Camper yapmak icin Hyundai Starex yada H1'i hic degerlendirdiniz mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan melihbozkurt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 182
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 116,177

melihbozkurt

Karavan Yönetim
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaslar;

Dun gozum internette dolasirken hyundai starexlere eristi. Bir cok insn kamper yapmak icin buyuk araclar istiyor fakat ayni zamanda araclarini sehirde kullanmak zorunda olduklari icin kucuk araclara yoneliyor. Ozellikle alcak tavanin avantajindan yararlanmak isteyen bir cok insan var. Bu kategoride alternatifler VW trasporter, Mercedes Vito, Kia pregio ve Hyundai startex (yeni adi ile H1), Mitsubishi L 300. Bildiginiz gibi Ferhat bey binlerce kilometredir Kia pregiosu ile dolasiyor (Masallah diyelim). Dun kialara goz atarken bos zamanimda gozum hyundai starexlere ilisti. Yukarda saydigim diger bir cok modele gore cok avantajli. Ornegin;

2008 model ve dusuk kilometrede bir starex'i 15.000 civarina bulmak mumkun ve bir cogunda ABS, ESR, cift hava yastigi, cift klima standart olarak var. Kulaktan dolma bilgilerle cok yaktigi soylenile gelsede 2006 sonrasi 2.5 CDRI 140 beygilik modeli 100km de sehirler arasi 7-7.5 litre, sehir ici 9 litre yakiyor. Ki bu kategorideki araclar icin normal veriler bunlar. Aracin 2 tona yakin oldugunu dusunursek az bile.

Tek gorunen dez avantaji VW transportera gore 18 cm kisa yuk bolmesi. Vw tranporterlarin 2008 modellerinin 30-35 bin civari oldugunu, servisinin ve yedek parcasinin pahali oldugunu, 30 bin civarina alacaginiz bir cok transporterda cift hava yastigi, klima gibi ozelliklerin olmayacagini dusunursek; fiyat performans oraninda bu starexler gozume guzel gozuktu.

Diger rakipleri kia ve L300 den zaten donanim ve rahatlik olarak ustun bir arac. Ic olculeri ise bu araclar ile ayni sayilir.

Peki bu konuda siz ne dusunuyorsunuz? Bu starexler alcak tavan kamper olarak gercekten cazip durmuyorlar mi? 15 bin liraya aldiginiz aracin 30-35 binlik araclardan daha iyi ozelliklerininde olmasi cabasi degil mi?

Sunu eklemeliyim ki su anda bu araclardan almak icin somuyorum bunlari, sadece bu kadar avantajli gozuken bir aracin tercih edilmemesi nedendir? Aceba sadece reklam eksikligi yada bilinmemesinden midir? Kisacasi enine boyuna tartisalim burda diye boyle bir baslik actim.

Saygilarimla

Melih Bozkurt

Etiketler
Ynt: Camper yapmak icin Hyundai Starex yada H1'i hic degerlendirdiniz mi?

Baska ulkelerde daha farkli versiyonlarida mevcut 4x4 ve yuksek tavan gibi. Bu biraz yukseltilmis tavanligi kampera daha uygun gibi

http://caloocan.olx.com.ph/2011-hyundai-grand-starex-limousine-iid-173842216

Buda kampera donusturulmusleden birkaci

http://furgomania.com/fotos/Camper_hyundai_H1.html

http://img486.imageshack.us/img486/4898/4camafurgo5fw.jpg

http://www.mercadoracing.org/31/351494/en-venta-hyundai-h1-25-td-camper.html

Burada 4x4 modelin arazide fotograflari var.

http://www.foro4x4.com/foro/index.php?topic=10752.0

Bu araclarin bir cogu camli vandan 4+1 yada 5+1 konumlari korunarak donusturulmus. Birde cogu kisa sasi. Bence eger uzun sasi olsa ve klasik westfalia duzeni yapilsaydi (Ferhaat beyin aracininda ici gibi) cok daha kullanisli olurdu diye dusunuyorum.

Daha kullanisli gozuken bazi ornekler;

http://www.busovod.com/photos/albums/userpics/10003/normal_15_hyundai_h200_camper_keuken.JPG

http://www.busovod.com/photos/albums/userpics/10003/normal_15_hyundai_h200_camper_zitbank2.JPG

Bu benim dedigim klasik westfalia duzeninde olan;

http://fotos.autocasion.com/img/anuncios/grd/multivan-hyundai-h1-55690092.jpg

dediğiniz araca ben hep alıcı gözle baktım ve demonte de olsa camper yapma hayalim var.
hatta bugün İzmir Enriko Aliberti de 2007 model bir tane vardı 16 bin tl civarları idi rakam.
fakat bu araçların çok yaktığı söylentileri yüzünden bir türlü cesaret edip alamadım :mad:
sıkışıp satmak istersenizde alıcısını bulmak o derece zor olduğu söyleniyor :(

legolas' Alıntı:
dediğiniz araca ben hep alıcı gözle baktım ve demonte de olsa camper yapma hayalim var.
hatta bugün İzmir Enriko Aliberti de 2007 model bir tane vardı 16 bin tl civarları idi rakam.
fakat bu araçların çok yaktığı söylentileri yüzünden bir türlü cesaret edip alamadım :mad:

Bu arac ile ilgili bir cok paylasimi sitelerden okudum. 2006 oncesi modellerde TDI motorlu olanlarinin kullanicisi dikkat etmez ise cok yaktigi soyleniyor cunku arac 100 beygir ve bazen zorlandiginda yada devirsiz kullandiginizda cok yakiyormus. Fakat 2006 sonrasi CDRI motorlu araclarda mazot pomasinda ve motor tasariminda degisiklige gidilierek bu problem cozulmus. Yeni motorlar 140 beygir, oldukca guclu. Devirli duzgun kullanimda sehir ici 9lt, sehirler arasi 7-7.5 litre yaktigini soyluyorlar. Ben yeni motorlar icin fazla yakiyor diyenine rastlamadim. Sehirler arasi 7,5 litre oldukca iyi bir rakam. Hani derler ya adi cikacagina cani ciksin diye, iste aynen oyle birsey bence. Satarken adinin cikmasindan dolayi zor satiliyor sanirim. Ama arac bu fiyata sinifindaki bir cok aractan lux donanima sahip. Kokpitin gorunusu bile diger minubuslerden farkli.

Birde soyle dusunelim VW transporter gibi bir arac ortalama 25 kurus yaksa, bu arac ise 30 kurus yaksa. Transporter 2008 model ortalama 30.000TL, starex 2008 model ortalama 15.000. Aralarinda kilometrede 5 kurus fark var yakitta. bu durumda 15.000/0.05=300.000 km yol yapmalisiniz ki fazla yakmasinin size zarari dokunsun. kalkdi ki VW nin pahali yedek parca ve servis masraflari buna eklenince bu kilometre dahada artar. Kac yilda 300.000 kilometre yapacaksiniz. Yada kacimiz o kadar yol yapabiliyor. Bir cok insan yilda 15-20 bin kilometre yol anca yapiyor. Yani sinifindaki diger araclardan biraz fazla bile yaksa bakim servis ve alimdaki ucuzluktan bunu cikartir. Kaldi ki 2006 sonrasi CDRI motorlarda bu problemide cozmusler.

Güzel bir konuyu gündeme getirmişsin Melih; bu konu tartışılmamıştı.

Bu araçlar hakkında çok az bilgim var. Yalnız şunu biliyorum; Hyundai, H100'de yakaladığı pazar payını, Starex ve H1'de gösteremedi. Starex ve H1, "ne İsa'ya, ne de Musa'ya yarandı!.." Alt gelir gruplarına da hitap etmediler; üst gelir gruplarına da...

Bu konuda, bilgisi çok olan arkadaşların bilgilerinden ben de yararlanmak isterim doğrusu!.. :smiley:

Cavid Sezen

Bir zamanlar ben de düşünmüştüm. Evet 140 CRDI ler tutulan modelleri.
Ama yüksek tavanlı olanları Türkiyede yok denecek kadar az. Hatta bildiğim kadarıyla yok.
Karavanda yüksek tavan bence olmazsa olmazlarımdan.
Karavanda giyinmek,yemek yapmak ve zaten dar alanda içerde ayakta durabilmek büyük rahatlık.

starex'in kısa ve uzun iki modeli var, uzun şase modeli güzel bir araç, aracın enide geniş, cokpit'i konforlu, biraz kelebek konmuş gibi dursada polyester ex yüksek tavanlılarıda var...
H1 bizde bir tane vardı, karabigadaki tesislerde geçen sene mal alımında kullandık, konfor olarak süper bir araç, ama aracın kargo bölümü sadece kısa, uzun tipi yok, bu yüzden kargo bölümü küçük diyebileceğim nitelikde...
Benim karavanda 1 numaralı şartım kabinli wc olduğu için, bu araçlar bence müsait deyil (belki uzun şase starex biraz zorlanabilir), bu sebeple benim listemde bu araçlara yer yok...Ama basit bir mutfak teşkilatı ve iki kişilk yatabilen koltukla hafta sonun geçirilebilir bir araç olabilirler..Ötesi olamaz...

transporter vito vb sınıftaki araçlarla kıyaslandığında starex çok küçük kalıyor onun için camper olarak pek uygun değil doblo ile transporter arası diyebiliriz benim görüşüm budur

Hocam babamda var starex, ben de suzukimi almadan önce yıllarca kullandım. Araç performans açısından oldukça başarılı, çok rahat 140 km hıza çıkabiliyor, çift klima açıkken çok dik yokuşları bayılmadan çıkabilirsiniz, içi de oldukça konforlu, şöför kesinlikle yorulmadan saatlerce kullanır... Ancak... Gerçekten inanılmaz yakıt yiyiyor, dizel olmasına rağmen bir haftalık ege turunu 1000 tl ye kapatmıştık... Yükseklik (en azından bizim araçta) çok kötü, iki büklüm gezebiliyorsunuz... Uzun şase olmasına rağmen pek yer bulamıyorsunuz... Karavandan çok anlamam ama bence karavan yapmak için pek uygun bir araç değil starexler...

atiladi' Alıntı:
starex'in kısa ve uzun iki modeli var, uzun şase modeli güzel bir araç, aracın enide geniş, cokpit'i konforlu, biraz kelebek konmuş gibi dursada polyester ex yüksek tavanlılarıda var...
H1 bizde bir tane vardı, karabigadaki tesislerde geçen sene mal alımında kullandık, konfor olarak süper bir araç, ama aracın kargo bölümü sadece kısa, uzun tipi yok, bu yüzden kargo bölümü küçük diyebileceğim nitelikde...
Benim karavanda 1 numaralı şartım kabinli wc olduğu için, bu araçlar bence müsait deyil (belki uzun şase starex biraz zorlanabilir), bu sebeple benim listemde bu araçlara yer yok...Ama basit bir mutfak teşkilatı ve iki kişilk yatabilen koltukla hafta sonun geçirilebilir bir araç olabilirler..Ötesi olamaz...

Atilla abi zaten ben daha cok gundelik hayatta bu araci binek arac olarak kullanacak dolayisi ile buyuk yuksek tavan olmasini istemeyen insanlarin niye tercih etmediklerini merak ettim bende. Yoksa sizin gibi emeklilerin tabiiki zaman ve mekan problemi olmadigi icin ici ferah yuksek tavan bir arac istemesi normal. Zaten karavan degilde, ufak bir dolap, kucuk bir mutfak ve ikili yatar koltuktan olusan bir arac olarak dusunmustum. VW transporter ve Vito nun kisa sasesinede, uzun sasesinede boyle uygulamalar cok fazla ama ben starexte veya H1 de gormedigim icin merak ettim aceba aracin baska bir problemi mi var diye. Cunku herkes cok konforlu, guzel ve donanimli bir arac oldugundan bashediyor. Bu durumda hem ise gidip gelmek icin, hemde hafta sonu kacamaklarinda kullanmak mumkun gibi duruyor. Kisaca 12m3 docato vb. bir aracla ise gidemeyecek, iki farkli araci butcesi kaldirmayan bu yuzden Transporter alcak tavan yada vitoya yonelen ama butcesi yetmeyen insanlar icin cok iyi bir alternatif olarak goruyorum ben.

selimsani' Alıntı:
Hocam babamda var starex, ben de suzukimi almadan önce yıllarca kullandım. Araç performans açısından oldukça başarılı, çok rahat 140 km hıza çıkabiliyor, çift klima açıkken çok dik yokuşları bayılmadan çıkabilirsiniz, içi de oldukça konforlu, şöför kesinlikle yorulmadan saatlerce kullanır... Ancak... Gerçekten inanılmaz yakıt yiyiyor, dizel olmasına rağmen bir haftalık ege turunu 1000 tl ye kapatmıştık... Yükseklik (en azından bizim araçta) çok kötü, iki büklüm gezebiliyorsunuz... Uzun şase olmasına rağmen pek yer bulamıyorsunuz... Karavandan çok anlamam ama bence karavan yapmak için pek uygun bir araç değil starexler...

Selim merhaba;

Zaten karavan yapmak icin degil yukarda anlattigim sebeplerden bazilarinin isine yarayabilir diye dusunuyorum. Yakit konusuna gelince bence Turkiye'de benzin, dizel pahali. Az yakan bir araclada maksimim 900 e kapatirdiniz ege turunu ve oyle bir araca 15.000 lira fazla verilirdi. Bunun matematigini yukarda yaptim zaten. Fazladan verilen 15.000 lira kendini ancak 300-350 bin kilometre sonra cikartiyor ki oda kolay kolay hic bir insanin yapamayacagi yollar. Yeni tip motorlarinin 100km de sehirler arasi sakin kullanimda 7.5 litre kadar yaktigini soyluyorlar ki hadi diyelim 8-8.5 litre yakti bu yakit normal bence bos agirligi 2 ton olan bir arac icin.

kaya75' Alıntı:
transporter vito vb sınıftaki araçlarla kıyaslandığında starex çok küçük kalıyor onun için camper olarak pek uygun değil doblo ile transporter arası diyebiliriz benim görüşüm budur

Transporterdan sadece 18cm kisa. Sizce cok buyuk bir sorun yaratir mi bu?

18 cm hacme vurduğunuzda oldukça büyük bir rakam bence ;D Uzun vadede düşününce haklısınız yakıt konusunda ancak biri ben 1000 km yaptım 600-700 tl ye deyince insanın otomatikman morali bozuluyor... Ben yine de transporter varken starexe bakılmaz diye düşünüyorum...

legolas' Alıntı:

Sebebini arkadaşımız söyledi ama ben sizinle aynı görüşteyim araçlar hakettiği ilgiyi maalesef görmüyor en basitinden bana şu an kullandığım aracı aldığımda son sahibi olursun vs bir sürü moral bozucu laf etmişlerdi yinede aldım keyifle kullanıyorum bence alınır 85 model vwT3 syncro,ya 25-30 bin tl istenilen ortamda

H100 ıle üç yıla yakın uzun gezıler ve tatıl yapmaya calıstım. İstedıgım bolgelere gıtmeyı dusundugumde asla aracımın basarısız olacagı ve yolda kalabılecegım duygusu yasamadım . kullananlar bılırler .H100 aslında otomobıl famılyasındakı bır aracı kullanmakla aynı , bana gore daha rahat degerlendırebılırım. Konforu , ancak bır hafıf tıcarıden beklenenın üst kademelerınde kabul edebılırız . Bu dusuncemı devamlı on koltukta seyahat ettıgım ıcın yaptıgımı belırtmelıyım. arka bolumde daha ezıyetlı olacagı da aşikar olmalı. Aldatıcı yonlerı açısından oldukca ıvmesı yuksek bır arac oldugundan bır omobıl gıbı kullanma ıstegıne manı olamaz isenız eger, zaman zaman zor anlar yasayabılecegınız muhakkaktır. Evet muhakkaktır dıyorum kı; bu etkılerını asgarıye cekebılmek acısından bazılarının arka bolumdekı tabanın altındakı stepne yerıne beton blok yerlestırerek arkadan kaymayı gıderme yollarına gıttıklerını de duymuştum. Sanıyorum kı (olçmedım) H100 ler starex lere gore kargo bolumu uzunluk acısından daha elverışlı olmalı. Buna mukabıl , haydı yuksek tavan olmamasına katlanalım desek de , genışlık acısından cok dar olması sızın enıne yatabılme olanagınızı ortadan kaldırıyor. Eeger uzunlamasına bır yatma yerı uygulamayı dusunuyor ısenız Hundai yı unutun daha ıyı. Çok yaktıgı duşunulmesıne kendı adıma şiddetle karşı cıkarım (kendı dusuncem) Düşünün bu tonajda bu cüssede motor hacmınıde onceden bıldıgınız halde performansınıda tercıh sebebı olarak kabul edıyorsanız , Cok yakıyor demek haksızlık olur bence Aracım H100 halen aılem tarafından kullanılmaktadır 170000 kılometrede olmasına ragmen 8-10 lıtre yakıt aralıgında kullanmaya devam edıyoruz . artık aılemızın bır bınek aracı ve gerektıgınde kendı agırlıklarımızı taşımaktatır. Satışında sorlanıldıgı konusunu pek anlayamadım . Starex ler hakkında pek bılgım yok fakat H100 lerın hakkında buralarda soylenen bır hıcıvlı sozu vardır " akşam kahvede sattım gıttı "" derler. Aklımda kalan tek şey gezılerımı en az yakıtla az harcama yaptıgım araclarımdan en olumlusu idi.
Herhalde ben H100 ü sevıyor olmalıyım halen kullanmaktayız (97 model aynı yıl alındı)

dopamin' Alıntı:
Sebebini arkadaşımız söyledi ama ben sizinle aynı görüşteyim araçlar hakettiği ilgiyi maalesef görmüyor en basitinden bana şu an kullandığım aracı aldığımda son sahibi olursun vs bir sürü moral bozucu laf etmişlerdi yinede aldım keyifle kullanıyorum bence alınır 85 model vwT3 syncro,ya 25-30 bin tl istenilen ortamda

Olay zaten tamda burda. Klasik arabalari severim, hatta T3 forumlarini takip ediyorum fakat 80 li yillarin T3 lerine 20.000 civari fiyatlar isteniyor. Bu araclar bence kamp araci olarak degilde, paraniz zamaniniz varsa klasik arac olarak alip ilgilenebileceginiz araclar. Arac bakimli olursa kampada gidilir gidilmez degil ama bir cogumuzun bu gibi araclara harciyacak para ve zamani yok. Bu yuzden 80 yillara ait araci alip bakim yaptiramayip kapinin onunde yatmasini beklemektense daha cazip bir secenek olmazmiydi. Sonucta alacaginiz araba 40-50 bin kilometrede ve 2007-2008 model. Sehir icin, sehir disi icin istediginiz yede kullanabilirsiniz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.