Ducato - Boxer Türü Panelvanların Motokaravana Dönüşümü Yasal Olarak Mümkün müdür?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mangusta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,340

mangusta

Ana Kamp
Yer
ankara
merhabalar

1998-2000 modeller arası boxer-ducato araç almayı düşünüyorum bu aracı karavana dönüştürme yasal olarak mümkünmüdür...!!!

Etiketler
Ynt: Ducato - Boxer Türü Panelvanların Motokaravana Dönüşümü Yasal Olarak Mümkün müdür?

mangusta' Alıntı:
merhabalar 1998-2000 modeller arası boxer-ducato araç almayı düşünüyorum bu aracı karavana dönüştürme yasal olarak mümkünmüdür...!!!

Sayın mangusta öncelikle aramıza hoş geldiniz eğer kasayı kesmeden yapacaksanız ve orjinal koltuk sayısını artırıma gitmeyecekseniz (panelvanlar için) mümkündür.

Ynt: Ducato - Boxer Türü Panelvanların Motokaravana Dönüşümü Yasal Olarak Mümkün müdür?

hoşbulduk ben eski üyeyim zaten ama uzun zamandır yoktum forumda

panelvan alıp yavaş yavaş karavana çevirmeyi düşünüyorum demekki olabiliyormuş

bir jumperla başlamak sizce doğru olurmu?

Sayın mangusta bu sene 2005 ve daha alt modeldeki her panelvan araçtan karavan yapılabiliyor en azından şimdilik ;) yarın ne olur bilinmez psa gurubu araçların hepsi aynı kasa kendi içlerinde motor ve ufak tefek teknik değişiklikleri var bunlardan hangisi daha iyidir bilemiyorum ama bizim forumda ben dahil birçok arkadaşın Fıat Ducato,Jumper ve Boxer olanda var tercih sizin,yeterki başlayın ;D

uzun zamandr forum dolşaşıyorum çekmemi moto mukararsızd aa artık moto düşünüyorum

Uzun kamping konaklamaları değilde seri olarak heryere girebileyim gidebileyim şehir içindede kullanayım diyorsanız bencede camper. ;)

Sayın Mangusta aramıza hoşgeldiniz umarım en kısa zamanda hayellerinize kavuşursunuz,

Yusuf kardeşim arkadaşa "Mevcut koltuk sayısını arttırmamak gerekir." demişsin. Peki bir midibüsün arka koltuklarının yerleri değişse sorun teşkil eder mi? Muayene açısından.

Örneğin koltukların yanlara çevrilmesi ve araya masa vs. konması gibi.

SÜVARİ' Alıntı:
Yusuf kardeşim arkadaşa "Mevcut koltuk sayısını arttırmamak gerekir." demişsin. Peki bir midibüsün arka koltuklarının yerleri değişse sorun teşkil eder mi? Muayene açısından.

Örneğin koltukların yanlara çevrilmesi ve araya masa vs. konması gibi.

koltuklarla hiçbir şekilde oynayamıyorsunuz, ama daha önceden proje çizilip ruhsata işli yolcu sayısı fazlalaşmış panelvan alabilirsiniz

Levent kardeşim, bu kanunlar insanın elini kolunu bağlıyor. Bizler nasıl bu forumda; Karavan, römork, askeri ve diğer devletten alınan benzinli arazi araçlarını yeniden yaratma
konularına kanunlar yüzünden ve fiyatların çok uçuk olmasından çeşit çeşit çıkış yolları arıyorsak, Diğer doğa ile ilgili forumlarda da durum aynı.

Örneğin insanlar tekne alamıyor ve diğer forumlarda kendi teknelerini kendileri yapma arayışlarındalar. Yabancı ülkelerden getirmek çok zor. 2,5 m. geçerse ruhsat, gemici belgesi, vergiler, miço belgesi, taşıma için tekne römorkları ve projeler, vergilerin aşırı yüksek olması, yabancı bayrak takmak zorunda kalmak vs. vs.............

Motosiklet forumlarında durum aynı.................Avcılık ve balıkçılık sorunlarına hiç girme.... İnsanların elleri kolları bağlı.

Bilmiyorum böyle düşünmekle hata mı yapıyorum? ???

Talha hocam Levent abi cevabı vermiş,koltukların şeklini değiştiremiyorsunuz olurda koltuk sökerseniz vida yerlerini kapatmayın soran olduğunda iş için mecburen söktük tekrar takacağız dersiniz eğer koltuklu araçta sayı indirimine giderseniz bu kez de vida yerlerini kaynakla doldurmuşmusunuz diye ona bakarlar bir daha koltuk takmamanız için anlayacağınız çetrefilli işler bunlar vatandaşa hizmet ;)

Yusuf kardeşim bazan seyehat ederken yolların aşağı taraflarında, yeşillk ve su kenarlarında çadır kuran ve orada geçici konaklayan Roman vatandaşlarımız görüyorum.

Gezmek bakımından bazan o Roman kardeşlerimize özeniyorum. ;D

roman vatandaşlarımız onlar her daim seyyah her daim gezginler :smiley:

Ynt: Ducato - Boxer Türü Panelvanların Motokaravana Dönüşümü Yasal Olarak Mümkün Müdür?

Sevgili dostlar,

Bu baslik bayagi eski ancak, konu halen guncel saniyorum. Mantiken bakildiginda, herseyiyle, tum ic duzenlemesi ile karavana cevrilmis bir boxer aracin artik hala eski istiab haddinde tutulmasini anlamanin imkani yok. Neticede arkaya takilacak koltuklar projesine uygun yapildi ise, ki proje de sartnamelere gore hazirlaniyor, yeterli guvenlik ekipmani ile donatilmis ise ( emniyet kemeri) yolcu sayisinin yeni duruma gore duzenlenmesi gerekiyor.

Ancak, ulkemdeki sartlari da biliyorum ve sorum su; acaba yasa hala ayni sekilde mi devam ediyor yoksa ilave yolcu isletmek mumkunmudur artik?

Benim de bir karavana baslama ihtimalim var ve donanimla ilgili, bayagi kapsamli arastirma icindeyim. Bu forumda okuduklarim gercekten yonlendirici oluyor. Bilgi oaylasan herkese tesekkurler.

Ynt: Ducato - Boxer Türü Panelvanların Motokaravana Dönüşümü Yasal Olarak Mümkün Müdür?

Hakki Orun' Alıntı:
Ancak, ulkemdeki sartlari da biliyorum ve sorum su; acaba yasa hala ayni sekilde mi devam ediyor yoksa ilave yolcu isletmek mumkunmudur artik?

Mevzuatta değişen birşey yok, aslında aynı anda 2 proje kabul edilmiyor.Yani hem yolcu kapasite artırımı hemde karavan projesi
olmuyor.

Zamanında danıştığım Cevdet bey (Mak.Müh.) araçta 2. değişime izin verilmiyor türünde açıklama yapmıştı.

Kolay gelsin.

Gungor bey, cok tesekkurler.

Bugun Dolphin den Suat bey ile de gorustum, nasil bir prosedur cikar bilemem ama tariflerde, carpisma testinden girmis koltuk istendigine dair bir ibare var, bir sorayim dedi.

Neticede onden cikan ikili koltugu emniyet kemerleri ile birlikte sartnamesine uygun monte edebilirsek denemeye deger gibi duruyor. Neticede uzerinde son yapilan degisikliklerin yayinlandigi yonetmelikte de, 19. Maddede "“19) Kamp Taşıtı: Yük taşımasında kullanılmayan; iç dizaynı tatil yapmaya uygun teçhizatlarla donatılmış, hizmet edebileceği kadar yolcu taşıyabilen SA kodlu motorlu araçtır.” Diyor. Yani burada bir adet sinirlamasi belirtilmemis.

Sayfanin linkini de veriyorum, belki konuya yeni girmis olmamdan dolayi yaniliyor olabilirim ama icimden hic de oyle gelmiyor aslinda. :smiley:

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/03/20120321-2.htm

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.