Elektrikli Otomobiller

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 12:01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,390

12:01

Kamp II
Mesajlar
311
Tepkime Puanı
357
Yer
Bursa
Çekme karavancıların düşük devirlerde yüksek tork elde edildiği için çoğunlukla tercih ettiği dizel motorlu araçların üretimleri ve satışları çevre kirliliği endişesiyle gittikçe düşmekte.

Renault, 2030 yılından sonra sadece elektrikli araç satacağını duyurdu. Tesla'nın satışları ABD'de aldı başını gidiyor. Toyota 70 milyar usd yatırım yapacağını açıkladı. Diğer markalar da bu alanda ciddi yatırımlar yapıyorlar.

Bu durum çekme karavancıları nasıl etkileyecek?

İşin maliyet kısmını es geçersek teknik anlamda elektrikli araçlar dizellerden bile daha iyi ve sürekli tork değerleri sunuyorlar. İşin ilginç tarafı; elektrikli otomobillerde sadece tek ileri vitesli bir şanzımanın bulunması!

Offroad'cular için bile güzel özellikler vaad ediyorlar. 2022 GMC Hummer EV, devasa ağırlığına rağmen 0'dan 100 km/h hıza 3.8 saniyede çıkıyor.

Elektrikli araçlarda kullanılan temel tanımların ne olduğunu, aralarında ne farklar olduğunu artık kullanıcıların da bilmesi gerekiyor. Zira satılan her elektrikli araç aynı değil. Şu anda Türkiye'de satışları artan hibrit araçların bile farklı türleri var.

Aşağıda bu temel kavramları açıklayan güzel makaleler mevcut:

Türkiye’de elektrikli otomobilleri şarj etmenin maliyeti ne kadar? Mart 2022 makalesi

Elektrikli Araç Batarya Ömrü Ne Kadar? Batarya Değişim Ücreti Nedir? Batarya Tamiri Yapılır Mı? link

Elektrikli otomobiller için 2022 MTV oranları belli oldu link

Elektrikli ve Hibrit Araçlarda 2022 ÖTV Oranları link

Hibrit Araç Çeşitleri | Prizli Hibrit, Hafif Hibrit Nedir? link

Türkiye’de Satılan Hibrit Araçlar ve Batarya Kapasiteleri link

Düzeltme: Şanzıman konusu.
 
Son düzenleme:


Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.


GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,363
Mesajlar
1,517,075
Kayıtlı Üye Sayımız
172,021
Kaydolan Son Üyemiz
Hulk6171

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

SON MESAJLAR

SON KONULARGeri
Üst