Ev Yerine Karavanda Yaşama

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan omerfaruk.k Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,010

omerfaruk.k

Yeni Üye
Herkese iyi akşamlar,

Soracağım sorularla ilgili daha önce birkaç başlık açılmış ancak ya konu dağılmış ya da net cevaplar verilmemiş maalesef; bu nedenle tekrar bu başlığı açıp sorularımı sormak istedim.

Öncelikle biraz kendimden bahsedeyim; Bursada orta çaplı bir mühendislik firmasında yeni işe başlayan bir mühendisim. Şu aralar kiralık ev arayışındayım ama ev kiralı açıkcası biraz tuzlu ve insan alternatif yöntemler arıyor, bu noktada aklıma full zamanlı olarak karavanda yaşama fikri geldi. Şimdi bir eve 600 lira kira versem, faturası, aidatı derken 800-900 civarı bir para yapar. Bunun yerine kredi çekip bi karavan alsam 1-1.5 yıla eski de olsa bi karavanım olur. Tabi daha önce çok fazla kamp yapmış ama karavanda hiç yaşamamış birinin öngörüleri bunlar. İşte bu konuda sizin yardımınıza ihtiyacım var. Aklıma gelen sorular şunlar;

1.Karavanı bir yere çektikten sonra bazen 1 ay yerinden hareket ettirmeyeceğim. Sizce böyle biryer bulabilir miyim? Bir arsa sahibiyle vs anlaşmak mantıklı mı sizce?
2.Karavanın ihtiyaçları konusu, temiz su, atık su, elektrik. Sizce bunlar sorun olur mu? Sonuçta akşamdan akşama evde olacağım ama yine de atık suyun tahliyesi ve temiz su deposunun doldurulması gibi konular var.
3.Başta dediğim gibi karavanı ev gibi kullanmak istiyorum yani kışın da karavanda kalacağım; kışın ısınma sorun olur mu?
4.Ben sabah işe gittiğimde karavan bıraktığım yerde güvende olur mu?
5.Sizce böyle bir durum için motokaravan mı daha mantıklı yoksa çekme karavan mı?

Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar, konuyla ilgili daha önce araştırma yapmış birileri varsa yardımlarını rica ediyorum.

Etiketler
Bursa da karavan kamp alani var , once bir gorun. Cekme karavanla kalabilirmisiniz arastirin bence.

karavan park günlük ücreti 20 TL olsa 20×30=600 TL eder. bence bir ev tutun bakın keyfinize . karavan sürekli yaşam için dar olur , kışın da ısınma da sorunlar olur .

Bursa da karavan kamp alani var , once bir gorun. Cekme karavanla kalabilirmisiniz arastirin bence.
Hocam öneriniz teşekkürler, çekme karavan olayını da düşünmüyo değilim ama kamp alanında sürekli kalmayı düşünmüyorum ama haftada 1 falan kalabilirim öbür türlüsü biraz pahalı olur gibi

karavan park günlük ücreti 20 TL olsa 20×30=600 TL eder. bence bir ev tutun bakın keyfinize . karavan sürekli yaşam için dar olur , kışın da ısınma da sorunlar olur .
Süleyman Bey, dediğim gibi karavan alanında uzun süre kalmayı düşünmüyorum bunun yerine alternatif seçenekleri düşünüyorum. Kışın ısınmayla ilgili bazı çözümler önermişler forumda, sizce bunlar efektif değil mi?

Isıtma LPG'li (truma vs) veya mazotlu (webasto, ebaspacher, shawa vs.) gibi sistemlerle yapılıyor. Bunlar karavanda sıcacık olmanızı sağlar. Mazotlu sistemin elektrik tüketimi biraz daha fazladır. Kışın elektrik sorunu yaşamamak için Bursa'da Misi kamp gibi bir yerde kalırsanız, elektrik de alırsınız. Su ve atık sularınız sorun olmaz.

Bursa Nilüfer Belediyesi

- Karavan park alanı
1. Misi Kamp ve Karavan alanını kullana bilirsin. Kışın aylık tahmini 200-250+elektrik ücreti
Yazın aylık 900+elektrik ücreti
2.Tanıdık ücretsiz veya uygun fiyata , emniyetli, çevreyi rahatsız ve göz zevkini bozmıyacağın, akşam sabah kolluk kuvvetlerinin kapına gelmiyeceği, elekelektrik alacağın bir arsa
-Karavan kullanımın da ihtiyaclar
1. Kamp yerinde sorun olmaz
2. Arsa da elektrik kullanımın da saat ve izinsiz hat çekmeden elektrik firmasıyla cezai duruma düşüle bilir. Atık su gider sorunu, temiz su uzaklığı
-Isınma
Elektrik, webasto, truma sistemler sağlaya bilirsiniz.
-Güvenlik
Kamp yerinde sorun olmaz.
Bulacağın arsaya bağlı
- Bence, motokaravan/çekme karavan da olur.

- 600 TL kira gideri için değer mi ona sen karar ver.

- Karavan park alanı
1. Misi Kamp ve Karavan alanını kullana bilirsin. Kışın aylık tahmini 200-250+elektrik ücreti
Yazın aylık 900+elektrik ücreti
2.Tanıdık ücretsiz veya uygun fiyata , emniyetli, çevreyi rahatsız ve göz zevkini bozmıyacağın, akşam sabah kolluk kuvvetlerinin kapına gelmiyeceği, elekelektrik alacağın bir arsa
-Karavan kullanımın da ihtiyaclar
1. Kamp yerinde sorun olmaz
2. Arsa da elektrik kullanımın da saat ve izinsiz hat çekmeden elektrik firmasıyla cezai duruma düşüle bilir. Atık su gider sorunu, temiz su uzaklığı
-Isınma
Elektrik, webasto, truma sistemler sağlaya bilirsiniz.
-Güvenlik
Kamp yerinde sorun olmaz.
Bulacağın arsaya bağlı
- Bence, motokaravan/çekme karavan da olur.

- 600 TL kira gideri için değer mi ona sen karar ver.
Teşekkürler cevaplarınız için, peki karavanı güvenli bir yere çekip haftada bir misiye gidip gerekli ihtiyaçları giderdikten sonra tekrar yerine getirme fikrine nasıl bakıyorsunuz.
Gerektiği durumda karavanı çekecek bir aracım olmadığı için motokaravan daha mantıklı geliyor.
Dediğiniz gibi karavan yerine bir eve 600 lira kira vermek kesinlikle daha rahat ve güvenli bir yöntem olacaktır ama dediğim gibi şuan sadece alternatifleri arıyorum

Omerfaruk.k merhabalar,
Bende seninle ayni düşüncelere sahip birisi olarak konuyu arastirirken buraya rastladim ve hemen üye oldum. Ben de istanbuldayim ve artik kira odemek istemediğinden aracimin arkasina bir cekme karavan alip öğrencisi oldugum universitenin kampusune cekmeyi, karavanda yaşamayı düşünüyorum. Biraz havai bir düşünce gibi gelse de iyiden iyiye kendimi inandirdim. Daha az maliyetli, doğayla içiçe, modernitenin eğreti gereklerinden uzak, kendi keşfimi tamamlayabilecegim bir yöntem olarak görüyorum. Tabi daha önce karavanla alakali hiçbir geçmişim yok ve bayaca toy'um. Karavan seciminden tutun da çeşitli gereklilik ve ihtiyaclara varana kadar ciddi bi oryantasyona ihtiyacım var. Seninle ve diğer grup üyeleriyle umarim faydali şeyler paylasabiliriz. Hoşçakalın.

Karavanda elektrik aslında şart değildir, aydınlatma pilli ledli bir lamba ile sağlanabilir,
internet, tv,gazete artık hepsi cep telefonları ile halledilebiliyor
Isınma işi ya direk ev gibi soba kurup dışarı boru verilebilir yada tüplü ısıtıcı kullan,duş ise tüplü şofben

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mahalle arasında park edilmiş karavanın meraklı misafirleri çok olur.

Bu yer siz tanımayan sakinlerin olduğu bölge ise ,orada yaşayanların karavanda yaşayan birine ( 1 ay konaklama)bakış açıları nasıl olur test etmek lazım.

Güvenilir alan değilse (hırsızlık ve yağma) riski her zaman vardır.Bu işleri yapanlar doktora düzeyinde pratikleri geniş olan ,defalarca suç işleyip salıverilen tiplerdir.

Karavanlı turlarda bir kaç araç ve aile beraber çıkıp birbirlerini kollarsa emniyette olduklarını hissediyorlar.

Forumda resimlerde görmüştüm, moto karavanın sürücü ve yolcu kapılarını birbirine zincirle bağlayıp yatanlar var.

İçinde insan varken bile soyulan bir çok karavancı var,yurt içi veya dışında havalandırmadan sprey ile bayıltıp soygun yapılıyor.

Teknik uygulamalar istenirse çok güzel yapılır,güvenlik ve yer sorunu öncelikli sırada.Kiradan kaçarken,olmadık tecrübeler edinirsin:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR