --55 santigrad derece SOĞUKLUKTA Türkiye tabiatında yaşıyan hiç bir canlı hayvan veya bitki sağ kalamaz.
hocam dediğim benzinin donduğu sıcaklık 1998 ya da 1999'da Kayseri sütdonduran'da TDF kampında belirlenmiş sıcaklıktır. Eski başkan Alaattin Karaca'dan teyid edilebilir. Benzin -55'de donar, -42'de bizzat benim termometrede gördüğum değerdir. O sıcaklıkta kimse ölmez, sadece doğada hayatta kalma konusunda biraz eğitim almış olması yeterlidir. Ben senelerdir bu dersi lisans dersi olarak veriyorum :smiley:#

Yani böyle çok ama çok uç değerde soğukluk görülüyor ama kaydı yok.İnsan hangi ortam soğukluğunda ölür peki?

İnsanı öldüren dış sıcaklık değil hipotermi'dir.

Normalde 36.5 derece olan vücut sıcaklığı dış etkenlere bağlı olarak hızlı bir şekilde kaybedilmeye başlar ve 35 derecenin altına inerse hipotermi denen durum yaşanır.

35-32 derece arası titreme görülür.
32-28 derece arası titreme durur uyku durumu başlar
28-20 derece arası bilinç kaybı yaşanır
Vücut sıcaklığı 20 derecenin altina duser ise kesin ölüm gerceklesir.

Yani uygun kiyafetle -55 derecede yasayabilirsiniz fakat 10 derecelik bir suda 2 saat kalırsanır ölürsünüz.

Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR